Хижняков Василь Васильович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Хижняков Василь Васильович

народився — 14.07.1871
місце народження — м.Чернігів Російська імперія
помер — 1949

Хижняков Василь Васильович - народився 14 липня 1871 року у Чернігові — помер 1949 року, — земський санітарний лікар, суспільний і політичний діяч ліберально-буржуазного напрямку, один з організаторів кооперативного руху в дореволюційній та радянській Росії, публіцист.



Життя і діяльність

Хижняков Василь Васильович — народився 14 липня 1871 року в Чернігові. Його батько, Василь Михайлович, був міським головою протягом 12 років, головою губернської земської управи, членом губернської училищної ради та попечительської ради Чернігівської жіночої гімназії. Мати — Кизимовська Олександра Василівна. Померла в 1911 році. В сім’ї було ще шестеро дітей: Анна (1865), Михайло (1867), Ольга (1870), Єлизавета (1873), Марія (1875-1970), Варвара (1881-1911).

Останні роки життя В. М. Хижняков здебільшого жив у придбаному ним невеликому маєтку в селі Кезі Чернігівського повіту, але від земських і міських справ не відійшов, залишаючись земським повітовим та губернським гласним, а також гласним міської думи.

Хижняков Василь Васильович зростав в оточенні земської інтелігенції з її високими моральними ідеалами і це не могло не позначитися на виборі життєвого шляху. В 1895 році закінчив військово-медичну академію, але за те, що його визнали “неблагонадійним” ( в 1894 році був притягнений по справі партії “Народне право”) не отримав військового звання і був зарахований в запас. Таким чином він став земським лікарем. В.В.Хижняков працює в різних губерніях: в 1895 р. — епідемічним лікарем в Саратовській губернії; в 1896 р. - завідуючим Полтавською земською психіатрічною колонією; в 1897-1899 рр. - санітарним лікарем Херсонського земства.

Спочатку він працював санітарним лікарем Олександрійського повіту, а потім переїхав до Єлисаветграда, де мав ту саму посаду. Саме тоді почали працювати лікувально-продовольчі пункти, де обстежували сільськогосподарських робітників, надавали їм медичну допомогу, годували, ізолювали хворих. Крім цього В.В. Хижняков в Єлисаветграді безкоштовно лікував хворих у лікарнях для бідних, їздив по селах, брав участь у боротьбі з епідеміями, збирав статистичні дані. Період його праці в Херсонському земстві був найбільш плідним. Саме там розкрилися його організаторські здібності, проявився творчий потенціал. Створена відомим гігієністом М.С.Уваровим, Херсонська земська санітарія була одна з передових в країні. Санітарні лікарі запропонували форми реєстрації робітників на лікувально-продовольчих пунктах і програми розробки матеріалу по захворюваності. В.В.Хижняков першим розробив конкретну програму вивчення санітарного стану та здоров’я сільськогосподарських робітників, яка була схвалена на Пироговському з’їзді земських лікарів в 1899 році і надрукована як додаток до його доповіді. Ці матеріали він використав для написання праці “Про харчування сільськогосподарських робітників”, що надрукували в медичному часописі “Врач”.

В Єлисаветграді В.В.Хижняков видав кілька книжок “Медико-санітарного огляду Єлисаветградського повіту”, написав й інші наукові праці. Крім цього він організував лекторську групу, бібліотеку медичної літератури для лікарів і лікарняні бібліотеки науково-популярних видань по гігієні. В 1900 році Хижняков В.В. перебрався до Петербурга. Через рік залишив лікарську справу і поринає у політичну діяльність. Він себе вважав більш революціонером, ніж лікарем, був активістом товариства допомоги політичним в’язням (політичний Червоний Хрест), розповсюджував революційні листівки. В квітні 1901 року Хижнякова В.В. арештували і посадили у в’язницю, а потім вислали до Полтави. В Полтаві він знайомиться з В.Г.Короленком, відвідує його суботні вечори, спілкується з народовольцями. Саме там він звернувся до журналістики, почав публікувати статті в місцевій пресі по земським питанням. В 1902 році Хижняков В.В. повертається в Петербург, стає професійним літератором. В роки російсько-японської війни 1904—1905 рр. служив військовим лікарем. В 1903-1910 рр. він займає посаду секретаря Вільного економічного товариства і редактора праць Товариства. В 1903-1906 рр. приймає активну участь в організації та діяльності Спілки визволення. Під час революції 1905 року був членом редакції ліберальної газети “Наша жизнь”, брав інтерв’ю у Гапона напередодні 9-го січня. Після цих подій разом з редколегією газети був арештований, проходив як свідок по справі 9-го січня. Через три тижні його відпустили без усіляких наслідків. Згодом Василь Хижняков регулярно публікується в газеті “Товарищ”. Його публікації були присвячені виборам в Державну думу та іншим. питанням. Після розгрому І Державної думи, називав себе беспартійним соціалістом, фактично сповідуючи погляди народно-соціалістичної партії. З багатьма її лідерами був знайомий особисто. В 1917 році в червні партія об’єдналася з “трудовиками” і в наступному році Хижняков В.В. вступає в її ряди. В 1910-1917 рр. Хижняков В.В. працює в Московському губернському земстві завдуючим кооперацією.

