Смотренко Вадим Васильович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вадим Васильович Смотренко

Дата народження — 27.12.1934
Місце народження — с. Костромка Апостолівського району Дніпропетровської області
Дата смерті — 27.06.2019
Місце смерті — м. Кропивницький

Вадим Васильович Смотренко (27 грудня 1934 року, с. Костромка Апостолівський район, Дніпропетровська область – 27 червня 2019 року, м. Кропивницький) – відомий педагог, поет і краєзнавець.

Життя і діяльність

Вадим Васильович Смотренко народився 27 грудня 1934 року в селі Костромка Апостолівського району Дніпропетровської області в родині вчителів Василя Артемовича та Олени Олексіївни, де культом були література та мистецтво. А бабуся прищеплювала онукові добре ставлення до людей і природи.

До Кіровограда сім’я Смотренків переїхала в 1943 році, де майбутній краєзнавець провів усе своє життя. Навчався спочатку в школах-семирічках № 22 та № 18, а потім в середній школі № 6.

SmotrenkoVV2.jpg

Любов до історії рідного краю виявилася ще в шкільні роки – першу краєзнавчу «історію» він записав саме тоді. У 1958 році Вадим Смотренко закінчив історико-філологічний факультет Кіровоградського педагогічного інституту ім. О.С. Пушкіна, відбув на службу до армії.

SmotrenkoVV3.jpg

І лише після цього почав працювати вчителем. Першим місцем роботи була школа в селі Катеринівка Кіровоградського району, де він викладав російську мову, історію, географію та малювання.

З 1965 по 1985 роки Вадим Васильович викладав на кафедрі російської літератури Кіровоградського педагогічного інституту ім. О.С. Пушкіна. Читав лекції з історії давньоруської літератури та російської літератури XVIII століття, також викладав методику та виразне читання. Його лекції та практичні заняття пам’ятає не одне покоління педагогів. Його ім’я знають не лише в Україні, а й далеко за її межами. Адже Вадим Смотренко був куратором ще й узбецьких груп, що навчалися на той час в цьому виші.

Ще більше педагог розкривався, коли час від часу на пару з В.П. Марком вів студентську літературну студію «Обрій». Тут було більше часового та тематичного простору, необмеженого рамками лекції чи семінару. Тут були зацікавлені та вдячні слухачі, які прагли осягнути секрети літературної майстерності. Смотренко захоплювався поезією, навіть був членом обласного літературного об’єднання «Степ» ще у 1954-у році. Перша його поетична публікація з’явилася у місцевій пресі 1965-го року, а 2010-го року у Центрально-Українському видавництві вийшла збірка віршів поета Смотренка «Не мысля гордый свет забавить».

У 1979 році за високі результати у науковій підготовці студентської молоді Вадим Васильович отримав звання «Відмінник народної освіти УРСР». Одночасно займався краєзнавством. До того ж був автором та ведучим радіо- і телепередач з історії рідного краю. А ще він досліджував архітектуру Кіровограда. Зокрема роботи архітектора Андрія Достоєвського, молодшого брата відомого російського письменника Федора Достоєвського, який залишив свій слід у нашому місті. Окрім цього проводив екскурсії вулицями міста. Часто робив це для місцевих школярів.

Саме він дослідив, що у XIX столітті місто Єлисаветград, тепер Кропивницький було не лише мистецьким і освітнім центром. Тут існувала одна з найпотужніших на території України шкіл художньої ковки. Тепер, всебічно дослідивши явище, краєзнавець ділиться секретами з сучасними ковалями. І рятує мистецький спадок. Вадим Смотренко створив унікальну колекцію малюнків художньої ковки споруд Єлисаветграда ХІХ – ХХ ст.

