Відмінності між версіями «Смоленчук Микола Кузьмович»

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 43: Рядок 43:
 
==Світлини==
 
==Світлини==
  
Фотопортрет. М.К. Смоленчук
 
  
 
<gallery>
 
<gallery>
 
Файл:Smolenchuk1.jpg|Микола Кузьмович Смоленчук на обкладинці книжки "Сиве Покоління"
 
Файл:Smolenchuk1.jpg|Микола Кузьмович Смоленчук на обкладинці книжки "Сиве Покоління"
Файл:Smolenchuk2.jpg|Микола Смоленчук.
+
Файл:Smolenchuk2.jpg|Микола Смоленчук
 
Файл:Smolenchuk3.jpg|Молодий Микола Смоленчук. 50-ті роки. Бобринецький район
 
Файл:Smolenchuk3.jpg|Молодий Микола Смоленчук. 50-ті роки. Бобринецький район
 
Файл:Smolenchuk4.jpg|М. К. Смоленчук (другий ліворуч) та С.&nbsp;О.&nbsp;Гопованівський (крайній праворуч) на Хуторі Надія. 70-ті роки
 
Файл:Smolenchuk4.jpg|М. К. Смоленчук (другий ліворуч) та С.&nbsp;О.&nbsp;Гопованівський (крайній праворуч) на Хуторі Надія. 70-ті роки

Версія за 14:43, 14 вересня 2023

Микола Кузьмович Смоленчук

Дата народження — 3.07.1927
Місце народження — м. Бобринець, Зінов’євська округа, УCРР (нині Кіровоградська область, Україна)
Дата смерті — 12.01.1993
Місце смерті — : м. Кіровоград (нині м. Кропивницький), Кіровоградська область, Україна
Місце поховання — м. Кіровоград, Далекосхідне кладовище

Микола Кузьмович Смоленчук (3 липня 1927, м. Бобринець, Зінов’євська округа, УСРР (нині Кіровоградська область, Україна) – 12 січня 1993, м. Кіровоград (нині м. Кропивницький), Кіровоградська область, Україна) – прозаїк і літературознавець, член Спілки письменників України (з 1963 р.).



Життя і діяльність

Просто він залишив по собі добрий слід на Землі, бо був справжнім українцем,
добродієм — Людиною вільною, з глибинною душею, шляхетним серцем,
Людиною, що прагне до прекрасного й здатною творити лише Добро.

О.О. Бабенко

Микола Кузьмович Смоленчук народився 3 липня 1927 року в селянській родині в районному містечку Бобринець. Тут він пішов до школи. У роки війни був вивезений до Німеччини. Втік з неволі, потрапив у трудову армію. Ось як сам Микола Смоленчук згадує про це: «Я, Смоленчук Микола Кузьмович, 1927 року народження, був вигнаний до Німеччини 2 березня 1944 року, за 14 днів до приходу наших військ в містечко Бобринець Кіровоградської області, де я знаходився на окупованій території. В Німеччині спочатку працював на бауерів у селі Шенштедт поблизу Лангензальце (Тюрінгія). Восени я потрапив у штрафтабір «Рай-Арбайт-Дінс» (табір трудової повинності) на Голландському кордоні, де пробув до березня 1945 року. Звідси втік після того, як табір (під час обстрілу) був спалений і нас розвезли по бауерах. Пройшов Вестфалію і землю Кассель. Був звільнений американськими військами поблизу м. Мюльгаузен. Кілька місяців там я перебував у таборі для переміщених осіб. Про все це описано мною в автобіографічному романі «Сиве покоління» (1965)».

У 1947 році Микола Смоленчук повертається до Бобринця і вступає до сільськогосподарського технікуму, здобуває професію агронома-садівника, бо мав мрію прикрашати садами свій рідний край. У 1950 році він вступає до Кіровоградського педагогічного інституту і стає учителем української мови і літератури. Ще в студентські роки Смоленчук захоплюється краєзнавством. Пізніше вийдуть його історичні повісті «Степівчани» (1963), «Родня» (1968) та «Білі банкети» (1985), де історія рідного краю переплітається з живописним описом природи.

Після закінчення інституту Микола Кузьмович учителює на Кіровоградщині та Черкащині. У 1963 році за рекомендацією Максима Рильського Смоленчук стає членом Спілки письменників України, протягом тривалого часу він – єдиний її представник у Кіровограді. Згодом літературознавець захищає дисертацію та отримує ступінь кандидата філологічних наук. Його наукова праця була присвячена дослідженню творчості Марка Лукича Кропивницького. Далі Микола Кузьмович працює в Кіровоградському та Луцькому (завідував кафедрою української літератури) педінститутах.