В 1915 році входить у склад правління Центрального кооперативного комітету, який існував не довго. Уряд відкрив судову справу проти Правління, але суд так і не відбувся. В 1915 році викладав в університеті Шанявського, де читав лекції по кооперації. Після лютневої революції 1917 року був обраний в правління ради Всеросійських кооперативних з’їздів. Деякий час працював помічником Московського губернського комісара, а з вересня 1917 року — товаришем міністра внутрішніх справ Нікітіна О.М. з питань місцевого самоуправління. В 1918 році переїхав до сім’ї у Чернігів. З 1922 року жив у Москві, працював в “Книгосоюзі”. З 1918 по 1943 рік працював в системі кооперації, пропагував кооператиіний рух зі сторінок преси, писав книги. Його книги з питань кооперації витримали по 5-6 видань. В 1932-1936 рр. був завідуючим планово-методичним сектором, редактором бібліографічних праць Всесоюзної асоціації сільськогосподарської бібліографії.

Останні роки життя працював бібліографом в Цетральній медичній бібліотеці. В 1936 році вийшов на пенсію. В 1940 році в АН СРСР вийшла його книга про охорону здоров’я в Бурят-Монголії, в 1947 — книга “Антон Павлович Чехов як лікар”, в 1951 — бібліографічний покажчик “Творчість Мєчнікова і література про нього”. Останню книгу він не побачив. В 1949 році В.В.Хижняков помер. Про його кончину надрукували в газеті “Вечірня Москва”. В.В.Хижняков у своїх спогадах писав: “Если бы я не оставлял по долгу медицины, и оставался врачом, то думаю, что моя жизнь и моя медицинская работа оставила бы больше следов в медицине, чем те, которые я вижу теперь”. В.В.Хижняков мав дружину Ольгу Іванівну, двох дочок та сина.



Бібліографія

Книги

Земская медицина и санитарное состояние Елисаветградского уезда Херсонской губернии за 1897 год. Земская медицина и санитарное состояние Елисаветградского уезда Херсонской губернии за 1898 год. Медико-санитарный обзор по Елисаветградскому уезду Херсонской губернии за 1899 год : Земская медицина, заболеваемость и смертность населения : Медико-санитарный обзор / сост. В.В. Хижняков : Медико-санитарный обзор / сост. В.В. Хижняков. - Елисаветград : Тип. Гольденберга, 1898 , 1899 ; Елисаветград : Тип. Д.М. Шполянского, 1900. - 118,81,134,155,101 с., паг. разд. : табл.


Земская медицина и санитарное состояние Елисаветградского уезда Херсонской губернии за 1897 год : Медико-санитарный обзор / Укл. В.В. Хижняков. - Елисаветград : Тип. Гольденберга, 1898. - 118,81 с. : табл., 1 л. карти

Хижняков В.В. Воспоминания. — НИИ им. Н.А. Семашко. Ф.9. Оп.1. Д.6. Л.10.;

Хижняков В.В. Антон Павлович Чехов как врач. - Медгиз, 1947 - 133 с.

Хижняков, Василий Васильевич. Творчество Мечникова и литература о нем [Текст]: библиографический указатель / Хижняков, Василий Васильевич, Г. М. Вайндрах, Н. В. Хижнякова ; Худож. К.П.Яницкий. - М. : Медгиз, 1951. - 192 с.

Кредитные и ссудосберегательные товарищества. Сводка ответов на программу вопросов, разосланную товариществами. Приложение: 1) сводные отчеты товариществам за 1910 год, 2) балансы товариществ к 1-му июня 1911 года, 3) ведомости о назначении ссуд, 4) программа вопросов, 5) картограмма. М.: товарищество «Печатня С.П. Яковлева», 1911.

Кооперативно-счетоводные курсы в Московской губернии в 1912 и 1913 годах. М.: товарищество «Печатня С.П. Яковлева», 1913.

Ревизия кооперативных товариществ инструкторами союзов / соавт. И.Л. Горюнов. М.: Кооперативное изд., 1923 (2-е изд. — 1925; 3-е изд. — М.; Л.: Книгосоюз, 1926).

Указания по счетоводству сельских товариществ в современных условиях // Ищенко Н.А. Руководство по счетоводству сельскохозяйственных и кредитных товариществ. М.: Кооперативное изд., 1923.

