Відмінності між версіями «Тобілевич Іван Карпович (Карпенко-Карий)»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показані 34 проміжні версії цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
[[Файл:Tobilevych_I_K.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Іван Карпович Тобілевич (Карпенко-Карий)'''</p><p style="text-align:left;"><b>При народженні</b> — Тобілевич Іван Карпович<br /> <b>Псевдоніми</b> — Карпенко-Карий, Гнат Карий<br /><b>народився</b> 29.09.1845<br /><b>місце народження</b> — с. Арсенівка Бобринецького повіту Херсонської губернії<br /><b>дата смерті</b> — 15.09.1907 (61 рік)<br /><b>місце смерті</b> — м. Берлін, Німеччинаь<br /><b>місце поховання</b> — хутір Надія, Кіровоградщина]]</p>
+
[[Файл:Tobilevych_I_K.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Іван Карпович Тобілевич (Карпенко-Карий)'''</p><p style="text-align:left;"><b>Дата народження</b> 29(17).09.1845<br /><b>Місце народження</b> — с.&nbsp;Арсенівка, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині Новоукраїнський район, Кіровоградська область, Україна)<br /><b>Дата смерті</b> — 15 (2).09.1907<br /><b>Місце смерті</b> — м.&nbsp;Берлін, Німецька імперія<br /><b>Місце поховання</b> — с.&nbsp;Корлюгівка (нині Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна)]]</p>
'''Іван Карпенко-Карий''' (справжнє прізвище — '''Тобілевич'''; 29 вересня 1845, с. Арсенівка, Бобринецького повіту Херсонської губернії, тепер Новомиргородський район, Кіровоградська область 15 вересня 1907, Берлін) український письменник, драматург, актор, режисер, брат Миколи Садовського та Панаса Саксаганського. На його честь названо Київський національний університет театру, кіно і телебачення.
+
'''Іван Карпович Тобілевич '''</b>(29 вересня (17 за ст. ст.) 1845, с. Арсенівка (нині Новоукраїнський район, Кіровоградська область, Україна) – 15&nbsp;вересня (2 за ст. ст.) 1907, м. Берлін) український письменник, драматург, актор, режисер, громадський діяч (псевдоніми – Карпенко Карий, Гнат Карий).
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
==Життя і діяльність==
 
==Життя і діяльність==
 
<p style="text-align:right;">
 
<p style="text-align:right;">
'''''Він був одним із батьків новочасного українського театру,'''''<br />
+
''Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене.''<br />
'''''визначним артистом та при тім великим драматургом,'''''<br />
+
'''''Іван Карпович Тобілевич (Карпенко-Карий)'''''</p>
'''''якому рівного не має наша література.'''''<br />
 
'''''І. Франко'''''</p>
 
  
 
<p style="text-align:right;">
 
<p style="text-align:right;">
'''''Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене.'''''<br />
+
''Він був одним із батьків новочасного українського театру,''<br />
'''''Іван Карпович (Карпенко-Карий) Тобілевич'''''</p>
+
''визначним артистом та при тім великим драматургом,''<br />
 
+
''якому рівного не має наша література.'''''<br />
Справжнє ім’я — Іван Карпович Тобілевич (псевдонім Карпенко-Карий поєднує в собі ім’я батька та улюбленого літературного персонажа Гната Карого — героя п’єси Тараса Шевченка «Назар Стодоля»). Народився Іван Карпович у родині збіднілого шляхтича, керуючого поміщицького маєтку.
+
'''''І. Франко'''''</p>
  
У 1859 році закінчив з відзнакою Бобринецьке трикласне повітове училище і  пішов працювати писарем у канцелярію поліцейського пристава в містечку Мала Виска (Кіровоградської області), пізніше став канцеляристом міської управи.
+
Тобілевич Іван Карпович народився у невеличкому селі Арсенівка Бобринецького повіту Херсонської губернії 29 вересня (17 за ст. ст.) 1845 року у родині збіднілого шляхтича, який керував поміщицьким маєтком. В українську літературу він увійшов під псевдонімом Карпенко-Карий, що поєднує ім’я батька та прізвище улюбленого літературного персонажа – Гната Карого, героя п’єси Тараса Шевченка «Назар Стодоля».
З 1865 року Іван Тобілевич працює в повітовому, потім у міському поліцейському управлінні в місті Єлисаветграді. У 1868-1869 роках — секретарем міського поліцейського управління в Херсоні. Тут же він познайомився та потоваришував з колишнім членом Кирило-Мефодіївського братства Д. Пильчиковим.  
 
  
У 1869 році одружився з Надією Тарковською. У 1871 році неподалік  Єлисаветграда, на землі, що дісталася дружині у спадок, заклав садибу, яку після смерті дружини назвав на її честь Надеждівка (зараз — заповідник-музей Івана Карповича Карпенка-Карого «Хутір Надія»).  
+
У 1859 році Тобілевич закінчив з відзнакою Бобринецьке трикласне повітове училище і пішов працювати писарем у канцелярію поліцейського пристава в містечку Мала Виска (нині Новоукраїнського району Кіровоградської області), пізніше став канцеляристом міської управи. З 1865 року Іван Тобілевич працював у повітовому, згодом у міському поліцейському управлінні в місті Єлисаветграді (нині – м. Кропивницький Кіровоградської області); у 1868-1869 роках – секретарем міського поліцейського управління в Херсоні. Тут же він познайомився та потоваришував з колишнім членом Кирило-Мефодіївського братства Д. Пильчиковим.
  
Найбільше Іван Карпенко-Карий прославився як драматург. Перші його твори з’явилися в 1883 році (оповідання «Новобранець»). Усього написав 18 оригінальних п’єс, для яких характерні жанрове розкриття (психологічні драми, мелодрами, драматичні балади, сатиричні комедії, трагедії, ліричні комедії, трагікомедії, гротеск, фарс), варіантність тлумачення образів, музичність і філософічність, дотичність до світової культури (паралелі з творчістю Шекспіра, Кальдерона, Бомарше, Гоголя та Островського, образами тогочасної зарубіжної драматургії), біблійні мотиви і колізії, особлива концепція жінки (серед жіночих образів практично відсутні негативні персонажі).  
+
У 1869 році Іван Тобілевич одружився з Надією Тарковською, а через два роки (1871 р.) неподалік Єлисаветграда, на землі, що дісталася дружині у спадок, заклав садибу, яку після смерті дружини (1881 р.) назвав на її честь Надеждівка (нині – філія Кіровоградського обласного краєзнавчого музею заповідник-музей І. К. Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія).
  
У 1883 році за зв’язок з українськими революційними гуртками і постачання паспортів революціонерам був звільнений від служби і незабаром відправлений на три роки (потім термін продовжили) заслання в місто Новочеркаськ під гласний нагляд поліції. На засланні одружився вдруге на Софії Дітковській. Згодом гласний нагляд було замінено на негласний (тривав до 1895 року). Сім’я Тобілевичів отримала дозвіл повернутися на хутір Надія.  
+
Перший літературний твір Тобілевича з’явився 1883 року: оповідання «Новобранець» було опубліковано під псевдонімом Гнат Карий. Проте найбільше Іван Карпович прославився як драматург – написав 18 оригінальних п’єс, для яких характерні жанрове розмаїття (психологічні драми, мелодрами, драматичні балади, сатиричні комедії, трагедії, ліричні комедії, трагікомедії, п’єси у формі гротеску й фарсу), варіантність тлумачення образів, музичність і філософічність, дотичність до світової культури (паралелі з творчістю Шекспіра, Кальдерона, Бомарше, Гоголя та Островського, образами тогочасної зарубіжної драматургії), біблійні мотиви і колізії, особлива концепція жінки (серед жіночих образів практично відсутні негативні персонажі).
  
У 1888-1890 роках Іван Карпович Тобілевич — актор трупи Миколи  Садовського. Вийшовши звідти разом з Панасом Саксаганським, створив «Товариство російсько-малоросійських артистів під керівництвом Саксаганського», яке на рубежі століть було найкращим українським театральним колективом. На його базі в 1900 році виникла знаменита «Малоросійська трупа Марка Лукича Кропивницького під керівництвом Саксаганського й Садовського за участю Марії Костянтинівни Заньковецької», а після виходу з неї двох останніх і Марка Лукича Кропивницького — «Товариство малоросійських артистів під керівництвом П. К. Саксаганського з участю Івана Карпенка-Карого» (1905-1907 рр.).  
+
У 1883 році за зв’язок з українськими революційними гуртками і постачання паспортів революціонерам Тобілевича звільнили зі служби і незабаром відправили на три роки заслання (потім термін продовжили) в місто Новочеркаськ під гласний нагляд поліції. На засланні драматург одружився вдруге – з Софією Дітковською, хористкою трупи М. Старицького. Згодом гласний нагляд було замінено на негласний, і 1887 року сім’я Тобілевичів отримала дозвіл повернутися на хутір Надія.
  
Працюючи на сцені з 1889 року і до кінця життя як професійний актор, Іван Тобілевич створив цілу низку неповторних сценічних образів, які є справжнім скарбом створюваного ним реалістично-побутового театру і передумовою виникнення театру сучасного. Його акторська палітра мала широкий діапазон — від яскраво-комічних (Мартин Боруля, Терешко Сурма, Прокіп Шкурат) до героїчно-романтичних (Назар Стодоля) образів. Для Тобілевича-актора, за свідченням сучасників, було характерним філософське розуміння й узагальнення життя. Він досягав вершин простоти і правдивості, опираючись на психологічну заглибленість, безпосередність і щирість гри. Кожен його персонаж позначений особливим українським колоритом.  
+
У 1888-1890 роках Іван Карпович Тобілевич – актор трупи Миколи Садовського. Вийшовши із складу трупи разом із Панасом Саксаганським, він створив «Товариство російсько-малоросійських артистів під керівництвом Саксаганського», яке на рубежі століть було найкращим українським театральним колективом. На його базі 1900 року виникла знаменита «Малоросійська трупа Марка Лукича Кропивницького під керівництвом Саксаганського й Садовського за участю Марії Костянтинівни Заньковецької», а після виходу з неї двох останніх і Марка Лукича Кропивницького – «Товариство малоросійських артистів під керівництвом П. К. Саксаганського за участю Івана Карпенка-Карого» (1905-1907 рр.).
  
