Письменний Степан Іларіонович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Степан Іларіонович Письменний

Дата народження — 15.11.1923
Місце народження — с. Григорівка, Компаніївський район, Кіровоградська область
Дата смерті — 26.12.2010
Місце смерті — м. Харків, Україна
Місце поховання — м. Харків, Україна

Степан Іларіонович Письменний (15 листопада 1923, с. Григорівка, Компаніївський район, Кіровоградська область – 26 грудня 2010, м. Харків, Україна) – художник-графік. Член Спілки художників СРСР з 1958 року.

Життя і діяльність

Степан Іларіонович Письменний народився 15 листопада 1923 року в с. Григорівка Компаніївського району Кіровоградської області. Дитинство його припало на голодні та тяжкі роки, але змалечку хлопця тягнуло до прекрасного, і він до дірок зачитував журнали з репродукціями Репіна, Кустодієва, Куїнджі, Левітана, які потрапляли в їхній дім, любив малювати: то піч, то стіни в хаті розмальовував.

Після закінчення школи у 1939 році вступив до Дніпропетровського художнього училища, але навчання перервала війна. Вісімнадцятирічним юнаком Степан Письменний пішов на фронт, брав участь у боях під Сталінградом, у Міуській та Яссо-Кишинівській операціях, у прориві оборони та ліквідації плацдарму на річці Молочній. У жовтні 1943 року його контузило, а в серпні 1944-го було тяжко поранено. Після чергового поранення і довгого лікування у 1945 році був комісований і змушений носити слуховий апарат. Нагороджений медалями і орденами. Інвалід Великої Вітчизняної війни.

Після Перемоги продовжив навчання. Художнє училище та Харківський державний художній інститут Степан Іларіонович закінчив з відзнакою. В інституті навчався у відомих майстрів графіки – Й Дайца, В Мироненка. Творче життя художника пов’язане з Харковом, де він залишився після закінчення інституту. Працював художнім редактором харківського видавництва «Прапор». Багато ілюстрував і співпрацював з київськими та московськими видавництвами. Роботи Степана Іларіоновича друкували республіканські та всесоюзні газети та журнали. В 35 років став членом Спілки художників СРСР.

Протягом своєї 60-річної творчої діяльності художник працював передусім як майстер станкової графіки і ілюстратор. У нього графічні листи з’являлися серіями. Автор передає широку гаму виразних можливостей ліногравюри, літографії та офорта. Основні твори: серії ліногравюр «Донбасс» (1957); «Новобудови семирічки на Україні» (1960); «Індустріальні мотиви»; «Наші будні», «Індустріальный Харків» (1965). Він створив не тільки сотні станкових графічних робіт, але й оформив та проілюстрував біля 30 книг, створив біля двох тисяч картин. За ліногравюру «Свої турботи» на Бієнале 1962 року в Італії С. І. Письменний був нагороджений золотою медаллю «За видатні заслуги в розвитку мистецтва», а в 1985 році відзначений орденом «Знак Пошани».

PysmennyiSI2.jpg

Степан Письменний – учасник багатьох виставок як обласних (з 1954р.), так і республіканських, всесоюзних та міжнародних (з 1956р.), проте свою першу персональну виставку організував, коли йому виповнилося 80 років. Виставки картин художника-земляка неодноразово проходили в Кіровоградському обласному художньому музеї У 2010 та 2013рр. – «Поетичне світобачення Степана Письменного», а у 2018 році – «Співець часу»).

PysmennyiSI3.jpg PysmennyiSI4.jpg PysmennyiSI5.jpg PysmennyiSI6.jpg

Полотна Степана Письменного передають гармонійний світ, який панує, перш за все, в душі самого художника. Основна тема робіт майстра – буденні мотиви, живописні куточки України, краса людини, яка працює на благодатній землі.

PysmennyiSI7.jpg PysmennyiSI8.jpg PysmennyiSI9.jpg PysmennyiSI10.jpg

Навколишню дійсність він зображував так емоційно, що його закоханість до життя передається і глядачеві. Його роботи цікаві тим, що зроблені в традиціях класичної школи та відображають настрої 60-70-х років ХХ ст. С. І. Письменний – художник яскравого і життєстверджуючого дарування.

В останні роки свого життя художник звертався і до живопису, він створив численні пейзажі, в яких відобразив красу природи та історію України. Про це свідчать такі живописні полотна, виконані темперою, як «Лавра. Святогорськ», «Вартові Кам’яної Могили». Неповторної чарівності сповнені його роботи «Сонячний вересень», «Теплий день», «Дніпро біля Канева», «Надвечір’я. Київська лавра.

26 грудня 2010 року на 87-му році життя митець пішов у інші світи. Нам у спадок залишилися його життєствердні, сповнені любові до життя твори різних мистецьких напрямків.

Графічні та живописні твори С. І. Письменного прикрашають зібрання найвідоміших музеїв України, Росії, а також приватні колекції Італії, Франції, Німеччини, Японії, США та інших держав. В фондах Кіровоградського обласного художнього музею було лише три роботи художника-земляка із серії «Новобудови України»: «На будівництві Кременчуцької ГЕС»(1960р), «На будівництві шлюзу КремГЕС»(1960р.) та «Новий район» (1962р). У 2010 році ця колекція збагатилася на 50 робіт, подарованих майстром своїй малій батьківщині.

PysmennyiSI11.jpg PysmennyiSI12.jpg

Творчий спадок Письменного Степана Іларіоновича – це епохальна сторінка в історії мистецтва України, вона зайняла гідне місце в загальнонаціональній культурі нашого народу.

Бібліографія

Левочко В. Пастель, гуаш, ліногравюра [Текст] / В. Левочко // Народне слово. – 2010. – 9 грудня. – С. 4

Ноженко В. Мужній фронтовик, прекрасний художник [Текст] / В. Ноженко // Народне слово. – 2011. – 27 січня. – С. 3, 4

Поетичне світобачення Степана Письменного [Текст] // Новини Кіровоградщини. – 2013. – 21 листопада. – С. 7 : фото

Web – ресурси

Везучий художник (сайт газети «Сегодня»)

Виставка живопису ветеранів Великої Вітчизняної війни Олександра Вяткіна та Степана Письменного «Нас залишалось лише двоє» ( сайт Харківської обласної ради)

В обласному художньому музеї розгорнули виставку «Співець часу» художника-земляка Степана Письменного (сайт газети «З перших уст»)

В обласному художньому музеї розгорнуто виставку «Співець часу» до 95- річчя з дня народження художника-земляка С. Письменного (сайт «Факел» – інформаційно-аналітичний дайджест)

В память о художнике С. Письменном в Харькове открылась выставка его работ (сайт «STATUS QUO»)

В Харькове проходит выставка соцреализма (сайт «Мета»)

Международный пленэр имени И. Е. Репина в г. Чугуеве. С места событий. (сайт «Ледоколъ истины»)

Облхудмузей приглашает на экспозицию к 90-летию Степана Письменного (сайт «Новости Кропивницкого»)

Співець часу – Степан Письменний (сайт «Prostir. Museum»)

Степан Письменний - художник з поетичним світобаченням (сайт «Prostir. Museum»)

У галереї «Смальта» відкрилася виставка робіт Степана Письменного (сайт Харківської ОДА)

Харьковский художник хочет подарить украинцам надежду на будущее (сайт газеты «КП в Украине»)

Харьковские ветераны-художники ВОВ представляют совместный проект «Нас оставалось только двое» (сайт «Новости Харькова»)