Тобілевич Іван Карпович (Карпенко-Карий)

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Іван Карпович Тобілевич (Карпенко-Карий)

Дата народження – 29(17).09.1845
Місце народження — с. Арсенівка, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині Новоукраїнський район, Кіровоградська область, Україна)
Дата смерті — 15 (2).09.1907
Місце смерті — м. Берлін, Німецька імперія
Місце поховання — с. Корлюгівка (нині Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна)

Іван Карпович Тобілевич (29 вересня (17 за ст. ст.) 1845, с. Арсенівка (нині Новоукраїнський район, Кіровоградська область, Україна) – 15 вересня (2 за ст. ст.) 1907, м. Берлін) – український письменник, драматург, актор, режисер, громадський діяч (псевдоніми – Карпенко Карий, Гнат Карий).

Життя і діяльність

Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене.
Іван Карпович Тобілевич (Карпенко-Карий)

Він був одним із батьків новочасного українського театру,
визначним артистом та при тім великим драматургом,
якому рівного не має наша література.
І. Франко

Тобілевич Іван Карпович народився у невеличкому селі Арсенівка Бобринецького повіту Херсонської губернії 29 вересня (17 за ст. ст.) 1845 року у родині збіднілого шляхтича, який керував поміщицьким маєтком. В українську літературу він увійшов під псевдонімом Карпенко-Карий, що поєднує ім’я батька та прізвище улюбленого літературного персонажа – Гната Карого, героя п’єси Тараса Шевченка «Назар Стодоля».

У 1859 році Тобілевич закінчив з відзнакою Бобринецьке трикласне повітове училище і пішов працювати писарем у канцелярію поліцейського пристава в містечку Мала Виска (нині Новоукраїнського району Кіровоградської області), пізніше став канцеляристом міської управи. З 1865 року Іван Тобілевич працював у повітовому, згодом у міському поліцейському управлінні в місті Єлисаветграді (нині – м. Кропивницький Кіровоградської області); у 1868-1869 роках – секретарем міського поліцейського управління в Херсоні. Тут же він познайомився та потоваришував з колишнім членом Кирило-Мефодіївського братства Д. Пильчиковим.

У 1869 році Іван Тобілевич одружився з Надією Тарковською, а через два роки (1871 р.) неподалік Єлисаветграда, на землі, що дісталася дружині у спадок, заклав садибу, яку після смерті дружини (1881 р.) назвав на її честь Надеждівка (нині – філія Кіровоградського обласного краєзнавчого музею заповідник-музей І. К. Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія).

Перший літературний твір Тобілевича з’явився 1883 року: оповідання «Новобранець» було опубліковано під псевдонімом Гнат Карий. Проте найбільше Іван Карпович прославився як драматург – написав 18 оригінальних п’єс, для яких характерні жанрове розмаїття (психологічні драми, мелодрами, драматичні балади, сатиричні комедії, трагедії, ліричні комедії, трагікомедії, п’єси у формі гротеску й фарсу), варіантність тлумачення образів, музичність і філософічність, дотичність до світової культури (паралелі з творчістю Шекспіра, Кальдерона, Бомарше, Гоголя та Островського, образами тогочасної зарубіжної драматургії), біблійні мотиви і колізії, особлива концепція жінки (серед жіночих образів практично відсутні негативні персонажі).

У 1883 році за зв’язок з українськими революційними гуртками і постачання паспортів революціонерам Тобілевича звільнили зі служби і незабаром відправили на три роки заслання (потім термін продовжили) в місто Новочеркаськ під гласний нагляд поліції. На засланні драматург одружився вдруге – з Софією Дітковською, хористкою трупи М. Старицького. Згодом гласний нагляд було замінено на негласний, і 1887 року сім’я Тобілевичів отримала дозвіл повернутися на хутір Надія.