У 1906 році Іван Карпенко-Карий захворів, залишив сцену і виїхав на лікування до Німеччини. 15 вересня 1907 року він помер у Берліні. Тіло було перевезено в Україну і поховано на кладовищі в селі Карлюжини біля хутора Надія, поблизу Єлисаветграду.
+
Працюючи на сцені з 1889 року і до кінця життя як професійний актор, Іван Тобілевич створив цілу низку неповторних сценічних образів, які є справжнім скарбом створюваного ним реалістично-побутового театру і передумовою виникнення театру сучасного. Його акторське амплуа мало широкий діапазон – від яскраво-комічних (Мартин Боруля, Терешко Сурма, Прокіп Шкурат) до героїчно-романтичних (Назар Стодоля) образів. Для Тобілевича-актора, за свідченням сучасників, було характерним філософське розуміння й узагальнення життя. Він досягав вершин простоти і правдивості, спираючись на психологічну заглибленість, безпосередність і щирість гри. Кожен його персонаж позначений особливим українським колоритом.
1956 року Хутір Надія оголошено державним  музеєм.-заповідником Його унікальність відзначалась багатьма видатними діячами української культури, серед яких Юрій Яновський, Петро Панч, Олесь Гончар, Олександр Корнійчук та інші.
 
  
У 1970 році під час святкування 125-річчя від дня народження Івана Карповича Тобілевича (Карпенка-Карого) за участю найвидатніших сучасних українських письменників та діячів театру започатковано щорічне свято театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти", яке з 1990 року стало Всеукраїнським.
+
У 1906 році Іван Карпенко-Карий тяжко захворів, залишив сцену і виїхав на лікування до Німеччини. 15 вересня 1907 року він помер у Берліні. Тіло було перевезено в Україну і поховано, згідно з заповітом, на кладовищі в селі Корлюгівка поблизу родового маєтку.
  
У 1982 році, до 100-річчя заснування українського театру корифеїв відновлено будинок драматурга, що був зруйнований 1944 року. Напередодні відзначення 150-річного ювілею драматурга в ньому відкрито нову театрально-літературну і меморіальну експозицію.
+
У 1956 році Хутір Надія оголошено державним музеєм-заповідником. Його унікальність відзначалась багатьма видатними діячами української культури, серед яких Юрій Яновський, Петро Панч, Олесь Гончар, Олександр Корнійчук та інші.
  
 +
==П’єси Івана Карповича Карпенка-Карого==
  
==П’єси Івана Карповича Карпенко-Карого==
 
 
• «Бурлака» (1883)<br />
 
• «Бурлака» (1883)<br />
 
• «Не так пани, як підпанки» (1883)<br />
 
• «Не так пани, як підпанки» (1883)<br />
Рядок 60: Рядок 52:
 
• «Житейське море» (1904)
 
• «Житейське море» (1904)
  
==Екранізовані п’єси Івана Карпенко-Карого (Тобілевича)==
+
'''Екранізовані п’єси Івана Карпенка-Карого (Тобілевича)'''
 +
 
 
• «Мартин Боруля» (1953, реж. О. Швачко)<br />
 
• «Мартин Боруля» (1953, реж. О. Швачко)<br />
 
• «Наймичка» (1964, реж. І. Молостова, В. Лапокниш)<br />
 
• «Наймичка» (1964, реж. І. Молостова, В. Лапокниш)<br />
Рядок 67: Рядок 60:
 
• «Житєйське море» (1983, реж. Алла Бабенко, Василь Вітер)<br />
 
• «Житєйське море» (1983, реж. Алла Бабенко, Василь Вітер)<br />
  
 +
==Пам’ять==
  
 +
У 1970 році під час святкування 125-річчя від дня народження Івана Карповича Тобілевича (Карпенка-Карого) за участю найвидатніших сучасних українських письменників та діячів театру започатковано щорічне свято театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти», яке з 1990 року стало Всеукраїнським.<br />
  
 +
У 1982 році, до 100-річчя заснування українського театру корифеїв, відновлено будинок драматурга, що був зруйнований під час Другої світової війни у 1944 році. Напередодні відзначення 150-річного ювілею драматурга в ньому відкрито нову театрально-літературну і меморіальну експозицію.<br />
  
 +
У 1995 році з нагоди 150-річчя від дня народження І. К. Тобілевича (Карпенка-Карого) у Кіровограді (нині – Кропивницький) відкрито літературно-меморіальний музей. Вулиця, на якій розташований музей, носить ім’я драматурга.<br />
  
 +
У Дніпрі, Івано-Франківську, Черкасах, Запоріжжі та інших містах України є вулиці, названі на честь видатного драматурга.<br />
  
==Пам’ять==
+
1995 року в серії «Письменники нашої Батьківщини» вийшла поштова марка, присвячена І. К. Тобілевичу.<br />
 +
 
 +
14 вересня 2015 року в обіг було введено ювілейну монету «Іван Карпенко-Карий» номіналом 2 гривні, яка належить до серії «Видатні особистості України».<br />
  
Одна з вулиць Кірвограда названа іменем І.К. Тобілевича.
+
Київський національний університет театру, кіно і телебачення носить ім’я І. К. Карпенка-Карого.<br />
  
<gallery>
+
==Фотогалерея==
Файл:Tobilevych1.jpg|Іван Карпенко-Карий, картина  із фондів музею-заповіднику Хутір Надія.
 
Файл:Tobilevych2.jpg|Могила І.К. Тобілевича (Карпенка-Карого).
 
Файл:Tobilevych4.jpg|Пам'ятник І.К.Тобілевичу (Карпенко — Карому) роботи скульптора Ковальова 1969 р.
 
</gallery>
 
  
 
<gallery>
 
<gallery>
Файл:Tobilevych5.jpg|Меморіальна дошка на вході  до меморіального музею Хутір Надія.
+
Файл:TobilevychIK2.jpg|Брати Тобілевичі
Файл:Tobilevych6.jpg|Будинок, побудований І.К.Тобілевичем та реставрований у 1984 році.
+
Файл:TobilevychIK3.jpg|Іван Тобілевич з братом Миколою
Файл:Tobilevych7.jpg|1995 року в Кіровограді відкрито літературно-меморіальний музей І. К. Карпенка-Карого з нагоди 150-річчя від дня народження.
+
Файл:TobilevychIK4.jpg|Іван Тобілевич у ролі Назара у виставі «Назар Стодоля» за драмою Т. Г. Шевченка
 +
Файл:TobilevychIK5.jpg|Надія Карлівна Тарковська, дружина драматурга
 +
Файл:TobilevychIK6.jpg|Софія Віталіївна Дітковська, хористка трупи М. Старицького, друга дружина Івана Тобілевича
 +
Файл:TobilevychIK7.jpg|Іван Карпенко-Карий. Картина із фондів заповідника-музею Хутір Надія
 
</gallery>
 
</gallery>
  
 
<gallery>
 
<gallery>
Файл:Tobilevych8.jpg|Поштова марка України із серії «Письменники нашої Батьківщини», присвячена І.К. Тобілевичу (Карпенко-Карому), 1995.
+
Файл:TobilevychIK8.jpg|Іван Карпенко-Карий, 1905 рік
Файл:Tobilevych9.jpg|Київський національний університет театру, кіно і телебачення носить ім'я І.К. Карпенка-Карого.
+
Файл:TobilevychIK9.jpg|Могила драматурга
Файл:Tobilevych10.jpg|Брати Тобілевич.
+
Файл:TobilevychIK10.jpg|Пам’ятник Івану Тобілевичу роботи скульптора О.&nbsp;Ковальова (1969 р.)
Файл:Tobilevych11.jpg|Стела, присвячена пам'яті дружини Івана Тобілевича (Карпенка-Карого) Надії Тобілевич-Тарковській на Хуторі Надія.
+
Файл:TobilevychIK11.jpg|Стела, присвячена пам’яті дружини Івана Тобілевича Надії Тарковської, на Хуторі Надія
 +
Файл:TobilevychIK12.jpg|Хутір Надія – заповідник-музей І.&nbsp;К.&nbsp;Тобілевича (Карпенка-Карого)
 +
Файл:TobilevychIK13.jpg|Літературно-меморіальний музей І.&nbsp;К.&nbsp;Карпенка-Карого (м.&nbsp;Кропивницький)
 +
Файл:TobilevychIK14.jpg|Карпенко-Карий на поштовій марці (1995&nbsp;р.)
 
</gallery>
 
</gallery>
  
 
==Бібліографія==
 
==Бібліографія==
  
'''Людина, помножена на свої захоплення'''
+
'''''Основні видання творів І. К. Тобілевича'''''
  
'''Основні видання творів'''
+
Карпенко-Карий Іван Карпович (Тобілевич). Твори : в 3 т. / Іван Карпович (Тобілевич) Карпенко-Карий; упор. П. М. Киричок, упор. Л. Ф. Стеценко. – К. : Дніпро. – 1985. –
 +
Т. 1 : Драматичні твори / авт. передм. П. М. Киричок. – 1985. – 437 с. : портр.
 +
Т. 2 : Драматичні твори. – 1985. – 348 с.
 +
Т. 3 : Драматичні твори : Статті : Листи. – 1985. – 372 с.
  
Карпенко-Карий, Іван Карпович. Твори [Текст] : В 3 т. Т. 1. : Драматичні твори / Передм. П.М.Киричка, 1985. - 437, [2] с. (Введено зміст)
+
Карпенко-Карий Іван Карпович. Вибрані п’єси / І. Карпенко-Карий ; авт. вступ. статті H. І. Падалка. – К. : Держлітвидав УРСР, 1964. – 463 с. : іл.
  
Карпенко-Карий, Іван Карпович . Твори [Текст] : В 3 т. Т. 2. : Драматичні твори, 1985. - 348, [3] с. (Введено зміст)
+
Карпенко-Карий Іван Карпович. Гандзя : драма з часів Руїни (1663-1687) / І. К. Карпенко-Карий; укл. О. Бабенко; Кіровогр. облдержадміністрація. Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів держ. влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій, КДПУ ім. В. Винниченка, Кіровоград. обл. організація Укр. т-ва охорони пам’яток історії та культури, Міський літ.-меморіальний музей І. Карпенка-Карого. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2003. – 79 с. : портр., фото. (Сер. «Спадщина, що повертається»).
  
Карпенко-Карий, Іван Карпович. Вибрані п'єси [Текст] / Іван Карпенко-Карий ; авт. передм. С. Д. Зубков, 1962. - 445,[3] с.
+
Карпенко-Карий Іван Карпович. Драматичні твори / І. К. Карпенко-Карий; вступ. ст., упоряд. і прим. Р. Я. Пилипчука; ред. С. Д. Зубков ; АН УРСР. – К. : Наук. думка, 1989. – 602 с. – (Бібліотека української літератури. Дожовтнева українська література).
  
