Ботнар Юрій Семенович

Матеріал з wiki
Версія від 19:30, 28 грудня 2022, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:BotnarYS.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Юрій Семенович Ботнар'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Юрій Семенович Ботнар

Дата народження — 01.01.1949
Місце народження — м. Кіровоград
Дата смерті — 06.12.2016
Місце смерті — м. Київ
Місце поховання — м. Київ

Юрій Семенович Ботнар (01 січня 1949, м. Кіровоград (Кропивницький) – 06 грудня 2016, м. Київ) – художник, поет, кіносценарист.

Життя і діяльність

Юрій Семенович Ботнар народився 1 січня 1949 року в місті Кіровограді. У 1963 році закінчив Кіровоградську дитячу художню школу у складі її першого випуску, а у 1968 році – Київський художньо-промисловий технікум. Після навчання на графічному факультеті Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова у 1987 році успішно складає випускні іспити, зробивши ще один вагомий крок на шляху до мистецького Олімпу.

З 1972 по 1989 рік Юрій Семенович працював художником у Кіровоградських художньо-виробничих майстернях художнього фонду УРСР. За активну пропаганду художнього мистецтва та високу майстерність був нагороджений почесною грамотою ЦК ВЛКСМ, став лауреатом обласної комсомольської премії ім. Юрія Яновського. У 80-х роках митець виходить на республіканський рівень, ілюструючи книги у виданнях: «Радянський письменник», «Веселка», «Молодь». У 1989 році він стає засновником творчого об’єднання молодих художників «Барва», яке систематично організовує різноманітні виставки, серед яких – Міжнародна виставка оп-арта Віктора Вазарелі (в містах України і Радянського Союзу); Українського образотворчого мистецтва (в Канаді і США); «Скіфське золото» (м. Турку, Фінляндія); українського пейзажу та натюрморту (Берлін, Німеччина). Під керівництвом Юрія Ботнара об’єднання «Барва» відкриває виставки сучасного мистецтва та андеграунда в Києві та містах Європи. Красномовним є і той факт, що наш художник-земляк став одним із засновників благодійного фонду Сергія Параджанова.

BotnarYS2.jpg

BotnarYS3.jpg

Юрій Семенович завжди був активним учасником чисельних персональних і групових республіканських та міжнародних художніх виставок:

1970 – виставка кіровоградського гарнізону до дня збройних сил СРСР (Кіровоградська картинна галерея); 1972-1989 – участь в обласних художніх виставках (м. Кіровоград); 1984 – республіканська виставка «Художник і книга» (м. Київ); 1985 – республіканська виставка до Дня Перемоги у Другій світовій війні (м. Київ); 1990 – виставка українських митців у Едмонтоні до 100-річчя поселення українців у Канаді; 1992 – виставка живопису у Берліні (Німеччина); 1993 – групова виставка київських художників в Калінінграді (Росія); 1995-1998 – участь у виставках творчого об’єднання «Барва» та неодноразова участь у виставках фонду Сергія Параджанова; 2009 – персональна виставка пленерного живопису і натюрморту в Кіровоградському обласному художньому музеї; 2010 – персональна виставка «Дотик веселки» в Українському фонді культури (м. Київ); 2011 – персональна виставка в галереї «Wunjo-Art» (м. Київ); 2012 – участь у груповій виставці в Музеї гетьманства (м. Київ).

Юрій Ботнар належить до тих прихильників пленерного живопису, які чітко усвідомлюють, що працювати з природою дуже складно, адже її безмежна досконалість просто не піддається відтворенню. Однак природа і пейзаж містять у собі вселенський досвід і мову, що їх художник не може оминути своєю увагою, повсякчас повертаючись до улюбленого жанру, цього разу – у техніці акварелі.

BotnarYS4.jpg

BotnarYS5.jpg

Твори художника знаходяться в музеях та приватних колекціях США, Канади, Німеччини, Фінляндії, Угорщини, Болгарії, Словаччини, Ізраїлю, Росії, Вірменії та України. Юрій Ботнар жив та працював у Києві, проте ніколи не поривав зв’язків зі своєю малою батьківщиною, куди б не закидало його активне творче життя: під час відкриття виставки частину своїх акварельних робіт Юрій Семенович передав до фондів обласного художнього музею.

Художні творіння Юрія Ботнара вражають невибагливістю, свіжістю, безпосередністю, в них поєднані щедрість, багатство та гармонійність кольорів. Провідними жанрами творчості художника завжди були пейзаж та натюрморт, пронизані українським колоритом та любов’ю митця до рідної землі. Картини Юрія Ботнара, які зберігаються в музеях, назавжди стали безцінною складовою мистецької спадщини Степової Еллади.

Своє земне життя наш земляк, талановитий художник, поет, кіносценарист Юрій Ботнар закінчив 6 грудня 2016 року.

Бібліографія

Босько, Володимир Миколайович. Юрій Семенович Ботнар // Історичний календар Кіровоградщини на 2014 рік. Люди. Події. Факти / В. М. Босько; КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2013. – С. 16

Босько, Володимир Миколайович. Юрій Семенович Ботнар // Історичний календар Кіровоградщини на 2019 рік. Люди. Події. Факти / В. М. Босько; КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2018. – С. 14

Левочко, В. Життя вирує в спокої левад / В. Левочко // Народне слово. – 2009. – 30 квітня. – С. 12

Сідорова, Олена. Художник виставив свої картини на аукціон, щоб зібрати гроші на лікування / Олена Сідорова // Кіровоградська правда. – 2016. – 4 жовтня. – С. 1

Web-ресурси

Виставку пам’яті художника, поета, кіносценариста Юрія Ботнара відкрили у Кропивницькому (Prostir. Museum)

Галерея картин художника Ботнар Юрий Семенович (ArtistsArea)

Персональна виставка творів Юрія Ботнара «Між минулим та майбутнім» (Тусовка)

После тяжелой болезни скончался наш земляк, художник Юрий Ботнар (Новости Кропивницкого)