Бєлаковський Олег (Самуїл) Маркович

Матеріал з wiki
Версія від 13:20, 10 листопада 2021, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:BielakovskyiOSM.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Олег Маркович Бєлаковський'''</p><p style="text-align:lef...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Олег Маркович Бєлаковський

Дата народження — 06.09.1921
Місце народження — м. Єлисаветград
Дата смерті — 19.07.2015
Місце смерті — м. Москва
Місце поховання — Троєкурівське кладовище.

Олег Маркович Бєлаковський (6 вересня 1921, м. Єлисаветград – 19 липня 2015, м. Москва) – радянський спортивний лікар, заслужений лікар Російської Федерації, полковник медичної служби у відставці.

Життя і діяльність

Народився Олег Бєлаковський в Єлисаветграді (нині Кропивницький) в родині сільського лікаря Марка Самойловича Бєлаковського (1870-1938). Мати  Фаїна Моїсеївна Бєлаковська (1879-1942). До 1937 року Бєлаковські жили в Олександрії: Олег навчався у школі, грав у футбол та хокей за шкільні збірні.

У 1937 році сім’я переїздить до м. Сестрорєцьк Ленінградської області, де батько працював у заводській поліклініці. Тут Олег Бєлаковський познайомився і на все життя заприятелював з Севою Бобровим (1922-1979)  геніальним футболістом і хокеїстом. Вони навчалися в одній школі, грали в одній команді.

BielakovskyiOSM2.jpg
«Хокейна команда 2-ї Сестрорєцької школи  переможець чемпіонату Ленінградської області 1937 року. Справа наліво: Володя Бобров, Олег Бєлаковський, Сева Бобров

З вибором професії в Олега Бєлаковського проблем не було – ще в дитинстві під впливом батька він вирішив стати лікарем, тому 1939 року вступив до Військової медичної академії ім. Кірова, яку закінчив 1943 року і був залишений ад’юнктом.

BielakovskyiOSM3.jpg
Олег Бєлаковський - слухач 1-го курсу Військово-медичної академії імені С.М. Кірова. 1939 рік

Однак після неодноразових звернень Бєлаковський був направлений у діючу армію і отримав призначення в повітряно-десантні війська. У складі ПДВ на посаді старшого лікаря полку брав участь у боях з німецько-фашистськими загарбниками на Карельському й у 3-му Українському фронтах. У липні 1944 року був поранений. Служив старшим лікарем 302-го гвардійського стрілецького полку, який перебував у Польщі, потім в Угорщині, де полк вів важкі бої у районі озера Балатон. Війну Бєлаковський закінчив 12 травня 1945 року в Чехословаччині.

До січня 1946 року військовий лікар служив у Центральній групі військ у Чехословаччині та Угорщині, звідти його перевели в Московський військовий округ, а в травні 1949 року перекинули на Далекий Схід. У Примор’ї Бєлаковський служив заступником начальника медичного відділу повітряно-десантного корпусу, лікарем-експериментатором з парашутних стрибків. З початку війни здійснив 153 стрибка з парашутом.

Після закінчення курсів з підвищення кваліфікації на військовому факультеті Центрального інституту удосконалення лікарів 1951 року Олег Бєлаковський був призначений лікарем футбольно-хокейної команди ВПС. З 1954 року проходив службу в ЦСКА на посаді лікаря футбольної команди, начальника лікарсько-спортивного диспансеру, заступника начальника ЦСКА з медичного забезпечення.

BielakovskyiOSM4.jpg
Двоє друзів: Олег Бєлаковський і Всеволод Бобров

Олег Бєлаковський з 1955 року брав безпосередню участь в роботі з медичного забезпечення підготовки провідних спортсменів збірних команд країни і ЦСКА з різних видів спорту до відповідальних змагань. Його запрошували для роботи зі збірними командами СРСР і Росії з футболу і хокею. Олег Маркович був лікарем збірної команди СРСР з футболу  чемпіоната Олімпійських ігор у Мельбурні (1956) – і хокею  чемпіоната зимових Олімпійських ігор у Саппоро (1972), Інсбруку (1976) та інших відповідальних змаганнях (чемпіонати світу та Європи з футболу і хокею з шайбою, перші зустрічі з канадськими професіоналами в 1972 і 1974 роках). Як лікар збірної СРСР з хокею з шайбою, Олег Бєлаковський неодноразово був нагороджений золотими, срібними та бронзовими медалями на чемпіонатах світу і Європи.

Побував зі спортивними командами в 57 країнах світу.

