Берізка (Шарандак-Бровченко) Галина Спиридонівна

Матеріал з wiki
Версія від 11:50, 9 лютого 2023, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:BerizkaHS.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Галина Спиридонівна Берізка (Шарандак-Бровченк...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Галина Спиридонівна Берізка (Шарандак-Бровченко)

Дата народження — 17.09.1920
Місце народження — с. Могильне, Хащуватська волость, Гайсинський повіт, Подільська губернія, тепер Гайворонський район Кіровоградська область
Дата смерті — 14.09.2007
Місце смерті — с. Могильне, Гайворонський район, Кіровоградська область
Місце поховання — с. Могильне, Гайворонський район Кіровоградська область

Галина Спиридонівна Берізка (Шарандак-Бровченко) (17 вересня 1920, с. Могильне Гайворонський район, Кіровоградська область – 14 вересня 2007), українська поетеса.

Життя і діяльність

Народилась Бровченко Галина Спиридонівна в родині вчителів села Могильного колишнього Гайсинського повіту. Галина мала двох братів –Павлика і Петрика відповідно 1919 та 1923 років народження. Діти з раннього дитинства привчались до роботи, влітку доглядали птицю, пасли корову. Родина проживала в шкільній квартирі, яку надали батькам-вчителям у 1918 році. Батько викладав українську мову й літературу та всесвітню історію в гімназії для дорослих, яка існувала до 1922 року. Мати працювала в початковій школі, а також викладала фізику та математику в старших класах. У 1923 році сім’я переселилася в новозбудовану садибу, в якій Галина Спиридонівна прожила все життя. Біля хати посадили сад, завели пасіку. Життя налагоджувалось. Проте з кожним роком помітно посилювалось переслідування дореволюційної інтелігенції. У 1929 році сім’я Шарандаків також зазнала горя: батька заарештували і вивезли до Одеси, інкримінувавши йому участь в діяльності СВУ (Спілки визволення України).

В своїх спогадах Галина Берізка пише: «До нас прийшли опівночі. - Здавайте зброю, ви заарештовані! - В мене крім сокири нічого нема… Візьміть якщо треба, - відповів батько. Руки за спину, і погнали батька до автомашини.» Після довготривалого слідства батько Галини Спиридонівни додому не повернувся. В 1956 році брату Павлу Спиридоновичу з Москви надійшло повідомлення, що батько помер у 1942 році в Архангельському таборі під час епідемії тифу.

Для сім’ї Шарандаків настали тяжкі часи. Галину та Петра виключили зі школи. Галина поїхала до Києва, де їй вдалося продовжити навчання в школі ім. Т.Шевченка, проте отримати середню освіту змогла лише у 1939 році. Після закінчення школи вступила до Одеського державного університету на філологічний факультет.

Під час Другої світової війни перебувала в окупації. 6 листопада 1943 року була заарештована гестапо в місті Гайвороні за участь в Організації українських націоналістів. У 1944 році змогла втекти із застінків гестапо у місто Бендери (Молдова). По війні продовжила навчання в Одеському державному університеті, але 20 березня 1946 року, навчаючись на третьому курсі, була заарештована органами МВС за націоналістичну діяльність та засуджена до 10 років таборів каторги.

Покарання відбувала у м. Норильську, у Росії. 1955 року звільнена, але ще до кінця 1957 року перебувала там же в стані політичного висланця без права виїзду. Після остаточного звільнення викладала українську мову й літературу в Могильненській середній школі. З 1976 року перебувала на пенсії.

З набуттям незалежності України у 1991 році була реабілітована. Вперше опублікувала свої вірші в газеті «Літературна Україна» у 1960 році. Авторка поетичних збірок «Недоспалені листи» (у книзі «Час збирати каміння», 1997), «Вибране» (2000), «Про все пам’ятаю» (2003) та прози «Сакраменто» (2004). Має численні публікації в альманахах та періодичних виданнях.

