Сергієнко Раїса Михайлівна

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Раїса Михайлівна Сергієнко

народився — 13.07.1925
місце народження — м. Новоукраїнка Кіровоградської області
дата смерті — 20.03.1987
місце смерті — м. Одеса

Сергієнко Раїса Михайлівна (1925 – 1987) – оперна співачка, народна артистка СРСР. Народилася в м. Новоукраїнка Кіровоградської обл.


Життя і діяльність

Раїса Сергієнко народилася в 1925 році в Новоукраїнці на Кіровоградщині. Батько - Михайло Іванович працював на залізничній станції і все життя керував художньою самодіяльністю в залізничному клубі, залишаючись ще й солістом місцевого ансамблю. Чудесний мелодійний голос був і у матері – Марії Станіславівни. Батьки з дитинства прищепили доньці любов до музики. Вперше вона виступала перед глядачами на шкільній сцені: співала українські народні пісні, які з задоволенням слухали і учні, і вчителі, і батьки. З шкільних років Раїса була нерозлучна з Веніаміном Стратоновим, який став її вірним другом до кінця життя. В 1945 році вони одружилися. Син Валерій навчився прекрасно грати на роялі, але професію вибрав інженера, закінчивши політехнічний інститут. Саме чоловік сприяв становленню Раїси як співачки. Він домігся прослуховування дружини в консерваторії в Одесі. Сама О.Н. Благовидова благословила Сергієнко на вступ до вузу, який та закінчила з відзнакою. Її ім'я занесли на мармурову Дошку пошани, де воно розташувалося поруч з іменами Ойстраха, Гілельса, Гришко, Зака, Данькевича, Чавдар, Христич, Олейниченко, Поліванової. У консерваторські роки Раїса Сергієнко брала участь у сценах з опер "Снігуронька" (Купава), "Весілля Фігаро (Графиня), "Русалка" (Наталка), в студентських постановках оперної студії. Професор Н.Д. Покровський, тоді головний диригент Одеського театру опери та балету, запросив Сергієнко в трупу. Вона блискуче дебютувала в партії Наталки в "Русалці" Даргомижського. Її партнерами були майстри одеської опери І. Тоцький (Мельник), Н. Топчій (Князь). Працювала Раїса Сергієнко щедро, співала завжди емоційно, незмінно знаходячи шлях до сердець слухачів. Природа обдарувала її рідкісним голосом - потужним і теплим лірикодраматичним сопрано повного діапазону, красивого тембру. Його насичене звучання поєднувалося з польотом. Виконання незмінно відрізнялося схвильованістю, щирістю. Є.К. Катульська (знаменита співачка і педагог, до слова - уродженка Одеси) визначала спів як "підвищений душевний стан". Ці слова по праву могли бути застосовані до мистецтва Сергієнко, яке захоплювало з перших же звуків, виконаних співачкою, завжди створювало в залі піднятий настрій.

Sergijenko2.jpg

Всього було виконано Раїсою Сергієнко близько сорока партій, але вони не вичерпали можливостей співачки. ЇЇ основні партії: Ярославна («Князь Ігор» Бородіна), Тетяна («Євгеній Онєгін» Чайковського), Леонора, Аїда («Трубадур», «Аїда» Верді), Чио-Чио-сан («Чио-Чио-сан» Пуччіні), Одарка («Запорожець за Дунаєм» Гулака-Артемовського), Катерина («Катерина» Аркаса), Мар'яна («Арсенал» Майбороди), Наталія («У бурю» Хренникова) та ін. Крім творчої діяльності Раїса Михайлівна ще й брала активну участь в суспільній роботі. Неодноразово була обрана депутатом районної, міської, обласної рад. Доброзичлива по натурі, вона допомагала людям в найскладніших для них ситуаціях. Раїса Михайлівна Сергієнко померла 20 березня 1987 року. Похоронена в Одесі на 2-му Християнському кладовищі.

Sergijenko3.jpg


Нагороди Сергієнко Раїси Михайлівни

Лауреат Всесоюзного конкурсу вокалістів і артистів балету (2-а премія, 1956)

Заслужена артистка Українскої РСР (1957)

Народна артистка Української РСР (1960)

Народна артистка СРСР (1973)

Орден «Знак Пошани»

Медалі


Бібліографія

Бешова А. Щедрий талант// Радянська жінка, 1963. -№9. – С. 10-11

Гречкосій М. Батько народної артистки// Кіровоградська правда, 1969. – 28 вересня

Енциклопедія українознавства: Словникова частина: в 11 т. / Наукове Товариство ім. Т. Шевченка; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. - Париж; Нью-Йорк; Львів: Молоде життя, 1954–2003. Словникова частина. - Т. 8.

Казнадій І. У нас в гостях Раїса Сергієнко// Радянське село, 1976, 7 березня

Куманський А. Береги// Кіровоградська правда, 1989. – 3 січня

Мистецтво України: Біографічний довідник. - К., 1997. - С. 533

Митці України: Енциклопедичний довідник. – К.,1992. – 523с.

Раїса Михайлівна Сергієнко// Новоукраїнські новини. – 1994. - 29 жовтня. – С.5

Сандул В. Зрілість таланту// „Радянське село”, 1973. – 13 січня

Стратонов М. Щедрість таланту// Кіровоградська правда, 1973. – 28 січня

Філичкова М. Квіти визнання// Радянська Україна, 1973. – 22 березня

Шумейко Л. Щедрий талант співачки// Кіровоградська правда, 1963. – 17 листопада


Web-ресурс

Сергієнко Раїса Михайлівна — Вікіпедія https://uk.wikipedia.org/wiki/Сергієнко_Раїса_Михайлівна

Раечка. Всемирный клуб одесситов - http://odessitclub.org/publications/almanac/alm_43/alm_43_205-215.pdf

Сергієнко Раїса Михайлівна. Новоукраїнська міська рада - http://goo.gl/1MdeUd