BielakovskyiOSM5.jpg
Олег Маркович Бєлаковський, Владислав Третьяк і професор Я.М. Коц (1975)

Олег Маркович ставив на ноги після важких травм багатьох прославлених спортсменів: Владислава Третьяка, Валерія Харламова, В’ячеслава Фетисова та інших. Він розробив низку методик визначення функціонального стану спортсменів.

Олег Бєлаковський є одним із авторів упровадження в практику медичного забезпечення спортсменів бригадного методу проведення медичних обстежень, комплексного підходу до відновлення хворих і травмованих спортсменів. Лікар створив «школу Бєлаковського» у спортивній медицині; його учні керують медичною службою Держкомспорту Росії, надають медичну допомогу збірним командам Росії з різних видів спорту.

З 1987 року, після виходу у відставку за віком, Бєлаковський працював лікарем-консультантом ЦСКА зі спортивної медицини, а також у військово-спортивному диспансері, прямо з роботи поспішав на черговий матч повболівати за улюблену команду. Був обраний почесним Президентом клубу любителів спорту ЦСКА, проводив велику громадську роботу з виховання тренерів, лікарів, спортсменів і уболівальників. Бєлаковський власним прикладом і через засоби масової інформації активно пропагував здоровий спосіб життя і наголошував на необхідності постійних занять фізичною культурою і спортом.

BielakovskyiOSM6.jpg
Знаменитий чемоданчик доктора Бєлаковського, незмінний супутник на спортивних аренах світу

2005 року Олег Бєлаковський був удостоєний міжнародної премії «Професія - життя» в номінації «Великий лікар». Він нагороджений також сімома орденами («За заслуги перед Вітчизною» IV ступеня, Вітчизняної війни I ступеня - двічі, Червоної Зірки - двічі, Дружби народів, «Знак Пошани») і 24 медалями.

BielakovskyiOSM7.jpg
О.М. Бєлаковський - лікар-консультант ЦСКА зі спортивної медицини в своєму робочому кабінеті

Був одружений на Ніні Георгіївні Бєлаковській (1926-2001). Син Марк Самуїлович Бєлаковський (1947) - кандидат медичних наук, завідувач відділу Інституту медико-біологічних проблем. Дочка Віра Самуїлівна Маркова (Бєлаковська) (1956) - тренер з фехтування.

2006 року Олегу Марковичу Бєлаковському урочисто відкрито бронзовий бюст на Алеї спортивної слави ЦСКА як самому знаменитому армійському спортивному доктору.

BielakovskyiOSM8.jpg
Відкриття погруддя лікарю Бєлаковському на Алеї Спортивної Слави ЦСКА. 2006 рік

Помер Олег Бєлаковський 19 липня 2015 року в Москві. Похований на Троєкурівському кладовищі.

BielakovskyiOSM9.jpg
На Троєкурівському кладовищі у Москві встановлено пам’ятник Олегу Марковичу Бєлаковському. Автор пам’ятника – скульптор Дмитро Клавсуц

Бібліографія

Белаковский, Олег Маркович. Эти настоящие парни... / Олег Белаковский; Лит. запись М. Ямпольского.  М. : Мол. гвардия, 1981. - 207 с.

Белаковский О. М. Как возрождалась футбольная команда ЦДСА: 1952, 1953, 1954, 1955 / Подг. фотоиллюстраций С. Малышева, Р. Махмутова, В. Самусенко, М. Фрадкина, В. Кобыщи  М.: Пресс-группа Клуба любителей спорта ЦСКА, 1991. - 43 с.

Босько, Володимир Миколайович. Олег (Самуїл) Маркович Бєлаковський // Історичний календар Кіровоградщини на 2011 рік: Люди. Події. Факти : історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2010. - С. 172

Босько, Володимир Миколайович. Олег (Самуїл) Маркович Бєлаковський // Історичний календар Кіровоградщини на 2021 рік. Етюди у червоному, чорному та синьо-жовтому кольорах про участь єлисаветградців у революції 1917-1921 рр. / В. М. Босько; КЗ «КОІППО ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2020. – С. 120

Web-ресурси

Белаковский Олег Маркович (Википедия)

Белаковский Олег Маркович (Современный музей спорта)

Белаковский Олег (Самуил) Маркович, заслуженный врач Российской Федерации (Солдаты XX века. Ветераны ВОВ)

Патриарх отечественной спортивной медицины (сайт Олега Белаковского)

Олег та Вікторія Бєлаковські: знаменитий лікар і талановита художниця (ОУНБ ім. Д.І. Чижевського)

6 сентября 1921 года родился Олег Маркович Белаковский (Всероссийский клуб юных хоккеистов «Золотая шайба» им. А.В. Тарасова)