У 1972 році Миколу Смоленчука звинувачують у «буржуазному націоналізмі», переслідують і на півтора десятиліття відсторонюють від активного громадського та літературного життя.

М. Смоленчук був засновником музею Марка Кропивницького в Бобринці, доклав чимало зусиль, щоб зберегти в Кіровограді меморіальний будинок Марка Лукича Кропивницького на колишній Болотяній вулиці.

Як член організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури Смоленчук допомагав у зборі експонатів та оформленні музею І. К. Микитенка у с. Рівному, переймався долею відкриття музею Ю. І. Яновського у с. Нечаївці. Микола Кузьмович був організатором щорічних наукових конференцій за програмою театрального свята «Вересневі самоцвіти».

У 1985 р. за його сприяння у Кіровограді відбулася наукова конференція «І. К. Карпенко-Карий – видатний драматург, актор, громадський діяч», присвячена 140-річчю від дня народження драматурга. На цій конференції виступили 97 науковців з усіх областей України. Микола Кузьмович виступив з доповіддю «І. К. Карпенко-Карий та рідний край». Опікувався М. Смоленчук і долею Хутора Надія, написав нарис «Хутір Надія».

Микола Кузьмович доклав чимало зусиль, щоб зберегти в Кіровограді меморіальний будинок родини Тобілевичів на колишній Знам'янській вулиці, був ініціатором створення музею І. К. Карпенка-Карого у цьому приміщенні. На жаль, він не дожив до відкриття музею лише 2 роки, але його зусилля, праця зі збереження цієї пам'ятки не зникли безслідно. У фондах музею зберігається архів М. Смоленчука. Особливо цікавим є рукописний план упорядкування музейних кімнат та садиби, розроблений Миколою Кузьмовичем.

Внесок Смоленчука в історію літератури краю, театрознавства, краєзнавства є просто неперевершеним: він вперше ввів до наукового обігу власні краєзнавчі розвідки і нариси з біографії й творчості М. Кропивницького, І. Тобілевича (Карпенка-Карого), В. Винниченка, А. Фета, чия доля пов'язана з нашим краєм, а також відомості про становлення нашого театру, відомого як театр корифеїв.

Остання робота М. Смоленчука – «Помилки у жандармському циркулярі», опублікована в газеті «Кіровоградська правда» 3-4 червня 1988 року, викликала великий інтерес серед любителів літератури. Так, відомий краєзнавець, шанувальник літератури та мистецтва Ю.В. П’ядик, ознайомившись з цією працею, написав у листі до Миколи Кузьмовича: «Дуже Ви мене потішили, приславши нариса про Винниченка, і не тільки тому, що Володимир Винниченко був і справді Винятковою людиною, а тому, що дуже докладно автор описує свої пошуки. Це для мене дуже важливо і повчально. Автор справді виконав колосальну роботу. За це йому честь і хвала. Щоб розібратися в його пошуках і використати набутий ним досвід, потрібен час».

У Миколи Кузьмовича було багато друзів і серед учителів. Директор першої в Україні національної школи козацько-лицарського виховання № 21 Василь Іванович Каюков у 1995 році створив кімнату-музей М.К. Смоленчука, що стала літературною світлицею. Він завжди говорив про Миколу Кузьмовича як про порядну, працьовиту, добру людину, яка безмежно любила Україну та свій рідний край.

Кожний твір Миколи Смоленчука – то своєрідна монографія про життя нашого народу в певну добу.

Помер письменник 12 січня 1993 року у Кіровограді і похований на Далекосхідному кладовищі.


Світлини

Бібліографія

Один із "сивого покоління":

Основні видання творів

Смоленчук, Микола Кузьмич. Білі бланкети [Текст] : Історичний роман / Микола Смоленчук,, 1985. - 327 с.

Смоленчук, Микола Кузьмич. Марко Кропивницький і його рідний край [Текст] / Микола Смоленчук,, 1971. - 74, [2] с.

Смоленчук, Микола Кузьмич. Ой літав орел [Текст] : [Про життєвий і творчий шлях основоположника укр. проф. театру М.Л. Кропивницького: Іст. роман] / Микола Смоленчук,, 1969. - 281, [2] с.

Смоленчук, Микола Кузьмич. Родня [Текст] : Історична повість / Микола Смоленчук,, 1968. - 126, [1] с

Смоленчук, Микола Кузьмич. Сиве покоління [Текст] : Роман: Кн. 1-3 / Микола Смоленчук,, 1965. - 347, [2] с.

