Касьян Іван Іванович

Матеріал з wiki
Версія від 12:07, 12 листопада 2021, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:KasianII.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Іван Іванович Касьян'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата н...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іван Іванович Касьян

Дата народження — 11.02.1920
Місце народження — с. Лутківка, (нині – Маловисківський район, Кіровоградська область), УРСР
Дата смерті — 1990
Місце смерті — м. Москва, РРФСР

Іван Іванович Касьян (11.02.1920, с. Лутківка, (нині – Маловисківський район, Кіровоградська область), УРСР – 1990, м. Москва, РРФСР) – лікар, доктор медичних наук (1976), полковник медичної служби. Фахівець у галузі авіакосмічної медицини, займався проблемами адаптації організму до умов невагомості. Учасник Другої світової війни.

Життя і діяльність

Касьян Іван Іванович народився 11 лютого 1920 році в селі Лутківка (нині – Маловисківський район). В родині Касьянів було троє дітей – окрім Івана ще дві дівчинки. У 1929 році радянською владою родина була розкуркулена та вислана на північ Росії. Далі інформація про життєвий шлях хлопця аж до його вступу до Архангельського державного медичного інституту доволі обмежена. Відомо лиш, що приблизно у 1931-1932 рр., коли хлопчику було років 12, його, беспритульного, у пристанційному селищі Наришкіно, що під Орлом (Росія), врятувала жінка, в якої Іван пережив зиму, поки його не відправили в дитячий будинок. Через сорок років, навесні 1973 року, під час лекційного візиту І. Касьяна до Орла, він спробував відшукати добросердну жінку. На жаль, Іван Іванович не міг згадати точно прізвища і будинку своєї рятівниці, тому ні її, ні будь-кого, хто б пам’ятав історію з безпритульним, знайти не вдалося.

У 1944 році відразу після закінчення Архангельського державного медичного інституту (нині – Північний державний медичний університет) юнак був призваний до лав Радянської армії на фронт Другої світової війни. Під час війни працював старшим лікарем Аеродромного полка протиповітряної оборони.

Науковою діяльністю Іван захопився ще в роки навчання в інституті на кафедрі фізіології. Після закінчення війни, з 1946 по 1955 роки продовжив свою роботу в науці, перебуваючи на посаді начальника кабінета авіаційної медицини, а потім – фізіолога розширеної лабораторії авіаційної медицини. Тут і знадобилося ще інститутське його захоплення фізіологією, біохімією та фізикою.

KasianII2.jpg
Іван Касьян з дружиною

З 1956 по 1975 роки І. І. Касьян працював в науково-дослідному інcтитyті aвіaційнoї та кocмічної мeдицини, був психологічним консультантом космонавтів. Він був одним із перших лікарів, відібраних для вивчення пpoблeм aдaптaції opгaнізму до yмов нeвагомості. В середині 50-х років став учасником запусків геофізичних ракет з біокабінами у верхні шари атмосфери, займався підготовкою тварин до польотів, створював спеціальні малогабаритні прилади контролю артеріального тиску, пульсу, частоти дихання. В 1959 році Касьян брав безпосередню участь у вcіx мeдичних відбopах перших кaндидaтів у кocмoнaвти та їхній підгoтoвці до здійснення космічних польотів. Працював з Юрієм Гагаріним, Олексієм Леоновим, Володимиром Комаровим, Олексієм Єлісеєвим та іншими космонавтами. На літаку Ту-104А в умовах короткочасної невагомості Іван Іванович особисто здійснив 420 польотів, в тому числі 22 польоти з Ю. О. Гагаріним. У 1961 році після медико-психологічної оцінки декількох кандидатів на перший польот у космос висновок Івана Касьяна був вирішальним на користь Юрія Гагаріна.

KasianII3.jpg
Тренувальні польоти на літаку. 1961-1962 рр.

KasianII4.jpg
Космонавт В. М. Комаров та І. І. Касьян у салоні літака-лабораторії Ту-104А

KasianII5.jpg
Ю. О. Гагарін, І. І. Касьян. Тренувальні польоти в умовах короткочасної невагомості. 1963 р.

З 1975 по 1990 роки лікар-науковець працював в Інституті медико-біологічних проблем Міністерства охорони здоров’я СРСР. Грунтовна теоретична підготовка, особиста участь у виготовленні унікальної бортової апаратури та володіння широким арсеналом методичних прийомів досліджень, дозволили І. І. Касьяну виконати ряд оригінальних робіт з проблеми невагомості, які мали важливе значення для теорії і практики космічної медицини.

У 1968 році Касьян захистив кандидатську, а у 1976 – докторську дисертації. В докторській дисертації він узагальнив масштабний експериментальний матеріал, отриманий під час польотів космонавтів на літаку Ту-104А в умовах короткочасної невагомості та під час їх польотів на космічних кораблях типу «Восток», «Восход», «Союз».

