Ерделі Олександр Семенович

Матеріал з wiki
Версія від 10:59, 3 грудня 2013, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (→‎Web-ресурси)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Олександр Семенович Ерделі

народився — 1826
місце народження — ???
дата смерті — 1898
місце смерті — м. Санкт-Петербург
місце поховання— Ерделівка (тепер село Леніна Маловисківського району Кіровоградської області)

Олександр Семенович Ерделі (1826-1898) — землевласник, меценат.


Життя і діяльність

Олександр Семенович Ерделі – представник давнього угорського графського роду. Його предок Павло Семенович Ерделі у 1755 році вступив на російську службу, яку проходив під керівництвом Олександра Васильовича Суворова. Вийшовши у відставку, Олександр Семенович залишився жити в Херсонській губернії. Багаті, величезні маєтки родини Ерделі простяглися від Єлисаветграда до Катеринослава.

Олександр Семенович Ерделі отримав освіту в Царськосільському ліцеї. Продовжив освіту в Одеському Рішельєвському ліцеї. У1844 році вступив на службу до канцелярії намісника Новоросійського і Бессарабського генерал-губернатора графа Михайла Семеновича Воронцова. У 1847 році став колезьким секретарем. Подав у відставку в 1848 році. У цьому ж році одружився на онучці Івана Христофоровича Калагеоргі – Ганні Вікторівні, сім'ї якої належало 11 маєтків, серед яких маєток Козацьке і маєток Каховка.

Олександр Ерделі брав активну участь у житті губернії. У 1865 році був обраний від землевласників в волосні Єлисаветградського повіту і Херсонського повітового земських зборів. У 1867 обраний головою Херсонської губернської земської управи. За 9 років керівництва Херсоном Олександр Семенович Ерделі вніс великий внесок у розвиток медицини, освіти, сільського господарства, а також благоустрою міста. При ньому почалося регулярне видання «Збірника Херсонського земства», в 1874 році було відкрито Херсонське земське сільськогосподарське училище (тепер Херсонський державний сільськогосподарський університет). Всі роки роботи в земстві Ерделі поєднував з почесною посадою мирового судді Єлисаветградського повіту. У 1873 році отримав чин колезького асесора, в 1874 став статським радником. У цьому ж році указом імператора призначений виконуючим обов'язки Херсонського губернатора. У 1876 р. проведений в дійсного статського радника, затверджений на посаді губернатора.

Ерделі «завжди прихильно ставився до всіх клопотань та потреб міста». З його іменем пов'язують, зокрема, відкриття 8 вересня 1879 року Єлисаветградської чоловічої гімназії, ініціював він також заснування у місті 1885 року нічного притулку на 150 осіб. Та особливу вдячність до Ерделі єлисаветградці почували за сприяння у спорудженні водогону, урочисте відкриття якого відбулося 17 травня 1893 року. Міський голова Олександр Пашутін у вітальній промові підкреслив: «...Необхідна сума на влаштування водогону була виділена херсонським земським банком. Як у питанні гарантій, так і відносно позики вимагався дозвіл уряду; в обох випадках міське управління зустріло найпалкішу підтримку... в особі колишнього губернатора Олександра Семеновича Ерделі». Почесний громадянин Єлисаветграда, що прибув на урочистості із свого маєтку Миролюбівка (нині село Кіровка Маловисківського району), у свою чергу зазначив: «... Подія, яку ми святкуємо сьогодні, надто важлива в житті Єлисаветграда, який я завжди любив і люблю. Хоч я не жив у самому місті, але кращі роки мого життя пройшли у його великому повіті, звідки дуже часто доводилося приїздити в Єлисаветград, перебування в якому було завжди приємним... Я люблю Єлисаветград, і тому, як тільки заговорили про водогін, я всією душею бажав його появи, оскільки розумів наскільки він потрібний місту».

На перші роки губернаторства Олександра Семеновича Ерделі припала військова кампанія на Балканах, а також тероризм, який захлеснув в ті роки Російську Імперію. У Херсонській губернії було розташоване заслання для революційно налаштованої молоді з Москви і Петербурга. Ув'язнення для політичних в'язнів також було в Херсоні.

