Шпір (Cпір) Африкан Олександрович

Матеріал з wiki
Версія від 14:09, 27 листопада 2014, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (→‎Життя і діяльність)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Африкан Олександрович Шпір (Спір)

народилася — 15.11.1837
місце народження — м. Єлисаветград (нині Кіровоград)
дата смерті — 26.03.1890
місце смерті — м. Женева
місце поховання — Швейцарія, м. Женева

Шпір (Спір) Африкан Олександрович (15.11.1837 - 26.03.1890) - німецькомовний філософ ХІХ століття, народжений в Україні, цінував український фольклор, любив твори Т. Шевченка. Він мав великий вплив на Ф. Ніцше і Т. Лесінга. З його творів російською мовою була видана книга “Очерки критической философии” (1901).



Життя і діяльність

Кожна річ, що писанням утверджена,
не буде у забуття та невідання йти.
Данило Туптало


Африкан Олександрович Шпір народився 15 листопада 1837 року поблизу міста Єлисаветграда (нині Кіровограда) в садибі батьків. Його батько, Олександр Олександрович Шпір (Спір), був лікарем. В ранньому дитинстві вихованням Африкана займалася мати, жінка розумна і добра, від якої він успадкував м'ягкість характеру, гуманність і порядність. Мати, Олена Костянтинівна Шпір, мала слов'яно - грецьке коріння, а прізвище батька має єврейське походження.

Незвичайне ім'я Африкан походить від назви місяця в старому грецькому календарі. Дітей в сім'ї було п'ятеро (чотири хлопчики і дівчинка) і всі вони отримали імена за грецьким календарем. Африкан був обдарованим хлопчиком, рано почав освоювати грамоту і в шість років гарно читав. Коли йому виповнилося вісім років, його віддають на навчання в підготовчий пансіон міста Одеси. Потім він вступає до Рішел'євського ліцею. Тут він навчається і стає надто вдумливим і серйозним для такого юного хлопчика. Коли йому виповнилось тринадцять років, став проявлятися його незвичайний характер - особлива релігійність. Він став аскетично жити, часто молився і постився і, навіть, хотів стати монахом. Мати, помітивши ці настрої в юному синові, вирішила змінити його оточення і перевела Африкана до підготовчого пансіону Акімова в місті Миколаєві. Він добре склав вступні екзамени і став юнкером Чорноморської юнкерської школи.

У 1854 році Африкан Шпір, як гардемарин, брав участь в обороні Севастополя. Після Альмінської битви він перебував на 4-му бастіоні південних укріплень. Але юні гардемарини, за розпорядженням адмірала Корнілова, були відправлені до Миколаєва продовжувати навчання.

У 1956 році Африкан Олександрович стає офіцером, але помирає його мати і він виходить у відставку. Живе у своїй садибі, займається господарством і, як поміщик, виділяється великою гуманністю: за два роки до відміни кріпацтва він звільнив селян від панщини, наділив їх землею і три роки вносив за них грошові податки. Серед багатьох його оригінальних рис мав у собі деякі особливості, що ріднили його з місцевим українським життям — це любов до народу і народної української поезії. Він захоплюється народними піснями, казками та легендами, а також читанням творів Шевченка, Стороженка та інших письменників. На його письмовому столі стояло два бюсти - Шевченка і Гоголя. У цей час він багато читає і вивчає класичну філософію, як молодий мислитель вирішує вивчити різні філософські системи.

У 1862 році Африкан Олександрович під приводом слабкого здоров'я вирішує поїхати за кордон. Так він побував у Німеччині, Австрії, Швеції, Франції й Англії. Через рік він повертається на батьківщину, але в селі вже не живе, а перебуває одну зиму в Єлисаветграді, другу — в Миколаєві. Мав два маєтки, які з гарячковою квапливістю продає за півціни і відбуває за кордон назавжди. За кілька років до смерті він подав прохання на височайше ім'я про вихід його з російського підданства, що йому й було дозволено.

Спочатку він прибув до Лейпцигу, де слухав університетські курси в той час, коли Ніцше був студентом, але невідомо чи вони зустрічались. У 1863 році він переїздить до Тюбінгена, а в 1871 році - до Штутгарда. У 1872 році він одружується з Елізабет Гатерніх і в них народжується донька Олена.

