Шутенко Кім Олександрович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Кім Олександрович Шутенко

народився — 17.10.1932
місце народження — м. Харків
дата смерті — 23.06.2010
місце смерті — м. Кіровоград

Кім Олександрович Шутенко (17 жовтня 1932, Харків − 23 червня 2010, Кіровоград) − радянський та український композитор, член Національної спілки композиторів України, лауреат всеукраїнських конкурсів. Викладав теоретичні предмети та композицію у Кіровоградському музичному училищі.

Життя і діяльність

Кім Шутенко народився 17 жовтня 1932 року в Харкові в сім`ї музикантів. Його батько − Олександр Олександрович Білокопитов був відомим в Україні музикознавцем, працював інспектором музики у Народному комісаріаті освіти, у видавництві «Мистецтво», відповідальним секретарем Спілки композиторів України (м.Київ). Мати Кіма − композитор Таїсія Іванівна Шутенко викладала музично-теоретичні дисципліни на робітфаці та виконавських відділах Музично-драматичного інституту, працювала на музичних курсах і в школі. Трагічна історія життя подружжя О.Білокопитов−Т.Шутенко: в липні 1937 року заарештували батька Кіма Олександровича та винесли вирок − вища міра покарання − розстріл. Таїсію Шутенко заарештували в жовтні 1937 року та ув`язнили у Темниківський виправний трудовий табір строком на вісім років.

В 1937 році Кім з бабусею Іриною Автономівною переїжджають з Києва до Харкова. А під час Великої Вітчизняної війни, коли фашисти підійшли до Харкова, евакуювалися спочатку до Сталінграда, а потім в Рубцовськ Алтайського краю.

В 1944 році з ув`язнення повернулася Таїсія Іванівна і вони переїхали у передмістя Липецька. В 1945 році сім`я переїхала до Новочеркаська. В 1947 році Кім вступив до Новочеркаського сільгосптехнікуму на агромеліоративне відділення. Навчаючись в технікумі, він продовжував відвідувати музичну школу. В грудні 1947 року Кім написав перший музичний твір − «Новорічну пісню».

В 1950 році Таїсія Шутенко їде до Москви, щоб відновитися у Спілці композиторів СРСР. Після закінчення навчання в 1951 році Кім їде до Москви і складає іспити на композиторський факультет Гнесінського інституту. У роки навчання в інституті інтенсивно пише музику. Вже на ранньому етапі творчості у композитора виявляється любов до оркестру народних іструментів. Після закінчення першого курсу Кім одружився із студенткою фортепіанного факультету Генріеттою Рубіною. Подружжя переводиться на заочне відділення і їде працювати до Якутії. Кім Олександрович поринає у педагогічну діяльність, деякий час займає посаду заступника директора з навчальної роботи, дружина викладає фортепіано.

В 1956 році Кім Шутенко успішно закінчив Московський музично-педагогічний інститут імені Гнесіних. На державний іспит він представив кілька творів, серед яких − сюїта для солістів, хору та симфонічного оркестру «Волго-Дон» та «Козача увертюра». За роки перебування в Якутії Шутенко написав чимало творів. Багато з них на якутські теми: «Якутська рапсодія» (1956), «Якутська увертюра» (1957), «Якутський танок» (1959) та інші. В 1956 році в Якутському книжковому видавництві вийшла збірка «Молода весна співає» під редакцією Кіма Шутенка.


ShutenkoKO2.jpg
Г.І. Рубіна та К.О. Шутенко з донькою Оленою


В 1959 році подружжя Шутенків разом з маленькою донькою Оленою переїжджає до Калуги. Кім Олександрович працює у Калузькому музичному училищі, де викладає майже всі музично-теоретичні предмети, композицію і баян у хормейстерів.

В 1962 році директор нещодавно відкритого Кіровоградського музучилища М.І.Поляков запросив Кіма Олександровича та його дружину Генрієтту Ісааківну переїхати до Кіровограда. Так з 1962 року життя митця пов`язане з Кіровоградщиною.

У 60-ті роки молодий, сповнений творчих сил композитор інтенсивно працює і в інших музичних жанрах. Дитячі п`єси для фортепіано: «Баркарола», «Танцюючі курчата», «Колискова казка», «Весняний настрій» (1965) одразу ж увійшли до репертуару музичних шкіл Кіровоградщини.

