Шкловський Ісаак Володимирович (Діонео)

Матеріал з wiki
Версія від 16:36, 21 січня 2015, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: [[Файл:ShklovskyIV.jpg|мини|230px|<p style="text-align:center;">'''Ісаак Володимирович Шкловський'''</p><p style="text-align...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ісаак Володимирович Шкловський

народилася — 20.04.1864
місце народження — м. Єлисаветград (нині Кіровоград) Херсонської губернії (нині Кіровоградської обл.)
дата смерті — 28.02.1935
місце смерті — м. Лондон, Велика Британія

Шкловський Ісаак Володимирович (1864-1935) - публіцист, етнограф, перекладач, відомий під псевдонімом Діонео. Переконаний антибільшовик, лондонський кореспондент “Последних новостей”. Автор книг російською та англійською мовами. Найбільш відомі книги: “Меняющаяся Англия”, “Английские силуэты”, “Рефлексы действительности”, “На темы свободы”, “Когда боги ушли” та інші. Перший перекладач російською мовою Р. Тагора.


Життя і діяльність

Нема нічого потрібнішого людині,
ніж добре ім'я, і ніщо не утвердить
його надійніше, як гідність


Люк де Клап'є Вовенарг


Ісаак Володимирович Шкловський народився 20 квітня 1864 року в місті Єлисаветграді Херсонської губернії в сім'ї міщан іудейського віросповідання Вульфа і Ревекки Шкловських. Сім'я була багаточисленною, в Ісаака було чотирнадцять рідних братів і сестер. В рідному місті він закінчив чоловічу гімназію і поступив до одеського реального училища. Там, в Одесі 1882 року він пише перші вірші і статті в сатиричний журнал “Пчелка” і “Маяк”. А в 1886 році, будучи студентом Харківського університету, за участь в народовольчому гуртку був заарештований і висланий на 5 років в Середньо-Колимськ Якутської області під нагляд поліції. Після заслання, живе і працює в провінції, тому що йому заборонили жити в столиці. Багато пише і працює в різних видавничих місцях. Михайлевич згадує: “Вже із Середньо-Колимська він написав листа одному із друзів, де описав свій шлях від Іркутська. Лист той був продуктом неабиякого таланту Шкловського. Картинність оповіді, образність мови, стислість стилю спонукали товаришів відіслати лист до “Русских ведомостей”, де його було надруковано”.

По поверненні із Східного Сибіру Ісаак Шкловський видав першу свою книжку “Очерки крайнего северо-востока Сибири” (1892), яку помітили як читачі, так і фахівці.

Shklovsky-book.jpg

З літа 1896 року стає лондонським кореспондентом “Русских ведомостей”. В той же час (1897-1918) на прохання Н. К. Михайловського стає лондонським кореспондентом і “Русского богатства”, в кожному номері якого публікуються його “Листи із Англії”. В Лондоні співпрацює з російськими емігрантами-революціонерами.

Його працездатність була дивовижна, начитаність була великою, зокрема в галузі художньої літератури. Він знав і чотири європейські мови.

Восени 1905 року Ісаак Володимирович на деякий час приїздить до Росії. Це була його остання подорож на батьківщину і він остаточно залишається у Європі. У 1918 році він фактично стає емігрантом, тому що закрились видавництва журналів і газет, кореспондентом яких він був.

За своїми політичними переконаннями він був завжди “лівим”, але ніколи - радикалом. Революційна критика докоряла його в тому, що він погруз в загальнокультурних темах, не заглиблювався в розробку проблем соціалізму.

На прикладі розвинутої англійської демократії Діонео навчав російську публіку самим поняттям свободи, поваги до особистості. Після 1917 року більша частина його публіцистики присвячена викриттю нової радянської влади, яка для нього - лише насилля і розвал. Ісаак Володимирович співпрацює з багатьма періодичними виданнями, особливо прибалтійських - “Сегодня”, “Народная мысль” та інші. Активно публікується в “Голосе минувшего”, “Воле Росcии”, співпрацює з виданнями “Геликон”, “Пламя”, “Свободная Россия”, “Русское универсальное издательство” та інші.

В 1920 році в Парижі виходить його роман “Кровавые зори” - про життя російської еміграції в Англії. Роман має автобіографічний документальний характер. А в 1923 в Берліні виходить другий роман “Когда боги ушли”. Тут і Схід, і Лондон, дитинство в Росії, на Україні, еміграція. В 1917 році в Харбіні вийщла книга Діонео “Свобода печати”, а в 1919 році в Лондоні - “Англія за пять лет (1914-1919)” - огляд кривавого п'ятиліття.