Карпенко-Карий, Іван Карпович. Вибрані п'єси / Іван Карпенко-Карий,; Вступ. ст. H.І.Падалки, 1976. - 297,[2] с. (Введено зміст)
+
Карпенко-Карий Іван Карпович. Житейське море. Суєта : п’єси / І. К. Карпенко-Карий. – К. : Кондор, 2021. – 182 с.
  
Карпенко-Карий Іван Карпович Драматичні твори / Іван Карпович Карпенко-Карий,; Вступ. ст., упоряд. і прим. Р.Я. Пилипчука; Ред. С.Д. Зубков;, 1989. - 602,[2] с. (Введено зміст)
+
Карпенко-Карий Іван Карпович. П’єси / І. К. Карпенко-Карий ; авт. пеpедм. Л. Ф. Стеценко. – К. : Мистецтво, 1982. – 205 с. (Сер. «Шкільна бібліотека»).
  
Антологія української драматургії [Текст]. Вип. 2, 2005. - 427,[2] 
+
Карпенко-Карий Іван Карпович. Сава Чалий : вибране / І. К. Карпенко-Карий. – К. : Кондор, 2021. – 196 с.
  
Українська драматургія: Кращі класичні твори [], 2008. - 479,[1]
+
Карпенко-Карий Іван Карпович. Хазяїн : комедія в 4-х діях / І. К. Карпенко-Карий ; авт. післям. П. Перепелиця. – К. : Дніпро, 1978. – 147 с. : портр.
  
Тобілевич Іван Бондарівна [Текст] : драма в 4 діях / ІванТобілевич, 1916. - 59 с.
+
Тобілевич Іван. Бондарівна : драма в 4діях / Іван Тобілевич. – Джерзі Сіті : Свобода, 1916. 59 с.
  
Карпенко-Карий Іван Карпович Гандзя [] : Драма з часів Руїни (1663-1687) / Іван Карпенко-Карий; Укл. Олег Бабенко, 2003. - 79 с.
+
Тобілевич Іван. Наймичка : драма в 5 діях / Іван Тобілевич. – Нью-Йорк : Друк. Павла Петрова, 1917. – 100 с. – (Сер. «Театральні твори»).
  
Карпенко-Карий Іван Карпович Мартин Боруля [Текст] : П'єси / Вступ. ст. і приміт. Л.Ф. Стеценка, 1982. - 205,[2] с.
+
Тобілевич Іван. Паливода ХVIII століття : комедія зі співами і танцями на 4 дії / Іван Тобілевич. – Львів ; Тернопіль ; Ню-Йорк : Подільська театральна бібліотека, Б. р. – 42 с.
  
Тобілевич Іван Наймичка [Текст] : драма в 5 діях / Іван Тобілевич, 1917. - 100 с.
+
'''''Матеріали про життя і творчість І. К. Тобілевича'''''
  
Тобілевич, Іван. Паливода ХVIII століття [Текст] : комедія зі співами і танцями на 4 дії / Іван Тобілевич, Б. р. - 42,[2] с.
+
Босько Володимир. [Іван Карпенко-Карий (Тобілевич)] // Історичний календар Кіровоградщини на 2020 рік. Люди. Події. Факти / Володимир Босько; Комунальний заклад «Кіровоградський обл. інститут післядипломної педагогічної освіти ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – С. 218 : фото.
  
Карпенко-Карий І. К. Хазяїн [Текст] : Посібник для 10 класу / Іван Карпович Карпенко-Карий,; Укл. Валентина Паращич, 2000. - 64 с. (Введено зміст)
+
Дем’янівська Людмила Семенівна. Іван Карпенко-Карий (І. К. Тобілевич) : життя і творчість: посіб. для студ. вуз. / Людмила Дем’янівська; гол. ред. М. С. Тимошик. – К. : Либідь, 1995. – 141 с. – Бібліогр.: с.143.
  
Карпенко-Карий, Іван Карпович. Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий): листи, п’єси [Текст] / Іван Карпенко-Карий; укл. і вст. ст. С. Бронза, 2010. - 506 с.
+
Карпенко-Карий Іван Карпович. Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий): листи, п’єси / І. К. Карпенко-Карий; укл. і вступ. ст. С. Бронза ; Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ, Кіровоградський нац. техн. ун-т. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2012. – 575 с.
  
 +
Коломієць Ростислав Григорович. Театр Саксаганського і Карпенка-Карого / Ростислав Коломієць. – К. : Мистецтво, 1986. – 98 с. : іл.
  
 +
Пільгук Іван Іванович. Іван Карпенко-Карий (Тобілевич) / І. І. Пільгук. – К. : Молодь, 1976. – 293 с.
  
'''Література про життя і діяльність'''
+
Погребенник Володимир Федорович. Корифей : Літературний портрет Івана Карпенка-Карого / Володимир Погребенник. – К. : Веселка, 2008. – 30 с.
  
І. К. Карпенко-Карий - драматург, актор, громадський діяч [Текст] : Тези наукової конференції, присвяченої 140-річчю від дня народження І. К. Карпенко-Карого / КДПІ ім. О. С. Пушкіна, Обл. секція пам’яток фольклору, етнографії та мистецтв, Кіровоградська обл. орг. т-во "Знання", Кіровоградське обл. упр. культури , 1985. - 1985 с.
+
Спогади про Івана Карпенка-Карого : Збірник / укл., авт. передм., комент. Ростислава Пилипчука. – К. : Мистецтво, 1987. – 182 с.
  
І. Карпенко-Карий [Текст] : 150-річчя від дня народження: Матеріали всеукраїнської міжвузівської наукової конференції: 22-23 вересня 1995 року / КДПІ ім. В. Винниченка, Упр. культури Кіровоградського облвиконкому , 1995. - 102 с.
+
Театр як Доля: Іван Тобілевич (Карпенко-Карий) / укл. О. В. Чуднов. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2012. – 365 с. : портр., фото, іл. – (Сер. «Елисаветградське коло»). – Текст: укр., рос.
  
Бабенко Олег У світлі істинного [] : Дещо про морально-етичні проблеми та загальнолюдські цінності в творчому осмисленні І. Тобілевича (Карпенка-Карого) / Олег Бабенко, Олена Шумська, 2002. - 36,[2] с.
+
Тобілевич Софія Віталіївна. Життя і творчість Івана Тобілевича (Карпенка-Карого) / Софія Тобілевич ; ред. Н. Падалка. – К. : Мистецтво, 1945. – 283 с. : портр.
  
Бабенко Оксана Провідна зоря корифеїв [Текст] : Тарас Шевченко у житті та творчості корифеїв українського професійного театру: Матеріали на допомогу працівникам культури і мистецтва, викладачам, учителям, студентам, учням / Оксана Бабенко, 2001. - 38 с.
+
Цибаньова Ольга Семенівна. Літопис життя і творчості І. Карпенка-Карого (І. К. Тобілевича) / Ольга Цибаньова. – К. : Дніпро, 1967. – 451 с.
  
Борщаговський, Олександр Михайлович. Драматургія Тобілевича [Текст] / Олександр Борщаговський, 1948. - 326 с.
+
Батько української драми : до 175-річчя від дня народження Карпенка-Карого (1845-1907) // Календар знаменних і пам’ятних дат. – 2015. – № 3. – С. 87-98 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Вієвський В. Поетика комедійної творчості І. Карпенко-Карого [Текст] : літературній огляд / В. Вієвський, 1995. - 90,[3] с. с.
+
Биков В. «Повенчался вторым браком с девицею дворянскою...» : з життя І. Карпенка-Карого / В. Биков // Вечірня газета. – 1992. – 1 травня.
  
Дем'янівська Людмила Семенівна Іван Карпенко-Карий (І.К.Тобілевич) : Життя і творчість: Посіб. для студ. вуз. / Людмила Семенівна Дем'янівська,; Гол. ред. М.С.Тимошик, 1995. - 141, [3] с.
+
Биков В. Про що розповіли метричні книги Знам’янської церкви : невідоме про Карпенка-Карого / В. Биков // Український театр. – 1992. – № 1. С. 29.
  
Заповідник-музей І. Тобілевича (Карпенка-Карого) "Хутір Надія" [] / Упр. культури і туризму Кіровоградської обл. держ. адм., [2012?]. - [20] с.
+
Бронза Світлана. Неопубліковані листи І. Тобілевича (Карпенка-Карого) / Світлана Бронза // Вежа. – 2010. – № 25. – С. 112-222. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Коломієць, Ростислав Григорович. Театр Саксаганського і Карпенко-Карого / Ростислав Коломієць, 1986. - 98,[1] с.
+
Вітряк Вікторія. «Люди вмирають – ідеї вічні»: Про віхи життя Івана Карпенка-Карого / Вікторія Вітряк // День. – 2020. – № 161-162 (28-29 серпня). – С. 13.
  
Пільгук, Іван Іванович. Іван Карпенко-Карий (Тобілевич) / Іван Іванович Пільгук,, 1976. - 293,[2] с.
+
Друге життя хутора Надія : Спогади В. Тобілевич // Народне слово. – 2017. – 19 січня. – С. 10 : фото.
  
Погребенник, Володимир Федорович. Корифей : Літературний портрет Івана Карпенка-Карого [Текст] / Володимир Погребенник, 2008. - 30,[1] с.
+
Коваль Наталія. Те, чого ви не знали про Івана Карпенка-Карого / Наталія Коваль // Українська мова та література. – 2015. – № 2 (січень). – С. 5-6.
  
Тобілевич, Софія Віталіївна. Мої стежки і зустрічі [Текст] : Спогади / Софія Тобілевич, 1957. - 473,[2] с. (Введено зміст)
+
Корінь А. «Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). Листи, п’єси» / А. Корінь // Народне слово. – 2011. – 8 вересня. – С. 9.
  
Цибаньова, Ольга Семенівна. Літопис життя і творчості І. Карпенка-Карого (І. К. Тобілевича) [Текст] / Ольга Цибаньова, 1967. - 451 с.
+
Лісняк Катерина. Життєві стежки нащадків Тобілевичів / Катерина Лісняк // Народне слово. – 2015. – 30 квітня. – С. 6 : фото; Народне слово. – 2015. – 7 травня. – С. 10 : фото.
  