У 1888-1890 роках Іван Карпович Тобілевич – актор трупи Миколи Садовського. Вийшовши із складу трупи разом із Панасом Саксаганським, він створив «Товариство російсько-малоросійських артистів під керівництвом Саксаганського», яке на рубежі століть було найкращим українським театральним колективом. На його базі 1900 року виникла знаменита «Малоросійська трупа Марка Лукича Кропивницького під керівництвом Саксаганського й Садовського за участю Марії Костянтинівни Заньковецької», а після виходу з неї двох останніх і Марка Лукича Кропивницького – «Товариство малоросійських артистів під керівництвом П. К. Саксаганського за участю Івана Карпенка-Карого» (1905-1907 рр.).

Працюючи на сцені з 1889 року і до кінця життя як професійний актор, Іван Тобілевич створив цілу низку неповторних сценічних образів, які є справжнім скарбом створюваного ним реалістично-побутового театру і передумовою виникнення театру сучасного. Його акторське амплуа мало широкий діапазон – від яскраво-комічних (Мартин Боруля, Терешко Сурма, Прокіп Шкурат) до героїчно-романтичних (Назар Стодоля) образів. Для Тобілевича-актора, за свідченням сучасників, було характерним філософське розуміння й узагальнення життя. Він досягав вершин простоти і правдивості, спираючись на психологічну заглибленість, безпосередність і щирість гри. Кожен його персонаж позначений особливим українським колоритом.

У 1906 році Іван Карпенко-Карий тяжко захворів, залишив сцену і виїхав на лікування до Німеччини. 15 вересня 1907 року він помер у Берліні. Тіло було перевезено в Україну і поховано, згідно з заповітом, на кладовищі в селі Корлюгівка поблизу родового маєтку.

У 1956 році Хутір Надія оголошено державним музеєм-заповідником. Його унікальність відзначалась багатьма видатними діячами української культури, серед яких Юрій Яновський, Петро Панч, Олесь Гончар, Олександр Корнійчук та інші.

П’єси Івана Карповича Карпенка-Карого

• «Бурлака» (1883)
• «Не так пани, як підпанки» (1883)
• «Бондарівна» (1884)
• «Розумний і дурень» (1885)
• «Наймичка» (1885)
• «Безталанна» (1886)
• «Мартин Боруля» (1886)
• «Сто тисяч» (1890)
• «Батькова казка» (1892)
• «Паливода ХVІІІ століття» (1893)
• «Лиха іскра поле спалить і сама щезне» (1896)
• «Понад Дніпром» (1897)
• «Чумаки» (1897)
• «Сава Чалий» (1899)
• «Хазяїн» (1900)
• «Гандзя» (1902)
• «Суєта» (1903)
• «Житейське море» (1904)

Екранізовані п’єси Івана Карпенка-Карого (Тобілевича)

• «Мартин Боруля» (1953, реж. О. Швачко)
• «Наймичка» (1964, реж. І. Молостова, В. Лапокниш)
• «Сто тисяч» (1957, реж. В. Іванов)
• «Хазяїн» (1967, реж. Ю. Некрасов, А. Ріпко)
• «Житєйське море» (1983, реж. Алла Бабенко, Василь Вітер)

Пам’ять

У 1970 році під час святкування 125-річчя від дня народження Івана Карповича Тобілевича (Карпенка-Карого) за участю найвидатніших сучасних українських письменників та діячів театру започатковано щорічне свято театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти», яке з 1990 року стало Всеукраїнським.

У 1982 році, до 100-річчя заснування українського театру корифеїв, відновлено будинок драматурга, що був зруйнований під час Другої світової війни у 1944 році. Напередодні відзначення 150-річного ювілею драматурга в ньому відкрито нову театрально-літературну і меморіальну експозицію.

У 1995 році з нагоди 150-річчя від дня народження І. К. Тобілевича (Карпенка-Карого) у Кіровограді (нині – Кропивницький) відкрито літературно-меморіальний музей. Вулиця, на якій розташований музей, носить ім’я драматурга.

У Дніпрі, Івано-Франківську, Черкасах, Запоріжжі та інших містах України є вулиці, названі на честь видатного драматурга.