В 1921 році в Стокгольмі виходить “Пестрая книга: Двенадцать портретных характеристик” - характеристики різних діячів політики та культури. (Парнелл, Кропоткін, Сервантес, Шекспір та ін.) Книга була високо оцінена критикою. Роздуми про природу свободи, прогресу, щастя, які не досягаються “загоном кулеметами людей в земний рай”, склали зміст його книги “Первый устой” (Лондон, 1921).

В 1924 році в Празі виходить книга Діонео “Англия после войны”, яка насичена фактами і цифрами, написана доступно і захоплююче. Ісаак Володимирович Шкловський помер в Лондоні 28 лютого 1935 року.

Він належав до числа тих небагатьох письменників, які кореспонденціями зуміли створити собі яскраве літературне ім'я. “До чого б не доторкнувся Діонео — він скрізь знаходить боротьбу за ідеал, за гуманні цілі, скрізь бачить прекрасні лицарські фігури” - говорила Н. Мельникова-Папоушкова на сторінках газети “Воля России” від 11 сепня 1921 року. Серед плеяди видатних єлисаветградців його ім'я займає достойне місце в історії нашого краю.

Бібліографія

Блінкіна О. Є. Діонео / О. Є. Блінкіна // Литературная Энциклопедия Русского Зарубежья. - М., 1997. - C. 154-156

Діонео (Ісаак Вульфович Шкловський) // Краткая литературная энциклопедия. М., 1964.- C.699

Шкловський Ісаак Володимирович // Энциклопедический словарь Брокгауза и Эфрона: В 86 томах (78 т. ) C П б., 1890-1907. C. 622


Твори І.В. Шкловського

Очерки Крайнего Северо-востока (Якуты, ламуты: одежда, жилище). Записки ВСОИРГО по общей географии, том 2, выпуск 2 (часть 1). СПб, 1892. - С. 1-123.

На крайнем северо-востоке Сибири. Издательство Л. Ф. Пантелеева: СПб, 1895. Инквизиция и евреи в Испании в ХV веке: исторический очерк. Второе издание: Издательство книжного магазина Шермана: Одесса, 1896.

Очерки современной Англии. Издательство редакции журнала «Русское богатство»: СПб, 1903.

Английские силуэты. Издательство редакции журнала «Русское Богатство»: СПб, 1905.

На темы о свободе: сборник статей. Издательство М. В. Пирожкова: СПб, 1908.

Рефлексы действительности: Литературные характеристики. Типография А. И. Мамонтова: Москва, 1910.

Меняющаяся Англия. В двух частях. Книгоиздательство писателей: Москва, 1914 и 1915.

In Far North-East Siberia. McMillan: Лондон, 1916.

Без работы. Родная речь, №57, 1916.

Russia under the Bolsheviks. Wilkinson Brothers: Лондон, 1919.

Count Smorltork in Russia. Spottiswoode, Ballantyne and Co: Лондон, 1919.

Англия. За пять лет: 1914-1919. Русское книгоиздательство в Париже - Жак ‎Поволоцкий и Co, 1920.

Кровавые зори: десять этюдов. Русское книгоиздательство в Париже - Жак ‎Поволоцкий и Co, 1920.

Mr. Squeers' Academy. Лондон, 1920.

Пёстрая книга: двенадцать характеристик. Северные огни: Стокгольм, 1921.

Ирландские очерки. Русское книгоиздательство в Париже - Жак ‎Поволоцкий и Co, 1921.

Англия после войны. Прага: Пламя, 1924.


Web-ресурси

Шкловский Исаак Владимирович. Материал из Википедии http://ru.wikipedia.org.

Шкловский Исаак Владимирович. Сочинения http://az.lib.ru/s/shklowskij_i_w/


Шкловский, Исаак Владимирович. Словари и энциклопедии на Академике http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_biography


Дионео. Словари и энциклопедии на Академике http://dic.academic.ru/dic.nsf/brokgauz


ЕЭБЭ/Шкловский, Исаак владимирович. Материал из Викитеки http://ru.wikisource.org/wik


Русская литература — Библитека русской литературы. Шкловский Исаак Владимирович — Три культуры http://ruslib.3dn.ru/publ/shklovskij_isaak_vladimirovich_tri_kultury/1-1-0-1720