Учитесь ревизии. Краткое руководство для кооперативных ревизионных комиссий. М.; Л.: Кооперативное изд., 1925 (2-е изд. — М.; Л.: Книгосоюз, 1926; 3-е изд. — М.: Книгосоюз, 1927, под названием: Учитесь ревизии. Краткое руководство для ревизионных комиссий кооперативных товариществ; 4-е изд. — М.; Л.: Книгосоюз, тип. «Ленинградской правды», 1928; 5-е изд. — М.: Книгосоюз, Мосполиграф, 13-я тип. «Мысль печатника», 1929; 6-е изд. — М.: Книгосоюз, типо-лит. им. т. Воровского, 1930).

Капиталы кооперативного товарищества. Их значение, источники образования, назначение, соотношение и учет. М., 1927.

Письма об артельном счетоводстве. К членам промысловых артелей. М.: Книгосоюз, 5-я тип. Транспечати НКПС «Пролетарское слово», 1927.

Ревизионная комиссия промыслового кооператива. Материалы для выработки инструкции. М.: РПО Всекопромсоюза, типо-лит. им. т. Воровского, 1930.



Cтатті

  • Земскомедицинские вопросы в собрании Александрийского уездного земства (1897)
  • Волостная и сельская медицина в Елисаветградском уезде
  • Земскомедицинские вопросы в Елисаветградском уездном земском собрании (1897)

Література про життя і діяльність

Гончарова С. Г. Земский врач В. В. Хижняков : (К 125-летию со дня рождения) [Текст] / Гончарова С. Г. // Пробл. соц. гигиены и история медицины. - 1997. - N2 ;

Горская Н.И. Попытка введения волостного земства в Смоленской губернии / / Общественная мысль и политические деятели России XIX и XX веков. Мат. науч. конф. — Смоленск, 1996. — С.144-148.;

Государственный аппарат России в годы революции и гражданской войны [Text] : Материалы Всероссийской конференции 22 декабря 1997 г. / Российский государственный гуманитарный университет (М.), Историко-архивный институт, Кафедра истории государственных учреждений и общественных организаций ; сост.: А. Ю. Бахтурина, Г. В. Кожевникова ; ред. Т. Г. Архипова. - науч. изд. - М. : Издательский центр РГГУ, 1998. - 233 с. - Алф. указ. имен : с. 225 — 231.

Кохан А. Василь Хижняков — лікар, публіцист, політик // Народне слово. - 1997. - 9 серпня. - С. 4

Кохан А. Василь Хижняков - лікар, публіцист, громадський діяч / А. Кохан // Городской курьер. - 2011. - 30 июня. - С. 7

Масанов И.Ф. Словарь псевдонимов русских писателей, ученых и общественных деятелей: В 4 т. — Т. 4. — М., 1960. — С. 500 Имя: Хижняков, Василий Васильевич (14 июля 1871 в Чернигове — ?) — журналист, кооператор

Псевдонимы: В.; В. В. Х.; В. Х.; В. Х. В.; —въ; М—н; Москвин; Москвич; Х.; Х—ов; Х—ов, В.; Хо—в, В.; Х—ов, В. В.; Х—ъ; W.; X. Y. Z.

Протоколы совещания земских и городских врачей и представителей управ Херсонской губернии. — Херсон, 1898. — С.27.

Соловьев З.П. Избранные произведения — М., 1970. — С.483.;

Хижняков Василий Васильевич (1871-1949), санитарный врач, публицист. Музей Ин-та организации здравоохранения, ф. 9, 11 папок, 1900-е гг. -1946.

Хижняков Василий Васильевич (1871-1949) // Большая советская энциклопедия : В 65 т. / Ред. О.Ю. Шмидт,; Под общ. ред. В.В. Куйбышева, Н.И. Бухарина, В.П. Затонського и др. - М. : Сов. энциклопедия. - 1926 Т. 59 : Францоз - Хокусаи. - 1935. - С. 537.


Web-бібліографія

1.Хижняков Василий Васильевич //Национальная энциклопедическая служба http://interpretive.ru/dictionary/1019322/word/hizhnjakov-vasilii-vasilevich

2.Хижняков Василий Васильевич (1871-1949) — публицист// Фонд: 295 Ед.хранения:117Дата:1871-1949 Статьи о Н. Ф. Анненском, Г. И. Успенском и др.; библиографические указатели: "И. И. Мечников", "И. П. Павлов"; письма К. К. Арсеньева (1909), А. Ф. Кони (1910), А. Ф. Фортунатова (1917) и др.; биографические материалы. http://libinfo.org/index/index.php?id=115194

3.Экаунтология. Бухгалтерский отчет: теория и история — Хижняков Василий Васильевич http://accountology.ucoz.ru/index/khizhnjakov_vasilij_vasilevich/0-15339

4.Платонов О.А. Терновый венец России. Тайная история масонства Масонская галерея России. Словарь масонов XVIII — XIX веков (до царствования Николая II)//Хижняков Василий Васильевич http://modernlib.ru/

5.Гончарова С.Г. В.В. Хижняков — типичный представитель земской демократической интеллигенции конца ХІХ начала ХХ вв.// Интеллигенция в России http://elar.urfu.ru/bitstream/10995/25925/1/conf_intel_v.1_1997.pdf