В Лейпцигу Шпір познайомився з видавцем Й. Г. Фінделем, який надрукував більшість робіт Африкана Олександровича німецькою мовою. Його перша важлива книга “Мислення і реальність: спроба оновлення критичної філософії” була видана в 1873 році. Друге видання, яке вивчав Ніцше, вийшло в 1877 році.

У 1878 році Шпір захворів і за порадою лікаря переїхав до Лозанни, де й прожив п'ять років. Потім з 1886 року проживав у Женеві, де і помер 26 березня 1890 року від хвороби легень.

“Не знаю чому люди так бояться смерті, - говорив він за декілька днів до відходу у вічність, - легко помирати, виконавши свій обов'язок у цьому світі”.

Африкан Олександрович Шпір помер мужньо і спокійно як істинний філософ.

У своїй роботі “Критична оцінка філософії Шпіра” І. Румер зазначив: “Велике значення Шпіра в історії філософії ХІХ ст. полягає в тому, що, усвідомивши з такою науковою ясністю, як ніхто інший, усю неспроможність традиційних уявлень про Бога, він не відкинув саме це уявлення, а, навпаки, надзвичайно енергійно проголосив, що без нього зовсім неможливі ні справжній філософський світогляд, ні справжнє моральне життя.


Spir-book-title.jpg

Що становить душу цієї філософії?.. Переконання в цілковитій нікчемності усього земного і людського перед лицем божественної величі Добра і Правди, відкритих у простих і ясних нормах розуму”...


Видані твори

Die Wahrheit. Leipzig, 1867

Andeutungen zu einem widersprüchlichen Denken. Lpz., 1868

Forschung nach dem Gewissen in der Erkenntniss der Wirklichkeit. Lpz., 1868

Kurze Darstellung der Grundzüge einer philosophischen Anschauungsweise. Lpz., 1869

Erörterung einer philosophischen Grundeinsicht. Lpz., 1869

Denken und Wirklichkeit. Bd. 1-2. Lpz., 1873

Moralität und Religion. Lpz., 1874

Empirie und Philosophie. Lpz. 1876

Gesammelte Schriften. Bd. 1-4. Lpz., 1883—1885

Gesammelte Werke, Bd. 1-2, Lpz., 1908—1909

Бібліографія

Лапшин И. И., Шпир, Африкан Александрович //Энциклопедический словарь Брокгауза и Эфрона: В 86 томах (82т. И 4 доп). - Спб., 1890-1907

Пулевич М. Спогади про Африкана Олександровича Шпіра, філософа, уродженця Херсонської губернії. Публікується за виданням: Киевская старина. - 1895. - Т. 1. - С. 55-56 /М. Пулевич //Хроніка 2000, - 2000, - №1(37-38). - С. 438-441

Румер І. Критична оцінка філософії Шпіра. Подається за виданням: Румер И. Философия Шпира //Мысль и слово. Философский ежегодник, - М., 1917 /И Румер //Хроніка 2000. - 2000 №1(37-38). - С. 438-441

Спогади про Африкана Олександровича Шпіра, філософа, уродженця Херсонської губернії //Єлисавет. - 1982. - 11 листопада. - С. 2-3


Web-ресурси

Шпір, Африкан Олександрович. Матеріал із Вікіпедії — вільної енциклопедії https://ru.wikipedia.org/wiki

Философы. Шпир(Спир, Spir) Африкан Александрович (15.11.1837 - 13.03.1890) http://intencia.ru/Filosof-view-269.html

Шпир Африкан Александрович - Биография http://pomnipro.ru/memorypage8193/biography

Шпир, Африкан, см. Спир. Яндекс. Словари: Брокгауз и Эфрон. 1907-1909 http://slovari.yandex.ru

Шпир Африкан Александрович (Спир). Биографический словарь http://eslovar.com.ua/biograficheskiy_slovar/page/shpir_afrikan_aleksandrovich_spir.14018/

Голикова Н. В. Мои двоюродные предки по фамилии Шпир http://www.rodmurmana.narod.ru/Golikova5.htm

Шпир, Африкан Александрович http://slovari.belnovosti.by/content_bigbioenc/shpir-afrikan-aleksandrovich-162435.html

Энциклопедия Духовной науки. Спир (Шпир) Африкан http://rudolf-steiner.ru/1709/1368.html

Африкан Спир. Об истинном и ложном понимании права: Рассуждение о принципах http://teoria-prava.hse.ru/files/library/spir.pdf

ОУНБ. Електронний музей книги. Иван Лапшин. Об Африкане Шпире http://library.kr.ua/elmuseum/spir/spir5.html