Чижевський Дмитро Іванович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Дмитро Іванович Чижевський

народився — 23.03.1894
місце народження — м. Олександрія
дата смерті — 18.04.1977
місце смерті — м. Гейдельберг (Німеччина)
місце поховання — м. м. Гейдельберг

Дмитро Іванович Чижевський (5 квітня 1894, Олександрія, нині Кіровоградської області — 18 квітня 1977, Гейдельберг, ФРН) — учений-енциклопедист, культуролог, філософ, літературознавець, релігієзнавець, лінгвіст, славіст, дослідник української і слов'янської літератур, історії культури, філософії, релігійної думки і слов'янської духовності.



Життя і діяльність

Дмитро Чижевський народився у 1894 році в Олександрії (Кіровоградська область) в дворянській сім’ї відставного офіцера Івана Чижевського, учасника народницьких гуртків, покараного дворічним ув'язненням у Петропавлівській фортеці. Іван Чижевський брав активну участь у земському русі, став членом кадетської партії. Мати Дмитра була педагогом і художницею — ученицею російських художників Павла Чистякова та Іллі Рєпіна.


Chyzhevsky2.jpg

Сім'я Чижевських: батько - Іван Костянтинович, сестра - Марія, мати - Марія Чижевська, Дмитро Чижевський

Дмитро Чижевський навчався в Петербурзькому та Київському університетах; в останньому студіював філософію, індоєвропейську і слов'янську філологію. У передреволюційному Києві брав участь у діяльності студентських і робітничих гуртків, був активним членом партії меншовиків та представником цієї партії в Малій Раді українського уряду (1918) і мав перспективу стати міністром праці України. Одночасно викладав філософію в Київському університеті і мовознавство на Вищих жіночих курсах. Після того, як Київ зайняли більшовики, молодий Чижевський був заарештований і засуджений до страти. Щаслива випадковість дозволила йому врятуватися, після чого 27-річний молодий вчений залишив свою Вітчизну і став — серед сотень тисяч інших — вічним емігрантом.

Chyzhevsky3.jpg

Д.Чижевський - студент Київського університету

Емігрант Чижевський проживав у багатьох країнах — Чехо-Словаччині, в США та інших, але найбільше — в Німеччині, яку з часом почав цінувати як свою другу батьківщину. Але не забував, в тому числі у своїх наукових дослідженнях, про Україну і ніколи не ототожнював українську мову, державність, історію, мистецтво з російською. З політикою Чижевський покінчив назавжди, а з політичними емігрантами, своїми земляками, у нього були спільними тільки наукові інтереси. До Радянського Союзу завжди ставився дуже вороже і ніколи не пробачив того жорстокого більшовицького свавілля, жертвою якого ледь не став.

Chyzhevsky D .jpg

Фотопортрет. Чижевський Дмитро Іванович

Перед початком Другої світової війни, дружина і дочка Чижевського встигли переїхати до Америки, а він — разом зі своїми книгами та учнями — залишився в Німеччині, незважаючи на «заплямованість єврейськими спорідненими зв'язками» (його дружина Лідія Маршак була єврейкою). Чижевський продовжував працювати, викладав в університеті, писав наукові дослідження. Саме в ці роки він зробив важливе відкриття — відшукав у бібліотечних архівах і підготував до друку, втрачений 200 років тому, рукопис основної філософсько-педагогічної праці Яна Амоса Коменського — видатного чеського педагога і філософа ХVII ст., якого Чижевський вважав «єдиним слов'янським мислителем світового значення» (хоча і ставив в один ряд з ним деяких інших, у тому числі Григорія Сковороду). Робота над твором Коменського «Загальна рада про виправлення справ людських» (латинь), принесла Чижевському славу «найбільшого коменіолога — корифея».

Опинившись за кордоном, Чижевський відразу почав співпрацювати в навчально-наукових українських емігрантських організаціях, таких як Вільний Український університет. У 20-ті роки в Празі зібралися багато видатних українців — Д. Дорошенко, М. Шаповал, М. Грушевський. Тут було засновано Український високий педагогічний інститут ім.Драгоманова. Чижевський працює в десятках українських, російських, чеських, польських, французьких, німецьких журналах, з роками видає численні твори («Логіка», «Філософія на Україні. Спроба історіографії питання», «Нариси з історії філософії на Україні», «Грецька філософія до Платона», «Криза радянської філософії», «Гегель і Ніцше» та ін.). Стараннями і напрацюваннями професора Чижевського, в Галлє був відкритий Інститут славістики, який він мріяв зробити світовим центром славістики.