У 1999 році Галина Берізка стала членом Спілки письменників України. Літературна праця письменниці гідно пошанована лауреатством престижних премій.Вона є лауреатом премії імені Валерія Марченка (1998) за збірку «Недоспалені листи» та лауреатом премії імені Євгена Маланюка за книгу прози «Сакраменто» ( 2006 рік).

У ніч з 13 на 14 вересня 2007 року, за три дні до свого 87-річчя, Галина Берізка померла.

Пам'ять

У день 90-річчя від дня народження Галини Берізки, 17 вересня 2010 року, у Могильненській загальноосвітній школі було відкрито меморіальну дошку та літературний музей. З того часу у пам'ятні дні в Могильному, на садибі поетеси, проводяться літературні читання, присвячені її пам'яті.

Бібліографія

Берізка Галина. Вибране: (Вірші різних років) / Галина Берізка. – Слов'янськ : Б.в., 2000. – 70 с.

Берізка Галина Спиридонівна. Пісні невільниці / Галина Спиридонівна Берізка. – Гайворон: [б. и.], 2007. – 35 с.

Берізка Галина Спиридонівна. Час каміння збирати / Галина Берізка, Антон Шевченко. – К. : Український письменник, 1997. – 90 с.

Блакитні вежі: хрестоматія творів письменників Приінгульського краю : у 2 т. / редкол. : Василь Бондар (голова), Т. В. Андрушко, А. М. Корінь [та ін.]; авт. передм. Л. В. Куценко; укл. : Василь Бондар. – Кіровоград : Мавік, 2011 – Т. 2: Проза. – 2011. – 407 с. : портр., іл.

Золоте поле: Літературний альманах письменників Приінгулля / Валерій Гончаренко [та ін.]. – Кіровоград : Поліграф–Терція, 2009. – 275 с. : іл.

Берізка Г. Із книги поезій «Вибране» / Г.Берізка // Гайворонські вісті. – 2001. – 11 квітня. – С. 3

Берізка Г. Павлик: Оповідання : До 75–річчя голодомору / Г. Берізка // Гайворонські вісті. – 2008. – 26 липня. – С. 2

Берізка Г.С. Спомин про Тереня Масенка : До 30-х роковин від дня смерті поета // Вечірня газета. – 2000. – 28 липня. – С.6

Вклонилися слову, яке йде до душі : На врученні обласної літературної премії імені Євгена Маланюка // Кіровоградська правда. – 2006. – 7 лютого. – С. 3

Жіноче обличчя літератури краю: прес-досьє для користувачів шкільного віку та організаторів дитячого читання / Кіровогр. обл. б-ка для дітей ім. А. П. Гайдара, Відділ бібліографії та краєзнавства; укл. Л. В. Матвієнко; ред. О. В. Ліпей. – Кіровоград : [б. в.], 2012. – 16 с. : фото.

Лауреати премії імені Валерія Марченка // Літературна Україна. – 1999. – 14 січня

15 х 15: Письменники Приінгулля : Автобіобібліографічний довідник / Укл. Василь Бондар. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 1999. – 63 с.

Бондар В. Галині Берізці – 80 / В.Бондар // Народне слово. – 2000. – 14 вересня. – С. 3

Берізка Г. Вірші [Текст] / Г. Берізка // Вечірня газета. – 2004. – 5 березня. – С. 6

Галині Спиридонівні Берізці (Бровченко) – 80 // Гайворонські вісті. – 2000. – 16 вересня. – С. 3

Сандул В. З вірою в людське добро / В. Сандул // Гайворонські вісті. – 2003. – 13 серпня. – С. 3

Web–ресурси

Берізка (Шарандак-Бровченко) Галина Спиридонівна, українська письменниця. (Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України)

Берізка Галина Спиридонівна. (Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва імені Є. Маланюка)

Галина Берізка. (Гайворонська центральна районна бібліотека)

Коломієць В.Р. Берізка Галина (Енциклопедія сучасної України)

Орел Світлана. Письменниця Галина Берізка: «Будь вільний духом, не шукай користі від свого пера…» (Рідний край)