Рибак Натан Самійлович

Матеріал з wiki
Версія від 17:58, 27 листопада 2013, створена Wikiuser (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Натан Самійлович Рибак

народився — 21.12.1912 (03.01.1913)
місце народження — с. Іванівка, Херсонська губернія (нині - Новоархангельський район Кіровоградської області)
дата смерті — 11.09.1978
місце смерті — м. Київ
місце поховання — Байковий цвинтар

Рибак Натан Самійлович (21 грудня 1912 (3 січня 1913), Іванівка — 11 вересня 1978, Київ) - український письменник, громадський і політичний діяч, лауреат Державної премії СРСР (1950), член Спілки письменників України (1934). Нагороджений орденами Жовтневої Революції, Вітчизняної війни І та II ступенів, Трудового Червоного Прапора (двома), Червоної Зірки, медалями.


Життя і діяльність

Натан Самійлович Рибак народився 3 січня 1913 року в c. Іванівка Херсонської губернії, у сім’ї поміщицького управителя Самійла Рибака. Їхня родина жила заможно. Хлопчик ріс разом із панськими дітьми. Вперше пішов до школи тут, в Іванівці. Був дуже здібним учнем.

За національністю Н. Рибак був євреєм, що зіграло свою трагічну роль у його житті, стало причиною розлуки з рідним краєм. Восьмирічним хлопчиком Натан назавжди покинув Іванівку. Сім'я переїхала в Шепетівку, де і жила тривалий час. Саме там юнак закінчив школу. Був студентом фабрично-заводського технікуму, пізніше робітником цукрового заводу.

Далі Натан навчався у Київському хіміко-технологічному інституті. На цей період припадають перші спроби пера. У 1931 році в київській газеті "Пролетарська правда” Натан Рибак опублікував своє перше оповідання "Дорогою змагань”. Окрилений успіхом, продовжував писати. Незабаром з друку вийшли збірки оповідань і новел: "Наснага”, "Секрет майстра”, "Мужність”, "В дорозі” та інші, які засвідчили про неабиякий талант молодого автора. Високу оцінку його першим творам (книга оповідань "Секрет майстра”) дав Павло Тичина, відзначивши перспективність молодого письменника.

Найбільш відомі читачу його історичні романи («Дніпро», 1939; «Зброя з нами»; «Переяславська Рада», 1948—1953 й ін.) та твори історично-біографічного жанру (збірка «Історичні новели», 1938; роман «Помилка Оноре де Бальзака», 1940). (Фото 2) З початку 1943 року Натан Рибак — у діючій армії. У чині майора працював спеціальним кореспондентом газети військових льотчиків, військовим кореспондентом газети «Красная звезда». Фронтові нариси його друкувалися в «Правде», «Известиях», «Радянській Україні». За успішну кореспондентську діяльність Натана Самійловича нагороджено орденами Червоної Зірки та Вітчизняної війни. У повоєнний період Натан Рибак сягає нових глибин художнього зображення життя. Активний діяч руху за мир, він бере участь у міжнародних конференціях, форумах. Роки роботи в цьому напрямку дали йому можливість зібрати значний матеріал, що згодом ліг в основу роману "Час сподівань і звершень”. За нього письменник був нагороджений премією Радянського комітету захисту миру. Всього з-під пера українського художника слова вийшло 30 книг. За сценаріями деяких його творів поставлені художні фільми. Натан Рибак – майстер з оригінальною манерою письма, в якій виразно поєднались реалістична конкретність та лірико-романтичний пафос. За роман «Переяславська рада» письменник нагороджений Державною премією СРСР (1950).

Життя і літературна творчість Натана Рибака обірвались несподівано. 11 вересня 1978 року він загинув в автомобільній катастрофі. (Фото 3)


Пам'ять

Rubak2.jpg

Нелегка праця творчої людини


Rubak3.JPG

Надгробок Натана Рибака на Байковому кладовищі в Києві

За творами Н. Рибака знято фільми: «Помилка Оноре де Бальзака» (за мотивами однойменного роману, 1968), «Довга дорога в короткий день» (за трилогією «Час сподівань і звершень», 1972).

Нині Шепетівська загальноосвітня школа № 7 носить ім’я Рибака Натана Самійловича, при школі діє літературний музей, де зібрані матеріали про письменника.

Книги Натана Рибака перекладені багатьма мовами, видані у Польщі, Угорщині, Румунії, Німеччині, В'єтнамі, Китаї, Франції, Англії, США, Японії та ще в багатьох країнах світу


Бібліографія

Босько В.М. Історичний календар Кіровоградщини на 2013 рік. Люди. Події. Факти. - Кіровоград: Центр.-укр. вид-во, 2012. - С. 15.

Воробйова Ольга. Натан Самійлович Рибак / Ольга Воробйова // Колос. - 2013. - 22 січня. - С. 2

Добрін Наум. Я мав нагоду спілкуватись / Наум Добрін. - Кіровоград: Мавік, 2002. - 166с.

Логвиненко Михайло Семенович. Натан Рибак: Критико-біографічний нарис / Михайло Логвиненко. - К.: Рад. письменник, 1972. - 139 с.: портр. - Окремі види творів Н. Рибака: с. 135-138; Літ.-критич. статті про творчість Н. Рибака: с. 138-139

Підвисоцький В. В Іванівці про Натана Рибака нагадують лише руїни старої школи / В. Підвисоцький // 21-й канал. - 2012. - 13 грудня. - С. 18

Про Натана Рибака: Статті, спогади, листи / Укл. Євгенія Корнійчук-Рибак. - К.: Рад. письменник, 1983. - 287 с.: 5 л. іл.

Шпиталь А. Дві "цеглини" на наші голови: Про дилогію Натана Рибака і не тільки про неї / А. Шпиталь // Українська мова та література. - 2004. - № 15, квітень. - С. 3-6.


Web-ресурси

Рибак Натан Самійлович - Вікіпедія http://uk.wikipedia.org/wiki/Рибак_Натан_Самійлович‎

Натан Рибак — Новоархангельська районна бібліотека https://sites.google.com/site/narcbs/natan-ribak

100 років від дня народження Н.С.Рибака http://novomoskovsk.eu/wp-content/uploads/2012/12/13.pdf