Дворський Анатолій Михайлович

Матеріал з wiki
Версія від 00:19, 30 грудня 2022, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Файл:DvorskyiAM.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Анатолій Михайлович Дворський'''</p><p style="text-align:le...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анатолій Михайлович Дворський

Дата народження — 13.06.1948
Місце народження — село Мечиславка, Ульяновський район, Кіровоградська область (нині Благовіщенська громада Голованівського району Кіровоградської області)
Дата смерті — 11.11.2010
Місце смерті — м. Кіровоград (нині м. Кропивницький)
Місце поховання — м. Кіровоград

Анатолій Михайлович Дворський (13 червня 1948, с. Мечиславка Ульяновського району Кіровоградської області (нині Благовіщенська громада Голованівського району Кіровоградської області) – 11.11.2010, м. Кіровоград) – художник декоративно-ужиткового мистецтва, живописець, графік і скульптор.

Життя і діяльність

Дворський Анатолій Михайлович народився 13 червня 1948 року в селі Мечиславка Ульяновського району Кіровоградської області (нині село в Благовіщенській громаді Голованівського району Кіровоградської області). Згодом сім’я переїхала до села Берестяги – рідного села батька Анатолія – Михайла Карповича. Саме тут Анатолій здобув першу 8-річну освіту. У школі викладач української мови і образотворчого мистецтва прищепив талановитому хлопцю любов до малювання та підготував його до вступу в Київський художньо-промисловий технікум (нині Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука). У 1964 році юнак став студентом відділення художнього конструювання предметів легкої промисловості та електропобутових виробів цього закладу.

З 1968 року, після закінчення технікуму, Дворський працював у відділі естетики Ташкентського спеціального конструкторського бюро текстильних машин. Згодом Анатолій вирішив продовжити навчання, і 1971 року вступив до Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва (нині Львівська національна академія мистецтв) на факультет художньої кераміки, який закінчив 1976 року. цьому ж році разом з дружиною Наталією Федоренко (нині відома художниця в галузі монументально-декоративного текстилю у техніці гобелена та батика) Дворський повертається до Кіровограда й починає працювати в Кіровоградському художньо-виробничому комбінаті Художнього фонду України на посаді художника-оформлювача. Анатолій Михайлович одразу ж привернув увагу своїм неформальним підходом до оформлення фасадів та інтер’єрів, незвичайною образністю керамічної пластики.

Анатолій Дворський активно експериментував з різними мистецькими техніками: живопис, графіка, різьблення по дереву, монументальне мистецтво, робота з керамікою, склом, акрилом, металом складали коло мистецьких інтересів художника. Жителям Кіровоградщини добре знайомі роботи Анатолія Михайловича, їх можна побачити в багатьох установах. Художник створив мозаїчне панно колишнього кінотеатру «Ятрань» (на жаль, не збережено), об’ємні графіті будинку культури Побузького феронікелевого комбінату та готелю «Побужжя» в Голованівському районі; триптих на тему «Материнство», «Музика», «Танець» в РАГСі смт Петрове; панно «Муза науки» на фасаді Центральноукраїнського національного технічного університету; розпис «Життєдайна сила води» на теракотовій плитці басейну ДЮЦу селища Смоліне, де в асоціативному ряду зображено плоди природи, птахів, яхти, вітрила; пам’ятний знак, присвячений сотнику Марку Мамаю у Мамаєвому Яру під Цибулевим; дивовижні керамічні скульптури «Рекордистка», «Ворона хитра», «Марсіанка».

У мальованих і графічних роботах Анатолій Дворський звертався до духовної культури наших пращурів, шукаючи ідеал сучасності у віддзеркаленнях минулого. Його символіко-драматичний живопис, сповнений глибокого філософського змісту, порушує загальнолюдські теми – моралі, відповідальності перед собою і людьми, розуміння автором вічності й змісту нерозгаданої таїни.

У 1999 році Анатолій Михайлович став членом Національної спілки художників України. Митець брав участь у міських, обласних та республіканських художніх виставках.

З 2000 року А. М. Дворський активно займався викладацькою роботою – працював у Кіровоградському інституті регіонального управління та економіки, де передавав свій досвід молоді, викладаючи скульптуру, пластичну анатомію, макетування та іконопис.