1995 року в серії «Письменники нашої Батьківщини» вийшла поштова марка, присвячена І. К. Тобілевичу.

14 вересня 2015 року в обіг було введено ювілейну монету «Іван Карпенко-Карий» номіналом 2 гривні, яка належить до серії «Видатні особистості України».

Київський національний університет театру, кіно і телебачення носить ім’я І. К. Карпенка-Карого.

Фотогалерея

Бібліографія

Основні видання творів І. К. Тобілевича

Карпенко-Карий Іван Карпович (Тобілевич). Твори : в 3 т. / Іван Карпович (Тобілевич) Карпенко-Карий; упор. П. М. Киричок, упор. Л. Ф. Стеценко. – К. : Дніпро. – 1985. – Т. 1 : Драматичні твори / авт. передм. П. М. Киричок. – 1985. – 437 с. : портр. Т. 2 : Драматичні твори. – 1985. – 348 с. Т. 3 : Драматичні твори : Статті : Листи. – 1985. – 372 с.

Карпенко-Карий Іван Карпович. Вибрані п’єси / І. Карпенко-Карий ; авт. вступ. статті H. І. Падалка. – К. : Держлітвидав УРСР, 1964. – 463 с. : іл.

Карпенко-Карий Іван Карпович. Гандзя : драма з часів Руїни (1663-1687) / І. К. Карпенко-Карий; укл. О. Бабенко; Кіровогр. облдержадміністрація. Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів держ. влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій, КДПУ ім. В. Винниченка, Кіровоград. обл. організація Укр. т-ва охорони пам’яток історії та культури, Міський літ.-меморіальний музей І. Карпенка-Карого. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2003. – 79 с. : портр., фото. – (Сер. «Спадщина, що повертається»).

Карпенко-Карий Іван Карпович. Драматичні твори / І. К. Карпенко-Карий; вступ. ст., упоряд. і прим. Р. Я. Пилипчука; ред. С. Д. Зубков ; АН УРСР. – К. : Наук. думка, 1989. – 602 с. – (Бібліотека української літератури. Дожовтнева українська література).

Карпенко-Карий Іван Карпович. Житейське море. Суєта : п’єси / І. К. Карпенко-Карий. – К. : Кондор, 2021. – 182 с.

Карпенко-Карий Іван Карпович. П’єси / І. К. Карпенко-Карий ; авт. пеpедм. Л. Ф. Стеценко. – К. : Мистецтво, 1982. – 205 с. – (Сер. «Шкільна бібліотека»).

Карпенко-Карий Іван Карпович. Сава Чалий : вибране / І. К. Карпенко-Карий. – К. : Кондор, 2021. – 196 с.

Карпенко-Карий Іван Карпович. Хазяїн : комедія в 4-х діях / І. К. Карпенко-Карий ; авт. післям. П. Перепелиця. – К. : Дніпро, 1978. – 147 с. : портр.

Тобілевич Іван. Бондарівна : драма в 4-х діях / Іван Тобілевич. – Джерзі Сіті : Свобода, 1916. – 59 с.

Тобілевич Іван. Наймичка : драма в 5 діях / Іван Тобілевич. – Нью-Йорк : Друк. Павла Петрова, 1917. – 100 с. – (Сер. «Театральні твори»).

Тобілевич Іван. Паливода ХVIII століття : комедія зі співами і танцями на 4 дії / Іван Тобілевич. – Львів ; Тернопіль ; Ню-Йорк : Подільська театральна бібліотека, Б. р. – 42 с.

Матеріали про життя і творчість І. К. Тобілевича

Босько Володимир. [Іван Карпенко-Карий (Тобілевич)] // Історичний календар Кіровоградщини на 2020 рік. Люди. Події. Факти / Володимир Босько; Комунальний заклад «Кіровоградський обл. інститут післядипломної педагогічної освіти ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – С. 218 : фото.

Дем’янівська Людмила Семенівна. Іван Карпенко-Карий (І. К. Тобілевич) : життя і творчість: посіб. для студ. вуз. / Людмила Дем’янівська; гол. ред. М. С. Тимошик. – К. : Либідь, 1995. – 141 с. – Бібліогр.: с.143.

