Козачинський Феодосій Сафонович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Феодосій Сафонович Козачинський

народився — 1864
місце народження — м. Єлисаветград Херсонської губернії
дата смерті — 1922
місце смерті — м. Єлисаветград
місце поховання — Петропавлівське кладовище, м. Єлисаветград

Феодосій Сафонович Козачинський ( 1864, м. Єлисаветград (нині Кіровоград) — 1922, м. Єлисаветград) - художник, представник реалістичного живопису, фундатор образотворчого мистецтва в Єлисаветграді, педагог.Життя і діяльність

Феодосій Сафонович Козачинський народився в с. Глодоси (Новоукраїнського району Кіровоградської області) в багатодітній родині священика. Оскільки він не отримав середньої освіти, це перешкодило йому закінчити Санкт-Петербурзьку Академію мистецтв, до якої Козачинський вступив у 1882 році вільним слухачем і навчався в самого Іллі Рєпіна.Після смерті батька сім’я не мала можливості платити за навчання в Академії, але на підставі виданого «Свідоцтва про бідність» Феодосій Козачинський одержав безкоштовний білет на відвідування Академії протягом п’яти років. З 1887 року змушений був перервати навчання.

У ті важкі роки шукаючи заробітки на прожиття Козачинський пропонував свої послуги петербурзьким видавництвам. Як ілюстратор співпрацював з провідними видавництвами, робив малюнки для журналів «Нива», «Північ», «Мальовничий огляд» та ін. Ілюстрував літературні твори: поему «Тамбовська скарбниця» М. Лермонтова та оповідання «Смерть Івана Ілліча» Л. Толстого, поему „Мертві душі” М. Гоголя. У 1900 був змушений виїхати з Петербурга і оселитися в Єлисаветграді (нині Кіровоград), де керував рисувальними класами при Земському реальному училищі (1906 — 1921 рр.). Виховав плеяду талановитих художників, які прославили свою батьківщину далеко за межами України. Його учнями були:Олександр Осмьоркін, Петро Покаржевський, Амшей Нюренберг, Олександр Фойницький та багато інших.

У 1913 році на 1-й Єлисаветградській художній виставці, членом комітету із влаштування якої він був, експонував понад 20 творів. В державному архіві Кіровоградської області зберігається документ, який свідчить, що Феодосій Козачинський був одним із фундаторів картинної галереї у Єлисаветграді, її першим завідуючим-керівником художньої частини музею відділу образотворчого мистецтва. Його роботи знаходяться в приватних зібраннях України та Росії.

12 липня 1922 р. єлисаветградська газета”Червоний шлях” повідомила: «На Петропавлівському кладовищі поховано художника академіка Феодосія Сафоновича Козачинського». Одна із версій його смерті, що помер він від голоду. На сьогодні відомо сім живописних творів художника. Усі вони зберігаються в Кіровоградському обласному художньому музеї. Серед цих творів є пейзажі, сповнені життєрадісним настроєм, тонким сприйняттям природи, жанрова сцена «Бабуся з онукою», проте особливо сильне враження справляють портрети «Голівка горбатої дівчинки» та «Гімназистка».

Бібліографія

Кіровоград. Образотворче мистецтво (минуле і сучасне) : [альбом] / авт.-упор. : В. Добробатько, О. Сіома ; літ. ред. : В. Бондар ; авт. передм. : Б. Куманський. - Кіровоград : Мавік, 2008. - 309,[2] с. : кол.іл.

Босько, Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2009 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. - Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2008. - 240,[1] с. : фото. - Імен. покажч. : с. 233-237 ; - Бібліогр. : с. 238.

Гоголь, Николай Васильевич. Похождения Чичикова или Мертвые души : Поэма / Николай Гоголь, ; Текст по последней ред. академика Н.С.Тихонравова; Худож. отд. вып. под наблюд. П.П.Гнедича, М.М.Далькевича. - СПб. : Изд. А.Ф. Маркса, 1901. - 571 с. : 1 л.портр.,10 л.гелиогравюр, 355 ил. в тексте. - Перечень рисунков С.561-571

Веб-ресурси

Козачинский Феодосий Сафонович (1864 – 1922) http://korners.kiev.ua/russian/painters/943 http://artru.info/ar/8475/

Феодосій Сафонович Козачинський.Біографія http://oblast.kr.ua/catalog/k/812-kozachinskij-feodosij-safonovich-1864-s-glodosi.html