Ткаченко Іван Гурович

Матеріал з wiki
Версія від 12:36, 9 грудня 2013, створена Wikiuser (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іван Гурович Ткаченко

народився — 06.02.1919
місце народження — с. Цибулеве (нині - Знам’янського району Кіровоградської області)
дата смерті — 26.07.1994
місце смерті — с. Богданівка Знам’янського району Кіровоградської області
місце поховання — с. Богданівка Знам’янського району Кіровоградської області

Іван Гурович Ткаченко (6 лютого, 1919, с. Цибулеве (нині Знам’янського району Кіровоградської області) — 26 липня, 1994, с. Богданівка Знам’янського району Кіровоградської області) – український педагог, вчитель, кандидат педагогічних наук, директор Богданівської СШ № 1 Знам’янського району Кіровоградської області, ініціатор і організатор інноваційних підходів у навчанні і вихованні школярів, Герой Соціалістичної Праці.


Життя і діяльність

Іван Гурович Ткаченко народився в селянській родині 6 лютого 1919 року в селі Цибулевому. З дитинства допомагав батькові орати поле і сіяти хліб, пас худобу. Іван навчався в рідному селі і в 1933 році на «відмінно» закінчив Цибулівську семирічну школу. Під впливом свого класного керівника Андрія Степановича Конюха він обирає професію педагога і в 1934 році навчається на робітфаці педагогічного інституту в Зінов’євську (нині Кіровограді). Того ж року Ткаченко вступив на перший курс фізико-математичного факультету педагогічного інституту.

З 1935 року І.Г.Ткаченко розпочав свою педагогічну діяльність. За рекомендацією кафедри фізики поєднував навчання з викладацькою роботою на підготовчих курсах і на четвертому курсі вечірнього робітфаку. Ще навчаючись у педагогічному інституті, І.Г.Ткаченко викладав методику математики на молодших курсах.

14 червня 1939 року І.Г.Ткаченку було видане свідоцтво Кіровоградського педагогічного інституту Народного Комісаріату освіти УРСР про те, що він з 1934 по 1937 рік навчався на фізико-математичному факультеті і йому надається кваліфікація викладача фізики та математики в 5-7 класах неповної середньої школи. Йому також надавалося право скласти іспити з дисциплін IV курсу відповідного факультету і отримати диплом. Після закінчення навчання І.Г.Ткаченко був направлений Знам’янським районним відділом освіти на посаду директора Богданівської вечірньої школи, яку ще необхідно було організувати. Молодому педагогу доводилося викладати російську та німецьку мови. Через деякий час І.Г.Ткаченко з вечірньої школи переходить викладати математику в денній школі.

В 1939 році він одружується з вчителькою географії Тетяною Омелянівною, з якою пройшов разом усе життя. У зв’язку з хворобою легенів він не служив у армії, в жовтні 1939 року був знятий з військового обліку. На початку Великої Вітчизняної війни І.Г.Ткаченко вступив до місцевого винищувального батальйону, який вів боротьбу з ворогами, з порушниками військового порядку. Йому доручили евакуацію майна, худоби, устаткування, машин на схід. Під час одного з рейсів він потрапив під бомбардування, був контужений. В німецькій окупації, налагодивши зв’язок з партизанським підпіллям, І.Г.Ткаченко виконував чимало важливих доручень.

З вересня 1941 року до 9 грудня 1943 року він був членом підпільно-диверсійної групи ім. Б.Хмельницького, що діяла в с. Богданівці. 8 березня 1943 року І.Г.Ткаченко був заарештований місцевою поліцією і відправлений до тюрми СД (служби безпеки) в Кіровограді, де перебував протягом місяця, до 6 квітня, а потім був відправлений до концтабору в селі Тернова Балка Компаніївського району Кіровоградської області. В липні 1943 року його повернули у в’язницю для відправки до Німеччини, але медична комісія визнала його дистрофіком і в серпні 1943 року І.Г.Ткаченка звільнили. Після повернення в Богданівку він знову включився до підпільної роботи, виконував відповідальні завдання штабу групи. Після визволення села від німецьких загарбників І.Г.Ткаченко повернувся на шкільну роботу. Його призначили директором Богданівської середньої школи, якою він керував наступні 35 років. У 1945 році І.Г.Ткаченко став науковим кореспондентом науково-дослідного інституту педагогіки УРСР, а в 1947 заочно з відзнакою закінчив фізико-математичний факультет Кіровоградського державного педагогічного інституту. І.Г.Ткаченко був одним із перших ініціаторів організації учнівських виробничих бригад і комсомольсько-молодіжних таборів праці і відпочинку. Перша учнівська бригада Богданівської школи була створена в 1957 році на основі колгоспу «Батьківщина».