Карпенко-Карий Іван Карпович. Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий): листи, п’єси / І. К. Карпенко-Карий; укл. і вступ. ст. С. Бронза ; Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ, Кіровоградський нац. техн. ун-т. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2012. – 575 с.

Коломієць Ростислав Григорович. Театр Саксаганського і Карпенка-Карого / Ростислав Коломієць. – К. : Мистецтво, 1986. – 98 с. : іл.

Пільгук Іван Іванович. Іван Карпенко-Карий (Тобілевич) / І. І. Пільгук. – К. : Молодь, 1976. – 293 с.

Погребенник Володимир Федорович. Корифей : Літературний портрет Івана Карпенка-Карого / Володимир Погребенник. – К. : Веселка, 2008. – 30 с.

Спогади про Івана Карпенка-Карого : Збірник / укл., авт. передм., комент. Ростислава Пилипчука. – К. : Мистецтво, 1987. – 182 с.

Театр як Доля: Іван Тобілевич (Карпенко-Карий) / укл. О. В. Чуднов. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2012. – 365 с. : портр., фото, іл. – (Сер. «Елисаветградське коло»). – Текст: укр., рос.

Тобілевич Софія Віталіївна. Життя і творчість Івана Тобілевича (Карпенка-Карого) / Софія Тобілевич ; ред. Н. Падалка. – К. : Мистецтво, 1945. – 283 с. : портр.

Цибаньова Ольга Семенівна. Літопис життя і творчості І. Карпенка-Карого (І. К. Тобілевича) / Ольга Цибаньова. – К. : Дніпро, 1967. – 451 с.

Батько української драми : до 175-річчя від дня народження Карпенка-Карого (1845-1907) // Календар знаменних і пам’ятних дат. – 2015. – № 3. – С. 87-98 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.

Биков В. «Повенчался вторым браком с девицею дворянскою...» : з життя І. Карпенка-Карого / В. Биков // Вечірня газета. – 1992. – 1 травня.

Биков В. Про що розповіли метричні книги Знам’янської церкви : невідоме про Карпенка-Карого / В. Биков // Український театр. – 1992. – № 1. – С. 29.

Бронза Світлана. Неопубліковані листи І. Тобілевича (Карпенка-Карого) / Світлана Бронза // Вежа. – 2010. – № 25. – С. 112-222. – Бібліогр. в кінці ст.

Вітряк Вікторія. «Люди вмирають – ідеї вічні»: Про віхи життя Івана Карпенка-Карого / Вікторія Вітряк // День. – 2020. – № 161-162 (28-29 серпня). – С. 13.

Друге життя хутора Надія : Спогади В. Тобілевич // Народне слово. – 2017. – 19 січня. – С. 10 : фото.

Коваль Наталія. Те, чого ви не знали про Івана Карпенка-Карого / Наталія Коваль // Українська мова та література. – 2015. – № 2 (січень). – С. 5-6.

Корінь А. «Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). Листи, п’єси» / А. Корінь // Народне слово. – 2011. – 8 вересня. – С. 9.

Лісняк Катерина. Життєві стежки нащадків Тобілевичів / Катерина Лісняк // Народне слово. – 2015. – 30 квітня. – С. 6 : фото; Народне слово. – 2015. – 7 травня. – С. 10 : фото.

Матівос Ю. Юнкер Шевченко і аматор Тобілевич / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. – 2000. – 11 квітня. – С. 3.

Ободовська Н. Творчість Івана Карпенка-Карого / Н. Ободовська // Дивослово. – 2007. – № 9. – С. 14.

Осипчук Наталія. Корифей із хутора Надія / Наталія Осипчук // Україна молода. – 2020. – № 80 (28-29 серпня). – С. 14 : фото.

Панченко Володимир. Він був одним із батьків українського театру... : штрихи до портрету І. Карпенка-Карого в контексті епохи / Володимир Панченко // Вежа. – 1996. – № 2. – С. 136-143.