Коло наукових інтересів Чижевського постійно розширювалося. У довоєнні роки, проживаючи в Галлє (Німеччина), він займається порівняльною історією слов'янської літератури, історією чеської церковнослов'янської літератури; глибоко досліджує мистецтво бароко в слов'янській літературі (вдячні словаки привласнили вченому звання «honoris causa земляк»); аналізує творчість окремих письменників (Сковорода, Шевченко, Пушкін, Гоголь, Карел Чапек і ін); приділяє чималу увагу історії давньоруської літератури ХІ-ХІІІ ст., історії української літератури ХVI ст. та ін.

Через прихід до влади німецьких націонал-соціалістів та війни виникали складності з публікаціями — деякі свої статті Чижевський друкував під псевдонімом Фріц Ерленбуш, інші побачили світ через десятки років після написання, а частина була втрачена назавжди. Незважаючи на це, Чижевський невтомно працював. На думку фахівців, складно назвати таку область славістики, в яку не вніс би свій внесок Чижевський. У 1945 році, напередодні приходу радянських військ в Галлє, Чижевський покинув місто, а також свою унікальну багатомовну наукову бібліотеку — вона була конфіскована відразу після вступу до Галлє радянської армії.

Це була гірка втрата для вченого — книги були чи не найважливішою частиною життя, роботи, відпочинку Чижевського. Його німецький друг, вчений Гадамер, пише: «Я часто приходив до нього в гості. Мої візити завжди починалися з того, що я, не знаючи де сісти, був змушений йти на кухню і приносити собі стілець, оскільки всі стільці в кімнаті були завжди завалені горами книг».

У 1945-1949 роках Чижевський жив у Марбургзі, де заснував при університеті Семінар славістики, директором якого він став. В умовах повоєнного світу і розділення людства на два ворожі табори, Дмитро Чижевський надавав цьому семінару дуже велике і навіть символічне значення. Активну участь він приймає також у післявоєнній відбудові українських вищих навчальних та наукових закладів в Німеччині; викладає філософію і логіку в Українській православній богословській академії, відновлює своє звання професора філософії Вільного українського університету; стає одним із засновників Української вільної академії наук.

Незважаючи на всі ці зусилля, відношення до Чижевського з боку післявоєнної німецької наукової адміністрації (Західна Німеччина) було не дуже доброзичливим. Працю вченого гальмували інтриги, підозри, навіть звинувачення в тому, що він «комуніст» (з приводу «шпигунства» було проведено офіційне розслідування, яке підтвердило повну невинність професора). Роботу гальмувало також складне післявоєнне життя, недоїдання і навіть голод, брак наукової літератури. З цих причин давні колеги і колишні учні вченого умовляють його покинути Німеччину і переїхати в США. Чижевський погодився і поїхав, отримавши посаду гостьового лектора славістики Гарвардського університету (1949).

У Гарварді, як скрізь, Чижевський сприяє становленню славістичних досліджень, а також перекладу та виданню творів української і російської літератури. У його американський період були написані «Нарис порівняльної історії слов'янської літератури», «Невідомий Гоголь», «Лабіринт світу Коменського» та ін. Однак Чижевський, справжній європеєць, в Америці відчуває себе не на місці, вважає американську славістику «дилетантською» і «поверховою», а також — сумує по Німеччині. У листі Томасу Манну він писав: «Ніде я не міг би відчувати себе так вдома, як у Німеччині. Ніде не міг би брати участі у будівництві нової Європи з таким же змістом, як у Німеччині». Не знайшов вчений спільної мови і з українською і російською еміграцією. До того ж — як не дивно — Чижевський погано знав англійську мову, що гальмувало його входження в наукове співтовариство університету. І вже через 2-3 роки він почав мріяти про повернення в «рідну Німеччину». Країну, в якій стараннями його колег та вдячних учнів у 1954 році було широко відзначено 60-річний ювілей Чижевського, а також видано збірник його праць.

Українські кола були невдоволені науковими відносинами вченого з російською діаспорою, дорікали йому в недостатньому патріотизмі. Адже Чижевський вважав культурні зв'язки між людьми і народами більш важливими, ніж політичні, всіляко підтримував і розвивав ці зв'язки, незважаючи на національність.