З середини 50-х років у республіканській та всесоюзній пресі з’являються перші публікації І.Г.Ткаченка з досвіду роботи педагогічного колективу Богданівської школи. Підсумком діяльності учнівських виробничих бригад стала книга «Навчально-виробнича і виховна робота в учнівській бригаді» (1964 р.) В ці роки І.Г.Ткаченко напружено працював над дисертацією «Шляхи і методи вдосконалення політехнічного навчання і трудового виховання старшокласників сільської школи». Значну роль для професійного спілкування відіграло знайомство з В.О.Сухомлинським. І.Г.Ткаченко публікує рецензії на праці В.О.Сухомлинського в обласній та республіканській періодиці. Він написав понад 30 наукових праць, присвячених впровадженню різних аспектів педагогічної спадщини відомого земляка і колеги. І.Г.Ткаченко неодноразово звертався до В.О.Сухомлинського з проханням стати науковим керівником його дисертаційного дослідження, радився з ним щодо змісту, обсягу тощо. В 1973 році І.Г.Ткаченко захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук в Українському науково-дослідному інституті педагогіки.

У 1963 році у видавництві «Радянська школа» в серії «Маяки педагогічної праці» з’явилася брошура кіровоградського журналіста О.Д.Моторного «Щедре серце» про досвід роботи директора та педагогічного колективу Богданівської школи зі створення навчально-матеріальної бази, аналізувалися методи і прийоми морального виховання учнів. З 1970 року І.Г.Ткаченко керував роботою школи передового досвіду директорів шкіл області. У 1971 році видана його монографія «Трудове виховання старшокласників», яка була відзначена республіканською премією Педагогічного товариства УРСР на честь 50-річчя СРСР. Всього з-під його пера вийшло 8 книг та понад 200 статей.

Разом з педагогічною діяльністю І.Г.Ткаченко проводив значну державницьку та громадсько-політичну роботу. Він був членом обкому КПУ, членом Знам’янського міськкому КП України, депутатом районної ради депутатів, обирався делегатом Верховної Ради УРСР, членом Президії Верховної Ради УРСР (1975), був делегатом з’їзду вчителів УРСР та Всесоюзного з’їзду вчителів.

У 1979 році, коли І.Г.Ткаченку виповнилося 60 років, його змусили вийти на пенсію. Він важко переживав цю подію і врешті перейшов на роботу в Кіровоградський педагогічний інститут доцентом кафедри педагогіки. З липня 1979 до липня 1982 року І.Г.Ткаченко працював старшим науковим співробітником, завідуючим лабораторією з проблем трудового виховання і профорієнтації учнів сільських шкіл НДІ педагогіки УРСР (на експериментальній базі Богданівської СШ № 1), а після її ліквідації - 18 серпня 1982 року – учителем історії та суспільствознавства цієї школи.

Помер І.Г.Ткаченко 26 липня 1994 року. Похований на цвинтарі села Богданівка.


Нагороди

Орден Червоної Зірки (1945)

Медаль «Партизан Вітчизняної війни» ІІ ступеня (1946)

Орден Леніна (1960)

Заслужений вчитель Української РСР (1962)

Медаль імені А.С.Макаренка (1965)

Звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна та медалі «Золота Зірка» (1971)

Медаль «За трудову відзнаку»

Медаль імені Надії Крупської

Бронзова медаль ВДНГ СРСР

Портрет І. Ткаченка встановлено на алеї трудової слави на ВДНГ УРСР (1977)


Вшанування пам’яті

У 2004 році його ім'я присвоєно Богданівській загальноосвітній школі Знам'янського району Кіровоградської області.

