Відмінності між версіями «Близнець Віктор Семенович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
Рядок 35: Рядок 35:
 
==Пам’ять==
 
==Пам’ять==
  
[[Файл:Blyznets.jpg|300px|]]
+
[[Файл:Blyznets.jpg|200px|]]
  
 
Володимир Близнець
 
Володимир Близнець
 
  
 
==Бібліографія==
 
==Бібліографія==

Поточна версія на 13:13, 14 січня 2015

Віктор Семенович Близнець

народився — 3.04.1933
місце народження — с. Володимирівка Кіровоградської області
дата смерті — 2.04.1981
місце смерті — м. Київ

Близнець Віктор Семенович (10 квітня 1933, с. Володимирівка Компаніївського району Кіровоградської області — 2 квітня 1981, Київ) — український радянський письменник-прозаїк, автор численних дитячих творів.


Життя і діяльність

… Немає більшої насолоди для письменницької душі, як писати книгу для юних. Це немовби свіжий подих вітру вранці, десь на лузі дитинства, коли тільки-тільки сходить сонце... Віктор Близнець

Віктор Семенович Близнець народився на Кіровоградщині в багатодітній селянській родині. Саме там, за його словами, він “... побачив світ, далекі імлисті обрії, сиві полинові рівнини. ... Небо й степ – оце й заповнило душу, все моє життя.” Найдорожчою людиною був для письменника, за його власними словами - батько. Працював він столяром, умів дуже гарно про все розповідати. І був для своїх шістьох дітей “... першою книгою, першою школою, відкривав землю батьків, ... це було як причастя до святині, до таїни нашого земного бога”.

Змалку хлопець тягнувся до книжки, до знань. Та тільки пішов до школи, як почалася війна. Довелось пережити голод, страх, знущання. У селі виникла підпільна організація. Про неї, про захмарене війною дитинство з часом розповість майбутній письменник у своїй першій повісті “Паруси над степом”.

Після закінчення десятирічки 1952 року Віктор їде до столиці і успішно складає іспити на факультет журналістики Київського університету імені Т.Г. Шевченка. Його однокурсниками і товаришами були В.Симоненко, М.Сом, Т.Коломієць, Ю.Ячейкін та інші обдаровані та талановиті люди - майбутні письменники. Після закінчення університету Віктор Семенович працював за фахом у різних газетах та журналах. Зокрема, був кореспондентом “Комсомольской правды”, завідувачем відділу газети “Комсомольское знамя”, завідуючим відділу шкільного життя журналу “Піонерія” (теперішній “Однокласник”), заступником головного редактора видавництва “Молодь”. І паралельно, за словами письменника А.Костецького, знаходив “... час, аби залишитися наодинці зі своїми думками і творити Літературу з великої літери, як він це розумів”.

Відомий дитячий письменник Всеволод Нестайко так розповідає про своє перше враження від знайомства з В.Близнецем та його оповіданнями. “І от він прийшов – середній на зріст, присадкуватий, з вишневими очима, які він... сором’язливо одводив убік. Поклав мені на стіл тоненький рукопис. І одразу ніяково попрощався й пішов. У рукописі було всього чотири оповідання. Але він даремно соромився. Оповідання були по-справжньому талановиті, свіжі, щирі, написані соковитою народною мовою. ... Віктор доніс ще кілька оповідань. Так склалася його перша книжка “Ойойкове гніздо”. Потім вийшли повісті “Паруси над степом”, “Землянка”, “Древляни”, “Мовчун”, “Звук павутинки”, “Женя і Синько”. До речі, чи не вперше у післявоєнній літературі на сторінках повісті “Женя і Синько” з’явився справжній чортик – непростий і неповторний Женін приятель. Потім була написана чудова лірична казка “Земля світлячків”. У цьому творі Віктор Семенович реалізував усі свої фантазії, закоханість у народні казки. Герої цієї казки живуть у реальному та казковому світі, наповненому різноманітними пригодами та дивами.

