Калашник Яків Петрович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Яків Петрович Калашник

народився — 25.05.1927
місце народження — с. Листопадове, Новомиргородського району, Кіровоградської області
дата смерті — 05.11.1967
місце смерті — м. Дніпропетровськ

Яків Петрович Калашник (25 травня 1927, с.Листопадове Новомиргородського району, Кіровоградської області – 5 листопада 1967, м.Дніпропетровськ) – живописець, педагог.

Життя і діяльність

Яків Петрович Калашник народився в селі Листопадове Новомиргородського району Кіровоградської області. У роки Другої світової війни ще юнаком брав участь у партизанському русі. Після війни закінчив школу фабрично-заводського учнівства (ФЗУ), працював токарем на заводі. У 1946-1951 роках навчався в Одеському художньому училищі. У 1952 році вступив до Академії мистецтв у Ризі. Тут його вчителями були відомі латиські художники Ото Скулме і Едуард Калниш. Після закінчення академії тридцятирічний Яків Калашник оселився в Дніпропетровську, де з 1959 року викладав в Дніпропетровському художньому училищі. Серед вихованців талановитого педагога майбутні народні художники України Феодосій Гуменюк та Михайло Надєждін, багато інших відомих живописців.

Яків Калашник брав участь у численних виставках. Зокрема, у Всесоюзній виставці 1966 року, а також у художніх виставках в Польщі та Фінляндії. Життя Якова Петровича Калашника виявилося недовгим - лише 40 років. Похований художник згідно з його заповітом в рідному селі на Кіровоградщині.

Його творчість - живописні та графічні роботи, безліч етюдів, які зберігаються в музеях України та за її межами:

«Лісоруби» (1959, Латвійська Академія Мистецтв);

«Кохання» (1961);

«Українська кераміка» (1962, Кіровоградський обласний краєзнавчий музей);

«Одна ніч війни» (1965, Івано-Франківський краєзнавчий музей);

«В блакитному краї» (1967, Кіровоградський обласний краєзнавчий музей).

Ім'я художника на кілька десятиліть було майже забуте, але зараз відроджується інтерес до його творчості.

Бібліографія:

Кіровоград. Образотворче мистецтво (минуле і сучасне) : [альбом] / авт.-упор. : В. Добробатько, О. Сіома ; літ. ред. : В. Бондар ; авт. передм. : Б. Куманський. - Кіровоград : Мавік, 2008. - 309,[2] с. : кол.іл.

Босько, Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2007 рік. Люди. Події. Факти [] : Історико-краєзнавче видання: Довідник / Володимир Босько ; Кіровоград. обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського, Кіровоград. обл. організація Всеукр. спілки краєзнавців. - Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс, 2006. - 161 с. : фото. - Бібліогр.: с. 148; Імен. покажч.: с. 149-159.