У нелегкий революційний час Ерделі встигав займатися і мирними справами. Зокрема – розширював мережу навчальних закладів. При Олександрі Семеновичі відкрилися школи в Музиківських і Кіндійських хуторах, в Херсоні відкрилася приватна жіноча гімназія сестер Гозадінових. З міської скарбниці було виділено 3000 рублів для придбання будівлі й організації в ньому богоугодного закладу для бездомних людей. 18 квітня 1884 у Херсоні був закладений, а 1 жовтня 1889 відкритий Херсонський міський театр, який і в наші дні залишається культурним центром всього регіону.

Він упродовж 16 років був губернатором Херсонщини, мав вищий державний ранг таємного радника. Відразу два міста — Єлисаветград та Херсон (випадок безпрецедентний) — обрали Олександра Ерделі своїм Почесним громадянином. На його честь вулицю Старообрядницьку в Херсоні перейменували на Ерделівську (до революції таке практикувалося нечасто). За роки керування Херсонщиною Олександр Семенович Ерделі нагороджений орденами Св. Станіслава 1-го ступеня, Св. Анни 1-го ступеня, Св. Володимира 2-го ступеня. У 1886 році він отримав чин таємного радника.

Із миролюбівських Ерделі, нащадків почесного громадянина Елисаветграда, походила знаменита арфістка Ксенія Олександрівна Ерделі. В 1890 Олександр Семенович подав у відставку за станом здоров'я. Переїхав жити в родовий маєток в Єлисаветградський повіт. Раптово помер, перебуваючи в Санкт-Петербурзі в гостях у сина в 1898 році.



Пам’ять

З іменем Ерделі пов`язують відкриття Єлисаветградської чоловічої гімназії (1879), спорудження водогону (1893). Обраний почесним громадянином Єлисаветграда у 1890. Після його смерті вулицю Старообрядську у Херсоні перейменували в Ерделівську. Похований у маєтку Ерделівці (нині село Леніна) у родинній усипальниці поблизу церкви (не збереглася).


Бібліографія

Шепель, Ф. “Горькая ягода” дворянина Эрдели / Ф. Шепель // Украина-центр. - 2003. - 20 июня. - С. 7

Френчко Л. Знаменитости степной столицы [Текст] : Повествование о представителях рода Эрдели / Френчко Л. // Ведомости. - 2004. - 26 ноября. - С. 8

Тільнов, В. Ерделівка, Ленінка... Що далі? / В. Тільнов // Маловисківські вісті. - 2008. - 22 березня. - С. 2

Запорожець , Л. Не зберегли таку красу! / Л. Запорожець // Маловисківські вісті. - 2008. - 2 квітня. - С. 2

Никитина, Е. Присвоение с извращением [Текст] / Е. Никитина // Украина-Центр. - 2010. - 1 июля. - С. 1, 4

Пасічник, Л. Почесні громадяни Єлисаветграда [Текст] / Л. Пасічник // Вечірня газета. - 2010. - 5 листопада. - С. 8

Шевченко С. Ерделі: Народна артистка СРСР - внучка херсонського губернатора [Текст] / С. Шевченко // Народне слово. - 2012. - 15 березня. - С. 9 : фото

їБосько, В. Єлисаветградці всіх країн, єднайтеся! [Текст] / В. Босько // Народне слово. - 2011. - 28 квітня. - С. 1, 9

Імена, закарбовані в історії [Текст] // Вечірня газета. - 2012. - 8 червня. - С. 4 ня. - С. 1, 9

Петренко, В. Почесні громадяни Єлисаветграда [Текст] / В. Петренко // 21-й канал. - 2012. - 1 березня. - С. 18


Web-ресурси

Херсонщина. Офіційний сайт Херсонської обласної державної адміністрації http://www.oda.kherson.ua/ua/obyavleniya/aleksandr-semenovich-ehrdeli-1826-1898

КолоКрай. Токарівка - маєток Ерделі http://kolokray.com/uk/f/tokarevka-imenie-erdeli.html

Вечірня газета. Імена, закарбовані в історії http://www.vechirka.com.ua/mena-zakarbovan-v-stor

Маловисківська районна державна адміністрація. ЇХНЄ ЖИТТЯ ПОВ'ЯЗАНЕ З МАЛОВИСКІВЩИНОЮ

Елисаветград — Кировоград. Почетные жители. Єрдели Александр Семенович http://elisavetgrad.ho.ua/View_people.php?id=2

Википедия. Эрдели