Кілька років Віктор Семенович працював над перекладом з давньоруської на сучасну українську мову епосу “Повість временних літ. Видано було цей переклад 1980 року з передмовою Павла Загребельного, у художньому оформленні майстра гравюри Георгія Якутовича. Є у письменника і твори для дорослих. Але все-таки найталановитішими і найпопулярнішими залишились його книжки для дітей. Усе написане Віктор Семенович пропускав через свою душу і серце. Герої його творів усвідомлюють себе особистостями, знають, що таке справжня дружба, готові захистити слабшого, живуть у злагоді з довкіллям.

Таким був і сам письменник. Усі, хто знав Віктора Семеновича, згадують про нього як про людину дуже щиру, делікатну, з ніжною душею. Людину, закохану у дитинство, у людей, у природу. Про нього доречно сказати словами дослідниці його творчості Антоніни Гурбанської: “Чесний і совісний Близнець”.

Помер письменник 2 квітня 1981 року, власноруч вкоротивши собі життя.

Твори Віктора Близнеця перекладені на російську, білоруську, чеську, словацьку, англійську мови та відзначені літературними преміями ім. О. Копиленка і М. Рильського.

У 1988 році письменникові посмертно було присвоєно звання лауреата літературної премії імені Лесі Українки, а в 2003 році Міжнародним освітнім фондом імені Ярослава Мудрого започатковано Літературну премію «Звук павутинки» імені Віктора Близнеця.

На Компаніївщині у селі Першотравневка при загальноосвітній середній школі створено кімнату-музей Віктора Близнеця, де свого часу навчався письменник, і де щороку в день його народження збираються колеги по перу та шанувальники його таланту.

Пам’ять

Blyznets.jpg

Володимир Близнець

Бібліографія

Основні видання творів В.С.Близнеця

Близнець, Віктор Семенович. Вибрані твори [] : в 2 т. Т. 1 : Землянка, 1983. - 365,[3] с.

Близнець, Віктор Семенович. Вибрані твори [] : в 2 т. Т. 2 : Паруси над степом, 1983. - 421,[3] с

Близнець, Віктор Семенович. Паруси над степом [Текст] : повість / Віктор Близнець, 1965. - 182 с.

Близнець, Віктор Семенович. Землянка [Текст] : повість / Віктор Близнець, 1966. - 228 с

Близнець Віктор Семенович Звук павутинки [Текст] : Повість: Для мол. шк. віку / Віктор Семенович Близнець,; Іл. Л. Семенова, 1970. - 113,[2] с.

Близнець Віктор Семенович Мовчун [Текст] : Повісті / Віктор Близнець,, 1972. - 305,[2] с. (Введено зміст)

Близнец Виктор Семенович Древляне [Текст] : Из повести / Виктор Близнец,; Пер. с укр. Веры Беловой,, 1972. - 63,[1] с

Близнец Виктор Семенович Древляне: Из рассказов отца [Текст] : Повесть / Виктор Близнец,; Пер. с укр. Веры Беловой,, 1973. - 271 с.

Близнець, Віктор Семенович. Женя і Синько: повість / Віктор Близнець, 1974. - 190,[1] с.

Близнець Віктор Семенович Підземні барикади [Текст] : Роман / Віктор Близнець,, 1977. - 206,[1] с.

Близнець Віктор Семенович Земля світлячків [Текст] : Казкові повісті / Віктор Близнець,, 1979. - 213,[1]

Близнец, Виктор Семенович. Древляне [Текст] : Роман; Повести / Виктор Близнец,, 1979. - 512,[2] с.

Близнець Віктор Семенович Золота гора до неба [Текст] : Оповідання: Для мол. шк. віку / Віктор Близнець,; Худ. Олексій Кожеков,, 1980. - 15,[2] с

Близнець Віктор Семенович Людина в снігах [Текст] : Повісті, оповідання / Віктор Близнець,, 1980. - 308,[2] с.

