Бондаренко Григорій Антонович

Матеріал з wiki
Версія від 13:38, 10 листопада 2021, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:BondarenkoHA.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Григорій Антонович Бондаренко'''</p><p style="text-align:...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Григорій Антонович Бондаренко

Дата народження — 31.01.1892
Місце народження — м. Новогеоргіївськ, Херсонська губернія, Російська імперія
Дата смерті — 31.01.1969
Місце смерті — м. Харків, УРСР, СРСР

Григорій Антонович Бондаренко (31 січня (12 лютого) 1892, м. Новогеоргіївськ – 31 січня 1969, м. Харків) – український радянський художник, графік, книжковий ілюстратор; професор Харківського художньо-промислового інституту.

Життя і діяльність

Бондаренко Григорій Антонович (Августович) народився 31 січня (12 лютого) 1892 року в м. Новогеоргієвськ Херсонської губернії Російської імперії.

Батько Г. Бондаренка – Август Ляпс, за походженням німець із Прибалтики, ветеран Кримської кампанії, георгіївський кавалер, чудовий столяр, який майстерно виготовляв речі із червоного дерева, свого часу одружився на дівчині-українці Марії Бондаренко. Вони не вінчалися, бо лютеранин Ляпс не хотів зраджувати вірі своїх предків, тому їхні шестеро дітей отримали прізвище матері – Бондаренко. Батько Григорія був дуже талановитою людиною, саме йому довірили виконати декоративну частину – різьблення по дереву – іконостасу Різдвяної церкви у місті Новогеоргіївську. А відомий художник Бенуа, приїжджаючи в гості до прем’єр-майора Федора Хорвата, якому належало село старообрядців Ревівка, замовляв Ляпсу рамки для акварелей. Саме за рекомендацією Бенуа Григорія Бондаренка і було прийнято в Миргородську художню школу (1909). Далі юнак навчався у Віленській рисувальній школі (1909-1911 рр.) в один час з Х. Сутіним і М. Циковським, Одеському художньому училищі (1911-1915 рр.) у художника К. Костанді.

Ясність конструктивної логіки, розважливість художник успадкував від батька, емоційність та артистичність – від матері. А ще в юну душу назавжди ввійшли і сприяли формуванню художнього сприйняття світу унікальні за своєю красою ландшафти Новогеоргіївська, відтворені пізніше митцем на полотні.

BondarenkoHA2.jpg
Григорій Бондаренко

Цікавим і непростим був життєвий шлях художника. Ще до більшовицького перевороту Григорій Бондаренко навчався у Петроградській академії мистецтв у Гуго Залемана та Івана Творожникова (1917).

З 1920 по 1923 рік художник працював у майстернях «УкРОСТу», згодом продовжив навчання у Вищому художньо-технічному інституті (ВХУТЕІН).

Художник активно співпрацював із харківськими та київськими журналами «Червоний перець» (1922); «Тук-тук» (1929); «УЖ» (Універсальний журнал, 1929); «Жовтень» (1934-1936).

Своєрідний та яскравий стиль Г.А. Бондаренка сформувався під впливом імпресіонізму К. Костанді, живопису К. Петрова-Водкіна, П. Філонова, П. Сезанна, графіки Рембрандта, російського лубка. З 1938 року Григорій Бондаренко – член Спілки художників України.

Григорій Антонович був всебічно обдарованою людиною. Наприкінці 30-х років він захоплювався графікою, естампами, пейзажами, літографіями. Приваблювала його і робота з каменем.

В той період творчої діяльності художника Україна мала в його особі видатного журнального і книжкового ілюстратора. Особлива тема творчості художника – поштові листівки: яскраві, дотепні, оригінальні, втім, як і його ілюстрації до дитячих книжок, якими і сьогодні можна тільки захоплюватися.

Роки сталінських репресій, війна, а потім період, коли за сприяння партійних ідеологів в галузі культури піднімалося на поверхню все темне і ганебне – доноси, боротьба за нагороди і держзамовлення – примусили Григорія Бондаренка відійти від інтенсивної творчої діяльності і перейти на викладацьку роботу.

З 1945 по 1969 рік художник викладав у Харківському художньо-промисловому інституті. За ці роки Григорій Антонович виховав чимало непересічних художників. Зі спогадів тих, хто близько знав Григорія Бондаренка, постає неординарна особистість, людина високого таланту і великої душі, з невичерпним почуттям гумору і оптимізму. Серед найбільш відомих учнів Григорія Антоновича Бондаренка – художники Віталій Куликов, Володимир Ненадо, Віталій Лєнчин.

Григорія Антоновича студенти обожнювали, адже він, професор графічного факультету престижного художнього закладу, поважав особистість кожного учня, міг, як ніхто, розпізнати його творчі здібності. А сам, хоча і був одним із найвизначніших радянських художників свого часу, залишався дуже скромною людиною, ніколи не прагнув командних постів і наполегливо відмовлявся від заманливих посад, бо, за оцінками сучасників, недооцінював своє значення в мистецтві.

Художник працював у галузі станкової та книжкової графіки, переважно в техніці літографії, оформлював дитячі книжки С. Маршака, Л. Квітко, А. Барто, С. Михалкова, ілюстрував твори Лесі Українки, І. Тургенєва, М. Лермонтова, Д. Фурманова. Широко відомі станкові літографії Г. Бондаренка, які увійшли до ювілейних альбомів: до 100-річчя з дня смерті О.С. Пушкіна («Пушкін серед циган», 1937), до 125-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка («Шевченко в Орській фортеці», 1938).

Майже всі довоєнні роботи Григорія Бондаренка були знищені чи розграбовані під час окупації Харкова в 1941-1943 рр.

Персональні виставки картин Г. Бондаренка проходили в Художньому інституті (Харків, 1962), Художньому музеї (Харків, 1974).

Більшість робіт Григорія Бондаренка зберігаються у Харківському художньому музеї та Національному художньому музеї України (Київ).

BondarenkoHA3.jpg
Бондаренко Г.А. Солдат,1955 рік

BondarenkoHA4.jpg
Бондаренко Г.А. Т. Шевченко и его земляк А. Обеременко, 1961 рік

BondarenkoHA5.jpg
Бондаренко Г.А. Зима. 1959 рік

Бібліографія

Григорій Бондаренко. Альбом / Упоряд. М. В. Куліков, М. В. Шток. Харків: Віват. – 2016. – 304 с.

Босько В.М. Історичний календар Кіровоградщини на 2007 рік. Люди. Події. Факти : історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Кіровоград. обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського, Кіровоград. обл. організація Всеукр. спілки краєзнавців. Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс. – 2006. – С. 27

Босько В.М. Історичний календар Кіровоградщини на 2012 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. Кіровоград : Центрально-Українське вид-во. – 2011. – С. 18

Мистецтво України : біографічний довідник / За ред. А.В. Кудрицького. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М.П. Бажана. – 1997. – С. 77

Митці України : енциклопедичний довідник / Ред. А.В. Кудрицький. Київ: «Українська енциклопедія» ім. М.П. Бажана. – 1992. – С. 81

Web-ресурси

Бондаренко, Григорий Антонович (Википедия)

Бондаренко Григорій Антонович (Енциклопедія Сучасної України)

Бондаренко Григорій Антонович (Національна бібліотека України для дітей)

Григорий Антонович Бондаренко (Артхив)

Бондаренко Григорий Антонович (Арт-галерея Nostalgie)

Григорій Бондаренко – художник, людина, вчитель (Провідне інтернет-видання міста Світловодськ)