Відмінності між версіями «Білостоцький Юхим Ісайович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створена сторінка: [[Файл:BilostockiyYI.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Юхим Ісайович Білостоцький'''</p><p style="text-align:left;...)
 
Рядок 12: Рядок 12:
 
Майже 40 років Юхим Ісайович прожив у Києві, де мав свою майстерню, багато щирих надійних друзів. Проте не цурався рідної Кіровоградщини, не раз приїздив до степового краю, з хвилюванням ходив вулицями рідного міста, де минуло дитинство та юнацькі роки. Жалкував, що місцева влада не зробила жодного замовлення, а він мав велике бажання виконати якийсь монументальний твір для рідного міста.
 
Майже 40 років Юхим Ісайович прожив у Києві, де мав свою майстерню, багато щирих надійних друзів. Проте не цурався рідної Кіровоградщини, не раз приїздив до степового краю, з хвилюванням ходив вулицями рідного міста, де минуло дитинство та юнацькі роки. Жалкував, що місцева влада не зробила жодного замовлення, а він мав велике бажання виконати якийсь монументальний твір для рідного міста.
 
Помер у Києві 2 жовтня 1961 року, похований на Байковому цвинтарі.
 
Помер у Києві 2 жовтня 1961 року, похований на Байковому цвинтарі.
 +
 +
==Пам'ять==
  
 
[[Файл:BilostockiyYI2.JPG|200px|]] <br/>
 
[[Файл:BilostockiyYI2.JPG|200px|]] <br/>
Рядок 27: Рядок 29:
 
<b>Надгробок Миколи Лисенка на Байковому кладовищі</b>
 
<b>Надгробок Миколи Лисенка на Байковому кладовищі</b>
  
[[Файл:BilostockiyYI5.JPG|200px|]] <br/>
+
[[Файл:BilostockiyYI5.jpg|200px|]] <br/>
 
<b>Пам'ятник стратонавтам у Донецьку</b>
 
<b>Пам'ятник стратонавтам у Донецьку</b>
  

Версія за 10:58, 30 серпня 2018

Юхим Ісайович Білостоцький

народився — 16.06.1893
місце народження — м. Єлисаветград, нині м. Кропивницький
дата смерті — 02.10.1992
місце смерті — м. Київ
місце поховання — м. м. Київ, Байковий цвинтар

Юхим Ісайович Білостоцький (16 (28) червня 1893, м. Єлисаветград – 2 жовтня 1961, м. Київ) – український радянський скульптор, батько скульптора Анатолія Білостоцького.

Життя і діяльність

Білостоцький Юхим Ісайович народився 16 (28) червня 1893 року у місті Єлисаветграді. З малих літ захопився мистецтвом. Батьки, зібравши трохи грошей, відправили сина до Одеси. П`ять років він навчався там у художній школі, а згодом у 1913–1918 і 1919–1922 роках - в Одеському художньому училищі у К. Костанді та Б. Едуардса. До 1920 року Ю. Білостоцький працював художником відділу мистецької пропаганди «ЮгРОСТА» (від 1921 – РАТАУ); 1941–1944 роки – головний художник Кустанайського обласного драматичного театру. В 1927–1933 роках брав участь в оформленні залізничного вокзалу в місті Києві.

Юхим Білостоцький прагнув своєю творчістю активно відгукуватися на запити сучасників. Його відзначало глибинне проникнення у психологію людини. У 30-х роках Білостоцький створює скульптурні портрети Марії Заньковецької, Павла Тичини. Кожна скульптура митця – частка його душі, сторінка творчої біографії. І таких сторінок в його житті було чимало. У творах Юхима Ісайовича історія тісно переплітається із сучасністю, йому притаманне вміння знаходити потрібний акцент аби персонаж зажив своїм життям, набув конкретної характеристики.

Працюючи в галузі станкової та монументальної пластики й портрета Юхим Білостоцький створив ряд пам`ятників і скульптурних портретів, які хоч і не ставали сенсацією, але глибоко підкреслюють, що автор з любов`ю торкається земного, знаходить цікаве композиційне вирішення, вміє наголосити на найголовнішому. Створюючи образи, митець не лише розповідає про своїх героїв, але й розкриває її особисті пристрасті, громадянську позицію, темперамент. Роботи виконано в реалістичній манері. Від 1931 року – учасник виставок. Твори Ю.Білостоцького зберігаються в ДТГ, Музеї К. Маркса і Ф. Енгельса (Москва), НХМ.

Майже 40 років Юхим Ісайович прожив у Києві, де мав свою майстерню, багато щирих надійних друзів. Проте не цурався рідної Кіровоградщини, не раз приїздив до степового краю, з хвилюванням ходив вулицями рідного міста, де минуло дитинство та юнацькі роки. Жалкував, що місцева влада не зробила жодного замовлення, а він мав велике бажання виконати якийсь монументальний твір для рідного міста. Помер у Києві 2 жовтня 1961 року, похований на Байковому цвинтарі.