Міністерством освіти і науки України заснована нагорода - «Нагрудний знак Івана Ткаченка»



Бібліографія

Творча спадщина І.Г.Ткаченка

Книги

Ангелуца Н. Ткаченко І. Вирішення проблем підготовки молоді до життя у творчій і практичній діяльності В.О.Сухомлинського: Тези міжнародної науково-практичної конференції «Педагогічна спадщина В.О.Сухомлинського і розбудова національної освіти». Ч.2. - Кіровоград, 1993. - С.115-117

З досвіду роботи учнівських виробничих бригад Кіровоградської області: інформаційно-методичний лист. - К.: Радянська школа, 1972. - 24 с.

Селиверстова Н.Е., Качалова Н.И., Ткаченко И.Г. Уроки русского языка в 3 классе школ с украинским языком обучения: пособие для учителя. - К.: Радянська школа, 1980. - 177 с.

Ткаченко І.Г. Богданівська середня школа імені В.І.Леніна. - К.: Радянська школа, 1975. - 276 с.

Ткаченко І.Г. Василь Олександрович Сухомлинський у моєму житті // Спогади про В.О. Сухомлинського. - К.: Радянська школа, 1990. - С.109-116

Ткаченко И.Г. Использование педагогического наследия В.А.Сухомлинского в процессе трудового воспитания детей дошкольного возраста // Творческое использование педагогических идей В.А.Сухомлинского в коммунистическом воспитании учащихся: методические рекомендации. - Кировоград, 1982. - С.3-10

Ткаченко І.Г. Найважливіший принцип комуністичного виховання // Збірник з досвіду трудового навчання та професійної орієнтації учнів. – К.: Радянська школа, 1969. - С.46-50

Ткаченко И.Г. Научно-педагогические основы воспитания коммунистического отношения к труду у старшеклассников сельской школы: автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата педагогических наук. - К., 1973 — 53 с. (на правах рукописи)

Ткаченко И. О трудовом воспитании и производственном обучении учащихся сельской школы // Избранные доклады участников «Педагогических чтений». - М., 1973. - С. 122-130

Ткаченко И. Педагогическое наследие А.С.Макаренко и современная теория и практика трудового воспитания и профориентации школьников // Творческое наследие А.С.Макаренко и современная школа. Тезисы докладов и сообщений на Республиканской научно-практической конференции, посвященной 100-летию со дня рождения выдающегося советского педагога. 3-4 марта 1988 года. - Сумы, 1988

Ткаченко І.Г. Питання трудового виховання в педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського і їх подальший розвиток в навчально-трудовій праці // В.А.Сухомлинский и современная школа. Тезисы докладов научно-практической конференции. - Кировоград, 1978. - С. 113-114

Ткаченко І.Г. Планування та організація праці в учнівській виробничій бригаді // Трудове навчання: збірник статей. - К.: Радянська школа, 1978. - С. 21 -37

Ткаченко І.Г. Прищеплення учням любові до сільськогосподарських професій // Школа і виробництво: збірник статей. - К.: Радянська школа, 1976. - С. 123-130

Ткаченко І.Г. Проблеми народної педагогіки у спадщині В.О.Сухомлинського // Невичерпна скарбниця педагогічної мудрості: ідеї В.О.Сухомлинського в практиці розбудови національної освіти на Кіровоградщині: буклет. - Кіровоград, 1993. - 6 с.

Ткаченко И.Г. Пути и методы усовершенствования политехнического обучения и трудового воспитания старшеклассников сельской школы: диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук, тома 1-4. - Кировоград, 1968. - Державний архів Кіровоградської області. Фонд № 7138. оп. № 1, арх. № 14-17

Ткаченко И.Г. Растим молодых земледельцев. - К.: Знание, 1967.- 45 с.