У той же час радянські і східно-німецькі славісти посилили пропагандистську кампанію проти нього, звинувачуючи вченого в українському націоналізмі, засуджуючи і замовчуючи його праці. Для радянської науки взагалі не існувало такого вченого, як професор Чижевський. Тим більше, що він не тільки не приховував свого ставлення до радянського ладу, а й дозволяв собі влаштовувати скандальні публічні демонстрації. Був випадок, коли Чижевський, піднявшись на трибуну міжнародної наукової конференції для запланованої доповіді, заявив про неможливість виступати в присутності вчених з Радянського Союзу, вчених, які ганьблять науку. За збігом обставин, цей демарш відбувся в Празі, за тиждень до того, як в місто вступили радянські танки (1968). Присутні тоді на конференції стали вважати українського вченого чи не провидцем.

Але не дивлячись ні на що, Чижевський не переставав працювати — була завершена і надрукована його актуальна і сьогодні «Історія української літератури» (від хрещення Русі до ХІХ ст.), написана книга «Невідомий Гоголь», а також безліч статей для «Енциклопедії українознавства» та інші твори.

У 1957 році, повний творчих сил і планів, Чижевський повертається до Німеччини. Ймовірно забуваючи, що йому вже більше 60 років, і що в Німеччині у нього немає надії на пристойну пенсію. Він, однак, продовжує працювати, виховувати молодих учених, популяризувати в західному світі славістику. Праці вченого отримують широке визнання — у його 70-річчя (1964) видано ювілейний збірник «Orbis scriptu», в якому брали участь гуманітарії практично зі всього світу (окрім, звісно, радянських колег). Чижевського обирають головою «Німецького союзу викладачів славістики», дійсним членом Гейдельберської та Хорватської академій наук. Оцінюючи з приводу ювілею свою наукову спадщину, Чижевський писав: «Озираючись на зроблене, припускаю, що найдовше зберігатимуть інтерес до моїх праць чехи: сюди зараховую насамперед відкриття рукописів Коменіус; звідси дослідження церковнослов'янської літератури на чеських землях і чеської барокової літератури. Мої земляки-українці, за окремими винятками, не розуміють того, що я роблю, так що за минулий рік я навіть визнав за необхідне вийти зі складу кількох українських культурницьких організацій. Що ж стосується моїх досліджень про російських і словацьких поетів і мислителів, то оскільки вони безмежно далекі від марксистської ідеології, вони, в кращому випадку, проходять повз увагу в обох країнах». Дуже гірка сповідь для людини, яка все своє життя віддала науці.

Помер Дмитро Чижевський у 1977 році. Похований він у Німеччині, на кладовищі міста Гейдельберга, серед старих в'язів і берез. Як пише його учениця Ася Гумецька (професор славістики Мічиганського університету), «помер Дмитро Іванович на самоті; доглядали за ним перед смертю чужі, хоча і досить близькі люди — друзі, учні, колишні колеги. Сумний кінець, але у кожного своя доля ».

Пам’ять

„Серед багатоманіття сфер гуманітарного знання, позначених суттєвим внеском, зробленим Д.Чижевським, поважне місце належить історії філософії. Коло історико-філософських зацікавлень його – досить широке. Воно охоплює теми, починаючи з античної філософії й аж до німецької класичної філософії і німецької містики. Але тим осередком, навколо якого завжди центрувались історико-філософські досліди вченого, безумовно, була історія філософії України. Саме в цю галузь історико-філософської науки зроблено чи не найвизначніший внесок Дм. Чижевським, завдяки чому він справедливо може вважатись фундатором наукового історико-філософського українознавства.” Горський Вілен (Київ)

„В нелегкий час повертається ім`я Дмитра Чижевського до своїх земляків, але перші кроки вже зроблено. На вимогу громадськості обласна наукова бібліотека (м.Кіровоград) прибрала ім`я вченого славіста і філософа”

Куценко Леонід (м. Кіровоград)

Кіровоградську обласну наукову бібліотеку ім. Н. К. Крупської в 1992 році перейменовано. Їй присвоєно ім'я Д. І. Чижевського, нашого земляка та видатного вченого: славіста, філософа, літературознавця.

Chyzhevsky6.jpg


Меморіальна дошка на честь Дмитра Чижевського на будинку в Олександрії



Національна Академія Наук України в 1997 році заснувала «Премію імені Д. І. Чижевського» - за видатні наукові роботи в галузі філософських наук.

Бібліографія

Основні видання праць Д.І.Чижевського

Антична філософія в конспективному вигляді: Лекції читані в Богословсько-Педагогічній Академії УАПЦ в Мюнхені. — Вид. 2-е. — Кіровоград. — 1994. — 71 с.