У 2007 році творчість художника була відзначена обласною премією у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені О. Осмьоркіна в номінації «Новітні спрямування». Відомий мистецтвознавець, заслужений журналіст України Броніслав Петрович Куманський так характеризує творчість художника-земляка: «Анатолій Дворський – митець, якого не влаштовує традиційна художня мова, він шукає своїх шляхів задля того, щоб донести до глядача власну думку чи спонукати до роздумів. Його творча манера досить складна, потребує неспішного входження в образність автора, настроєності на його тональність. Суто творчі прийоми автора досить різні залежно від теми…»

До 60-річчя з дня народження художника, 6 листопада 2008 року, в Кіровоградському обласному художньому музеї було відкрито персональну виставку живописних і графічних робіт майстра. А 12 травня 2009 року у співпраці з Кіровоградською обласною універсальною науковою бібліотекою імені Д. І. Чижевського відбулося відкриття виставки керамічних робіт Анатолія Дворського. На виставці були представлені керамічні вироби, які створювалися на замовлення у 1976-1978 рр. під час навчання художника у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва.

На 63 році життя Анатолія Михайловича Дворського трагічно обірвалося: 11 листопада 2010 року він загинув у ДТП.

Кропивничани, поціновувачі таланту митця, не забувають свого відомого земляка: 11 листопада, в річницю пам’яті А. Дворського, в обласному художньому музеї відбулось відкриття виставки найбільш вагомих робіт видатного художника за всі роки творчої діяльності, а до 10-ої річниці пам’яті було створено віртуальну експозицію його творчого доробку. До 70-річчя від дня народження митця, 13 червня 2018 року, в обласному художньому музеї було розгорнуто експозицію його робіт «Динаміка символів», яку відвідала велика кількість шанувальників творчості художника.

Твори Анатолія Михайловича Дворського зберігаються в музеях Кропивницького, приватних колекціях України, Польщі, Великобританії, Німеччини, Канади, його роботи є і в Обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д. І. Чижевського.

Галерея робіт А. М. Дворського

Бібліографія

Анатолій Дворський // Художники України = Artists of Ukraine: Painting. Graphis arts. Sculpture. Monumental-decorative art. Decorativt and applied arts: reference album on creative work and biography : Живопис. Графіка. Скульптура. Монументально-декоративне мистецтво. Декоративно-ужиткове мистецтво : творчо-біографічний альбом-довідник. – К. : Видавець Журавель С. В., – 2008 – Вип. 5. – С. 50.

Анатолій Михайлович Дворський // Кіровоград. Образотворче мистецтво (минуле і сучасне) : [альбом] / авт.-упор. : В. Добробатько, О. Сіома ; літ. ред. : В. Бондар ; авт. передм. : Б. Куманський. – Кіровоград : Мавік, 2008. – С. 184-187 : кол. іл.

Босько Володимир. [Анатолій Михайлович Дворський] // Історичний календар Кіровоградщини на 2018 рік. Люди. Події. Факти : історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Комунальний заклад «Кіровоградський обл. інститут післядипломної педагогічної освіти ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017. – С. 133 : фото.

Босько В. Один художник у трьох іпостасях / В. Босько // Народне слово. – 2000. – 26 вересня. – С. 3.

Дмитрієва Л. Динаміка символу / Л. Дмитрієва // Народне слово. – 2008. – 18 листопада. – С. 4.

Куманський Б. Кіровоград ؘ– місто художників : Це засвідчили дві виставки, що відкрилися в один день / Б. Куманський // Народне слово. – 2008. – 17 січня. – С. 1, 4.

Куманський Б. Пам’яті художника / Б. Куманський // Народне слово. – 2010. – 16 листопада. – С. 8.

Левочко В. Фантастика ліній і кольорів / В. Левочко // Кіровоградська правда. – 2008. – 14 листопада. – С. 16.

Макей Л. Присуджено премію імені Осмьоркіна / Л. Макей // Народне слово. – 2007. – 8 грудня. – С. 1.

Петровська Ж. Ним варто пишатись / Ж. Петровська // Гайворонські вісті. – 2014. – 9 серпня. – С. 5.

Поліщук О. Картини земляка / О. Поліщук // Гайворонські вісті. – 2014. – 31 травня. – С. 2.

Полулях І. «Степовий орел» – «Оскар» для художників / І. Полулях // Кіровоградська правда. – 2007. – 11 грудня. – С. 6.

Web-ресурси

В Кіровограді презентували експозицію пам’яті Анатолія Дворського (prostir.museum)

Дворський Анатолій Михайлович (Енциклопедія сучасної України)

Кропивницький: У Музеї мистецтв представлять роботи художника Анатолія Дворського (Утренний город)

Лауреати премії імені Олександра Осмьоркіна (Художньо-меморіальний музей О. О. Осмьоркіна. Лауреати обласної премії в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна)

У Кропивницькому відкрили виставку до 10-ої річниці пам’яті Анатолія Дворського (FOTOINFORM)

У Кропивницькому музеї розгорнута експозиція творів Анатолія Дворського «Динаміка символів» (Кіровоград 24)