KasianII6.jpg
І. І. Касьян серед провідних вчених у галузі авіаційної та космічної медицини

З 1977 року Іван Іванович працював зaступником керівника гpyпи мeдичнoгo забeзпeчeння в Цeнтpі yпpaвління пoльотaми. Він багато займався громадською діяльністю, активно пропагував знання про космос та космічну медицину, часто виступав із лекціями, писав книжки та статті. У науковому доробку вченого 160 авторських друкованих робіт, а також 7 монографій у співавторстві. Це – «Медико-біологічні дослідження у невагомості» (1968), «Невагомість» (1974), «Перші кроки в космосі» (1985), «Фізіологічні дослідження в невагомості» (1990) та інші.

За безцінний внесок у розвиток вітчизняної космонавтики доктор медичних наук, полковник медичної служби, фахівець у галузі авіакосмічної медицини І. І. Касьян неодноразово нагороджувався орденами та медалями.

KasianII7.jpg

Через наслідки репресивної політики радянської влади Іван Іванович не міг відкрито розповідати про своє дитинство, родину, яку вислали фактично на загибель в Північний край, але він завжди пам’ятав своїх батьків, добре знав і пам’ятав, де народився, і в 1970-ті роки, і пізніше неодноразово приїздив у рідні краї, зустрічався з родичами, підтримував із ними зв’язки. Точна дата смерті І. І. Касьяна наразі невідома. За неофіційною інформацією, сталося це наприкінці 1990 року в Москві.

Нагороди

За участь в забезпеченні польоту Ю. О. Гагаріна І. І. Касьяна нагороджено орденом Червоної Зірки.

За участь в розробці нової медичної техніки І. І. Касьяна нагороджено одною золотою, чотирма срібними та двома бронзовими медалями ВДНГ СРСР.

Бібліографія

Наукові праці

Космическая биология и медицина: медико-биологические проблемы космических полетов / АН СССР ; под ред. В. И. Яздовского. – М. : Наука, 1966. – 461,[1] с. : ил., табл. – Библиогр. в конце разд.

Медико-биологические и социально-психологические проблемы космических полетов = Medical, biological, sociogical and psychological problems of space flight : указ. отеч. и зарубеж. лит., опубл. в 1977 г. / сост. : Л. А. Плодовская, В. Б. Пищик / Гос. б-ка СССР им. В. И. Ленина, Ин-т мед.-биол. проблем. – М. : ГБЛ, 1980. – 181с.

Первый групповой космический полет : научные результаты медико-биологических исследований, проведенных во время группового орбитального полета кораблей-спутников «Восток-3» и «Восток-4» : сб. статей / ред.: Н. М. Сисакян, В. И. Яздовский ; сост. Ю. М. Волынкин (рук.) и др. – М. : Наука, 1964. – 153,[3] с. : а-ил. – Загл. обл. : Первый групповой космический полет: медико-биологические исследования. – Библиогр.: с. 152-154

Физиологические проблемы невесомости : монография / ред.: О. Г. Газенко, И. И. Касьян. – М. : Медицина, 1990. – 288 с. : ил., табл. – Библиогр.: с. 282-287.

Про нього

Босько, В. Космонавтика і наші земляки : 50 років тому, після польоту Юрія Гагаріна, в історії людства сталася одна з найважливіших подій планетарного масштабу: розпочалася космічна ера / В. Босько // Народне слово. – 2011. – 3 листопада. – С. 8, 9 : фото.

Іван Іванович Касьян / Володимир Босько // Босько, Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2020 рік. Люди. Події. Факти / В. М. Босько ; КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – С. 308-309.

Орел, С. Першого космонавта обрав син куркуля родом із Лозуватки [Текст] / С. Орел // Нова газета. – 2017. – 26 січня. – С. 11 : фото.

Web-ресурси

В память об одном из первопроходцев космической медицины (Пикабу)

12 апреля весь мир отметил День авиации и космонавтики – памятную дату, посвященную первому полету человека в космос (Северный государственный медицинский университет)

Касьян, Иван. Записки космического врача (Портал органов власти Чувашской Республики)

Касьян, И. И. Первые шаги в космос (Эпизоды космонавтики)

Китаев-Смык, Леонид. О «генеральской неприязни» и дружбе рядовых исполнителей (Яндекс. Дзен)

Комболин, Юрий. Зарисовка. Моё хобби? Наука! (Проза.ру)

Босько, Володимир. Історичний календар Кіровоградщини на 2020 рік. Люди. Події. Факти. (Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д. І. Чижевського)

Орел, Світлана. Першого космонавта обирав син українського куркуля (Дзеркало тижня. Україна)

Орел, Світлана. Першого космонавта обирав син українського куркуля родом із Лозуватки (Нова газета)