Історія української літератури / Дмитро Чижевський; Авт. передм. М.К.Наєнко. — К.: Академія, 2003. — 567 с. — (Сер. "Альма-матер"). — Бібліогр.: С. 558-567.

Історія Української літератури. Інститут заочного навчання при Українському Вільному Університеті // Нариси історії укр. літератури й критики. — Мюнхен. — 1994. — С.2-46.

Історія української літератури : Від початків до доби реалізму / Дмитро Чижевський; Авт.передм. М.К.Наєлнко. — Тернопіль: Презент, 1994. — 478,[2] с. — Бібліогр.: С. 462-472.

Історія української літератури. — Нью Йорк: Українська Вільна Академія наук у США, 1956. — 511 c.

Нариси з історії філософії на Україні. — К.: Вид-во "Орій" при УКСП "Кобза", 1992. — 230 с. — (Спадок).

Нариси з історії філософії на Україні. — Нью Йорк, 1991. — 175 с.

Поза межами краси. — Нью Йорк, 1952. — 22 с.

Теорія символів Г.Сковороди : Hieroqlyphica , emblemata , simbola (Друкується за виданням: Чижевський Д.І. Філософія Г.С.Сковороди. — Варшава,1934. Фрагмент з другої частини цієї унікальної праці подаємо в розділі "Філософія релігії") // Хроніка 2000. — 2000. — № 2 (39-40). — C. 58-67.

Українська філософія / Українська культура: Лекції за редакцією Д. Антоновича. — К.: Либідь, 1993. — С.146-167.

Український літературний барок: Нариси / Підготовка тексту та мовна редакція Леоніда Ушкалова; вступна стаття Олекси Мишанича. — Харків: Акта, 2003. — 460 с.

Українське літературне барокко // Нариси історії укр. літ. й критики. — Мюнхен, 1994. — С.41-204.

Філософія Г.С.Сковороди / Підготовка тексту, мовна редакція та вступна стаття Леоніда Ушкалова. — Харків: Акта. — 2003. — 432 с.

Философия Г.Сковороды // Записки русской академической группы в США. — 1992-93. — т. ХХV. — С.43-67.

Філософія Г.Сковороди. Вступ / Сковорода Григорій. Дослідження, розвідки, матеріали: Зб.наукових праць. — К.: Наук.думка, 1992. — С.237-248.

Філософія Г.Сковороди. — Варшава: Друк. НТШ, 1934. — 219 с. (Праці Українського Наукового Інституту. ХХІV т.)

Чижевський Д., Оглоблин О. Опанас Лобисевич. 1732-1805. — Мюнхен — Нью Йорк: "Дніпрова хвиля", 1966. — С.9, 59.

A Histori of Ukranian Literature. — New York, 1997. — 815 s.

Баадер и Россия // Новый журнал. — Нью Йорк, кн. 35, С. 301-310.

Вячеслав Липинський як філософ історії // Філософська і соціологічна думка. — 1991, № 10. — С. 51-62.

Выставки русских художников в Европе // Новый журнал. — Нью Йорк, 1958, кн. 53. — С. 80-97.

До проблем барокко // Сучасність. — 1974. — № 4. — C. 42-54.

До проблеми двійника у Достоєвського // Філософська і соціологічна думка. — 1994. — № 5-6. — С. 7-75.

Жизнеописание // Философская и социологическая мысль. — 1990. — № 11. — С.31-35.

Значіння Харківського університету в українському духовному житті // Кур'єр Кривбасу. — 1997. — Березень. — С. 8-103.

Із завдань славістичних бібліотек // Бібліотечний вісник. — 1996. — № 2. — С.24-25.

Князь Николай Сергеевич Трубецкой // Современные записки. Париж. 1939. — № 68. — С. 445-467.

Культурно-історичні епохи // Єлисавет. — 1992. — 28 жовтня.

На теми філософії історії // Кур'єр Кривбасу. — 1997. — Березень. — С. 91-98.

Научные публикации Д.Чижевского, указанные им самим при поступлении в Галльский университет на должность лектора славистики в 1932 году // Философская и социологическая мысль. — 1990. — № 11. — С. 52-54.

Памфил Юркевич // Основа. — 1993. — № 24 (2). — С. 155.

О литературной пародии // Новый журнал. — Нью Йорк, 1965, кн.79. — С.118-140.

Почему 1-го августа бывает кресный ход на воду // Вестник русского студенческого христианского движения. — Париж — Нью Йорк, 1955. — № 38. — С. 25-28.

