Струтинський Вілен Митрофанович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Микола Іванович Гродеков

народився — 16.10.1929
місце народження — с. Данилова Балка (нині - Ульяновського району Кіровоградської області)
дата смерті — 28.06.1993
місце смерті — м. Рим, Італія

Вілен Митрофанович Струтинський (16 жовтня 1929, с. Данилова Балка — 28 червня 1993, м. Рим) – український фізик-теоретик, член-кореспондент АН УРСР з 1972 року. Написав наукові праці з вивчення структури атомного ядра. Побудував теорію оболонкової структури атомних ядер та теорію врівноважених форм ядер і порогів поділу. Член Європейської академії наук і мистецтв (Трієста, Італія, 1991), Член Ради з ядерної фізики АН СРСР, член редколегії журналу «Ядерная физика».


Життя і діяльність

Вілен Митрофанович Струтинський народився 16 жовтня 1929 року в селі Данилова Балка (нині - Ульяновського району Кіровоградської області) в родині військовослужбовця. З 1930 по липень 1941 року жив разом з батьками в Одесі. На початку Великої Вітчизняної війни разом з матір’ю і братом був евакуйований в м. Сухий Лог Свердловської області, де проходив службу батько. В 1942 році сім’я перебралася до Свердловська, а після війни, в 1946 році, повернулася в Одесу.

В 1947 році В.М. Струтинський закінчив середню школу і вступив до Одеського державного університету на фізико-математичний факультет. У 1951 році був переведений на V курс Харківського державного університету, який закінчив у 1952 році з відзнакою за спеціальністю «Теоретична фізика». Після закінчення університету в лютому 1953 року В. М. Струтинський був направлений на роботу в сектор теорії атомного ядра Інституту атомної енергії імені І.В. Курчатова, де працював до 1970 року. Захистив кандидатську (1959, МІФІ, Москва) докторську (1965, Дубна) дисертації. В.М. Струтинський неодноразово брав участь у міжнародних наукових конференціях з ядерної фізики: в Голландії (1956), Канаді (1960), США (1963, 1964). У 1957-1958 роках стажувався в Інституті теоретичної фізики імені Нільса Бора (Копенгаген, Данія).

В 1967 році В.М. Струтинський був запрошений як гостьовий професор в цей же Інститут для роботи над своєю теорією. Там він працював до кінця 1970 року, а потім переїхав до Києва, де до 1991 року керував відділом теорії ядра Інституту ядерних досліджень АН УРСР. В 1991-1993 роках – він головний науковий співробітник відділу теорії ядра ІЯД НАН України.

Помер В.М. Струтинський 28 червня 1993 року в Римі.

Наукові праці В.М. Струтинського стосуються вивчення структури атомного ядра, теорії поділу ядер. Розвинув кількісну теорію кутових розподілів фрагментів поділу і продуктів реакцій, розробив метод розрахунку мас і енергій деформації ядер, який дав змогу відокремити оболонкові ефекти в енергії ядра і дослідити їхній вплив на властивості ядер.

У 1966 році теоретично встановив явище сильно деформованих важких атомних ядер у квазістаціонарному стані, зумовлене деформуванням в ядрах з числом нуклонів 230-250 оболонкової структури при досягненні ядрами деформацій зі станом осей порядку 1,8-2,0. Вперше висунув і обґрунтував уявлення про наявність у важких ядер двогорбого бар’єру поділу. Наукове значення його відкриття полягає в тому, що воно відіграло вирішальну роль в утвердженні нових наукових уявлень про процес поділу ядер, стимулювало численні теоретичні дослідження та експерименти. Розроблена півстоліття тому теорія В. М. Струтинського і тепер з успіхом використовується для пояснення багатьох процесів, що супроводжуються значною зміною форми ядра. Через відносну простоту та узгодження з експериментом метод оболонкових поправок В. М. Струтинського дотепер є найбільш ефективним методом розрахунків мас, рівноважних деформацій ядер, енергії деформації ядер, бар’єрів поділу, періодів напіврозпаду та інших властивостей ядер, що діляться, особливо стабільності надважких ядер.

Праці В.М. Струтинського є найбільш значними в дослідженні теорії атомних ядер. Вони обговорюються на багатьох міжнародних наукових конференціях, деякі з них були присвячені вивченню нових аспектів процесу поділу ядра, що виходять саме з теорії В.М. Струтинського. Вираз «енергетична теорема Струтинського», «двогорбий бар’єр поділу Струтинського» та інші широко увійшли в світову наукову літературу з теорії ядра і ядерної фізики. Статті В.М. Струтинського «Оболочечные эффекты в массах ядер и энергиях деформации» (1967) и «Оболочки в деформированных ядрах» (1968) визнані Інститутом наукової інформації США як ті, що найбільш цитують. В.М. Струтинський підготував багато спеціалістів, його учні стали кандидатами і докторами наук, професорами. Наукова інтуїція, професіоналізм фізика-теоретика, критичне ставлення до роботи та людська чуйність, цікавість до нового, принциповість і безкомпромісність створили В.М. Струтинському високий авторитет серед вітчизняних та зарубіжних вчених.


Нагороди

Медалі «За трудові заслуги» (1983) і «В пам’ять 1500-річчя м. Києва».

Лауреат наукової премії фонду А. фон Гумбольдта (1991).

Премія з ядерної фізики ім. Т. Боннера Американського фізичного товариства за дослідження в галузі теорії оболонкової структури, поділу ядер і стабільності важких і надважких ядер (1978).

Звання почесного доктора наук Копенгагенського університету (1979, за пропозицією Інституту ім. Нільса Бора (Данія) у зв’язку з 500-річним ювілеєм Копенгагенського університету).


Бібліографія

Праці В.М. Струтинського

Струтинский В.М. Оболочечные поправки к классической модели для энергии ядра. - Препринт ИАЭ. - 1108, Москва, 1966; Nuclear Physics А95, 1967. - С. 420-442

Струтинский В.М., Бъернхольм С. Промежуточные состояния в делении ядер // Труды Международного симпозиума по структуре ядра, Дубна. - Вена: Изд-во МАГАТЭ. - С. 431-441

Струтинский В.М. Энергия деформации и деления ядер // Труды Международной школы по структуре ядра, Алушта, 1972. - К.: Изд. Д6465, ОИЯИ, 1972. - С. 467 – 491

Струтинский В.М. Деление ядер // Природа. - 1976. - № 9. - С.78-91


Література про життя і діяльність В.М. Струтинського

Бузько В.Л. Видатні діячі в галузі фізики і техніки Кіровоградщини: посібник для вчителів фізики та астрономії /За ред. проф. С.П.Величка. - Кіровоград: ФО-П Александрова М.В., 2010. - 116 с.

Корнеев С.Г. Советские ученые – почетные члены научных организаций зарубежных стран. - М, 1981. - С. 152


Web-бібліографія

Видатні діячі в галузі фізики і техніки Кіровоградщини http://www.slideshare.net/makudrya/buzko

Из истории сверхтяжелых елементов http://museum.jinr.ru/old/POPULAR/Elements.htm

Реакція ядерного поділу http://ua.convdocs.org/docs/index-4121.html?page=7

«Нобелевское» открытие российских ученых признано мировым сообществом

СТРУТИНСЬКИЙ Вілен Митрофанович http://www.nas.gov.ua/UA/Sites/PersonalSite/Pages/default.aspx?ffn1=Email&fft1=Eq&ffv1=StrutynskyyVM19291993

Струтинский Вилен Митрофанович: Материал из Википедии – свободной энциклопедии