Ритов Михайло Васильович

Матеріал з wiki
Версія від 16:56, 17 листопада 2014, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: [[Файл:RytovMV.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Михайло Васильович Ритов'''</p><p style="text-align:left;"><b>на...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Михайло Васильович Ритов

народився — 16.01.1846
місце народження — м. Новомиргород Херсонської губернії (нині Кіровоградської обл.)
дата смерті — 17.04.1920
місце смерті — Гірки (нині - Могильовської обл.)

Ритов Михайло Васильович (16 січня 1846, Новомиргород – 17 квітня 1920, Гірки) — учений-природознавець. Основоположник російського наукового овочівництва, дослідник в галузі плодівництва, селекції та насінництва сільськогосподарських культур.



Життя і діяльність

“...Його спадщина не втратила наукової цінності і прислужиться всім..., хто дбає про стан та охорону довкілля”.
Білокінь І.

Михайло Васильович Ритов народився 16 січня 1846 року у м. Новомиргороді Херсонської губернії, в сім'ї інженера — хіміка. Згодом сім'я переїхала на Урал. Михайло навчався в Уфимській гімназії, захоплювався природознавством. У 1861 році закінчив гімназію і вступив, за наполягання батька, на юридичний факультет Московського університету. Проте його мрією, як і раніше, залишалося природознавство. Одержавши диплом юриста, переходить на природниче відділення цього ж університету, де тоді працював видатний вчений, фізіолог рослин, дарвініст К.А. Тімірязєв. У 1878 році після закінчення природничого відділення Михайло Васильович не прийняв запрошення залишитися на кафедрі ботаніки, а стає викладачем Горецького землеробського училища, де беззмінно пропрацював 40 років, створивши чудову експериментальну базу з ботаніки і рослинництва.

З ранньої весни і до пізньої осені його можна було бачити в саду, ботанічному розсаднику, на метеорологічній станції (М.В. Ритов викладав до того ж і метеорологію). Коли в 1889 році адміністрація відмовилася від утримання при училищі розсадника городу, Михайло Васильович за власні заощадження купує земельну ділянку, на якій закладає сад. Вчений вів значну роботу з вивчення сортового багатства овочевих та плодових культур. З усіх куточків країни він одержував насіння рослин, вирощував їх, описував сорти і публікував зведення.

Восени 1919 року сільськогосподарське училище було реорганізоване в інститут, і Михайлу Васильовичу запропонували завідувати кафедрою ботаніки. Він був одним із перших авторів підручника з ботаніки для вузів, видавав також учбову й методичну літературу, написав низку підручників для шкіл, виступав пропагандистом і захисником дарвінізму. Багато займався лікарськими рослинами, грибами. Учений опублікував близько 500 наукових і науково-популярних праць, підготував до видання свій курс лекцій. Та побачити надрукованою цю останню працю професорові не пощастило. На початку квітня 1920 року М.В. Ритов тяжко захворів і 17 квітня помер. Значна заслуга М.В.Ритова - у розвитку біологічної освіти в Росії. Його підручники і настанови по рослинництву свого часу були найбільш цінними.


Пам’ять

У місті Гірках, де Михайло Васильович Ритов працював понад 40 років, встановлено пам'ятник ученому.

Бібліографія Бердишев А.П. Михайло Васильович Ритов - російський агробіолог. - М., 1951

Босько В. Історичний календар Кіровоградщини на 2011 рік. - Кіровоград: Центр.-Укр. вид-во. - 2010. - С. 19

Він залишив після себе чудові сади: 155 років тому народився видатний учений –природознавець, уродженець Єлисаветградщини Михайло Ритов // Народне слово. - 2001. - 18 січня. - С. 4

Горбенко А. Вчений М.В.Ритов - наш земляк / А.Горбенко // Освітянське слово. - 2000. - вересень. - С. 5

Постаті Новомиргородщини // Новомиргородщина. - 2014. - 11 січня. - С. 6.



Web-ресурси

Михайло Васильович Ритов. Біографія http://www.people.su/ua/96161

Ритов Михайло Васильович http://znaimo.com.ua/Ритов_Михайло_Васильович