Відмінності між версіями «Венгеровський Яків (Венгер Джон)»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створена сторінка: [[Файл:VenherD.jpg|мини|слева|200px|<p style="text-align:center;">'''Джон Венгер'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився<...)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
[[Файл:VenherD.jpg|мини|слева|200px|<p style="text-align:center;">'''Джон Венгер'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 16.06.1887<br /><b>місце народження</b> — м. Єлисаветград<br /><b>дата смерті</b> — 24.08.1976<br /><b>місце смерті</b> — Нью-Йорк, США]]</p>
 
[[Файл:VenherD.jpg|мини|слева|200px|<p style="text-align:center;">'''Джон Венгер'''</p><p style="text-align:left;"><b>народився</b> — 16.06.1887<br /><b>місце народження</b> — м. Єлисаветград<br /><b>дата смерті</b> — 24.08.1976<br /><b>місце смерті</b> — Нью-Йорк, США]]</p>
'''Джон Венгер (справжнє прізвище Венгеровський Яків)''' ( 16 червня 1887, м. Єлисаветград 24 серпня 1976, Нью-Йорк,США) – знаменитий сценограф, живописець і графік.
+
'''Джон Венгер (справжнє прізвище Венгеровський Яків)''' ( 16 червня 1887, м. Єлисаветград 24 серпня 1976, Нью-Йорк,США) – знаменитий сценограф, живописець і графік.
  
 
==Життя і діяльність==
 
==Життя і діяльність==

Поточна версія на 17:02, 3 листопада 2017

Джон Венгер

народився — 16.06.1887
місце народження — м. Єлисаветград
дата смерті — 24.08.1976
місце смерті — Нью-Йорк, США

Джон Венгер (справжнє прізвище Венгеровський Яків) ( 16 червня 1887, м. Єлисаветград – 24 серпня 1976, Нью-Йорк,США) – знаменитий сценограф, живописець і графік.

Життя і діяльність

Народився Яків Венгеровський 16 червня 1887 року у Єлисаветграді. Батько, місцевий художник, малював пейзажі для мандрівного театру, то ж і син в три роки вже займався малюванням. Навчався хлопець у Єлисаветградській гімназії. Викладачі звернули увагу на хист до малювання і порадили батькам 13-річного гімназиста звернутися в Імператорську Академію мистецтв з клопотанням дозволити навчатися в Одеському художньому училищі, в якому хлопець успішно провчився три роки.

По закінченню навчання, у 1903 році, Яків приїхав в Америку до свого дядька - власника крамниці у штаті Нью-Джерсі. Хлопець заробляв на життя моделюванням жіночого одягу та ювелірних виробів. Потім вступив до Нью-Йоркської академії дизайну.

В Нью-Йорку Джон Венгер, так тепер стали називати Якова Венгеровського, виявив інтерес до того, як музика та театр пов'язані з художнім мистецтвом. Він повстав проти важких наборів і твердих напрямків декорацій часу. Одного разу він помітив світло на сітці від комарів на дитячій коляскочці. Коли світло перемістилося через марлю, дитина стала помітною. Він сприйняв цю ідею і створив скрим, марлю, подібну до театрального сценічного дизайну, Цей пристрій – глибоке, новаторське розуміння співвідношення кольору і світла сприяло тому, що Венгер став знаменитим передусім як театральний художник, зробивши революцію в художньому оформленні спектаклів.

У 1916 році була влаштована його перша персональна виставка в Нью-Йорку, яка отримала чудові відгуки. Її відвідав відомий актор Френк Конрой (1890–1964), який запропонував Венгеру оформити на відкриття Гринвіч-Віллидж театру спектакль за п'єсою тоді ще маловідомого драматурга Юджина О'Ніла (1888–1953). Після тріумфальної прем'єри автор (у майбутньому лауреат Нобелівської премії) О'Ніл сказав Венгеру: «Молодий чоловіче, відтепер весь світ буде знати вас!»

Його називали «майстром-колористом», «творцем графічної симфонії». Він був художнім керівником провідних бродвейських театрів. Багато працював у Метрополітен-опера, Бостонській опері та інших театрах. У 1919 році йому було замовлено виготовити ескізи декорацій до американської прем'єри балету «Петрушка» І.Стравінського та до багатьох інших постановок, які увійшли в історію американського театрального мистецтва.

А ще Венгер отримав світове визнання як живописець та графік (писав тематичні композиції, портрети, пейзажі, натюрморти, мініатюри та акварелі). Впродовж життя художника було влаштовано 25(!) персональних виставок у США, Канаді та багатьох країнах Європи. Венгер входить до складу шести найвидатніших американських художників, на честь яких була випущена серія марок з їхніми картинами.

Всі роботи Венгера мали свій унікальний стиль. Він зміг забезпечити глибоку духовність і почуття чарівності через свої твори.

Його мистецтво закінчилося, коли він помер у 1976 році у віці 89 років, "залишаючи багатство прекрасного у чудовій колекції своїх картин". Венгер був люблячим чоловіком для своєї сім'ї, друзів та своєї роботи. Його натхнення в мистецтві передавалося з покоління в покоління по всій його родині.

Пам’ять

В пaм'ять про Джона Венгерa Нaціонaльне товaриство художників aквaрелістів СШA зaснувaло премію його імені.

Бібліографія

Босько Володимир. Історичний календар Кіровоградщини. Люди. Події. Факти. 2017. – Кропивницький: Центрально-Українське видавництво, 2016. – С.116

Web-ресурси

Яків (Джон) Венгер — Вікіпедія

Венгер, Джон — Википедия