Сімнадцяте сторіччя в духовній історії України // Хроніка 2000. — 2000. — № 1 (37-38). — C. 202-216.

Три книги о Гоголе (Рецензия) // Новый журнал. — Нью Йорк, 1955, кн. 41. — С. 277-288.

Філософія і національність: Філософська і соціологічна думка. — 1990. — №10 (Подається також біографія Д.Чижевського). // Хроніка 2000. — 2000. — № 1 (37-38). — C. 606-616.

Філософські ідеї Шеллінга (1775-1854) на Україні // Проблеми філософії. — Вип. 92. — 1992. — С. 28-33.

"Філософія серця" Памфіла Юркевича (Нариси з історії філософії на Україні.) // Український світ. — 1994. — Січень-лютий. — С. 8-12.

Філософія Г.Сковороди: Сковорода-містик // Хроніка 2000. — 2000. — № 2 (39-40). — C. 455- 474.

С.Л.Франк как историк философии и литературы // Философская и социологическая мысль. — 1990. — № 11. — С. 36-49.

Т. Шевченко і Д. Штраве: (Вступне слово Реви Лесі) // Слово і час. — 1999. — № 3. — C. 18-29; № 4-5. — С. 39-45.

Эвгемеризм в старославянских литературах // Новый журнал. — Нью Йорк, 1968, кн.92. — С.251-254.

Юрій Клен, вчений та людина / Див. Збірник "Української літературної газети", 1956. — Мюнхен, 1957. — С. 157-166.


Література про життя і діяльність Д.І.Чижевського

Геник С.М. Чижевський Дмитро // Геник С.М. 150 великих українців. — Івано-Франковськ, 2001. — С. 271.

Дмитро Чижевський // Сто великих украинцев / Михаил Гнатюк, Лидия Громовенко и др. — 2-е изд., испр. и доп. — М., 2002. — С. 446-449.

Шаров І. Чижевський Дмитро Іванович // Шаров І. 100 видатних імен України. — К., 1999. — С. 453-457.

Васильева М.А. Чижевский Дмитрий Іванович (23.ІІІ (4.ІV).1894, Александрия, Херсон. губ. — 18.ІV.1977, Гейдельберг) — историк, философ, филолог // Литературная Энциклопедия Русского Зарубежья 1918-1940 Писатели русского зарубежья. — Москва, 1997. — C. 435-437.

Пизюр Є. Дмитро Іванович Чижевський: До 60-літнього ювілею. — К.: Україна, 1955. — 52 с.

Записки обласної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського: До 100-річчя з дня народження Дмитра Чижевського. — Кіровоград, 1994. — С. 48.

Діалог культур: Матеріали Перших наукових читань пам'яті Дмитра Чижевського: Кіровоград-Київ 17-19 жовтня 1994 р./ Республіканська асоціація українознавців; КДПІ; Ін-т східноєвропейських досліджень НАН України; Східноєвропейський дослідний ін-т ім. В.К.Липинського; Наук. ред. Л.Довга. — К., 1996. — 149 с.

Бонфельд С. Дмитро Чижевський та Борис Пастернак: заочне знайомство. Цей факт, що увійшов в аннали світової культури, має свою невелику, але цікаву історію // Народне слово. — 1997. — 9 вересня.

Валявко Ірина. Дмитро Іванович Чижевський як дослідник української філософської думки: Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня канд. філософ. наук. — Київ. — 1997. — 24 с.

Гумецька Ася "Для мене він залишиться завжди усміхненим..." // Народне слово. — 2001. — 22 лютого. — C. 3.

Закидальський Тарас. Досліди в діаспорі над історією вкраїнської філософії (Аналіз поглядів Д.Чижевського на сутність філософії на Україні). // Філософська і соціологічна думка. — 1993. — № 4. — С. 89-100.

Козак Степан. Українська романтична історіософія з погляду Д.Чижевського // Філософська і соціологічна думка. — 1994. — № 5-6. — С.37-38.

Куценко, Леонід Васильович. Олександрія скитська в житті Нестора славістів // "Благословенні ви, сліди...". — Кіровоград: Центр.-Укр. вид-во, 1995. — 100, [2] с.: іл.

Куценко Л. Імена повертаються додому: З історії рідного краю // Народне слово. — 2000. — 2 листопада. — C. 3.

Кравців Б. 80-річчя професора Дмитра Чижевського // Сучасність. — 1974. — № 4. — C. 35-41.