Ткаченко І.Г. Роль класного керівника в системі внутрішкільного контролю // З досвіду керівництва навчально-виховною роботою в школі і контроль за нею. - К.: Радянська школа, 1958. - С. 14-33

Ткаченко І.Г. Ростимо молодих хліборобів. - К.: Знання, 1967. - 46 с.

Ткаченко И.Г. Социально-педагогические проблемы формирования человеческого фактора // Социально-психологическая проблема повышения и реализации потенциала трудового коллектива: тезисы докладов республиканской научно-практической конференции. - Кировоград, 1982. - С. 70-78

Ткаченко І.Г. Спільна робота класного керівника і сім’ї з морального виховання учнів // Збірник з досвіду виховання дітей і молоді в комсомольській і піонерській організаціях. - К.: Радянська школа, 1958. - С. 141-154

Ткаченко І.Г. Трудове виховання і профорієнтаційна робота в школі з продовженим днем // Методика трудового навчання. - К.: Радянська школа, 1975. - С. 31-38

Ткаченко І.Г. Трудове виховання старшокласників. - К.: Радянська школа, 1971. - 114 с.

Ткаченко И.Г., Качалова Н.И. Уроки русского языка во втором классе школ с украинским языком обучения. - К.: Радянська школа, 1978. - 168 с.

Ткаченко І.Г. Учнівська бригада – школа виховання активних будівників комунізму // Вдосконалення форм і методів виробничого навчання сільськогосподарського профілю. - К.: Радянська школа, 1963. - С.5-15

Ткаченко І.Г. Формуємо науковий світогляд // Здобутки народної освіти Української РСР. - К.: Радянська школа, 1976. - С. 89-94

Статті

Воспитывать в труде. Диалог: А.Гиталов – И.Ткаченко // Учительская газета. - 1974.- 13 июня

Гиталов А., Калиниченко Н., Ткаченко И. Земля жаждет молодых. Проблемы трудового воспитания учащихся сельских школ // Правда. - 1980. - 21 ноября

Девиз - эффективность. Диалог директора Богдановской школы, Героя Социалистического труда И.Г.Ткаченко с президентом Академии наук УССР, Героем Социалистического труда Б.Е.Патоном // Учительская газета. - 1978. - 24 июня

Ткаченко І.Г. В.О.Сухомлинський і етнопедагогіка народознавства // Серп і молот. - 1993. - 15 червня

Ткаченко І.Г. Василь Олександрович Сухомлинський у моєму житті // Серп і молот. - 1978. - 20, 22 грудня

Ткаченко І.Г. В дорогу життя. Звернення І.Г. Ткаченка до випускників середніх шкіл // Серп і молот. - 1975. - 24 травня

Ткаченко И.Г. Вырастить хлебороба // Сельский механизатор. - 1975. - № 9.- С.8-9

Ткаченко І.Г., Зеленгур П.Д. Виробнича екскурсія як форма профорієнтаційної роботи // Радянська школа. - 1974. -№ 1. - С. 60-66

Ткаченко І.Г. Виховання комуністичного ставлення до праці в позаурочний час // Радянська школа. - 1969. - № 2. - С. 88-90

Ткаченко І.Г. Виховання комуністичного ставлення до праці в учнівській виробничій бригаді // Радянська школа. - 1970. - № 3. - С. 74-81

Ткаченко І.Г. Виховуємо інтернаціоналістів // Радянська школа. - 1975. - № 5. - С. 30-34

Ткаченко І.Г. Виховуємо любов до праці. Нотатки педагога // Кіровоградська правда. - 1968.- 5 березня

Ткаченко І.Г. Вірний син любимої Вітчизни // Серп і молот. - 1972. - 6 травня

Ткаченко И.Г. Воспитание коммунистического отношения к труду в учебно-производственной бригаде // Советская педагогика. - 1960. - № 5. -С.45-49

Ткаченко І.Г. Гуманізм проти консерватизму // Кіровоградська правда. - 1993. - 25 березня