SmotrenkoVV4.jpg

Десятки робіт позаминулого століття, кожна з яких є якщо не шедевром, то прикладом майстерності і вишуканості, прикрашають вулиці Кіровограда. Правда, увагу перехожого привертають не відразу. Лише з допомогою Вадима Смотренка вдалося побачити унікальні металеві вироби: приховані за надбудовами, часто погнуті й пошкоджені, вони вражають якоюсь надзвичайною природністю. Він був невтомним дослідником і пошуковцем того, що залишилося від неповторного «кам’яного», чи «купецького» стилю єлисаветградського періоду в історії міста. Він міг годинами розповідати про рустовку, еркери, картуші, маскарони та металевий декор того чи іншого старовинного будинку. Особливо захоплювався художнім куванням та художнім литвом, за різними символами та ознаками міг визначити вироби ковалів Петренка, Карбута, Смірнова, Ситника, братів Володимирських. І про це своє захоплення, про наявну й приховану символіку кованих візерунків наш краєзнавець розповів у книзі «Металеві мережива Маленького Парижа», за яку у 2015 році став лауреатом краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова у номінації "Наукові дослідження з історії та етнографії краю".

SmotrenkoVV5.jpg

У 2008 році Вадим Смотренко отримав почесне звання «Ветеран краєзнавчого руху на Кіровоградщині» за вагомий внесок у розвиток краєзнавчого руху, збереження та популяризацію національної історико-культурної спадщини на Кіровоградщині.

Він був залюблений у рідне місто і вчив нас так само любити, досліджувати і поважати його історію – від найвідоміших до пересічних мешканців міста, які створювали її, від найвиразніших фасадів будинків до останнього каменю бруківки.

Пам’ять про педагога, поета, краєзнавця Вадима Васильовича Смотренка, якого не стало 27 червня 2019 року житиме в серцях вдячних кропивничан.

Бібліографія

Бажан Валентина. Сімейна риса – захоплення музикою / Валентина Бажан // Народне слово. – 2013. – 5 вересня. – С. 12 Про родину Смотренків, професії, захоплення, дозвілля.

Бажан Валентина. "Степові орли" – кращим краєзнавцям / Валентина Бажан // Народне слово. – 2015. – 21 травня. – С. 1 : фото.кол.

Бажан Валентина. Чекаємо на ще одну книгу про Єлисаветград / Валентина Бажан // Народне слово. – 2015. – 11 червня. – С. 12 : фото.кол. На краєзнавчих студіях в ОУНБ ім. Д.І.Чижевського презентовано книгу про ковальське мистецтво Вадима Смотренка "Металеві візерунки Маленького Парижа".

Гурба Л. В. О родном городе с любовью / Л. В. Гурба // Ведомости Плюс. – 2011. – 25 марта. – С. 6 : фото

Здір Л. Кіровоград у минулому столітті / Л. Здір // Народне слово. – 2005. – 20 вересня. – С. 2 В обласній науковій бібліотеці у відділі мистецтв пройшла презентація нової книги "Маленький Париж : Елисаветград в старых открытках". Автори книги – В. Петраков та В. Смотренко розповіли про свою книгу.

Іванова Ірина. Журі визначило лауреатів обласної премії Ястребова / Ірина Іванова // Кіровоградська правда. – 2015. – 30 квітня. – С. 4 : фото. – Зміст: "Сталеві мережива маленького Парижа" / Вадим Смотренко. "Танець між Небом і Землею" / Віктор Похиленко.

Історія Акимівського // Наше місто. – 2015. – 2 липня. – С. 4

Котлярова С. В гостях у діда-краєзнавця / С. Котлярова // Наше місто. – 2015. – 23 липня. – С. 4

Котлярова С. Відродити патріотизм своєї вулиці / Котлярова С. // Вечірня газета. – 2004. – 12 березня. – С. 5 "Рідне місто моє" – таку назву мав вечір-зустріч з краєзнавцем Вадимом Смотренком, яка пройшла в міській бібліотеці № 5.

Котлярова С. Хранитель історії Єлисаветграда / С. Котлярова // Освітянське слово. – 2014. – квітень-травень. – С. 6 : фото

Кращі читачі // Наше місто. – 2019. – 25 квітня. – С. 4 : фото

Крутоус О. Кущівка відома і невідома / О. Крутоус // Наше місто. – 2012. – 12 квітня. – С. 3

Кулик, Аліна. Пішов із життя Вадим Смотренко / Аліна Кулик // Первая городская газета. – 2019. – 4 июля. – С. 5 : фот.