Шнайдер Б. І. Трагедія "Сава Чалий" Карпенко-Карого і українська історична драма ХІХ ст. [Текст] / Б. І. Шнайдер, 1959. - 274 с.
+
Матівос Ю. Юнкер Шевченко і аматор Тобілевич / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. – 2000. – 11 квітня. – С. 3.
  
Усі українські письменники [Текст] : Біографічний нарис. Літературно-художній огляд. Перелік основних творів. Література для додаткового користування / Упор. : Юлія Хізова, Вікторія Щоголева, 20052008. - 383,[1
+
Ободовська Н. Творчість Івана Карпенка-Карого / Н. Ободовська // Дивослово. – 2007. – № 9. – С. 14.
]
 
  
І. К. Тобілевич (Карпенко-Карий) в Одесі [Текст] : Бібліографічний покажчик / М-во культури і мистецтв України, ОДНБ ім. М. Горького, 2004. - 171 с
+
Осипчук Наталія. Корифей із хутора Надія / Наталія Осипчук // Україна молода. – 2020. – № 80 (28-29 серпня). – С. 14 : фото.
  
 +
Панченко Володимир. Він був одним із батьків українського театру... : штрихи до портрету І. Карпенка-Карого в контексті епохи / Володимир Панченко // Вежа. – 1996. – № 2. – С. 136-143.
  
 +
Пільгук Іван. Як доля звела двох корифеїв : Уривок з книги «Іван Карпенко-Карий (Тобілевич)» / Іван Пільгук // Народне слово. – 2016. – 6 жовтня. – С. 6 : фото.
  
'''Статті'''
+
Ревва Валентина. Печалі і радощі в садибі Тобілевичів та її невмирущий сад. Ювілейний рік Івана Карпенка-Карого / Валентина Ревва // Честь хлібороба. – 2020. – 1 грудня. – С. 2, 4 : фото.
  
Бабенко О. Кобзар і корифеї [Текст] / О. Бабенко // Народне слово. - 2004. - 6 березня. - С. 4
+
Смоленчук Микола. Карпенко-Карий і рідний край / Микола Смоленчук // Кіровоградська правда. – 1970. – 2 вересня. – С. 3 ; Кіровоградська правда. – 1970. – 10 вересня. С. 3.
  
Бабенко О. Світла муза [Текст] / О.Бабенко // Кіровоградська правда. - 2000. - 2 листопада. - С. 4
+
Смоленчук Микола. Слово про Карпенка-Карого / Микола Смоленчук // Молодий комунар. – 1970. – 25 вересня. – С. 2-3.
 +
Стеценко Леонід. Початок громадської діяльності І. Тобілевича / Леонід Стеценко // Мистецтво. – 1955. – № 5 . – С. 26-31 : іл.
  
Багацький Л. Увесь Єлисаветград за один вечір [Текст] / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2010. - 24 грудня. - С. 4
+
Ткачук Т. Творець українського народного театру / Т. Ткачук // Світловодськ вечірній. – 2005. – 29 вересня. С. 8.
  
Базилевський В. Людина, яка врятувала село Івана Карпенка-Карого [Текст] / В. Базилевський // Літературна Україна. - 2010. - 19 серпня. - С. 2
+
Тобілевич В. Марія Кресан: маловідома донька відомого батька / В. Тобілевич // Народне слово. – 2013. – 7 листопада. С. 9 : фото.
  
Балабольченко А. Відновлюючи правду [Текст] : Листи Софії Тобілевич до Сергія Єфремова / А. Балабольченко // Літературна Україна. - 2005. - 9 червня. - С. 8
+
Тобілевич Валентина. І. Тобілевич (Карпенко-Карий) в народній пам’яті : До 60-річчя заснування заповідника-музею «Хутір Надія» / Валентина Тобілевич // Народне слово. – 2016. – 22 вересня. С. 9 : фото.
  
Беленчук С.І. Урок - психологічне дослідження за п'єсою І.Карпенка-Карого "Хазяїн": 10 клас [Текст] / С.І. Беленчук (Введено зміст) // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2008. - № 26. - С. 27-29
+
Хосяінова Л. З плеяди українських патріотів / Л. Хосяінова // Народне слово. – 2010. – 1 квітня. С. 7.
Биков В. Скарби Тобілевичів ще й досі у землі [Текст] / В. Биков // Чому?. - 1997. - 12 грудня. - С. 4
 
Бондар О. "Шляхами життя" [Текст] / Бондар О. // Голос України. - 2000. - 10 листопада. - С. 12
 
  
Бондарєва Н. "Окраса життя" [Текст] / Н. Бондарєва // Народне слово. - 2012. - 6 вересня. - С. 14
+
Щербина С. В. «Сцена ж – мій кумир, театр – священний храм для мене!» : Іван Карпенко-Карий – актор першого українського професійного театру / С. В. Щербина // Педагогічний вісник. – 2014. – № 1-2. – С. 72-75 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.
  
Босько В. "На добро громаді..." [Текст] / В. Босько // Освітянське слово. - 2005. - Травень . - С. 8
+
Ярош В. Звідки Карий? : (І. К. Карпенко-Карий і М. Л. Кропивницький) / В. Ярош // Степ. – 1996. – № 1. – С. 19-21. – Зміст: «Підписав сам суперетендант Савостьян Подлевський»... ; Звідки єсьм, роде Тобілевичів?
  
Босько В. Тут народжувався український театр [Текст] : 7- ма річниця від дня заснування літературно-меморіального музея ім. І.Карпенка-Карого / В. Босько // Народне слово. - 2002. - 28 вересня. - С. 2
+
Чорній Степан. Театральні ідеї та естетичні принципи Карпенко-Карого / Степан Чорній // Визвольний шлях. – 1974. – Кн. 7-8 . – С. 809-834.
  
Бурбан, Володимир. Повернення Калитки : Сучасне прочитання класика з нагоди його 160-річного ювілею (П’єси Карпенка-Карого) / Володимир Бурбан // Сільські вісті. - 2005. - 4 жовтня. - С. 2
+
==Web-ресурси==
 
 
Бурбан В. Калитка і Пузир. Ява друга ... [Текст] : Сучасне прочитання класика з нагоди його 160-річного ювілею / В. Бурбан // Культура і життя. - 2005. - 19 жовтня. - С. 3
 
 
 
Буцька І. Зображення влади золота як руйнівної сили ( За матеріалами творів О. де Бальзака "Гобсек", М.В.Гоголя "Мертві душі", І.Карпенка-Карого "Сто тисяч", "Хазяїн") / І. Буцька (Введено зміст) // Зарубіжна література в школі. - 2009. - № 11-12. - С. 20-22
 
 
 
Величко О.А. Розвиток драматургії і театру. Творчість І.Карпенка-Карого [Текст] : Уроки за темою. 10 клас / О. А. Величко // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2009. - № 22-23. - С. 24-42
 
 
 
Веретельник Л. І. Крах мрії про дворянство (Два уроки компаративного аналізу творів І. Карпенка-Карого "Мартин Боруля" і Ж. Б. Мольєра "Міщанин-шляхтич") [Текст] / Л. І. Веретельник (Введено зміст) // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2010. - № 31. - С. 15-2
 
 
 
Вертій О. Народні джерела типізації в драматургії Карпенка-Карого [Текст] / О.Вертій // Українська література в загальноосвітній школі. - 2000. - N4. - С. 23-32
 
 
 
Вертій, Олексій. З'ясування народних джерел творчості письменника в школі / Олексій Вертій // Українська мова і література в школі. - 2004. - № 5. ; № 7-8. - С. 32-36
 
 
 
Войченко Г. У гніздов’ї Тобілевича - Карпенка-Карого / Г. Войченко // Культура і життя. - 2007. - 3 жовтня. - С. 5
 
 
 
Гербачева Н. Не сметь его раздражать! [Текст] : (Андрей Жолдак-Тобилевич пра-пра-правнук Карпенка-Карого, закончил ГИТИС, работал во Франции, сейчас в Киеве) / Н.Гербачева // Art-line. - 1999. - N 4. - С. 12-16
 
 
 
Горошко Н. Історична драма І. Карпенка-Карого "Сава Чалий" : Урок літератури в 10 класі / Н. Горошко // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2009. - № 9 (193). - С. 19-22
 
 
 
Галай, Олена. Які цінності вищі - матеріальні чи моральні? Порівняльна характеристика образів Гобсека та Герасима Калитки за повістю О.де Бальзака "Гобсек" і п’єсою І. Карпенка-Карого " Сто тисяч" [Текст] / Олена Галай  // Всесвітня література в сучасній школі. - 2012. - № 5. - С. 32-36
 
 
 
Гра долі Івана Карпенка Карого [Текст] : Телегід // День. - 2010. - №43-44. - С. 22
 
 
 
Гурина Л. Великое в малом [Текст] / Гурина Л. // Репортер. - 2005. - 28 февраля. - С. 8
 
 
 
Данильчук О. Розкриття в п'єсі "Хазяїн" І.К.Карпенка-Карого деморалізуючого впливу на людину злочинних засобів збагачення [Текст] / О.Данильчук // Українська мова і література в школі. - 1999. - С. 46-47
 
 
 
Желєзнякова І. Земля, що береже Карпенка заповіти [Текст] / І. Желєзнякова // Зоря. - 2009. - 3 жовтня. - С. 6
 
 
 
Заболотна В. Той самий Тобілевич [Текст] / В. Заболотна // День. - 2005. - 16 вересня. - С. 20
 
 
 
Зимогляд Л.П. Уроки вільного спілкування при вивченні літератури. 10 клас [Текст] / Л.П. Зимогляд (Введено зміст) // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2008. - № 13. - С. 29-35
 
 
 
Іванова І. ...А приклад досі надихає [Текст] / І. Іванова // Кіровоградська правда. - 2012. - 21 лютого. - С. 7
 
 
 
Іван Карпенко-Карий (Іван Тобілевич) [Текст] // Українська мова та література. - 2004. - № 21-24, червень. - С. 50-61
 
 
 
Ільченко О. Андрій Тарковський і Україна. Видатний режисер походив з відомого роду Тобілевичів [Текст] / О.Ільченко // Наша газета. - 2000. - 11 березня. - С. 14
 
 
 
Карасевич В. Образ Терентія Пузиря за комедією "Хазяїн" І.К.Карпенка-Карого [Текст] / В.Карасевич // Українська література в загальноосвітній школі. - 2000. - N2. - С. 33-36
 
 
 
Кердіваренко О. Життя, віддане людям [Текст] / О. Кердіваренко // Кіровоградська правда. - 2004. - 17 січня. - С. 1
 