Близнец Виктор Семенович Подземные баррикады [Текст] : Роман / Виктор Близнец,; Авториз. пер. с укр. В. Беловой, 1980. - 336 с

Близнец, Виктор Семенович. Звук паутинки [Текст] : Повесть: Для ст. шк. возраста / Виктор Близнец,; Пер. с укр. Вера Белова, Передм. А. Давыдов, Худ. В. Т. Гончаренко, 1986. - 368,[2] с. (Введено зміст

Близнець Віктор Семенович Хлопчик і тінь [Текст] : Повісті: [Для серед. та ст. шк. віку] / В.С. Близнець,, 1989. - 299,[2] с.

Близнець Віктор Семенович Землянка : Повість / Віктор Семенович Близнець,, 1995. - 165,[1] с.

Близнець Віктор Семенович Земля світлячків [Текст] : Повість-казка: Для мол. шк. віку / Віктор Близнець,; Iл. І.Вишинского, 1999. - 113,[6] с.

Близнець Віктор Звук павутинки [Текст] : Повість, казка: Для молодшого шкільного віку / Віктор Близнець; авт.передм. : Петро Перибийнос; худ. : Олена Михайлова-Родіна, 2003. - 173,[2

Відчиняє двері казка: казки : для мол. шк. віку / упор. Юрій Ярмиш ; мал. Миколи Левчишина, 1987. - 397,[3] с.

Веселка. Антологія української художньої літератури для дітей [Текст] : в 3-х т. / упор., підгот. тексти та біограф. матеріали: Іван Соболь, Богдан Чайковський. Т. 3 : Література радянського періоду / Андрій Малишко [та ін.], 1969. - 438,[10] с

Повість минулих літ [Текст] : Літопис / Переказ В. С. Близнеця, Худож. Г. В. Якутович; [Післямова П. Загребельного], 1982. - 226 с.

Повість врем'яних літ [Текст] / Переказ Віктора Близнеця, Художник-оформл. А. С. Ленчик, 2005. - 316,[2] с.


Література про життя і творчість

Як звук павутинки... [Текст] : Зб. літ.-критич. ст., нарисів про Віктора Близнеця: Автобіогр., неопубл. твори: Для ст. шк. віку / Упоряд. Р. Близнець; Ред. В.В. Яременко; Передм. О. Гончара,, 1987. - 299,[1] с.

Корінь А. Його стежина в рідній країні [Текст] : Про відкриття меморіальної дошки письменнику-земляку Віктору Близнецю в с. Першотравенка Компанієвського р-ну / Корінь // Літературна Україна. - 1988. - 19 травня

Гурбанська Антоніна Іванівна Віктор Близнець : Літературний портрет / Антоніна Гурбанська,, 1998. - 129 с

Корінь А. Хай не втихає звук паутинки [Текст] / А. Корінь // Голос України. - 1998. - 30 квітня. - С. 4

Прядун І. Остання зустріч [Текст] / Прядун І. // Кіровоградська правда. - 2001. - С. 3

Базилевський В. Вольфрамова нить душі [Текст] : до 70- річчя Віктора Близнеця / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2003. - 10 квітня. - С.5

Гурбанська А. Виміри прози Віктора Близнеця [Текст] / Гурбанська А. // Народне слово. - 2003. - 10 квітня. - С. 3

Гурбанська А. Звук паутинки [Текст] / Гурбанська А. // Дивослово. - 2003. - №4. - С. 69-73

Гурбанська А. Вершини Віктора Близнеця [Текст] : до 70-річчя з дня народження / Гурбанська А. // Освіта. - 2003. - 8 квітня. - С. 7

Здір Л. Літературне свято на честь земляка [Текст] / Л. Здір // Народне слово. - 2003 . - 17 квітня. - С. 3

