Морозовський Ной Самуїлович

Матеріал з wiki
Версія від 18:32, 3 листопада 2017, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: [[Файл:MorozovskyiNS.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Ной Самуїлович Морозовський'''</p><p style="text-align:lef...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ной Самуїлович Морозовський

народився — 05.07.1892
місце народження — м.Олександрія, Херсонська губернія (нині Кіровоградська область)
дата смерті — 1953
місце смерті — м.Київ

Ной Самуїлович Морозовський (5 липня 1892 р., м. Олександрія, Херсонська губернія (нині Кіровоградська область) – вересень 1953 р., м. Київ) – видатний український лікар-фтизіатр, професор.

Життя і діяльність

Ной Самуїлович Морозовський народився 5 липня 1892 року в місті Олександрія, Херсонської губернії (нині Кіровоградська область). З дитячих років товаришував з Дмитром Чижевським, разом з ним входив до просвітницького гуртка, члени якого вивчали історію та літературу України. Згодом сестра відомого вченого Дмитра Чижевського Марія Іванівна стала дружиною і вірним супутником життя Н.Морозовського.

Після закінчення в 1913 році Олександрійської чоловічої гімназії з медаллю, Ной обрав лікарську професію і почав своє навчання на підготовчому факультеті в Психоневрологічному інституті Петербурга, а потім – на медичному факультеті того ж інституту. В 1919 році перевівся на 5-й курс медичного факультету Київського університету і отримав диплом з відзнакою.

З 1920 р. по 1925 р. Ной Морозовський завідував у Наркоматі охорони здоров'я підвідділом загальної та спеціальної медичної допомоги, очолював секцію боротьби з туберкульозом, з 1925 р. – відділ соціальної патології і профілактики Харківського інституту туберкульозу. Н.Морозовський комплексно вивчав захворюваність туберкульозом, пов’язуючи її з різними демографічними, біологічними, професійними та соціально-економічними факторами. Ці дослідження стали підвалинами для створення системи протитуберкульозної служби України, яка вважалась кращою в СРСР. Ліга Націй рекомендувала цю систему всім країнам.

Водночас Ной Самуїлович вивчав поширюваність раку легенів, про що надрукував кілька робіт, одну з них у „Берлінському медичному журналі”.

З 1932 р. Н.Морозовський - професор Київського туберкульозного інституту, а з 1939 р. - директор цього закладу. Видав ґрунтовні посібники з фтизіатрії. Його не безпідставно вважають батьком штучного пневмотораксу в Україні. Цей ефективний метод Ной Самуїлович впроваджував послідовно і енергійно, навчив сотні лікарів, видав спеціальний посібник. Цей метод не втратив свого значення й досі.

У роки Другої світової війни, перебуваючи в евакуації в Уфі (Башкирія), був консультантом у госпіталях і співробітником Академії Наук УРСР. Повернувшись 1944 р. до Києва, відновлював роботу інституту, будучи до 1946 р. його директором, а до 1950 р. - науковим керівником. У важкі повоєнні роки, з 1944 по 1949 рік, Ной Морозовський був головним фтизіатром міністерства охорони здоровя УРСР.

В 1952 р. країну сколихнула горезвісна „справа кремлівських лікарів”. В Києві намагалися створити свою українську „справу лікарів”. Ноя Морозовського кілька разів викликали до київського КДБ, де наполегливо пропонували дати свідчення на деяких колег. Але професор не погодився на компроміс зі своєю совістю. Після одного з таких візитів серце не витримало. Помер Ной Морозовський від інфаркту міокарда в вересні 1953 року.

Ной Самуїлович Морозовський автор 110 – 120 (за різними джерелами) наукових праць, шести монографій, підготував 10 кандидатів медичних наук. Організаційні засади боротьби з туберкульозом, запропоновані ним, не втратили своєї актуальності і зараз.

Вшанування пам’яті

19 лютого 2016 року на честь Ноя Морозовського в його рідному місті Олександрії було названо провулок, поруч з міським протитуберкульозним диспансером.

Бібліографія

Босько Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2017 рік. Люди. Події. Факти []: довідник / Володимир Босько; КЗ "КОІППО ім. Василя Сухомлинського". - Історико-краєзнавче вид. - Кропивницький: Центрально-Українське вид-во, 2016. - 258,[2] с.: фото. - Іменний покажч. с. 254-258

Енциклопедія українознавства: словникова частина / Ред. В. Кубійович; НТШ у Львові, Фонд Енциклопедії Українознавства. - Репринт. відтворення 1955-1984 рр. - Львів: НТШ, 1996. – Т.5. – C.1601-2000

Кохан Р. Н.С.Морозовський - борець з туберкульозом: З історії медицини / Кохан Р. // Сільський вісник. - 2003. - 19 серпня. - С. 3

Web-ресурси

До 120-х роковин від дня народження Ноя Морозовського

Морозовський Ной Самуїлович

До 90-річчя Національного інституту фтизіатрії і пульманології ім.Ф.Г.Яновського НАМН України

Олександрійська чоловіча гімназія