Ткаченко І.Г. Деякі питання організації і методики виробничого навчання в сільській школі // Радянська школа. - 1963. - № 1. С. 12-19

Ткаченко І.Г. Директор в системі управління школою // Серп і молот. -1974. -20 серпня

Ткаченко І.Г. Діти — сонячний ранок нашої Батьківщини // Серп і молот. - 1972.- 23 серпня

Ткаченко І.Г. Жива вода криниці // Освіта. - 1993. - 24 вересня

Ткаченко І.Г. З думою про Василя Олександровича // Серп і молот. - 1989. - 17 жовтня

Ткаченко И.Г. Использование педагогического наследия В.А. Сухомлинского в процессе трудового воспитания дошкольников // Дошкольное воспитание. - 1984. - № 3. - С.27-29

Ткаченко І.Г. Керівництво навчально-дослідним господарством // Радянська школа. -1964. - № 10. - С. 71-76

Ткаченко І.Г. Кожному уроку — високу якість // Кіровоградська правда. - 1976. - 25 вересня

Ткаченко И.Г. Кому сеять хлеб завтра // Огонек. - 1976. -№ 56. -С.12-14

Ткаченко І.Г. Мій молодий колего. Звернення до молодих вчителів // Молодий комунар. - 1974. - 31 серпня

Ткаченко І.Г. Моральне обличчя села // Кіровоградська правда. - 1978. - 9 серпня

Ткаченко І.Г. Проблеми і пошук. Школа. Навчання. Виховання // Кіровоградська правда. - 1974. - 15 січня

Ткаченко І.Г. Професійній підготовці учнів — широку політехнічну основу // Радянська школа. - 1964. - № 2.

Ткаченко І.Г., Зеленгур П.Д. Психолого-педагогічні підсумки трирічного експерименту // Початкова школа. - 1972. - № 2. - С. 70-74

Ткаченко І.Г. Сила прикладу // Радянська жінка. - 1984. -№ 8. - С. 18

Ткаченко І.Г. Сільська школа і колгоспи // Кіровоградська правда. - 1974. - 17 грудня

Ткаченко І.Г. Сільська школа, її середовище, проблеми і перспективи // Серп і молот. - 1983. - 16 - 30 жовтня

Ткаченко І.Г. Соціально-економічний розвиток соціалістичного села і школи // Радянська школа. - 1976. - № 6.- С. 13-22

Ткаченко І.Г. Яким повинен бути критерій оцінок за поведінку // Радянська школа. - 1963. - № 12

Книги про життя і діяльність І.Г.Ткаченка

Іванко А.Б. Освітня діяльність і педагогічна спадщина І.Г.Ткаченка. - Кіровоград: ПП Поліграф-Терція, 2004.- 188 с.

Іванко А.Б. Педагогічні системи В.О.Сухомлинського та І.Г.Ткаченка на тлі епохи: взаємодія і взаєморозвиток (1950-1970 рр.) //Наукові записки Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка. Серія: Педагогічні науки. Випуск 52, ч. ІІ. - Кіровоград, 2003. - С. 82-87.

Іванко А.Б. В.О.Сухомлинський, І. Г. Ткаченко: діалог самодостатніх педагогічних систем. /2-е видання. - Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2003. - 60 с.

Іванко А.Б. Педагогічні системи В.О.Сухомлинського та І.Г.Ткаченка: взаємодія і взаєморозвиток // Наукові записки Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка. Серія: Педагогічні науки. Випуск 24. - Кіровоград, 2000. - С.96-103.

Іванко А.Б. Педагогічна спадщина І.Г.Ткаченка і актуальні проблеми сучасної сільської школи // Наукові записки Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка. Серія: Педагогічні науки. Випуск 26. - Кіровоград, 2000. - С.25-28.

Калініченко Н.А., Перебийніс Г.М. Видатний педагог-новатор і вчений сучасності // Сучасники В.О. Сухомлинського: методичний матеріал / Надія Калініченко, Григорій Перебийніс; М-во освіти України; АПН України; Укр. асоціація Василя Сухомлинського та ін. - Кіровоград, 1998. - С. 40-49

Ликов В. Розвиток народної педагогіки в Україні. - Кіровоград, 2000.- 184 с.