Нечитайло І. Вечір пам'яті В.Близнеця [Текст] / І. Нечитайло // Степовий край. - 2003. - 15 квітня. - С. 1-2

Оліфіренко І. Письменник. котрий не загубився у вічності [Текст] / І. Оліфіренко // Народне слово. - 2003. - 10 квітня. - С. 3

Орел С. Раїса Близнець: "Великі водяні лілії здавалися мені зрорями..." [Текст] / С. Орел // Слово "Просвіти". - 2003. - 6 травня. - С. 12

Слабошпицький М. Душа і пам"ять [Текст] : До 70-річчя від дня народження В.Близнеця / Слабошпицький М. // Дивослово. - 2003. - №4. - С. 67-72

Прядун І. Остання зустріч [Текст] / Прядун І. // Степовий край. - 2006. - 1 квітня . - С. 3

Пісоцька Р. Одинадцять щасливців: Нагородження переможців конкурсу в школі, що носитиме ім"я Віктора Близнеця [Текст] : ІУ Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика / Пісоцька Р. // Літературна Україна. - 2004. - 1 січня. - С. 2

Гурбанська А. Душа і творчість Віктора Близнеця : До 75-річчя від дня народження письменника / А. Гурбанська // Степовий край. - 2008. - 12 квітня. - С. 3

Гурбанська А. І. Українська повість 60-80-х років ХХ ст.: проблеми поетики [Текст] : навчальний посібник / А. І. Гурбанська, 2008. - 142 с. (Введено зміст)

Дідковська Н. Пам'яті В. Близнеця / Н. Дідковська // Степовий край. - 2008. - 23 серпня. - С. 4

Мовчун А. Найважливіше в житті - краса, совість і казка [До 75-річчя Віктора Близнеця] / А. Мовчун // Початкова школа. - 2008. - № 5. - С. 55-57

Полтавський В. Близнецю - 75 : Вірш / В. Полтавський // Степовий край. - 2008. - 5 квітня. - С. 5

Романенко П. Витязь степового краю / П. Романенко // Степовий край. - 2008. - 5 квітня. - С. 5

Царук А. "Він кохався в незачовганому слові..." / А. Царук // Народне слово. - 2008. - 10 квітня. - С. 3

Знаменні і пам’ятні дати квітня [Текст] // Народне слово. - 2011. - 7 квітня. - С. 8

Корінь А. Хай дуб увічнює пам’ять [Текст] / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2011. - 19 квітня. - С. 7

Романенко П. У Першотравенці посадили дуб пам`яті письменника-земляка В.Близнеця [Текст] / П. Романенко // Степовий край. - 2011. - 9 квітня. - С. 4

Базилевський В. Епістолярій як дзеркало душі [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2013. - 4 квітня. - С. 4-5

Саржевський А. Світлий талант Віктора Близнеця [Текст] / А. Саржевський // Новини Кіровоградщини. - 2013. - 11 квітня. - С. 9

Корінь А. Нас гріє слово Близнеця [Текст] / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2013. - 12 квітня. - С. 1

Сичова В. З чарівної країни дитинства: Віктор Близнець: 10 квітня минула 81-ша річниця з дня народження нашого письменника-земляка [Текст] / В. Сичова // Степовий край. - 2014. - 12 квітня. - С. 3


Web-ресурси

Віктор Близнець http://www.ukrlit.vn.ua/author/bliznec.html

Віктор Семенович Близнець http://www.chl.kiev.ua/95/Writer_1/Bliznezbd.html

Близнец Виктор Семёнович http://fantlab.ru/autor23734

Віктор Близнець. Коротко про митця. «Звук павутинки» Близнець Віктор: Біографія http://www.ukrlib.com.ua/bio/printout.php?id=25

З чарівної країни дитинства: Віктор Близнець (презентація) http://www.slideshare.net/nbkidskiev/ss-24533084