Торговець Зоя Вікторівна

Матеріал з wiki
Версія від 10:16, 19 вересня 2017, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: [[Файл:TorhovetsZV.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Зоя Вікторівна Торговець'''</p><p style="text-align:left;"><b>...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Зоя Вікторівна Торговець

народилася — 06.01.1921
місце народження — м. Сімферополь, Україна
дата смерті — 26.09.1994
місце смерті — м. Кіровоград, Україна

Зоя Вікторівна Торговець (6 січня 1921; м. Сімферополь - 26 вересня 1994; м. Кіровоград) - літературознавець. З 1955 по 1994 працювала в Кіровоградському державному педагогічному інституті (КДПІ) ім. О.С.Пушкіна, кандидат філологічних наук, автор наукових праць, присвячених творчості А.П.Чехова.

Життя і діяльність

Торговець Зоя Вікторівна народилась 6 січня 1921 року в Криму в м. Сімферополі в родині інтелігентів. Мати - дитячий лікар, батько - партійний працівник. Це була родина революційних романтиків. Віктор Давидович Торговець був партійним високопосадовцем. Часто змінювалися призначення, тому сім’я змушена була переїздити до місця його роботи. У послужному списку Віктора Давидовича – Сімферополь, Вінниця (працював секретарем обкому партії), Київ. Бася Якимівна (мати) була талановитим педіатром, працювала майже без вихідних. У 1936 році родина мешкала у Києві, у центрі міста, біля театру Івана Франка. У тому ж році Віктор Давидович отримав нову посаду - прокурора у Москві. Та незабаром в 1937 році був заарештований – не виправдав сподівань партійних органів щодо перепрофілювання кримінальних справ у політичні. За офіційними даними Віктор Давидович Торговець помер у 1941 році, але після реабілітації родина дізналася, що його розстріляли ще у 1938.

З арештом батька нещастя тільки розпочалися для родини. Як правило, разом з чоловіком арештовували й дружину. Так, у 1938 році заарештували й Басю Якимівну. Сімнадцятирічна Зоя залишилася без батьків. Та неабиякі знання і наполегливість дівчини дали змогу їй, дочці „ворога народу”, закінчити школу з відзнакою та ще й вступити в 1939р. до одного з найпрестижніших навчальних закладів Союзу - знаменитого Московського інституту філософії, літератури та історії на філологічний факультет. З 1941р. він став філологічним факультетом Московського державного університету ім. Ломоносова. В МІФЛІ вчилася еліта нації: згодом відомі філософи, письменники, літературознавці.

У вересні 1941 року Зоя Торговець навчалась на курсах медсестер, а вже 17 жовтня того ж року пішла добровольцем у 1-й СП. Московських робітників. Брала участь у боях під Москвою, на Калінінському фронті, у 130-й гвардійській дивізії, була телефоністкою, дружинницею, медсестрою. В боях за місто Дем’янськ у липні 1942 року була поранена. Поранення було важке і тривалий час дівчина боролась за життя.

Після демобілізації повернулася до навчання в Московському державному університеті. Одночасно працювала у Комуністичному госпіталі медсестрою. У 1945 році з відзнакою закінчила навчання і отримала направлення у Київський педагогічний інститут, де два роки працювала лаборантом на кафедрі літератури, читала лекції на підготовчих курсах, отримала рекомендацію для вступу в аспірантуру, здала кандидатський мінімум.

У грудні 1947 року за станом здоров’я Зоя переїхала до матері в Солікамськ Пермської області, де Бася Якимівна перебувала в засланні. Рік працювала вчителем в школі робітничої молоді у Боровську. У вересні 1948 року переїхала до Кривого Рогу. Там у педагогічному інституті працювала до 1955-го року, пройшла шлях від лаборанта до старшого викладача.

Наступний період життя Зої Вікторівни розпочався у Кіровограді (тепер м. Кропивницький). З 1955 по 1994 рік викладала у педагогічному інституті імені О.С.Пушкіна, нині університеті імені В.Винниченка. У 1962 році захистила дисертацію на вчену ступінь кандидата філологічних наук. В 1965 році виконувала обов’язки доцента кафедри російської та зарубіжної літератури.

Книга і читання мали переважне значення в житті Зої Вікторівни і як філолога, і як звичайної інтелігентної людини. У 70-х роках при інститутській бібліотеці діяла бібліотечна рада, яку очолювала З.В. Торговець. Студенти багатьох поколінь пам’ятають неймовірно насичені, глибоко емоційні лекції Зої Вікторівни, а головне, вона вчила бути людьми. Як згадують колеги: „Зовні - сама доброта, делікатність, рідкісна інтелігентність у всьому, вона здавалася беззахисною перед світом, що агресивно змінювався”. Незмінними для неї залишались людяність, порядність, чесність, безкінечна любов до літератури й до своїх студентів, для яких вона була взірцем справжнього інтелігента, вченого широкої ерудиції, самобутнього тлумачення літератури, мудрої та доброї людини.

Померла Зоя Вікторівна Торговець 26 вересня 1994 року. Похована в Кіровограді (нині Кропивницький).

Нагороди

У лютому 1945 року була нагороджена медаллю „За оборону Москви”.

Бібліографія

Торговец Зоя Викторовна. Тема крестьянства в творчестве А. П. Чехова: автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата филологических наук / Зоя Торговец. - [б. м.], 1956. - 22 с.

Література про життя і діяльність Торговець З.В.

Никитина Е. Нас было сто пятьдесят... / Е. Никитина // Украина-центр. - 2006. - 7 июля. - С. 8

Випускники КДПУ на своїй зустрічі згадують студентські роки, викладачів, зокрема, лекції З.В. Торговець, роздумують над прожитими роками. Звіт про зустріч доповнюють два фото.

Погрібний Віктор (завідувач філії обласного краєзнавчого музею "Музейно-природничий заповідник "Тобілевичі"). Три зустрічі з Валентиною Дацькою / Віктор Погрібний // Народне слово. - 2015. - 23 квітня. - С. 10: фото

З.В.Торговець була куратором В.Дацької, про що вона й згадує в розмові.

Торговець Зоя Вікторівна // Народне слово. - 2012. - 2 лютого. - С. 7: фото

Звернення редакції газети до читачів з проханням надати фронтові фотознімки учасників бойових дій із сімейних архівів з коротким описом їхнього бойового шляху. Друкується фото учасниці війни З.В.Торговець, надане донькою Оленою Гаращенко.

Торговець Зоя Вікторівна // Босько, Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2011 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2010. – С. 20.

Шевченко Сергій Іванович Історія Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка (1964-1999 рр.): інформаційний лист / Сергій Шевченко. - Кіровоград: ВО "Акорд", 2005. - 127,[1] с. - Бібліогр.: с. 119-122

Web-бібліографія

Рибальченко Валентина. Світ має бути красивим, Або життя Зої Торговець

Торговець, Зоя Вікторівна. Тема крестьянства в творчестве А. П. Чехова (Текст)

Кіровоградська ОУНБ ім. Д.І.Чижевського. Автограф війни. Особисті архіви: Торговець Зоя Вікторівна.