Максимчук О. Система трудового виховання в педагогічній спадщині І.Г.Ткаченка: дисерт. канд.пед. наук. - Кіровоград, 2002.- 234 с.

Моторний О. Гомін літ // Працею звеличені. Герої народної освіти. – К., 1972. - С. 205-219

Моторний О. Щедре серце: нарис. - К.: Радянська школа, 1963. - 39 с.

Наставник вчителів. З досвіду роботи І.Г.Ткаченка, директора Богданівської середньої школи Знам’янського району. - Кіровоград, 1971

Семыкин Н. П., Бака И. И. Трудовая подготовка в сельской школе: из опыта работы школ Кировоградской области. - М.: Педагогика, 1980. - 80 с.

Сергієнко Д.Л. Політехнічна освіта і трудове навчання в сільській школі. - К.: Радянська школа, 1975. - С. 25-26

Спогади про І.Г. Ткаченка. - Кіровоград: ПП “Поліграф-Терція”, 2004. -132 с.

Ткаченко И.Г. // Советский энциклопедический словарь. /Гл. Ред. А.М. Прохоров; 2-е изд-е. - М.: Советская энциклопедия, 1982. - С. 1329


Статті

Баланда В. Промінь серця – людям: розповідь про кандидата в депутати І.Г.Ткаченка // Серп і молот. - 1975. - 10 червня

Береговой Я. Учитель // Зеркало недели. - 1999. - 6 февраля

Бойчук С. "У такій школі і ми б працювали" / С. Бойчук // Освітянське слово. - 2009. - червень

Братченко И. Сеятель // Правда Украины. - 1976. - 3 октября

Бреславська Н. Школа традицій і новаторства / Н. Бреславська // Освітянське слово. - 2009. - лютий. - С. 2

Високе покликання вчителя // Кіровоградська правда. - 1971. - 3 жовтня

Вінок привітань ювілярові: з нагоди 60-річчя директора Богданівської СШ І.Г.Ткаченка // Серп і молот. - 1979. - 17 лютого

Дорошенко Д. Мудрий наставник // Освітянське слово. - 1999. - лютий

Дубовий В. Шлях до людських сердець // Серп і молот. - 1970. - 13 березня

Євгененко В.П. Щирість серця // Кіровоградська правда. - 1969. - 6 лютого

Зеленгур П.Д. Школа Івана Гуровича // Радянська освіта. - 1979. - 14 лютого

Іванко А.Б. Педагогічна спадщина І.Г.Ткаченка і актуальні проблеми управління школою // Рідна школа. - 2001. - № 3.- С.47-49.

Іванко А.Б. Невідомі факти з життя директора Богданівської школи Івана Ткаченка //Директор школи, ліцею, гімназії. - 2001. - № 5-6.- С.136-140.

Іванко А.Б. І.Г.Ткаченко про учнівську виробничу бригаду як одну з найважливіших ланок системи трудового виховання учнівської молоді // Імідж сучасного педагога. - 2004. - № 2-3. - С.107-111.

Іванко А.Б. І.Г.Ткаченко про педагогічну культуру вчителя // Педагогіка толерантності. - 2004. - № 1.- С.54-59.

Калініченко Н.А., Розенберг А.Я. Заповіти Івана Гуровича // Кіровоградська правда. - 1995. - 25 липня

Калініченко Н. Яким бути директору школи? Педагоги-новатори Кіровоградщини - сучасникам / Н. Калініченко // Освітянське слово. - 2007. - 27 вересня. - С. 3

Кандидати у депутати Верховної Ради Української РСР. Ткаченко Іван Гурович // Кіровоградська правда. - 1975. - 7 червня

Кобець О. Йому снився шкільний дзвоник. На Кіровоградщині вшанували пам’ять педагога-земляка І.Г.Ткаченка // Народне слово. - 1999. - 13 лютого Кравченко П.И., Шиповский С.В. Плюс мастерство // Учительская газета. - 1969. - 29 апреля