 
 
Клековкін О. Корифей першого інтелігентного театру [Текст] : Про Панаса Тобілевича-Саксаганського / О.Клековкін // День. - 1999. - 18 травня. - С. 7
 
 
 
Колесник С. Рід Тарковських і Тобілевичів - у документах / С. Колесник // Кіровоградська правда. - 2007. - 9 жовтня. - С. 3
 
 
 
Компанієць Т. "Усміхніться, люди добрі" [Текст] / Т. Компанієць // Молодіжне перехрестя. - 2006. - 25 травня. - С. 11
 
 
 
Корінь А. Він був і лицарем, і побратимом [Текст] / А. Корінь // Народне слово. - 2012. - 17 травня. - С. 10
 
 
 
Корінь А. Вшанували славетних кіровоградців [Текст] / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2010. - 24 вересня. - С. 12
 
 
 
Корінь А. Герої сходять з екрану в життя, а нові просяться в передачу [Текст] / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2011. - 23 вересня. - С. 10
 
 
 
Корінь А. "Найпресвященніша земля моєї України" [Текст] / А. Корінь // Народне слово. - 2012. - 30 серпня. - С. 10
 
 
 
Корінь А. "Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). Листи, п’єси" [Текст] / А. Корінь // Народне слово. - 2011. - 8 вересня. - С. 9
 
 
 
Корінь А. Пам"яті І.Карпенка-Карого [Текст] : Вірш / Антоніна Корінь // Кур'єр Кривбасу. - 1996. - №49-50. - С. 3
 
 
 
Корінь А. Передбачення - з нього буде поет - таки збулося [Текст] / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2011. - 11 жовтня. - С. 5
 
 
 
Корінь А. Хай дух Карпенка-Карого вселяє віру, надію, любов [Текст] / А. Корінь // Кіровоградська правда. - 2012. - 29 травня. - С. 5
 
 
 
Корсун, Тетяна. Інтерактивні підходи до вивчення курсу української літератури [Текст] / Тетяна Корсун // Українська мова та література. - 2012. - № 8 (квітень). - С. 4-31
 
 
 
Кросворд "Іван Карпенко-Карий" [Текст] // Освіта. - 1997. - 30 липня. - С. 3
 
 
 
Куманський Б. З плеяди Тобілевичів [Текст] : Календар / Б. Куманський // Народне слово. - 2004. - 13 травня. - С. 3
 
 
 
Кудрявцев Л. Корифей осени [Текст] / Л.Кудрявцев // Молодь України. - 2000. - 24 жовтня. - С. 3
 
 
 
Куманський Б. " Люди вмирають - ідеї вічні " [Текст] : До 160-річчя від дня народження І.К. Карпенка- Карого / Б. Куманський // Народне слово. - 2005. - 27 вересня. - С. 3
 
 
 
Куценко Л.В. До 140-річчя з дня народження І.К.Карпенка-Карого [Текст] / Л. В. Куценко // Радянське літературознавство. - 1985. - № 12. - С. 73-74
 
  
Куценко Л. У провулку імені драматурга [Текст] / Л. Куценко // Народне слово. - 1997. - 23 вересня
+
[https://mala.storinka.org/%D1%96%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B9-%D0%B1%D1%96%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D1%8F-%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96.html Життєвий і творчий шлях Івана Карпенка-Карого (Мала Сторінка)]
  
Левінська Т. Арсенівка розправляє театральні "крила" [Текст] / Т. Левінська // Кіровоградська правда. - 2011. - 30 вересня. - С. 11
+
[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B9 Іван Карпенко-Карий (Вікіпедія)]
  
Левінська Т. Шпильки з мисливським порохом та жіночим шармом [Текст] / Т. Левінська // Кіровоградська правда. - 2012. - 23 березня. - С. 10
+
[https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3314812-ivan-karpenkokarij-odin-suproti-cogo-valu.html Іван Карпенко-Карий. Один, супроти цього валу (Укрінформ)]
 
 
Левочко В. А нам уже 10 літ ! [Текст] : ( Свято у літературному музеї ) / В. Левочко // Народне слово. - 2005. - 29 вересня. - С. 3
 
 
 
Левочко В. Вже відшуміли ваші комиші, живе лиш пам’ять... [Текст] / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2011. - 4 лютого. - С. 12
 
 
 
Левочко В. З вірою в Бога і поповненням книжкової полиці [Текст] / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2012. - 23 серпня. - С. 10
 
 
 
Левочко В. Наші земляки на "бульварі Капуцинів" / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2009. - 3 лютого. - С. 6
 
 
 
Левочко В. Пішов від нас у пору жнив... [Текст] / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2011. - 28 жовтня. - С. 9
 
 
 
Легка В. "Це мій старший брат" [Текст] / В. Легка // Народне слово. - 2006. - 20 травня. - С. 2
 
 
 
Лісніченко Ю. У музеї - свято [Текст] / Лісніченко Ю. // Вечірня газета. - 2004. - 23 січня. - С. 16
 
 
 
Лісняк К. "З Кобзарем у серці" [Текст] / К. Лісняк // Народне слово. - 2012. - 15 березня. - С. 10
 
 
 
Лісняк К. Запрошення на куценківські читання / К. Лісняк // Народне слово. - 2007. - 13 грудня. - С. 3
 
 
 
Лісняк К. Класика завжди актуальна [Текст] / К. Лісняк // Вечірня газета. - 2005. - 14 жовтня. - С. 7
 
 
 
Лісняк К. "Кобзар" і наш край [Текст] / К. Лісняк // Вечірня газета. - 2004. - 12 березня. - С. 7
 
 
 
Лісняк К. Куценківські читання / К. Лісняк // Народне слово. - 2009. - 19 лютого. - С. 10
 
 
 
Лісняк К. Минає час. Минаємо і ми [Текст] : Виставки / К. Лісняк // Вечірня газета. - 2005. - 25 лютого. - С. 7
 
 
 
Лісняк К. Письменники-земляки та російська література [Текст] / К. Лісняк // Вечірня газета. - 2006. - 14 квітня. - С. 6
 
 
 
Лісняк К. "Поспішаймо творити добро!" [Текст] / К. Лісняк // Народне слово. - 2011. - 29 грудня. - С. 8
 
 
 
Левочко В. Яскравих людей значно більше, ніж сірих [Текст] / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2004. - 20 березня. - С.
 
 
 
Любарський Р. На куценківських читаннях [Текст] / Р. Любарський // Народне слово. - 2012. - 23 лютого. - С. 14
 
 
 
Макей Л. Велика історія в маленькій листівці / Л. Макей // Народне слово. - 2008. - 27 травня. - С. 3
 
 
 
Макей Л. Життя, прожите недаремно [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2011. - 1 лютого. - С. 4
 
 
 
Макей Л. Людина, помножена на свої захоплення [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2011. - 6 січня. - С. 12
 
 
 
Макей Л. Новорічний дарунок у стилі ретро [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2010. - 21 грудня. - С. 4
 
 
 
Макей Л. Той, хто вимріяв і зберіг Арсенівку [Текст] / Л. Макей // Народне слово. - 2010. - 5 серпня. - С. 1, 4
 
 
 
Маланюк Є. Лист до молодих** [Текст] / Є. Маланюк // Народне слово. - 2012. - 15 березня. - С. 10
 
 
 
Малютіна, Наталія. Явище жанрової інтерактивності у драматургії І.Карпенка-Карого [Текст] / Н. Малютіна // Слово і час. - 2008. - № 1. - С. 53-61
 
 
 
Матівос Ю. "Сава Чалий" "родом"з Лозуватки,що в Маловисківському районі.Тут у драматурга народився задум відомої всім трагедії [Текст] / Ю.Матівос // Народне слово. - 2000. - 11 березня. - С. 2
 
 
 
Матівос Ю. Юнкер Шевченко і аматор Тобілевич [Текст] / Ю.Матівос // Кіровоградська правда. - 2000. - 11 квітня. - С. 3
 
 
 
Матівос Ю. Як Карпенко-Карий Терещенка перевиховав [Текст] / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. - 2006. - 17 жовтня. - С. 3
 
 
 
Миронова С. М. Проблема добра і зла у творчості українських класиків [Текст] / С.М. Миронова // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2008. - № 33. - С. 17-20
 
 
 
Момотюк, Тамара. Інтегрований компаративний урок за п’єсами Мольєра "Міщанин-шляхтич" та І. Карпенгка-Карого "Мартин Боруля" [Текст] / Тамара Момотюк, Раїса Вишневська (Введено зміст) // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2011. - № 10. - С. 31-34
 
 
 
Модло О.П. Основний закон життя - це...: Урок за творами Оноре де Бальзака "Гобсек", І.Карпенка-Карого "Хазяїн" [Текст] / О.П. Модло, А.В. Шкітіна (Введено зміст) // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2008. - № 25. - С. 8-9
 
 
 
Недогода Я. "Чесно пишу, чесно бачу" [Текст] / Я. Недогода // Народне слово. - 2011. - 31 березня. - С. 3
 
 
 
Новиков, Анатолій. Карпенко-Карий в контексті літературно-мистецького життя другої половини ХІХ - початку ХХ ст. [Текст] / А. Новиков // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2010. - № 3. - С. 2-8
 
 
 
Новиков А. Тема духовного здоров'я українського народу в п'єсах драматургів театру корифеїв [Текст] / А. Новиков // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2009. - № 3. - С. 9-12
 
 
 
Новиков А.О. Проблема злочину й кари в п’єсах драматургів театру корифеїв: морально-психологічний аспект [Текст] / А. О. Новиков // Вивчаємо Українську мову та літературу. - 2009. - № 15. - С. 2-5
 
 
 
Нуньєс О. Карпенко-Карий і Одеса [Текст] : На книжкову полицю / О. Нуньєс // Культура і життя. - 2004. - 24 серпня. - С. 2
 
 
 
Ободовська Н. Творчість Івана Карпенка-Карого [Текст] / Н. Ободовська // Дивослово. - 2007. - № 9. - С. 14
 
 
 
Оладько, Таїсія. Жанрово-стильові комедії І. Тобілевича (Карпенка-Карого) "Чумаки" [Текст] / Таїсія Оладько  // Українська мова і література в школі. - 2010. - № 7. - С. 39-42
 
 
 
Орел С. Тетяна Карпенко:"Тільки та музика справжня,яка хвилює" [Текст] / С.Орел // Вечірня газета. - 2000. - 7 липня. - С. 7
 
 
 
Орел С. Хутір Надія - колиска театру корифеїв [Текст] / С. Орел // День. - 2003. - 4 квітня.-С.8
 
 
 
Орел С. Поповнюючи музей, ми збагачуємо майбутнє [Текст] / С. Орел // Вечірня газета. - 2002. - 18 жовтня. - С. 12
 
 
 
Павлів, Ірина. Історична трагедія Івана Карпенка-Карого "Сава Чалий" [] : Спарений урок у 10 класі / Ірина Павлів // Дивослово. - 2010. - № 11. - С. 21-30
 
 
 
Педан-Попіль Н. Комізм Карпенка-Карого [Текст] : (До 80-ліття з дня смерти) / Н.Педан-Попіль // Календар-альманах Нового Шляху. - 1989. - С. 144-154
 
 
 
Пискурев С. ...Как в Космосе [Текст] : Андрей Жолдак-Тобилевич выдал трем сестрам по железнодорожному билету / С.Пискурев // Art-line. - 1999. - N 4. - С. 14
 
 
 
Погрібний В. Карпенко-Карий закликав - творити [Текст] : "Вересневі самоцвіти" - перші в цьому століття / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 2001. - 15 вересня. - С. 1
 
 
 
Погрібний В. Поховано останнього внука Карпенка-Карого [Текст] / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 2001. - 19 квітня. - С. 1
 
 
 
Погрібний В. Привітає всіх сам Карпенко- Карий [Текст] : У чеканні "Вереневих самоцвітів" / В. Погрібний // Кіровоградська правда. - 2003. - 18 вересня. - С. 2
 
 
 
Погрібний В. Хто візьме в земляки Тобілевичів? [Текст] / В.Погрібний // Кіровоградська правда. - 1999. - 10 серпня. - С. 3
 
 
 
Потапова Т.В. Урок з елементами компаративного аналізу за творами О. де Бальзака "Гобсек", І. Карпенко-Карого "Хазяїн", М. Гоголя "Мертві душі". 10-й клас / Т. В. Потапова (Введено зміст) // Зарубіжна література в школі. - 2012. - № 20 (жовтень). - С. 25-28
 
 
 
Розвозчик, Марія. Іван Карпенко-Карий [Текст] : Цикл уроків з української літературири у 10 класі / М. Розвозчик // Українська мова і література в школі. - 2004. - № 3. - С. 44-48
 
 
 
Романюк Л. Через призму прожитого [Текст] / Л. Романюк // Народне слово. - 2010. - 9 грудня. - С. 4
 
 
 
Самонова В. Він співав, як міг, від серця... [Текст] / В. Самонова // Народне слово. - 2011. - 10 листопада. - С. 10
 
 
 
Сафонова А. Дослідницька робота учнів під час вивчення комедії Івана Карпенко-Карого "Сто тисяч" [Текст] / А.Сафонова // Дивослово. - 2000. - № 6. - С. 27-31
 
 
 
Селецька Н. В.Карпенко:"Багато з того,що мені хотілося б, я собі не можу дозволити" [Текст] : Інтерв'ю з начальником СБУ по Кіровоградській області В.Карпенком / Н.Селецька // 21-й канал. - 2000. - 2 листопада. - С. 1,2
 
 
 
Старшина роду - Іван Тобілевич [Текст] : До 160-річчя з дня народження І.К.Карпенка- Карого // Кіровоградська правда. - 2005. 4 жовтня. - С. 3
 
 
 
Стеценко, Леонід. Початок громадської діяльності І. Тобілевича [Текст] / Леонід Стеценко // Мистецтво. - 1955. - № 5 . - С. 26-31
 
 
 
Тільнов В. "Типажі" для "Мартина Борулі" Тобілевич міг списувати... з маловищан! [Текст] / В. Тільнов // Маловисківські вісті. - 2009. - 16 вересня. - С. 1
 
 
 
Ткачук Т. Творець українського народного театру [Текст] / Т. Ткачук // Світловодськ вечірній. - 2005. - 29 вересня. - С. 8
 
 
 
Тобілевич В. З артистичної сім"ї Тобілевичів [Текст] / Тобілевич В. // Народне слово. - 2001. - 13 грудня. - С. 2
 
 
 
Тобілевич В. Родинне гніздо Тарковських і Тобілевичів [Текст] / Тобілевич В. // Народне слово. - 2002. - 13 серпня. - С. 3
 
 
 
Тобілевич В. Скарб Карпа Тобілевича [Текст] / Тобілевич В. // Народне слово. - 2005. - 20 травня. - С. 4
 
 
 
Тобілевич В. Сподвижниця Карпенка - Карого [Текст] / Тобілевич В. // Народне слово. - 2005. - 15 жовтня. - С. 2
 
 
 
Унгурян О. Чтобы Иван Карпенко- Карый не ставил в театре свою пьесу " Хозяин ", бросавшую тень на Киевского миллионера, драматургу предлагали 30 тысяч рублей золотом [Текст] : Исполняется 160 лет со дня рождения корифея украинской сцены / О. Унгурян // Факты. - 2005. - 22 сентября. - С. 15
 
 
 
Федоренко О. Володимир Карпенко: "Білих плям" у вітчизняній історії стає менше / О. Федоренко // Народне слово. - 2009. - 5 березня. - С. 3
 
 
 
Френчко Л. Знаменитости степной столицы [Текст] : Андрей Тобилевич / Френчко Л. // Ведомости. - 2005. - 14 , 21 октября. - С. 8
 
 
 
Фурсова Л. Мистецькі паралелі: Мольєр. "Міщанин-шляхтич" - Карпенко-Карий. "Мартин Боруля" [Текст] : Компаративний ідейно-тематичний аналіз / Л. Фурсова (Введено зміст) // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 2004. - № 4. - С. 16-20
 
 
 
Харченко Ю. Куценківські читання. З поглядом у минуле і майбутнє [Текст] / Ю. Харченко // Кіровоградська правда. - 2010. - 19 лютого. - С. 11
 
 
 
Харченко Ю. 25 років і сотні сторінок [Текст] / Ю. Харченко // Кіровоградська правда. - 2010. - 21 травня. - С. 12
 
 
 
Хоменко І. Наш музей [Текст] : Вісті з Кіровоградщини / Хоменко І. // Літературна Україна. - 2004. - 22 липня. - С. 2
 
 
 
Хоменко І. Вісті з Кіровоградщини [Текст] / Хоменко І. // Літературна Україна. - 2004. - 12 серпня. - С. 2
 
 
 
Хосяінова Л. З плеяди українських патріотів [Текст] / Л. Хосяінова // Народне слово. - 2010. - 1 квітня. - С. 7
 
 
 
Хосяінова Л. "На могилі високій спомину спів мій виросте чорнобривцем..." [Текст] / Л. Хосяінова // Молодіжне перехрестя. - 2007. - 19 квітня. - С. 9
 
 
 
Хосяінова Л. "Тому й узявся за перо" [Текст] / Л. Хосяінова // Народне слово. - 2011. - 12 травня. - С. 10
 
 
 
Цибульський М. Максим Горький і сини Карпенка-Карого [Текст] / М.Цибульський // Кіровоградська правда. - 2000. - 7 листопада. - С. 3
 
 
 
Чорній, Степан. Театральні ідеї та естетичні принципи Карпенко-Карого [Текст] / Степан Чорній // Визвольний шлях. - 1974. - Кн. 7-8 . - С. 809-810
 
 
 
Чорний О. "Життя, віддане людям" [Текст] / Чорний О. // Народне слово. - 2004. - 17 січня. - С. 1
 
 
 
Шпильова Н. Вивчення трагедії "Сава Чалий" Івана Карпенка-Карого в 10-му класі [Текст] : 100-річчю від часу написання трагедії "Сава Чалий"(1899) присвячується / Н.Шпильова // Українська мова та література. - 1999. - № 42. - С. 12-17
 
 
 
І. К. Тобілевич (Карпенко-Карий) в Одесі [Текст] : Бібліографічний покажчик / М-во культури і мистецтв України, ОДНБ ім. М. Горького, 2004. - 17
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
==Web-ресурси==
 
  
[http://library.kr.ua/kray/abrys/karpenko/index.html Проект — Єлисаветградський абрис. Персони українського театру // Карпенко-Карий (Тобілевич) Іван Карпович]
+
[https://old.library.kr.ua/kray/kariy/kariy.html Іван Карпенко-Карий (І. К. Тобілевич) у фотографіях (Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д. І. Чижевського)]
  
[http://library.kr.ua/kray/kariy/kariy.html Іван Карпенко-Карий (І.К. Тобілевич) у фотографіях]
+
[https://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/ak/k02_u.html Іван Карпович Карпенко-Карий (Тобілевич) (Кіровоградський міський літературно-меморіальний музей І. К. Карпенка-Карого]
  
[http://library.kr.ua/elib/ind_kariy.html ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ (ТОБІЛЕВИЧ): Повні тексти творів]
+
[https://uain.press/blogs/1085628-1085628 Карпенко-Карий: Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене (Український інтерес)]
  
[http://ukrcenter.com/Література/19376/Іван-Карпенко-Карий Іван Карпенко-Карий. Біографія. Твори]
+
[https://esu.com.ua/article-10051 Карпенко-Карий Іван (Енциклопедія Сучасної України)]
  
[http://litplayer.com.ua/authors/karpenko-karyi Твори Карпенка-Карого на аудіобібліотеці litplayer]  
+
[https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1605 Карпенко-Карий Іван. Біографія Івана Карпенко-Карого (УкрЛіб. Бібліотека української літератури)]
  
[http://archive.org/search.php?query=creator%3A%22Karpenko-Kary%2C+I.%2C+1845-1907%22 Karpenko-Kary, I., 1845–1907]
+
[http://librarychl.kr.ua/kn_in/shevchenko-nadyhae/doslidnyky/karpenko.php Карпенко-Карий Іван Карпович (Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка)]
  
[https://sites.google.com/site/openbookclassic/ukraienska-literatura/karpenko-karij-i-k Іван Карпенко-Карий: П'єси]  
+
[https://library.kr.ua/abrys/karpenko/bibl/ Карпенко-Карий (Тобілевич) Іван Карпович. Бібліографічний покажчик видань у фондах ОУНБ ім. Чижевського. (Біобібліографія. ОУНБ ім. Д. І. Чижевського)]
  