З середини 60-х років почалася творча співдружність композитора з ансамблем скрипалів Кіровоградської музичної школи № 1 ім. Генріха Нейгауза. Для цього колективу Шутенко написав чимало цікавих творів: поетичний «Романс» (1967), п`єса «Дружба» (1968), обробки народних пісень «Ішов козак потайком» та «Нема гірш нікому».

У 1968 році композитора Кіма Олександровича Шутенка було прийнято до Спілки композиторів України.

У 1978 році у видавництві «Музична Україна» вийшла збірка пісень К.Шутенка «Йдуть загони» для дітей молодшого та середнього шкільного віку. До неї увійшли 11 найпопулярніших творів композитора для школярів. Найкращою піснею у збірці можна вважати «Бойова зірниця», яка свого часу облетіла весь Радянський Союз. Її виконував Великий дитячий хор Всесоюзного радіо та телебачення під керуванням В.С.Попова.

У 80-ті роки композитор приділяє велику увагу створенню інструментальних п`єс для учнів дитячих музичних шкіл: «П`ять п`єс для фортепіано», «Рондо».

У 1986 році К.Шутенко створює музику на замовлення ансамблю народного танцю «Ятрань». Це − хореографічна поема за мотивами українських народних танців «Новорічна метелиця», хореографічні сюїти «Гуцулочка» і «Пам`ять серця», присвячена Великій Вітчизняній війні.

В 1988 році композитор пише увертюру «Кіровоградщина моя» для ансамблю народних інструментів на теми українських народних пісень Кіровоградської області.

На початку 90-х років К.Шутенко зосереджується на камерно-інструментальній та пісенній творчості. Український колорит стає особливістю почерку композитора («27 двоголосних фуг» для фортепіано, «Фантазія» для фортепіано з оркестором народних інструментів, «Олена-вальс» для камерного оркестру). Кіровоградському ансамблю «Єлисаветградська музична колегія» композитор подарува 5 нових п`єс, написаних в 1997 році.

Пісенна творчість композитора багата і різноманітна. У творчому доробку Кіма Шутенка понад 300 пісень.


ShutenkoKO3.JPG
К.Шутенко, Г.Рубіна, І.Крутий (осінь 1999 р.)


Композитор-педагог виховав багато талановитих музикантів. Серед випускників його класу − три покоління музикантів: вчителів музичних шкіл, композиторів, музикознавців. Найвідоміший з них − народний артист Росії Ігор Крутий, заслужений артист Росії Юрій Ткаченко, члени Спілки композиторів Олег Польовий, Валентина Фалькова, кандидат мистецтвознавства Ірина Сікорська, кандидат педагогічних наук Елла Печерська та багато інших.

Бібліографія

Ігнатьєва Олена Володимирівна. Кім Шутенко / Олена Ігнатьєва. − К.: Муз. Україна, 2000. − 47 с.: портр. − (Сер. «Творчі портрети українських композиторів»).

Шутенко Кім Олександрович. Пісні / Кім Шутенко. − К.: Муз. Україна, 1977. − 35 а-нот.

Шурапов В. Знаний і невідомий Шутенко / В.Шурапов // Вечірня газета. − 2000. − 27 червня. − С. 7

Корінь Антоніна. Книга про вчителя / А.Корінь // Народне слово. − 2000. − 18 липня. − С. 3

Френчко Л. Композитор і педагог Кім Шутенко / Френчко Л. // Фаворит. − 2003. − 23 січня. − С. 10

Між літом і осінню: Про авторів пісні «Між літом і осінню» А.Корінь та К.Шутенка // Вільне слово. − 1997. − 30 липня. − С. 3

Корінь Антоніна. «Урок музики для дилетантки»: Про композитора Кіма Шутенка / Антоніна Корінь // Кіровоградська правда. − 1998. − 12 листопада

Левочко В. Люблю читати долі / В. Левочко // Кіровоградська правда. − 2003. − 22 липня. − С. 3

Ткаченко Єлизавета. Він усе ще з нами: Кім Шутенко / Єлизавета Ткаченко // Українська культура. − 2013. − 18 січня. − С. 6

Долгих М. Послесловие к юбилею: тайны за семью печатями / М. Долгих // Украина-Центр. − 2010. − 10 июня. − С. 11

Памяти Кима Шутенко // Украина-Центр. − 2010. − 24 июня. − С. 17

Web-ресурси

Кіровоградське музичне училище. Відділ теорії музики

Шутенко Кім Олександрович − Вікіпедія