Смоленчук, Микола Кузьмич. Хутір Надія [Текст] : Держ. заповідник, садиба-музей І.К. Карпенка-Карого (Тобілевича): Нарис / Микола Смоленчук,, 1967. - 20, [1] с.


Література про життя і діяльність

Блакитні вежі [Текст] : хрестоматія / ред. Василь Бондар, 2009. - 405,[2] с.

Бондар, Василь Васильович. У пошуках слова значущого [] : Статті, інтерв’ю, рецензії / Василь Бондар, 2008. - 291,[4] с.

Гусейнов, Григорій Джамалович. Незаймані сніги : п’ятнадцять мандрівних історій [Текст] : [документальні повісті] : в 3 кн. Кн. 2, 2010. - 559 с. (Введено зміст)

Із сивого покоління: Микола Смоленчук - людина, письменник, вчений [] / Кіровоградська обл. орг. Українського т-ва охорони пам'яток історії та культури, КДПУ ім.В.Винниченка, 2003. - 213 с.


Статті

Бабенко Олег Один із "сивого покоління" [Текст] : Письменнику й ученому Миколі Смоленчуку 3 липня виповнилося б 75 років / Олег Бабенко // Кіровоградська правда. - 2002. - 6 липня. - С. 3

Бабенко О. Письменнику й ученому Миколі Смоленчуку виповнилося б 80 [Текст] : Ювілеї / О. Бабенко // Кіровоградська правда. - 2007. - 6 липня. - С. 5

Бабенко О. Людина із шляхетним серцем / О. Бабенко // Народне слово. - 2007. - 12 липня. - С. 3

Бабенко, Олег Мудрий добродій [Текст] : До 75-річчя від дня народження М.К.Смоленчука / Олег Бабенко // Освітянське слово. - 2002. - № 7-8. - С. 14

Віктор Близнець: "...Щось найбільше мене зв"язує з добрим чоловіком Смоленчуком" [Текст] : Листи Віктора Близнеця до Миколи Смоленчука // Народне слово. - 2003. - 12 серпня. - С. 3

Бондар В. Це було останнє інтерв"ю [Текст] : 3 липня - День народження М.К.Смоленчука / В. Бондар // Вечірня газета. - 1997. - 3 липня. - С. 3,6

Григорчук С. На честь Миколи Смоленчука [Текст] : Спорт / Григорчук С. // Честь хлібороба. - 2005. - 11 жовтня. - С. 3

Даценко О. В. Вивчення творчості письменника-земляка М. К. Смоленчука [Текст] / О. В. Даценко // Педагогічний вісник. - 2009. - № 3-4. - С. 142-147

Корінь Т. Микола Смоленчук повертається... / Т. Корінь // Кіровоградська правда. - 2008. - 25 січня. - С. 1

Куманський Б. Повернення з небуття [Текст] / Б. Куманський // Народне слово. - 2003. - 4 грудня. - С. 3

Кудря С. Чотири зали - чотири епохи : 18 травня - Міжнародний день музеїв / С. Кудря // Кіровоградська правда. - 2009. - 19 травня. - С. 6

Куценко Л. Із сивого покоління [Текст] : Спогад-роздум з нагоди 70-річчя письменника Миколи Смоленчука / Л. Куценко // Народне слово. - 1997. - 3 липня

Левочко В. Дружина письменника / В. Левочко // Кіровоградська правда. - 2008. - 12 лютого. - С. 6

Марко В. "Тільки добро породжує добро..." [Текст] : Ці слова сказав Микола Смоленчук у нашій останній розмові / В. Марко // Кіровоградська правда. - 1997. - 5 липня. - С. 3

Наумчак Л. Син степу / Л. Наумчак // Честь хлібороба. - 2007. - 7 липня. - С. 3

Недбальська О. Митець і життя [Текст] : 3 липня нашому землякові - Миколі Смоленчуку - виповнилося б 75 років / О. Недбальська // Народне слово. - 2002. - 4 липня. - С. 3

Романюк Н. Пам’яті "буржуазного націоналіста" / Н. Романюк // Народне слово. - 2008. - 26 січня. - С. 1

Філоненко М. На честь славетних земляків [Текст] / Філоненко М. // Честь хлібороба. - 2003. - 16 серпня. - С. 2



Web-ресурси

СИН ПОЛИНОВИХ СТЕПІВ

Смоленчук Микола Кузьмович

Микола Смоленчук

Він переймався долею краю

Скарбничий, який продовжував шукати скарб

Йому виповнилося б 80...

Степівчани. М.Смоленчук

Наукові записки КДПУ ім. В.К. Винниченка, випуск № 47 Пам'яті Миколи Смоленчука