Пільгук Іван. Як доля звела двох корифеїв : Уривок з книги «Іван Карпенко-Карий (Тобілевич)» / Іван Пільгук // Народне слово. – 2016. – 6 жовтня. – С. 6 : фото.

Ревва Валентина. Печалі і радощі в садибі Тобілевичів та її невмирущий сад. Ювілейний рік Івана Карпенка-Карого / Валентина Ревва // Честь хлібороба. – 2020. – 1 грудня. – С. 2, 4 : фото.

Смоленчук Микола. Карпенко-Карий і рідний край / Микола Смоленчук // Кіровоградська правда. – 1970. – 2 вересня. – С. 3 ; Кіровоградська правда. – 1970. – 10 вересня. – С. 3.

Смоленчук Микола. Слово про Карпенка-Карого / Микола Смоленчук // Молодий комунар. – 1970. – 25 вересня. – С. 2-3. Стеценко Леонід. Початок громадської діяльності І. Тобілевича / Леонід Стеценко // Мистецтво. – 1955. – № 5 . – С. 26-31 : іл.

Ткачук Т. Творець українського народного театру / Т. Ткачук // Світловодськ вечірній. – 2005. – 29 вересня. – С. 8.

Тобілевич В. Марія Кресан: маловідома донька відомого батька / В. Тобілевич // Народне слово. – 2013. – 7 листопада. – С. 9 : фото.

Тобілевич Валентина. І. Тобілевич (Карпенко-Карий) в народній пам’яті : До 60-річчя заснування заповідника-музею «Хутір Надія» / Валентина Тобілевич // Народне слово. – 2016. – 22 вересня. – С. 9 : фото.

Хосяінова Л. З плеяди українських патріотів / Л. Хосяінова // Народне слово. – 2010. – 1 квітня. – С. 7.

Щербина С. В. «Сцена ж – мій кумир, театр – священний храм для мене!» : Іван Карпенко-Карий – актор першого українського професійного театру / С. В. Щербина // Педагогічний вісник. – 2014. – № 1-2. – С. 72-75 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.

Ярош В. Звідки Карий? : (І. К. Карпенко-Карий і М. Л. Кропивницький) / В. Ярош // Степ. – 1996. – № 1. – С. 19-21. – Зміст: «Підписав сам суперетендант Савостьян Подлевський»... ; Звідки єсьм, роде Тобілевичів?

Чорній Степан. Театральні ідеї та естетичні принципи Карпенко-Карого / Степан Чорній // Визвольний шлях. – 1974. – Кн. 7-8 . – С. 809-834.

Web-ресурси

Життєвий і творчий шлях Івана Карпенка-Карого (Мала Сторінка)

Іван Карпенко-Карий (Вікіпедія)

Іван Карпенко-Карий. Один, супроти цього валу (Укрінформ)

Іван Карпенко-Карий (І. К. Тобілевич) у фотографіях (Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д. І. Чижевського)

Іван Карпович Карпенко-Карий (Тобілевич) (Кіровоградський міський літературно-меморіальний музей І. К. Карпенка-Карого

Карпенко-Карий: Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене (Український інтерес)

Карпенко-Карий Іван (Енциклопедія Сучасної України)

Карпенко-Карий Іван. Біографія Івана Карпенко-Карого (УкрЛіб. Бібліотека української літератури)

Карпенко-Карий Іван Карпович (Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка)

Карпенко-Карий (Тобілевич) Іван Карпович. Бібліографічний покажчик видань у фондах ОУНБ ім. Чижевського. (Біобібліографія. ОУНБ ім. Д. І. Чижевського)

Карпенко-Карий (Тобілевич) Іван Карпович. Персони українського театру (ОУНБ Д. І. Чижевського)

Факти про Карпенка-Карого, які вас здивують (24 канал)

Хутір Надія (Вікіпедія)

Хутір Надія. Цікаві місця. Пам’ятки (Україна Інкогніта)