Овчаренко Іван Тихонович

Матеріал з wiki
Версія від 16:49, 17 листопада 2021, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:OvcharenkoIT.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Іван Тихонович Овчаренко'''</p><p style="text-align:left;"><b>...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іван Тихонович Овчаренко

Дата народження — 16(29).12.1909
Місце народження — с. Туркестанівка, Онуфріївська волость, Олександрійський повіт, Херсонська губернія (нині Калачівка Онуфріївського району Кіровоградської області)
Дата смерті — 21.10.1943
Місце смерті — с. Синяк Вишгородського району Київської області
Місце поховання — с. Синяк Вишгородського району Київської області, братська могила

Іван Тихонович Овчаренко (16(29) грудня 1909; с. Туркестанівка, Онуфріївська волость, Олександрійський повіт, Херсонська губернія (нині с. Калачівка Онуфріївського району Кіровоградської області – 21 жовтня 1943; с. Синяк Вишгородського району Київської області) – військовий діяч, учасник Другої світової війни. Особливо відзначився під час битви за Дніпро. Герой Радянського Союзу (1944, посмертно).

Життя і діяльність

Овчаренко Іван Тихонович народився 29 грудня 1909 року в селі Калачівці Онуфріївського району в сім’ї селянина-бідняка. У 1919 році сім’я переїхала до Кривого Рогу. Там він навчався у школі, на робітфаці, працював у лікарні рудника ім. В.І. Леніна. У 1931 році його вибрали секретарем комсомольської організації цього ж рудника. З 1933 по 1935 рік служив у Червоній Армії. У 1936 році Овчаренко І.Т. став другим секретарем криворізького міського комсомолу, а через два роки – секретарем міського комсомолу. У 1938 році – секретар Дзержинського райкому партії м. Кривий Ріг. З лютого 1940 року по червень 1941 року Овчаренко І.Т. працював інструктором відділу кадрів Тернопільського обласного комітету партії. З початком Другої світової війни в складі партійного активу був евакуйований до Воронезької області. В 1942 році закінчив прискорений курс Військово-політичної академії. З травня цього ж року воює в діючій армії. Був політруком, потім заступником командира батальйону з політичної роботи 1144-го стрілецького полку 340-ї стрілецької дивізії. У складі 5-ї танкової, 38-ї, 40-ї та 69-ї армії воював на Брянському та Воронезькому фронтах. Брав участь у боях під Воронежем, звільняв Бєлгород та Харків (лютий 1943).

У серпні 1943 року під час наступу на сумському напрямку капітан Овчаренко замінив командира 1-го стрілецького батальйону. За цей бій отримав медаль «За відвагу». З цього часу продовжив службу на посаді командира 2-го батальйону. У вересні 1943 року звільняв м. Суми, форсував Десну. Особливо відзначився в боях на Дніпрі. В ніч на 2 жовтня 1943 року під ураганним вогнем артилерії противника, на рибальських човнах, без втрат переправив підрозділ на правий берег Дніпра. Відкинув ворога на 2-5 кілометрів на захід від берега, забезпечивши переправу іншим підрозділам. Продовжуючи наступ, бійці захопили с. Синяк (Вишгородський район Київської області). З 2 по 18 жовтня 1943 року в ході жорстоких боїв батальйон просунувся вперед ще на 15 км. 21 жовтня, відбиваючи чергову контратаку ворожих танків і піхоти, Овчаренко І.Т. загинув. Там, у с. Синяк він був похований у братській могилі.

OvcharenkoIT2.jpg

OvcharenkoIT3.JPG

Нагороди

12 вересня 1943 р. – медаль «За відвагу».

10 січня 1944 р. – нагороджений орденом Леніна та присвоєно звання Героя Радянського Союзу (посмертно).

Пам’ять

На Кіровоградщині, в селі, де він народився і провів перші десять років, пам’ять земляка увічнено на стенді в сільському клубі. У Кривому Розі ім’я Овчаренка висічено на стелі Героїв, спорудженої на честь криворіжців-героїв, що височить у парку Героїв. У місті є школа і вулиця імені Овчаренка. В селі Синяк, де він загинув і був похований, його іменем названа вулиця.

OvcharenkoIT4.jpg

Бібліографія

Босько, Володимир Миколайович. [Овчаренко Іван Тихонович ] // Історичний календар Кіровоградщини на 2019 рік. Люди. Події. Факти / В. М. Босько; КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2018. – С. 231-232 : фото.

Овчаренко Иван Тихонович // Герои Советского Союза : крат. биогр. слов. : [в 2 т.] / А. А. Бабаков и др.; редкол.: И. Н. Шкадов (пред.) и др.; М-во обороны СССР, Гл. упр. кадров; Ин-т военной истории. – М. : Воениздат. – 1987. – Т. 2: Любов - Ящук. – С. 187-188

Чабаненко, Володимир Васильович. Овчаренко Іван Тихонович // Чабаненко, Володимир Васильович. Прославлені у віках : нариси про Героїв Радянського Союзу – уродженців Кіровоградської обл. / В. В. Чабаненко. – Дніпропетровськ: Промiнь, 1983. С. 217-219 (Сер. «Герої Радянського Союзу»)

Web-ресурси

Герой Советского Союза Овчаренко Иван Тихонович (Герои страны)

Овчаренко Іван Тихонович (Вікіпедія)

Овчаренко Иван Тихонович (Память народа)

Овчаренко Иван Тихонович (Герой Советского Союза)