Пам'ять

BilostockiyYI2.JPG
Могила Юхима Білостоцького

Це була світла, інтелігентна людина, непересічний майстер. Він наполегливо шукав свій шлях, кожною новою роботою прагнучи підкреслити суттєве у житті, в людях. Основні роботи створив у співавторстві зі скульпторами Г. Пивоваровим та Ю. Фрідманом. Широко відома їх композиція «В. І. Ленін та Й. В. Сталін в Горках» (1937), пам'ятники героям стратонавтам (1938, встановлено у Донецьку 1953), пам'ятник Амангельді Іманову для міста Кустаная (1943), Кузьмі Гурову - у Донецьку (1954), Григорію Котовському - в Умані (1957), Карлу Марксу та Фрідріху Енгельсу - в Петрозаводську (1960), статуя В. І. Леніна у залі Верховної Ради УРСР (1961, демонтовано на початку 1990-х років) та ін.

BilostockiyYI3.JPG
Надгробок Марії Заньковецької на Байковому кладовищі

Автор портретів М. Заньковецької (1936), П.Тичини (1937), («Партизанка Коваленко» (1945); «Богдан Хмельницький» (1954); «Михайло Фрунзе» (1955); «Антон Макаренко» (1957), Карлу Марксу та Фрідріху Енгельсу - в Петрозаводську (1960) та ін., надгробків М. Заньковецької (1937) та М. Лисенка (1939) - на Байковому кладовищі в Києві.

BilostockiyYI4.JPG
Надгробок Миколи Лисенка на Байковому кладовищі

BilostockiyYI5.jpg
Пам'ятник стратонавтам у Донецьку

Бібліографія

Блюміна І. М. Білостоцький Юхим Ісайович // Енциклопедія сучасної України: у 30 т. / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Координаційне бюро енциклопедії сучасної України НАН України. – К., 2004. – Т. 3 : Біо – Бя. – С. 832.

Лисенко Л., Протас М. Мистецтво другої половини 1930-х – першої половини 1950-х років. Скульптура // Історія українського мистецтва. У 5-ти томах. / Гол. ред. Г. Скрипник, наук. ред. Т. Кара-Васильєва. – К.: ІМФЕ ім. М. Т. Рильського, 2007. – Т. 5: Мистецтво ХХ століття. – С. 353–358

Білостоцький Юхим Ісайович // Митці України : Енциклопедичний довідник / упоряд. : М. Г. Лабінський, В. С. Мурза ; за ред. А. В. Кудрицького. – К.: «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1992. – С. 71.

Білостоцький Юхим Ісайович // Мистецтво України : Біографічний довідник / упоряд.: А. В. Кудрицький, М. Г. Лабінський ; за ред. А. В. Кудрицького. – К. : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1997. – С. 65.

Білостоцький Юхим Ісайович // Словник художників України / за ред. М. П. Бажана (відп. ред.) та ін. – К.: Головна редакція Української Радянської Енциклопедії, 1973. – 272 с.

Білостоцькі – скульптори; батько, син, онук. Юхим Ісайович Білостоцький // Художники України : Енциклопедичний довідник : Вип. 1 / Академія мистецтв України, Інститут проблем сучасного мистецтва ; редкол. В. Д. Сидоренко (голова) та ін. ; автор-упор.: М. Г. Лабінський. – К. : Інтертехнологія, 2006. – С. 73–74

Босько В. Визначні постаті Степової Елади : до 250-річчя заснування фортеці Святої Єлисавети, міста Єлисаветграда та 65-річчя утворення Кіровоградської області /Володимир Босько; кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. — Кіровоград: Інформаційна мережа, 2004 – Ч. 1. – 2004. – С. 27

Босько В.М. Історичний календар Кіровоградщини на 2013 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько ; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. — Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2012. — С. 77

Босько В.М. Історичний календар Кіровоградщини на 2008 рік. Люди. Події. Факти: Історико-краєзнавче видання: Довідник / Володимир Босько ; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського, Кіровоградська обл. організація Українського товариства охорони пам'яток історії та культури. — Кіровоград : Центрально-Українське видавництво, 2007. - С. 75

Сандул В. Синтез зрілості і таланту /В.Сандул //Народне слово. - 1993. - 22 липня. – С. 8

Web-ресурси

Енциклопедія сучасної України. Білостоцький Юхим Ісайович

Вікіпедія. Білостоцький Юхим Ісайович

Wikiwand. Білостоцький Юхим Ісайович

Wikivisually. Білостоцький Юхим Ісайович