Добролежа Анатолій Тимофійович

Матеріал з wiki
Версія від 13:46, 11 лютого 2021, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:DobrolezhaAT.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Анатолій Тимофійович Добролежа'''</p><p style="text-alig...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анатолій Тимофійович Добролежа

Дата народження — 10.12.1930
Місце народження — с. Скопіївка, Добровеличківський район, (з 1939 р Кіровоградська область), Україна
Дата смерті — 10.03.2009
Місце смерті — м. Київ

Анатолій Тимофійович Добролежа (10 грудня 1930 року, с. Скопіївка, Добровеличківського району, (сучасна Кіровоградська область), Україна – 10 березня 2009 року, м. Київ) – радянський і український художник театру, кіно і телебачення, графік. Член Національної спілки художників України (1967), Національної спілки кінематографістів України (1965). Заслужений діяч мистецтв України (2003).

Життя і діяльність

Добролежа Анатолій Тимофійович народився 10 грудня 1930 року в селі Скопіївка Добровеличківського району Кіровоградської області. У 1957 році закінчив Одеське художнє училище, а у 1963 – художній факультет Всесоюзного Державного інституту кінематографії у Москві, отримавши спеціальність художника-оформлювача. Навчався Анатолій Добролежа у видатних майстрів живопису: Ф. Богородського і Ю. Пименка, та у досвідченого художника-кінематографіста Г. М’ясникова.

Після закінчення інституту А. Добролежа працював художником-постановником на Київській кіностудії художніх фільмів ім. Олександра Довженка. У 1965 році він став членом Спілки кінематографістів України, а у 1967 році майстра було прийнято до Спілки художників України.

За роки роботи на кіностудії ім. Олександра Довженка Анатолій Добролежа створив ескізи декорацій до десятків відомих художніх, телевізійних, науково-популярних фільмів.

Художник-графік А. Добролежа у 60–70-х роках (ХХ ст.) був ілюстратором журналу «Україна». Ілюстрував також і книги для різних видавництв. Творчий доробок Добролежі в галузі книжкової графіки – понад 40 книг: зокрема, «Чорний хрест» (Одеса, 1961) та «Вулиця без світанку» (Одеса, 1967) Юрія Усиченка; «Северин Наливайко» М. Вінграновського (К., 1996). Учасник багатьох всесоюзних і республіканських художніх виставок, починаючи з 1958 року, та міжнародної художньої виставки 2003 року в Парижі.

За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняного кіномистецтва, творчі досягнення та плідну професійну діяльність Анатолію Тимофійовичу Добролежі у 2003 році було присвоєно звання Заслуженого діяча мистецтв України.

Твори Анатолія Добролежі зберігаються в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України, музеї Кіностудії ім. О. Довженка, Кіровоградському обласному художньому музеї. Фондове зібрання Кіровоградського обласного художнього музею нараховує близько 250 творів митця. У 2008 році художник передав до фондів музею 16 графічних творів, а у 2010 році дружина Анатолія Тимофійовича, Ася Василівна, передала велику творчу спадщину митця – 230 ілюстрацій та ескізів декорацій до кінофільмів: «Дума про Британку», «Нова слава Івана Семеновича», «Овід», «Відкриття Антарктиди», «Лють», «Зірковий колір» та ін. Роботи художника постійно експонуються на численних тематичних та збірних виставках.

Фільмографія

Оформив художні фільми: