Мацієвський Аркадій Юхимович

Матеріал з wiki
Версія від 17:45, 8 лютого 2016, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (→‎Web ресурси)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мацієвський Аркадій Юхимович

народився — 19.05.1931
місце народження — с. Бобрик Любашівського району Одеської області
дата смерті — 14.12.2006
місце поховання — м. Кіровоград

скульптор, член Спілки художників України

Життя і діяльність

Народився Аркадій Мацієвський 19 травня 1931 року в с. Бобрик Любашівського району Одеської області. У 1953 р. закінчив скульптурне відділення Одеського Державного художнього училища ім. Грекова. З 1953 по 1970 рр. працював скульптором Станіславського товариства художників та Івано-Франківських художньо - виробничих майстерень художнього фонду УРСР. З 1964 року став членом спілки художників СРСР. З 1970 року - скульптором художньо-виробничих майстерень художнього фонду УРСР м. Кіровограда.

Аркадій Мацієвський - лауреат премії ім. Ю.Яновського. Був нагороджений, грамотами, дипломом I ступеня на конкурсі «Таланти Кіровоградщини» та ін. численними відзнаками.

А.Мацієвський працював у галузі станкової та монументальної скульптури. Він – скульптор за покликанням, головним для нього було якість і можливості матеріалів, котрі він освоював. Його роботи – це роздуми автора про взаємозв’язки між минулим та сучасним, спроба вдивитися у витоки духовної культури нашого народу.

Maschiev2.jpg

А.Мацієвський працював у Кіровограді кілька десятків років і залишив по собі помітну творчу спадщину. Пам’ятник «Комсомольським поколінням» у сквері біля технікуму механізації сільського господарства, стела з іменами заводчан – червонозорівців. У співавторстві з відомим кіровоградським скульптором В.В. Френчком були виготовлені та встановлені меморіальні дошки: Ф.Лісту, К.Шимановському, Г. Нейгаузу в м. Кіровограді, на будинку в Олександрівці, в якому народився один із перших вітчизняних пілотів Левко Мацієвич, пам’ятник Козаку в селі Торговиці Новоархангельського району та багато інших. Так, з нагоди 100-річчя пуску в м.Єлисаветграді першого трамвая і 30-річчя виходу на лінію першого тролейбуса в 1997 р. було відкрито пам’ятний знак. Автори віддали належне історії міста, яке ще за часів Російської імперії не залишалося осторонь технічного прогресу. Крім цього, Аркадій Юхимович – автор конкурсної моделі пам’ятника Володимиру Винниченку, скульптурного портрета Степняка-Кравчинського.

Maschiev3.jpg

В його роботах втілено вічні теми – любов і материнство, краса світу та стурбованість за його майбутнє. Це відображено в скульптурних композиціях «Материнство», «Загиблим воїнам», «Герой Радянського Союзу Г. Куроп’ятников», «Ню» та інші.

Роботи скульптора зберігаються в багатьох музеях та приватних колекціях в Кіровограді, Києві, Москві, Чигирині, Івано – Франківську.

Основні роботи: «Два покоління» (1960), «На панщині» (1961), «Меморіальний комплекс визволителям м. Долина від німецько-фашистських загарбників», Івано-Франківська обл. (1969), «Пам'ятник Герою Радянського Союзу Олексію Єгорову», Кіровоград (1972), «Пам'ятний знак робітникам заводу «Червона Зірка», загиблим у Великій Вітчизняній війні» (1974), «Пам'ятник О. С. Пушкіну» (1994), «Пам'ятник Степняку-Кравчинському» (1999), пам'ятник «Солдатам правопорядку» в Кіровограді (1977); пам'ятники Т. Шевченку в Світловодську, Олександрії (1990), Знам'янці (1994). Співавтор пам'ятника Кобзарю в Кіровограді (1982).

14 грудня 2006 року не стало Аркадія Мацієвського, людини, яка значну частину життя прожила на Кіровоградщині та багато зробила для цього краю.

Бібліографія

З ювілеєм, шановний майстре! [Текст] // Народне слово. – 2001. - 19 травня. - С. 1 Кіровоград. Образотворче мистецтво (минуле і сучасне): альбом. – Кіровоград: ПВЦ «Мавік», 2008. – 312 с.: іл.

Куманський, Б.П. Десята муза Кіровоградщини / Броніслав Куманський. - Кіровоград: Видавець Лисенко В. Ф., 2013. - 145 с.: портр., фото, 8 л. іл.

Куманський, Б. Скульптору-земляку [Текст] / Б. Куманський // Народне слово. - 2010. - 18 травня. - С. 4 Лісниченко Ю. Пам’ять про майстра - в його роботах [Текст] / Лісниченко Ю. // Вечірня газета. - 2007. - 26 січня. - С. 1

Web ресурси

Мацієвський Аркадій Юхимович