[http://lib.misto.kiev.ua/UKR/TVIR/KARPENKO-KARII/ Iван Карпенко-Карий]
+
[https://library.kr.ua/abrys/karpenko/ Карпенко-Карий (Тобілевич) Іван Карпович. Персони українського театру (ОУНБ Д. І. Чижевського)]
  
[http://www.ukrlit.vn.ua/author/kariy.html КАРПЕНКО-КАРИЙ (1845 — 1907)]
+
[https://24tv.ua/175-rokiv-vid-dnya-narodzhennya-ivana-karpenko-novini-ukrayini_n1424243 Факти про Карпенка-Карого, які вас здивують (24 канал)]
  
[http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/muz_kar_u.html Кіровоградський міський літературно-меморіальний музей І.К.Карпенка-Карого]
+
[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%83%D1%82%D1%96%D1%80_%D0%9D%D0%B0%D0%B4%D1%96%D1%8F Хутір Надія (Вікіпедія)]
  
[http://www.regionalmuseum.kr.ua/muzkh_u.html Заповідник-музей "Хутір Надія"]
+
[https://ukrainaincognita.com/kirovogradska-oblast/kropyvnytskyi-raion/mykolaivka-kropyvnytskyi-raion-kirovogradska-oblast-2/khutir-nadiya Хутір Надія. Цікаві місця. Пам’ятки (Україна Інкогніта)]

Поточна версія на 11:58, 25 жовтня 2023

Іван Карпович Тобілевич (Карпенко-Карий)

Дата народження – 29(17).09.1845
Місце народження — с. Арсенівка, Бобринецький повіт, Херсонська губернія, Російська імперія (нині Новоукраїнський район, Кіровоградська область, Україна)
Дата смерті — 15 (2).09.1907
Місце смерті — м. Берлін, Німецька імперія
Місце поховання — с. Корлюгівка (нині Кропивницький район, Кіровоградська область, Україна)

Іван Карпович Тобілевич (29 вересня (17 за ст. ст.) 1845, с. Арсенівка (нині Новоукраїнський район, Кіровоградська область, Україна) – 15 вересня (2 за ст. ст.) 1907, м. Берлін) – український письменник, драматург, актор, режисер, громадський діяч (псевдоніми – Карпенко Карий, Гнат Карий).

Життя і діяльність

Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене.
Іван Карпович Тобілевич (Карпенко-Карий)

Він був одним із батьків новочасного українського театру,
визначним артистом та при тім великим драматургом,
якому рівного не має наша література.
І. Франко

Тобілевич Іван Карпович народився у невеличкому селі Арсенівка Бобринецького повіту Херсонської губернії 29 вересня (17 за ст. ст.) 1845 року у родині збіднілого шляхтича, який керував поміщицьким маєтком. В українську літературу він увійшов під псевдонімом Карпенко-Карий, що поєднує ім’я батька та прізвище улюбленого літературного персонажа – Гната Карого, героя п’єси Тараса Шевченка «Назар Стодоля».

У 1859 році Тобілевич закінчив з відзнакою Бобринецьке трикласне повітове училище і пішов працювати писарем у канцелярію поліцейського пристава в містечку Мала Виска (нині Новоукраїнського району Кіровоградської області), пізніше став канцеляристом міської управи. З 1865 року Іван Тобілевич працював у повітовому, згодом у міському поліцейському управлінні в місті Єлисаветграді (нині – м. Кропивницький Кіровоградської області); у 1868-1869 роках – секретарем міського поліцейського управління в Херсоні. Тут же він познайомився та потоваришував з колишнім членом Кирило-Мефодіївського братства Д. Пильчиковим.

У 1869 році Іван Тобілевич одружився з Надією Тарковською, а через два роки (1871 р.) неподалік Єлисаветграда, на землі, що дісталася дружині у спадок, заклав садибу, яку після смерті дружини (1881 р.) назвав на її честь Надеждівка (нині – філія Кіровоградського обласного краєзнавчого музею заповідник-музей І. К. Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія).

Перший літературний твір Тобілевича з’явився 1883 року: оповідання «Новобранець» було опубліковано під псевдонімом Гнат Карий. Проте найбільше Іван Карпович прославився як драматург – написав 18 оригінальних п’єс, для яких характерні жанрове розмаїття (психологічні драми, мелодрами, драматичні балади, сатиричні комедії, трагедії, ліричні комедії, трагікомедії, п’єси у формі гротеску й фарсу), варіантність тлумачення образів, музичність і філософічність, дотичність до світової культури (паралелі з творчістю Шекспіра, Кальдерона, Бомарше, Гоголя та Островського, образами тогочасної зарубіжної драматургії), біблійні мотиви і колізії, особлива концепція жінки (серед жіночих образів практично відсутні негативні персонажі).

У 1883 році за зв’язок з українськими революційними гуртками і постачання паспортів революціонерам Тобілевича звільнили зі служби і незабаром відправили на три роки заслання (потім термін продовжили) в місто Новочеркаськ під гласний нагляд поліції. На засланні драматург одружився вдруге – з Софією Дітковською, хористкою трупи М. Старицького. Згодом гласний нагляд було замінено на негласний, і 1887 року сім’я Тобілевичів отримала дозвіл повернутися на хутір Надія.

У 1888-1890 роках Іван Карпович Тобілевич – актор трупи Миколи Садовського. Вийшовши із складу трупи разом із Панасом Саксаганським, він створив «Товариство російсько-малоросійських артистів під керівництвом Саксаганського», яке на рубежі століть було найкращим українським театральним колективом. На його базі 1900 року виникла знаменита «Малоросійська трупа Марка Лукича Кропивницького під керівництвом Саксаганського й Садовського за участю Марії Костянтинівни Заньковецької», а після виходу з неї двох останніх і Марка Лукича Кропивницького – «Товариство малоросійських артистів під керівництвом П. К. Саксаганського за участю Івана Карпенка-Карого» (1905-1907 рр.).

Працюючи на сцені з 1889 року і до кінця життя як професійний актор, Іван Тобілевич створив цілу низку неповторних сценічних образів, які є справжнім скарбом створюваного ним реалістично-побутового театру і передумовою виникнення театру сучасного. Його акторське амплуа мало широкий діапазон – від яскраво-комічних (Мартин Боруля, Терешко Сурма, Прокіп Шкурат) до героїчно-романтичних (Назар Стодоля) образів. Для Тобілевича-актора, за свідченням сучасників, було характерним філософське розуміння й узагальнення життя. Він досягав вершин простоти і правдивості, спираючись на психологічну заглибленість, безпосередність і щирість гри. Кожен його персонаж позначений особливим українським колоритом.

У 1906 році Іван Карпенко-Карий тяжко захворів, залишив сцену і виїхав на лікування до Німеччини. 15 вересня 1907 року він помер у Берліні. Тіло було перевезено в Україну і поховано, згідно з заповітом, на кладовищі в селі Корлюгівка поблизу родового маєтку.

У 1956 році Хутір Надія оголошено державним музеєм-заповідником. Його унікальність відзначалась багатьма видатними діячами української культури, серед яких Юрій Яновський, Петро Панч, Олесь Гончар, Олександр Корнійчук та інші.

П’єси Івана Карповича Карпенка-Карого

• «Бурлака» (1883)
• «Не так пани, як підпанки» (1883)
• «Бондарівна» (1884)
• «Розумний і дурень» (1885)
• «Наймичка» (1885)
• «Безталанна» (1886)
• «Мартин Боруля» (1886)
• «Сто тисяч» (1890)
• «Батькова казка» (1892)
• «Паливода ХVІІІ століття» (1893)
• «Лиха іскра поле спалить і сама щезне» (1896)
• «Понад Дніпром» (1897)
• «Чумаки» (1897)
• «Сава Чалий» (1899)
• «Хазяїн» (1900)
• «Гандзя» (1902)
• «Суєта» (1903)
• «Житейське море» (1904)

Екранізовані п’єси Івана Карпенка-Карого (Тобілевича)

• «Мартин Боруля» (1953, реж. О. Швачко)
• «Наймичка» (1964, реж. І. Молостова, В. Лапокниш)
• «Сто тисяч» (1957, реж. В. Іванов)
• «Хазяїн» (1967, реж. Ю. Некрасов, А. Ріпко)
• «Житєйське море» (1983, реж. Алла Бабенко, Василь Вітер)

Пам’ять

У 1970 році під час святкування 125-річчя від дня народження Івана Карповича Тобілевича (Карпенка-Карого) за участю найвидатніших сучасних українських письменників та діячів театру започатковано щорічне свято театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти», яке з 1990 року стало Всеукраїнським.

У 1982 році, до 100-річчя заснування українського театру корифеїв, відновлено будинок драматурга, що був зруйнований під час Другої світової війни у 1944 році. Напередодні відзначення 150-річного ювілею драматурга в ньому відкрито нову театрально-літературну і меморіальну експозицію.

У 1995 році з нагоди 150-річчя від дня народження І. К. Тобілевича (Карпенка-Карого) у Кіровограді (нині – Кропивницький) відкрито літературно-меморіальний музей. Вулиця, на якій розташований музей, носить ім’я драматурга.

У Дніпрі, Івано-Франківську, Черкасах, Запоріжжі та інших містах України є вулиці, названі на честь видатного драматурга.

1995 року в серії «Письменники нашої Батьківщини» вийшла поштова марка, присвячена І. К. Тобілевичу.

14 вересня 2015 року в обіг було введено ювілейну монету «Іван Карпенко-Карий» номіналом 2 гривні, яка належить до серії «Видатні особистості України».

Київський національний університет театру, кіно і телебачення носить ім’я І. К. Карпенка-Карого.

Фотогалерея

Бібліографія

Основні видання творів І. К. Тобілевича

Карпенко-Карий Іван Карпович (Тобілевич). Твори : в 3 т. / Іван Карпович (Тобілевич) Карпенко-Карий; упор. П. М. Киричок, упор. Л. Ф. Стеценко. – К. : Дніпро. – 1985. – Т. 1 : Драматичні твори / авт. передм. П. М. Киричок. – 1985. – 437 с. : портр. Т. 2 : Драматичні твори. – 1985. – 348 с. Т. 3 : Драматичні твори : Статті : Листи. – 1985. – 372 с.

Карпенко-Карий Іван Карпович. Вибрані п’єси / І. Карпенко-Карий ; авт. вступ. статті H. І. Падалка. – К. : Держлітвидав УРСР, 1964. – 463 с. : іл.