Луців Л. Григорій Сковорода і його філософія. Дм.Чижевський про Сковороду // Альманах УНС, 1972. — С. 51-52.

Лісовський В. Дмитро Іванович Чижевський: онтологія, гносеологія, філософія культури // Філософська і соціологічна думка. — 1994. — № 5-6. — С. 4-18.

Мельниченко І. "Дмитро Чижевський: особистість і творчість": Міжнародна конференція, присвячена Д.І.Чижевському // Літературна Україна. — 2002. — 5 вересня. — C. 7.

Мишанич, Олекса. На переломі: Літературознавчі статті і дослідження; НАН України, Ін-т літ. ім. Т.Г.Шевченка. — К.: Вид-во Соломії

Павличко "Основи", 2002. — 437 с.: 1 л. портр. — Бібліогр.: с. 414-417. — Покажч. імен та назв с. 418-434.

Миколаєнко Л. Український степ як естетичний феномен: Праця "Український степ як естетичний феномен" присвячена дослідженню естетичних багатств української землі і спирається на об'єктивний матеріал опису степу та української природи в літературі. Написана у 1928 році за рецензією професора Д.Чижевського. Уривки подаються за виданням: Праці Українського високого педагогічного інституту ім.Михайла Драгоманова у Празі.Науковий збірник. Т ІІ. — Прага,1932. Підготовка публікації — Н.Блошко // Хроніка 2000. — 2000. — № 1 (37-38). — C. 28-43.

Надьярных Н. Возможность, равнозначная необходимости: К изучению литературоведческого наследия Д.Чижевского // Вопросы литературы. — 1999. — Ноябрь-декабрь. — C. 66-97.

Погорілий А. Д.І.Чижевський як історик української філософії // Проблеми філософії. — К. 1992. — Вип. 92. — С.20-27.

Панченко В. Небо Дмитра Чижевського // Всесвіт. — 1995. — № 10-11. — С. 149-150.

Петров, Віктор Українська література (Віктор Петров, Дмитро Чижевський, Микола Глобенко, Іван Мірчук. Історія української культури)

Іван Мірчук, Віктор Петров, Дмитро Чижевський, Микола Глобенко; Український вільний ун-т. — Мюнхен; Львів, 1994. — 373,[7] с. — (Сер. "Підручники"; Т. 14/15).

Пизюр Євген Дмитро Іванович Чижевський : Публікується (у скороченому вигляді) за виданням: Пизюр Є.Дмитро Іванович Чижевський (до 60-літнього ювілею). — Вид-во "Україна",1955. Публікація А.Погорілого // Хроніка 2000. — 2000. — № 1 (37-38). — C. 617-637.

Розумний Я. Дмитро Чижевський англійською мовою // Сучасність. — 1976. — № 7-8. — C. 234-235.

Стрелка Йозеф. Всесвітнє значення Дмитра Чижевського // Київська старовина. — 1996. — Березень-квітень. — С. 96-98.

Феденко П. Дмитро Чижевський (Спомин про життя і наукову діяльність) Вступне слово М.Вербового // Кур'єр Кривбасу. — 1994. — № 13, 14, 15, 16, 17, 18.

Феденко П. Нестор славістики // Хроніка 2000. — 2000. — Вип. 35-36. — C. 411-416.

Филипович Л. Дмитро Чижевський: як ми його бачимо // Філософська і соціологічна думка. — 1994. — № 5-6. — С. 98-102.

Феденко, Панас. Д.І. Чижевський (Спомин про життя і наукову діяльність). — Мюнхен, 1979. — 40 с.

Чижевський Д. К.Мочульский. Андрей Белый. ИМКА-Пресс, Париж, 1955 (Рецензия) // Новый журнал. — Нью Йорк, 1955, кн. 42. — С. 290-297.

Шерех Ю. Про літературу без політики (Д.Чижевський як історик української літератури) // Шерех Ю. Друга черга. — Сучасність, 1978. — С. 27-38.

Янцен В.В. К истории поступления и преподавания Чижевского в объединенном университете городов Галле и Виттенберга // Философская и социологическая мысль. — 1990. — № 11. — С. 49-52.

Вчений-енциклопедист Дмитро Іванович Чижевський (1894-1977): До 100-річчя з дня народження. Бібліографічний покажчик / ОУНБ ім.Д.І.Чижевського. — Кіровоград. — 1994. — 20 с.

