Каневський Амінадав Мойсейович

Матеріал з wiki
Версія від 16:35, 6 липня 2018, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: [[Файл:KanaevskiyAM.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Амінадав Мойсейович Каневський'''</p><p style="text-alig...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Амінадав Мойсейович Каневський

народився — 17(29) березня 1898
місце народження — м. Єлисаветград (нині м.Кропивницький)
дата смерті — 1січня 1976
місце смерті — м. Москва
місце поховання — м. Москва, Головинське кладовище

Амінадав Мойсейович Каневський (17 (29) березня 1898 р., м.Єлисаветград, нині м.Кропивницький – 1 січня 1976 р., м.Москва) – художник-графік, ілюстратор, карикатурист, Народний художник СРСР (1973), дійсний член Академії мистецтв СРСР (1973).

Життя і діяльність

Каневський Амінадав Мойсейович народився 17 березня 1898 року (за старим стилем) в місті Єлисаветграді (нині м. Кропивницький) в багатодітній єврейській сім’ї службовця. В 1909 році сім’я Каневських перебралась до Катеринослава (нині м. Дніпро). Амінадав почав малювати ще в дитинстві. ”Перший потяг до фарби відчув у семирічному віці”, - згадував він пізніше.

Майбутньому художнику не виповнилося ще й 12 років, коли він пішов працювати помічником фотографа. Потім працював посильним у млині, підсобником на невеликому заводі „Штамп”. В січні 1917 року Каневського призвали на військову службу. Влітку того ж року повернувся на свій завод. Незабаром „Штамп” закрився, і Амінадав почав працювати у дрібного підприємця – випилював і розфарбовував фанерних звірів і птахів. В 1919 році, після встановлення Радянської влади на Україні, поступив в Губнаросвіти на канцелярську роботу. На початку 1920 року пішов добровольцем до лав Червоної Армії і служив червоноармійцем-художником у 236-му стрілецькому батальйоні. Наступного року його командирували вчитися до ВХУТЕМАСу (вищі художньо-технічні майстерні), і в 1924 році після закінчення робітфаку Амінадав був прийнятий на графічний факультет. Його педагогами були такі відомі майстри, як М. Купріянов, В. Фаворський, Д. Моор.

Ще під час навчання Амінадав Мойсейович почав співробітничати в газетах і журналах. З кінця 1920-х років публікувався в журналах „Піонер”, „Даєш”, „Дружные ребята”, „Искусство в массы”, газеті „Комсомольская правда”. Після закінчення інституту у 1930 році А. Каневський з групою товаришів-однокурсників організовує бригаду плакатистів. Одночасно ілюструє дитячі книжки. Його дотепні малюнки завоювали симпатії юних читачів. А блискучі ілюстрації Амінадава Мойсейовича до книги М. Салтикова-Щедріна „Помпадури і помпадурші” увійшли до золотого фонду радянської сатиричної графіки. У 1936 році Каневський вже визнаним майстром прийшов працювати у „Крокодил”. У 1937 році створив популярний в СРСР образ Мурзилки – жовтого пухнастого персонажа у червоному береті, з кашне і фотоапаратом через плече.

KanaevskiyAM2.jpg

Амінадав Мойсейович продовжує займатися книжковою графікою. З великим смаком оформлює книги О. Пушкіна, А. Чехова, В. Маяковського, О. Толстого, С. Михалкова, С. Маршака, А. Барто, М. Носова, К. Чуковського та інших. Левова частка радянської класики для дітей 1950-1960-х років проілюстрована Амінадавом Каневським. Талановитому художнику належить і ряд малюнків-плакатів на історичні теми.

У будь-якому жанрі творчості Каневського – карикатурі, шаржі, портреті, пейзажі, ілюстрації або плакаті – видно своєрідний почерк художника. Твори Каневського смішні, добрі та іронічні, але завжди талановиті і скромні. У 1954 році за заслуги в галузі художньої ілюстрації А. М. Каневський удостоєний звання заслуженого діяча мистецтв РРФСР, а у березні 1973 року – Народного художника Радянського Союзу. Нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, медалями.

KanaevskiyAM3.jpg

У 1968 році Амінадав Каневський привозив у Кіровоград виставку своїх робіт. Графічні роботи А. М. Каневського зберігаються в Третьяковській галереї, музейних колекціях. Помер Каневський Амінадав Мойсейович 1976 року в Москві, похований на Головинському кладовищі.

KanaevskiyAM4.jpg

Бібліографія

Аминадав Каневский : альбом / сост. В. А. Каневский. – М. : Сов. художник, 1989. – 79 с. – (Сер. "Мастера советской карикатуры")

Иоффе, Марк Львович. Десять очерков о художниках-сатириках / Марк Иоффе. – М. : Сов. художник, 1971. – 296 с. : ил., 10 л. ил.

Каневский, Аминадав Моисеевич. Альбом / Аминадав Каневский ; предисл. Т. Курочкиной. – М. : Сов. художник, 1974. – 135 с. : ил.

Дзюбак А. Картини з дитинства / А. Дзюбак // Нова газета. – 2013. – 28 березня. – С. 16 : фото

Автор статті розповідає про нашого земляка, художника-графіка, карикатуриста, народного художника СРСР Амінадава Мойсейовича Каневського. У Кіровоградському обласному художньому музеї розгорнуто експозицію, на якій представлені ілюстрації до дитячих книг, створені у жанрі карикатури.

До відзначення 115-річчя від дня народження Амінадава Каневського // Новини Кіровоградщини. – 2013. – 21 березня. – С. 12 : мал.

Стаття про відомого художника-земляка, видатного графіка А. Каневського

Єлисаветградський батько Мурзилки // 21-й канал. – 2016. –24 березня. – С. 10

Любарський Р. Від Кобзаря до корифеїв : Наш вернісаж / Р. Любарський // Народне слово. – 2013. – 4 квітня. – С. 20 : фото.кол.

Стаття являє собою огляд виставок, що відкрито в музеях та бібліотеках обласного центру.

Островська М. Хто малював Мурзилку й Буратіно? / М. Островська // Кіровоградська правда. – 2013. – 22 березня. – С. 12 : фото.кол.

До 115-річчя від дня народження Амінадава Каневського в обласному художньому музеї розгорнули експозицію найбільш відомих творів художника – карикатур та сатиричних плакатів, ілюстрацій до дитячих книг.

Пузенко Л. Творчий звіт художника А. М. Каневського / Л.Пузенко // Кіровоградська правда.– 1971.– 24 липня.

Сандул В. Майстер політичної сатири / В. Сандул // Зоря комунізму.– 1978.– 8 квітня.

Степанова О. Мурзилкин папа / О. Степанова // Украина-Центр. – 2013. – 28 марта. – С. 23 : фото

О замечательном художнике-иллюстраторе, родившемся в Елисаветграде, Аминадаве Моисеевиче Каневском, выставка которого открылась в областном художественном музее.

Шевченко С. Степові фарби у білокам’яній / С. Шевченко // Ведомости Плюс. – 2011. – 21 октября. – С. 6

Автор статті розповідає про художників вихідців із Єлисаветградщини - Кіровоградщини, які жили і нині живуть у Москві.

Юхно Я. Майстер карикатури й ілюстрації / Я.Юхно // Кіровоградська правда.– 1968.– 12 травня.

Web-ресурси

5 найцікавіших єлисаветградських художників

Юхно Борис. Він малював казку

Канівський, Амінадав Мойсейович. Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії

Каневский Аминадав Моисеевич (1898–1976)

Творчество Каневского (1898-1976)