Куманський Б. Фрагменти втраченої пам’яті / Б. Куманський // Народне слово. – 2009. – 2 червня. – С. 4-5 Розмова з хранителем історії Вадимом Васильовичем Смотренком про рідне місто. В статті розміщені світлини із зображеннями будівель Єлисаветграда із власного архіву співрозмовника.

Макей Л. И кованые лепестки цветов... / Л. Макей // Первая городская газета. – 2015. – 4 июня. – С. 10 : фото Про засідання краєзнавчих студій в обласній бібліотеці ім. Д. Чижевського, на яких відомий кіровоградський краєзнавець В. Смотренко презентував сигнальний екземпляр книги "Металеві мережива маленького Парижу".

Левочко В. Життя із захопленням / В. Левочко // Вечірня газета. – 2015. – 16 січня. – С. 12

Левочко В. Настільні книги краєзнавця й диригента / В. Левочко // Кіровоградська правда. – 2012. – 24 липня. – С. 6 Про зустрічі з цікавими людьми у відділі мистецтв ОУНБ ім. Д. Чижевського, детальніше – про зустріч із В. Смотренком та Ю. Любовичем.

Левочко В. Вадим Смотренко: Перш ніж щось руйнувати, треба подумати / В. Левочко // Народне слово. – 2004. – 31 серпня. – С. 3

Любарський Роман. Дар бачити і відчувати красу / Роман Любарський // Народне слово. – 2019. – 28 грудня. – С. 2 : фото В обласному краєзнавчому музеї відбувся вечір пам'яті Вадима Смотренка, приурочений до 85-річчя від дня його народження. Серед тих, хто поділився спогадами про Вадима Васильовича, і завідуюча відділом краєзнавства ОУНБ ім. Д.Чижевського Тетяна Колєчкіна.

Любарський Роман. Пам'яті Вадима Смотренка / Роман Любарський // Народне слово. – 2019. – 4 липня. – С. 6 : фото

Матівос Ю. Візерунки рідного міста / Ю. Матівос // Народне слово. – 1991. – 15 листопада

Новини культури // Наше місто. – 2014. – 21 серпня. – С. 4

Новини культури // Наше місто. – 2015. – 15 січня. – С. 4. – Зміст: Феєрія на Балашівці ; Творчий вечір Михайла Радкевича / О. Степанок. "Візерунки долі" Вадима Смотренка / О. Степанок. Бібліотечний Всесвіт.

Підвисоцький В. Кіровоград втрачає свою ковану красу / В. Підвисоцький // 21-й канал. – 2014. – 18 вересня. – С. 6

Подорожувати можна і вулицями рідного міста // Народне слово. – 2006. – 9 листопада. – С. 3 В меморіальному музеї М. Кропивницького відбулася тематична зустріч "Пізнай свій край" за участі відомого в Кіровограді краєзнавця Вадима Смотренка.

Романов Л. Легенди і міфи грат / Л. Романов // Вечірня газета. – 1992. – 13 березня. – С. 6

Сідорова Олена. "Якби не двірник дядя Гриша Бондаренко, німці підірвали б усю Дворцову і театр..." / Олена Сідорова // Кіровоградська правда. – 2018. – 20 квітня. – С. 9 : фото Вадим Смотренко розповів, як звичайний двірник у роки війни врятував від підриву центральну вулицю міста.

Степанова О. История в заборах и консолях / О. Степанова // Украина-Центр. – 2008. – 11 января. – С. 6

Шепель Ф. Сила дівчат / Ф. Шепель // Наше місто. – 2020. – 9 січня. – С. 4. – Зміст: Від "Солодкої Дарусі" до "Кулінарних фіглів-міглів" ; "Сила дівчат. Маленькі історії великих вчинків" ; Літературне свято для дітей ; Вечір пам‘яті краєзнавця Вадима Смотренка.