Web-ресурси

Чижевський Дмитро Іванович. Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії. http://uk.wikipedia.org/wiki

Архів Д.І.Чижевського. Омелян Пріцак, Ігор Шевченко. ПАМ'ЯТІ ДМИТРА ЧИЖЕВСЬКОГО http://library.kr.ua/elmuseum/chizhevsky/pritsak.html

Оксана Орлова, ALNET. Забутий Чижевський - музей, який ніколи не відкриють http://novokozachin.at.ua/publ/zabutij_chizhevskij_muzej_jakij_nikoli_ne_vidkrijut/1-1-0-56

Дмитро Чижевський. Біографія на сайті „Гордість України” http://greatest.com.ua/ch/chizhevskiy_dmitro

Клара ГУДЗИК, «День». Україна Incognita. Славіст iз Олександрії http://www.day.kiev.ua/133004

Беседа с Хансом-Георгом Гада мером. Русские в Германии. l6 апреля 1992 г., Гейдельберг http://anthropology.rinet.ru/old/3/beseda_gadamer.htm

Енциклопедії. 100 видатних імен України: Чижевський Дмитро Іванович http://www.ukrcenter.com

Дмитро ЧИЖЕВСЬКИЙ. ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ (за виданням Нью-Йорк 1956) http://izbornyk.org.ua/chyzh/chy.htm

Ірина Валявко. ДМИТРО ЧИЖЕВСЬКИЙ – ФУНДАТОР ПОНЯТТЯ "ФІЛОСОФІЯ СЕРЦЯ" http://library.kr.ua/kray/chizhevsky/valyavko.html

Чижевський Дмитро Іванович. Біографія на сайті Розум.org.ua http://www.rozum.org.ua/index.php?a=term&d=20&t=173

Кралюк Петро Михайлович, докт. філос. наук, професор НУ “Острозька академія”. Дмитро Чижевський як дослідник філософії слов’янських народів http://www.simya.com.ua/articles/45/8121/

Перша Українська електронна бібліотека підручників. Огородник І.В. Історія філософської думки в Україні http://pidruchniki.com.ua/15021119/filosofiya/dmitro_chizhevskiy

Киевская городская библиотека: Чижевський Дмитро Іванович http://lib.misto.kiev.ua/UKR/BIOGRAPHY/chijevsky.txt

Биография и жизненный путь. Чижевський Дмитрий http://www.bigreferat.com/biographes-74348.html

Олена ГОНОР. Дмитро Чижевський: Як ідеш - то йди. Сайт українських соціалістів „Товариш” http://tovarish.com.ua/archive/921/druhye_mat/Dmytro_Chy.html

Централізована бібліотечна система м. Олександрія. Біографія Дмитра Чижевського. Бібліографія. Веббібліографія http://www.library.alexandriya.com/index.php?option=com_content&view=article&id=44&Itemid=32

Українці в світі. Персоналії. Дмитро Чижевський http://www.ua.dev.cawas.com/peoples/064727aec5213d22/

Петро КРАЛЮК, доктор філософських наук, проректор Національного університету «Острозька академія». Памфіл Юркевич - Олексій Гіляров -

Дмитро Чижевський: із історії співпраці українських та російських інтелектуалів http://www.day.kiev.ua/294815

Хто є хто на Кіровоградщині. Видатні земляки 2006. ІСТОРИЧНІ ПОСТАТІ ТА ВИДАТНІ ЗЕМЛЯКИ. ЧИЖЕВСЬКИЙ ДМИТРО ІВАНОВИЧ (1894-1977) - УЧЕНИЙ-ЕНЦИКЛОПЕДИСТ, СЛАВІСТ, КУЛЬТУРОЛОГ, ФІЛОСОФ, ЛІТЕРАТУРОЗНАВЕЦЬ, РЕЛІГІЄЗНАВЕЦЬ, ЛІНГВІСТ http://who-is-who.com.ua/bookmaket/kirovograd/2/6.html

Автореферат дисертації „Дмитро Чижевський як історик філософії” - 1999 // Андрій Олександрович Погорілий; Київський ун-т ім. Тараса Шевченка http://www.lib.ua-ru.net/inode/7176.html

Архів Д.І.Чижевського. Євген Пизюр. ДМИТРО ІВАНОВИЧ ЧИЖЕВСЬКИЙ (До 60-тилітнього ювілею) http://library.kr.ua/elmuseum/chizhevsky/pyzyur.html

Дмитро Іванович Чижевський. Особистість і творчість. Газета Народне слово 7 квітня 2004 http://kirovograd.rks.kr.ua/daily/kirovograd/2004/4/7/708/

