Талмуд Давид Львович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Давид Львович Талмуд

Дата народження — 24.10.1900
Місце народження — м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська Імперія (сучасне м. Кропивницький, Україна)
Дата смерті — 09.02.1973
Місце смерті — м. Москва, СРСР
Місце поховання — м. Москва

Давид Львович Талмуд (24 жовтня 1900, м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська Імперія (тепер м. Кропивницький, Україна) – 09 лютого 1973, м. Москва, СРСР) – фізіко-хімік, професор, член-кореспондент АН СРСР.

Життя і діяльність

Талмуд Давид Львович народився 24 жовтня 1900 року в місті Єлисаветграді в єврейській родині. Мав двох братів – Соломона та Ізраїля. Батько працював службовцем.

Свої перші кроки в науку Давид зробив, навчаючись у Єлисаветградській класичній гімназії (1911-1919 рр.), де захопився вивченням хімії. Батьки заохочували синову схильність до науки і на його прохання придбали все необхідне для домашньої хімічної лабораторії. Лабораторія стала улюбленим місцем, де обдарований юнак проводив дозвілля: читав книжки, ставив досліди, спілкувався з товаришами-гімназистами.

Далі був хімічний факультет Новоросійського університету в Одесі, який Д.Л. Талмуд закінчив у 1923 році, і до 1925 року у ньому ж працював викладачем. У 1925 році молодий науковець переїжджає до Москви, працює у хімічному інституті на посаді керівника лабораторії, одружується, виховує доньку Еру (1927 – 1993).

З 1930 року Давид Львович мешкав у Ленінграді, де завідував лабораторією Інституту хімічної фізики, який очолив у 1934 році, отримавши учений ступінь доктора наук. У тому ж році на загальних зборах Академії наук СРСР Давида Талмуда обрано членом-кореспондентом, а рекомендації йому надали вчені світового рівня: академіки М. М. Семенов, О .Е. Ферсман та О. Н. Фрумкін.

У 1939 році Д. Л. Талмуда призначили директором лабораторії Інституту біохімії імені О. М. Баха Академії Наук СРСР.

Основні дослідження Давида Львовича присвячені фізичній хімії поверхневих явищ та колоїдній хімії. «Галузь поверхневих явищ охоплює цікаві проблеми, які пов'язані з різними властивостями молекул, що знаходяться на межі розділу двох фаз. Це явище адсорбції, електростатичного заряду поверхневого шару, поляризації молекул. Всі ці процеси мають найширше розповсюдження у природі», – йдеться в передмові до книги «Поверхневі явища» (М. – Л.: ГТТИ, 1934). (Газ. «Чому?» – 1997. – 11 липня. – С. 4). Ця книга, написана у співавторстві з С. Бреслером, не втратила свого наукового значення й досі.

Д.Л. Талмуд винайшов двовимірний капілярний віскозиметр – прилад, який давав можливість визначити в'язкість мономолекулярних плівок поверхнево-активних речовин залежно від швидкості поширення плівки на поверхні води через вузький отвір у плоскому бар'єрі. Цей винахід Талмуда був запозичений американцями і знайшов застосування в лабораторії Фаркінса з Чикаго (США).

Особливе значення для науки мають дослідження Д.Л. Талмуда у сфері вивчення білка. Спільно з С. Бреслером Давид Львович створив теорію будови глобулярної макромолекули білка та діючих у ній сил (1945 р.), принципи якої лежать в основі сучасних уявлень про третичну структуру білків. Основні положення теорії висвітлені в його книзі «Строение белка».-М.-Л., 1940.

Крім суто теоретичних фундаментальних досліджень вчений багато уваги приділяв розробці практичних нововведень для промисловості. Зокрема для збільшення виходу якісного цукру він розробив метод очищення цукрових соків від так званих шлаків, речовин, які заважають процесу кристалізації. З цією метою був запроваджений і метод мікрофлотації. Це практичне застосування вивчення фізико-хімічних явищ у поверхневих шарах різних речовин.

Помер Давид Львович Талмуд у Москві 9 лютого 1973 року. До останніх днів життя працював директором лабораторії Інституту біохімії імені О. М. Баха Академії наук СРСР, яку очолював із 1939 року.

Нагороди

Сталінська премія третього ступеня (1943);

орден Леніна;

орден Вітчизняної війни 1 ступеня (10.06.1945);

орден Трудового Червоного Прапора (19.04.1944);

медалі.

Бібліографія

Босько В. М. 110 років від дня народження (м. Єлисаветград) Давида Львовича Талмуда / В. М. Босько // Історичний календар Кіровоградщини на 2010 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / В.М. Босько; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. – Кіровоград:, 2009. – С.183: фото

Босько В. М. 115 років від дня народження (м. Єлисаветград) Давида Львовича Талмуда / В.М. Босько //Історичний календар Кіровоградщини на 2015 рік. Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання довідник / В.М. Босько; Департамент освіти і науки Кіровоградської. облдержадміністрації, КЗ «КОІППО ім. В.Сухомлинського». – Кіровоград, 2014. – С. 199: фото

Талмуд Давид Львович // Выдающиеся химики мира: биогр. справ. / В. А. Волков, Е. В. Вонский, Г. И. Кузнецова; под ред. В. И. Кузнецова. – М., 1991. – С. 423

Талмуд Д.Л. // Большая советская энциклопедия: в 30 т. / гл. ред. Александр Прохоров. – 3-е изд. – М.,1976 – Т. 25 – С. 236

Бонфельд С. Наш земляк – визначний вчений / С. Бонфельд // Кіровоградська правда. – 1996. – 19 березня. – С. 3

Бонфельд С. Серед видатних хіміків світу: про видатного вченого-земляка хіміка Д.Л. Талмуда / Бонфельд С. // Чому? – 1997. – 11 липня. – С. 4: фото

Web-ресурси

Талмуд Давид Львович (Вікіпедія)

Талмуд Давид Львович (Универсальная энциклопедия Кирилла и Мефодия)

Талмуд Давид Львович. (ИС АРАН)

Талмуд Давид Львович. (Словари и энциклопедии)

Давид Львович Талмуд. (Циклопедия)

Талмуд Давид Львович (Архив Александра Н. Яковлева)

Талмуд. Большая советская энциклопедия (Gufo.me)

Українські винахідники (PROFORIENTATOR.INFO)

Єлисаветградська гімназія (Відомі учні Єлисаветградської гімназії)

Исторический словарь (Slovariki 2.0. Знание - сила)

Талмуд Давид Львович (Знаменитые, великие, гениальные люди ...)