Карпенко-Карий Іван Карпович. Гандзя : драма з часів Руїни (1663-1687) / І. К. Карпенко-Карий; укл. О. Бабенко; Кіровогр. облдержадміністрація. Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів держ. влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій, КДПУ ім. В. Винниченка, Кіровоград. обл. організація Укр. т-ва охорони пам’яток історії та культури, Міський літ.-меморіальний музей І. Карпенка-Карого. – Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2003. – 79 с. : портр., фото. – (Сер. «Спадщина, що повертається»).

Карпенко-Карий Іван Карпович. Драматичні твори / І. К. Карпенко-Карий; вступ. ст., упоряд. і прим. Р. Я. Пилипчука; ред. С. Д. Зубков ; АН УРСР. – К. : Наук. думка, 1989. – 602 с. – (Бібліотека української літератури. Дожовтнева українська література).

Карпенко-Карий Іван Карпович. Житейське море. Суєта : п’єси / І. К. Карпенко-Карий. – К. : Кондор, 2021. – 182 с.

Карпенко-Карий Іван Карпович. П’єси / І. К. Карпенко-Карий ; авт. пеpедм. Л. Ф. Стеценко. – К. : Мистецтво, 1982. – 205 с. – (Сер. «Шкільна бібліотека»).

Карпенко-Карий Іван Карпович. Сава Чалий : вибране / І. К. Карпенко-Карий. – К. : Кондор, 2021. – 196 с.

Карпенко-Карий Іван Карпович. Хазяїн : комедія в 4-х діях / І. К. Карпенко-Карий ; авт. післям. П. Перепелиця. – К. : Дніпро, 1978. – 147 с. : портр.

Тобілевич Іван. Бондарівна : драма в 4-х діях / Іван Тобілевич. – Джерзі Сіті : Свобода, 1916. – 59 с.

Тобілевич Іван. Наймичка : драма в 5 діях / Іван Тобілевич. – Нью-Йорк : Друк. Павла Петрова, 1917. – 100 с. – (Сер. «Театральні твори»).

Тобілевич Іван. Паливода ХVIII століття : комедія зі співами і танцями на 4 дії / Іван Тобілевич. – Львів ; Тернопіль ; Ню-Йорк : Подільська театральна бібліотека, Б. р. – 42 с.

Матеріали про життя і творчість І. К. Тобілевича

Босько Володимир. [Іван Карпенко-Карий (Тобілевич)] // Історичний календар Кіровоградщини на 2020 рік. Люди. Події. Факти / Володимир Босько; Комунальний заклад «Кіровоградський обл. інститут післядипломної педагогічної освіти ім. Василя Сухомлинського». – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – С. 218 : фото.

Дем’янівська Людмила Семенівна. Іван Карпенко-Карий (І. К. Тобілевич) : життя і творчість: посіб. для студ. вуз. / Людмила Дем’янівська; гол. ред. М. С. Тимошик. – К. : Либідь, 1995. – 141 с. – Бібліогр.: с.143.

Карпенко-Карий Іван Карпович. Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий): листи, п’єси / І. К. Карпенко-Карий; укл. і вступ. ст. С. Бронза ; Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ, Кіровоградський нац. техн. ун-т. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2012. – 575 с.

Коломієць Ростислав Григорович. Театр Саксаганського і Карпенка-Карого / Ростислав Коломієць. – К. : Мистецтво, 1986. – 98 с. : іл.

Пільгук Іван Іванович. Іван Карпенко-Карий (Тобілевич) / І. І. Пільгук. – К. : Молодь, 1976. – 293 с.

Погребенник Володимир Федорович. Корифей : Літературний портрет Івана Карпенка-Карого / Володимир Погребенник. – К. : Веселка, 2008. – 30 с.

Спогади про Івана Карпенка-Карого : Збірник / укл., авт. передм., комент. Ростислава Пилипчука. – К. : Мистецтво, 1987. – 182 с.

Театр як Доля: Іван Тобілевич (Карпенко-Карий) / укл. О. В. Чуднов. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2012. – 365 с. : портр., фото, іл. – (Сер. «Елисаветградське коло»). – Текст: укр., рос.

Тобілевич Софія Віталіївна. Життя і творчість Івана Тобілевича (Карпенка-Карого) / Софія Тобілевич ; ред. Н. Падалка. – К. : Мистецтво, 1945. – 283 с. : портр.

Цибаньова Ольга Семенівна. Літопис життя і творчості І. Карпенка-Карого (І. К. Тобілевича) / Ольга Цибаньова. – К. : Дніпро, 1967. – 451 с.

Батько української драми : до 175-річчя від дня народження Карпенка-Карого (1845-1907) // Календар знаменних і пам’ятних дат. – 2015. – № 3. – С. 87-98 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.

Биков В. «Повенчался вторым браком с девицею дворянскою...» : з життя І. Карпенка-Карого / В. Биков // Вечірня газета. – 1992. – 1 травня.

Биков В. Про що розповіли метричні книги Знам’янської церкви : невідоме про Карпенка-Карого / В. Биков // Український театр. – 1992. – № 1. – С. 29.

Бронза Світлана. Неопубліковані листи І. Тобілевича (Карпенка-Карого) / Світлана Бронза // Вежа. – 2010. – № 25. – С. 112-222. – Бібліогр. в кінці ст.

Вітряк Вікторія. «Люди вмирають – ідеї вічні»: Про віхи життя Івана Карпенка-Карого / Вікторія Вітряк // День. – 2020. – № 161-162 (28-29 серпня). – С. 13.

Друге життя хутора Надія : Спогади В. Тобілевич // Народне слово. – 2017. – 19 січня. – С. 10 : фото.

Коваль Наталія. Те, чого ви не знали про Івана Карпенка-Карого / Наталія Коваль // Українська мова та література. – 2015. – № 2 (січень). – С. 5-6.

Корінь А. «Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). Листи, п’єси» / А. Корінь // Народне слово. – 2011. – 8 вересня. – С. 9.

Лісняк Катерина. Життєві стежки нащадків Тобілевичів / Катерина Лісняк // Народне слово. – 2015. – 30 квітня. – С. 6 : фото; Народне слово. – 2015. – 7 травня. – С. 10 : фото.

Матівос Ю. Юнкер Шевченко і аматор Тобілевич / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. – 2000. – 11 квітня. – С. 3.

Ободовська Н. Творчість Івана Карпенка-Карого / Н. Ободовська // Дивослово. – 2007. – № 9. – С. 14.

Осипчук Наталія. Корифей із хутора Надія / Наталія Осипчук // Україна молода. – 2020. – № 80 (28-29 серпня). – С. 14 : фото.

Панченко Володимир. Він був одним із батьків українського театру... : штрихи до портрету І. Карпенка-Карого в контексті епохи / Володимир Панченко // Вежа. – 1996. – № 2. – С. 136-143.

Пільгук Іван. Як доля звела двох корифеїв : Уривок з книги «Іван Карпенко-Карий (Тобілевич)» / Іван Пільгук // Народне слово. – 2016. – 6 жовтня. – С. 6 : фото.

Ревва Валентина. Печалі і радощі в садибі Тобілевичів та її невмирущий сад. Ювілейний рік Івана Карпенка-Карого / Валентина Ревва // Честь хлібороба. – 2020. – 1 грудня. – С. 2, 4 : фото.

Смоленчук Микола. Карпенко-Карий і рідний край / Микола Смоленчук // Кіровоградська правда. – 1970. – 2 вересня. – С. 3 ; Кіровоградська правда. – 1970. – 10 вересня. – С. 3.

Смоленчук Микола. Слово про Карпенка-Карого / Микола Смоленчук // Молодий комунар. – 1970. – 25 вересня. – С. 2-3. Стеценко Леонід. Початок громадської діяльності І. Тобілевича / Леонід Стеценко // Мистецтво. – 1955. – № 5 . – С. 26-31 : іл.

Ткачук Т. Творець українського народного театру / Т. Ткачук // Світловодськ вечірній. – 2005. – 29 вересня. – С. 8.

Тобілевич В. Марія Кресан: маловідома донька відомого батька / В. Тобілевич // Народне слово. – 2013. – 7 листопада. – С. 9 : фото.

Тобілевич Валентина. І. Тобілевич (Карпенко-Карий) в народній пам’яті : До 60-річчя заснування заповідника-музею «Хутір Надія» / Валентина Тобілевич // Народне слово. – 2016. – 22 вересня. – С. 9 : фото.

Хосяінова Л. З плеяди українських патріотів / Л. Хосяінова // Народне слово. – 2010. – 1 квітня. – С. 7.

Щербина С. В. «Сцена ж – мій кумир, театр – священний храм для мене!» : Іван Карпенко-Карий – актор першого українського професійного театру / С. В. Щербина // Педагогічний вісник. – 2014. – № 1-2. – С. 72-75 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.

Ярош В. Звідки Карий? : (І. К. Карпенко-Карий і М. Л. Кропивницький) / В. Ярош // Степ. – 1996. – № 1. – С. 19-21. – Зміст: «Підписав сам суперетендант Савостьян Подлевський»... ; Звідки єсьм, роде Тобілевичів?

Чорній Степан. Театральні ідеї та естетичні принципи Карпенко-Карого / Степан Чорній // Визвольний шлях. – 1974. – Кн. 7-8 . – С. 809-834.

Web-ресурси

Життєвий і творчий шлях Івана Карпенка-Карого (Мала Сторінка)

Іван Карпенко-Карий (Вікіпедія)

Іван Карпенко-Карий. Один, супроти цього валу (Укрінформ)

Іван Карпенко-Карий (І. К. Тобілевич) у фотографіях (Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д. І. Чижевського)

Іван Карпович Карпенко-Карий (Тобілевич) (Кіровоградський міський літературно-меморіальний музей І. К. Карпенка-Карого

Карпенко-Карий: Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене (Український інтерес)

Карпенко-Карий Іван (Енциклопедія Сучасної України)

Карпенко-Карий Іван. Біографія Івана Карпенко-Карого (УкрЛіб. Бібліотека української літератури)

Карпенко-Карий Іван Карпович (Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка)

Карпенко-Карий (Тобілевич) Іван Карпович. Бібліографічний покажчик видань у фондах ОУНБ ім. Чижевського. (Біобібліографія. ОУНБ ім. Д. І. Чижевського)

Карпенко-Карий (Тобілевич) Іван Карпович. Персони українського театру (ОУНБ Д. І. Чижевського)

Факти про Карпенка-Карого, які вас здивують (24 канал)

Хутір Надія (Вікіпедія)

Хутір Надія. Цікаві місця. Пам’ятки (Україна Інкогніта)