Постаті: Великі українці. Дмитро Іванович Чижевський http://greatukrainians.com.ua/country/ukraine/136.html

Прикарпатська бібліотека наукової бібліотеки. Дмитро ЧИЖЕВСЬКИЙ. ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ. - Київ 2003 (за виданням Нью-Йорк 1956) http://library.iv-fr.net/2008/01/23/dmitro_chizhevskijj__storja_ukransko_lteraturi_zmst.html

Ірина Вікторівна Валявко (м.Київ, Україна) – кандидат філософських наук, науковий співробітник Інституту філософії НАН України, науковий співробітник Української вільної академії наук у США. Дмитро Іванович Чижевський як дослідник слов’янського бароко http://barocco2006.narod.ru/valiavko.htm

Архів Д.І.Чижевського. Панас Феденко. ДМИТРО ЧИЖЕВСЬКИЙ (4 квітня 1894 - 18 квітня 1977). Спомин про життя і наукову діяльність http://library.kr.ua/elmuseum/chizhevsky/spomyn.html

Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії. Чижевський Дмитро Іванович http://www.linux24web.info/kraj-uk-show

Гетман І. І. ДВА ПОГЛЯДИ НА ФІЛОСОФІЮ ФРІДРІХА НІЦШЕ (ДМИТРО ЧИЖЕВСЬКИЙ І ЛЕВ ШЕСТОВ) http://www.nbuv.gov.ua/Portal/Soc_Gum/NaUKMA/Filos/2008_76/11_getman_ii.PDF

Літературний поступ. – 2004. – 29 жовтня Іван ЛУЧУК. Розсекречення Дмитра Чижевського Славістика. Том І: Дмитро Чижевський і світова славістика: Збірник наукових праць / Редактори Роман Мних, Євген Пшеничний. - Дрогобич: Коло, 2003. - 446 с. http://postup.brama.com/usual.php?what=32584

Газета „Час і події”. Автор Артем Гонта „Невідомий Чижевський” http://www.chasipodii.net/article/1621/?vsid=b3cdfca42fc13c2f8030f67a5cfabc2f

Блоґ: В'ячеслав Артюр. КАТЕГОРІЯ СВІТОГЛЯДУ В ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКИХ СТУДІЯХ ДМИТРА ЧИЖЕВСЬКОГО http://v-artyukh.vkursi.com/198.html

Журнал „Слово і час”. Микола Iльницький ПЕРША МОНОГРАФIЯ ПРО ДМИТРА ЧИЖЕВСЬКОГО Надъярных Н.С. Дмитрий Чижевский. Единство http://www.slovoichas.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=27&Itemid=34

Українське незалежне видавництво „Смолоскип”. Чижевський Дмитро. Філософські твори: у 4-х тт. Введено зміст http://smoloskyp.org.ua/-leftmenu-152/--leftmenu-153/leftmenu-156/145-2009-06-01-20-21-41.html

Український журнал іноземної літератури „Всесвіт”. Дмитро ДРОЗДОВСЬКИЙ. Літературна галактика Дмитра Чижевського в новітній інтерпретації http://www.vsesvit-journal.com/index.php?option=com_content&task=view&id=258&Itemid=41

Львівський національний університет ім. І.Франка. Центр гуманітарних досліджень. Ушкалов Л. Сковородіяна Дмитра Чижевського (ч.1) http://www.humanities.org.ua/projects.php?pid=129

В. В. Лучкевич, аспірант (Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка) ДМИТРО ЧИЖЕВСЬКИЙ – ДОСЛІДНИК НЕВІДОМОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ СПАДЩИНИ Я. А. КОМЕНСЬКОГО http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/VZhDU/2009_46/17_46.pdf

Сайт присвячений Григорію Сковороді. Твори. Біографія. Дослідження. Дмитро Чижевський „Філософія Сковороди” http://www.misli.ho.ua/book.php

Центр i периферiї: схiднослов’янське середньовiччя в iнтерпретацiї Дмитра Чижевського http://www.ualogos.kiev.ua/toprint.html?id=890

Безплатна виртуальная єлектронная библиотека. Чижевский Дмитрий Іванович. Биография (перечень произведений) http://www.velib.com/author.php?author=ch_592_1

На сайті Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І.Чижевського в розділі “Архів Д.І.Чижевського” представлені: життєпис, науково-літературна спадщина вченого, бібліографія, Web-ресурси, галерея та інш. Електронний режим доступа: http://www.library.kr.ua/kray/chizhevsky/