Як усе починалося : Голоси з війни // Народне слово. – 2011. – 22 вересня. – С. 8 : фото Спогади про своє дитинство, обпалене війною від філолога, викладача В. Смотренка у рамках спільного між редакцією газети і ОУНБ імені Чижевського проекту "Голоси з війни".

Книги та публікації В.В. Смотренка в періодичних виданнях:

"Ведь это нам, живущим, очень нужно, Чтоб вечно помнил город мой родной..." // Народне слово. – 2011. – 20 січня. – С. 3 Два вірша із нової збірки поезій В.Смотренка "Не прагнучи розважити людей...".

Маленький Париж : Елисаветград в старой открытке. / Виктор Петраков, Валерий Машковцев, Вадим Смотренко, Юрий Ткачев, – М. : Пинакотека, 2004. – 229,[11] с. : фото, портр. – (Сер. "Губерния в старой открытке" ; кн.8

Смотренко В. Англійський архів Ельворті / В. Смотренко // Народне слово. – 1995. – 15 червня

Смотренко В. Безцінна спадщина майстрів / В. Смотренко // Народне слово. – 1991. – 27 червня

Смотренко В. Велика Перспективна : Вулицями Єлисаветграда / Смотренко В. // Благовіст. – 2003. - № 1. – С. 14-15

Смотренко В. Грабеж : вірш / В. Смотренко // Вільне слово. – 1992. – 19 травня

Смотренко В. Дети войны / В. Смотренко // Молодіжне перехрестя. – 2008. – 3 січня. – С. 3

Смотренко В. Дочка О. Пушкіна жила в Єлисаветграді : До 251-річчя Кіровограда / Смотренко В. // 21-й канал. – 2005. – 8 вересня. – С. 10

Смотренко В. Каміння : вірш / В. Смотренко // Кіровоградська правда. – 1992. – 17 вересня

Смотренко В. Кіно і німці : Голоси з війни / В. Смотренко // Народне слово. – 2011. – 10 листопада. – С. 7 : фото

Смотренко Вадим. Кто исправит досадную ошибку? / Вадим Смотренко // Первая городская газета. – 2018. – 8 февраля. – С. 1 : фот. кол.

Смотренко, Вадим Васильевич. Не мысля гордый свет забавить... : стихи / Вадим Смотренко. – Кировоград : Центрально-Украинское изд-во, 2010. – 55 с. :портр.

Смотренко Вадим. Несбывшееся чудо : вірш / Вадим Смотренко // Народне слово. – 2014. – 27 березня. – С. 7

Смотренко В. Ожидание чуда / В. Смотренко // Молодіжне перехрестя. – 2008. – 6 березня. – С. 4 Спогади автора про свою родину в роки війни.

Смотренко В. Письмо в Германию:вірші / В. Смотренко // Народне слово. – 2011. – 31 березня. – С. 3

Смотренко В. Сталеві визерунки міста / В. Смотренко // Кіровоградська правда. – 1990. – 14 січня

Смотренко Вадим. Хто обстрілює минуле? / Вадим Смотренко // Народне слово. – 2013. – 17 січня. – С. 3

Смотренко В. Цирк Эльворти / В. Смотренко // Молодіжне перехрестя. – 2007. – 8 листопада. – С. 4 Розповідь про старий спортивний зал заводу "Червона зірка", колишній цирк Ельворті.

Смотренко В. Чорнобиль – спільна біда / В. Смотренко // Молодіжне перехрестя. – 2008. – 22 травня. – С. 9

Вадим Смотренко: Як це було... : Голоси з війни // Народне слово. – 2011. – 13 жовтня. – С. 7 Публікація-спогад кіровоградця В.Смотренка про дитинство, обпалене війною. Спогади із циклу-проекту "Голоси з війни", ініційований обласною бібліотекою ім. Чижевського.

Web-ресурси

Пам’яті Володимира Смотренка («Народне слово»)

Допоки горить вогонь (Музей Осмьоркіна)

Чим запам’ятався кропивничанам краєзнавець Вадим Смотренко («Утренний город»)

Про рідне місто з любов’ю (Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка)

Смотренко Вадим Васильович (ОУНБ ім. Д. Чижевського)