Кремень В.Г. Зберегти в освіті все те добре, що маємо, і разом з тим досягти якісно нового її стану // Освіта України. - 2001. - 18 липня

Кривонос И. Шиповский С. Монография об одной из лучших школ Украины // Народное образование. - 1976. - № 8. -С. 92-94

Кузь В. Естафету приймаю // Рідна школа. - 2000. - № 7. -С.54-56

Лахматова А. Золоте сузір’я Знам’янщини // Серп і молот. - 1974. - 16 березня

Мадзігон В., Левченко Г., Моцак В. Людина, вчитель, гуманіст // Освіта України. - 1999. - 3 лютого

Мадзігон В., Левченко Г., Моцак В. Наш дорогий і незабутній Іван Гурович. До 80-річчя від дня народження І.Г.Ткаченка // Педагогічна газета. -1999. - лютий

Максимчук О. Система трудового виховання в педагогічній спадщині І.Г.Ткаченка // Шляхи освіти. -2002. - № 1. - С. 48-51

Моторний О. Гомін літ. Розповіді про героїв // Радянська освіта. - 1971. - 24 серпня

Нужна Н. Слово про вчителя // Вечірня газета. - 1999. - 12 лютого

Розенберг А.Я. Рассказы о передовом опыте // Советская педагогика. - 1976. - № 9. - С.140-142

Рябошапка О. Слава його знайшла сама // Освітянське слово. - 1999. - лютий

Стельмухов Д.Е. В духе уважения и любви к труду // Народное образование. - 1977. - № 9. - С. 19-22

Стельмухов Д.Е. Сочетая трудовое воспитание и профессиональную ориентацию // Народное образование. - 1975. - №6. - С. 21- 24

Хижняк Б.П. Система трудового виховання в педагогічній спадщині І.Г.Ткаченка // Освітянське слово. - 2000. - лютий

Шабарова С. Спогади про батька // Освітянське слово. - 1999. - лютий

Шевченко І.А. Для нас, педагоги // Кіровоградська правда. - 1976. - 11 лютого

Шиповский С. Лаборатория Ивана Гуровича // Народное образование. - 1970. - № 5. - С.91 -93

Ярмоленко Б. Виховання в праці // Кіровоградська правда. - 1979. - 3 січня


Web-бібліографія

Ткаченко Іван Гурович: Матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії

Ткаченко Иван Гурович: Материал из Википедии – свободной энциклопедии

Іван Гурович Ткаченко. Видатні педагоги світу різних часів http://school151.edu.kh.ua/vchitel/vidatn_pedagogi/van_gurovich_tkachenko/

Ткаченко Іван Гурович http://oblast.kr.ua/catalog/t/1228-tkachenko-ivan-gurovich-6-02-1919-s-cibuleve.html

Автореферат: Система трудового виховання в педагогічній спадщині І.Г.Ткаченка http://referatu.com.ua/referats/7569/146570

Видатні люди Кіровограда http://stud24.ru/records-management/vidatn-ljudi-krovogradshhini/471640-1792501-page1.html

«Виховати людину, яка б уміла трудитися і головою, і руками, — колосально важлива річ...» http://gazeta.dt.ua/SOCIETY/vihovati_lyudinu,_yaka_b_umila_truditisya_i_golovoyu,_i_rukami,__kolosalno_vazhliva_rich.html

Пантеон образования http://gazeta.zn.ua/SOCIETY/panteon_obrazovaniya.html

Who-is-Who Український видавничий портал http://who-is-who.ua/main/page/yuvilyars2009/156/385

На шляху до творчості https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:jAwLNgWvAPoJ:www.koippo.k

Іванко Андрій Борисович ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ ТА ПЕДАГОГІЧНА СПАДЩИНА І.Г.ТКАЧЕНКА (1919-1994 рр.) 13.00.01 - загальна педагогіка та історія педагогіки: автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук