Остен-Сакен Дмитро Єрофійович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Дмитро Єрофійович Остен-Сакен

народився — 24.04.1790
місце народження —село Приют, Єлисаветградського повіту
дата смерті — 4.03.1881
місце смерті — Єлисаветград
місце поховання — соборне кладовище

Остен – Сакен Дмитро Єрофійович (24 квітня 1790, с. Приют - 4 березня 1881, м. Єлисаветград) – генерал, перший почесний громадянин м. Єлисаветграда.

Життя і діяльність

Дмитро Єрофійович Остен-Сакен — син генерал-майора, барона Єрофія Кузьмовича фон дер Остен-Сакен і Ганни Юхимівни, при народженні - Тозлукової, народився 24 квітня 1790 року в селі Приют Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. Отримав домашню освіту. 12-річним підлітком, додавши собі 5 років (метричного свідоцтва не вимагалося), він розпочав службу в Єлисаветградському гусарському полку. В 1805—1807 роках юнак брав участь у кампанії проти французького імператора Наполеона I Бонапарта, у битвах під Аустерліцем (сучасне місто Славков-у-Брно, Чехія), Гейльсбергом, Фрідландом. Навесні 1807 молодий Остен-Сакен отримав звання корнета. За відзнаку у Бородинській битві отримав чин штабс-ротмістра та орден св. Анни 4 ступеня, а за участь у Російсько-турецькій війні 1828-29 рр. став Георгіївським кавалером 3-го ступеня. За взяття Парижа – нагороджений золотою шаблею з надписом «За хоробрість». (Фото 2)


Значну роль у військовій біографії Дмитра Єрофійовича відіграла Кримська війна 1853-56 рр. На посту начальника Севастопольського гарнізону сучасники запам'ятали його холоднокровним, рішучим та розпорядливим. За героїчну оборону Севастополя Остен-Сакен отримав графський титул та був призначений членом Державної ради. І хоча видатний історик Є.В.Тарле не захоплювався особистістю начальника Севастопольського гарнізону, значущим залишається його зауваження, що «...была у Дмитрия Ерофеевича одна черта, в которой и враги ему не отказывали: существовал известный предел, за который переходить ему мешала совесть». (Фото 3) 15 років Остен-Сакен був начальником округів Новоросійських військових поселень, в його підпорядкуванні знаходився і Єлисаветград. Високу оцінку діяльності графа знаходимо в «Історичному нарисі Єлисаветграда», написаному міським головою, почесним громадянином Єлисаветграда О.М.Пашутіним. Автор нагадує, що своїм благоустроєм місто завдячує графу Остен-Сакену: за його участі було збудовано декілька кращих міських закладів, дорожніх споруд, замощено дороги. Для запобігання великих повеней департамент військових поселень за поданням Остен-Сакена мав урегулювати течію річки Інгул, надаючи їй прямого напрямку за допомогою каналів. Великий міст через Інгул збудовано теж за підтримки Дмитра Єрофійовича. Окрім цього, за наказом графа Остен-Сакена і завдяки безпосередній його участі в Єлисаветграді було впорядковано декілька міських садів і бульварів, а також засаджені деревами передмістя і Велика Пермська та Петровська вулиці.

Після найбільшої повені, що спіткала Єлисаветград у 1841 році, Остен-Сакен виклопотав потерпілим позику на 14 тисяч рублів терміном на п'ять років без відсотків. А в 1848 році місто зазнало чималих втрат під час епідемії холери. За наказом генерала в місті негайно було створено християнські та іудейські комітети, робота яких спрямовувалася на боротьбу з хворобою. Контроль за діяльністю комітетів та попечителів здійснював Остен-Сакен, навідуючись особисто до будинків хворих.

У листі міської громади на ім'я Остен-Сакена з проханням прийняти звання почесного громадянина сказано: «Собственная и частная жизнь Ваша служили образцом примерного гражданина и семьянина, истинного христианина и ревностного исполнителя высокой заповеди любви к ближнему». 14 квітня 1864 року зі свого маєтку Приют Дмитро Єрофійович надіслав єлисаветградцям відповідь: «Оценивая достоинства граждан Елисаветграда, которых искренне люблю, с которыми сроднился, проведя между ними 15 счастливых лет моей жизни, принимаю с признательностью, если последует на то Высочайшее соизволение, звание почетного гражданина города, где я вступил на службу, похоронил мать и начальствовал корпусом».

У своїх мемуарах про Остен-Сакена Андрій Достоєвський (рідний брат російського письменника Ф. М. Достоєвського) пише: «...В Елисаветграде общество очень любило его. Это действительно был идеально честный господин, добрый и умный, хотя с некоторыми слабостями и недостатками. Семейство Сакена состояло из жены его, Анны Ивановны, и троих сыновей... Он поощрял стремление к разведению лесов и посадки деревьев».

Великою пристрастю Дмитра Єрофійовича були коні, особливо місцевої породи. «Каких чрезвычайных лошадей для легкой конницы, в большом количестве и за умеренную цену, можно приобретать в степных новороссийских губерниях. Лошади зти легки, прочны (не изнежены воспитанием) и способны к езде», — писав він. Остен-Сакен зарекомендував себе талановитим теоретиком і практиком військової кавалерії. Вивчивши досвід європейських країн, він розробив власну систему виїздки коней, успішно застосовував її у своєму корпусі, який вважався одним із кращих в російській армії, був своєрідним «університетом» для офіцерів — дітей єлисаветградських дворян. Свої міркування та роздуми про значення та роль кавалерії у тодішніх війнах Остен-Сакен узагальнив у праці «Мысли и некоторые предметы военного дела».

Помер Дмитро Ерофійович Остен-Сакен на початку березня 1881 року. Міська дума постановила: в день поховання Остен-Сакена відслужити урочисту службу за упокій його душі в Успенському соборі та поставити портрет генерала в залі, де проводяться засідання думи. Поховали Дмитра Єрофійовича на соборному кладовищі та, на жаль,за більшовицьких часів бюсти, могили, склепи «царських слуг» — генералів Остен-Сакена, Самсонова та інших було зруйновано.



Пам’ять

В пам'ять про Дмитра Єрофійовича Остен-Сакена одна з вулиць Єлисаветграда до Жовтневої революції носила його ім'я.

Osten-Saken3.jpg

Фото. На Приморському бульварі в Севастополі був пам'ятник генералу Остен-Сакену Дмитру Єрофійовичу, начальнику гарнізону Севастополя під час Першої оборони. В радянські часи знесений як пам'ятник царському генералу.

Бібліографія

Архиепископ Гавриил и граф Д. Е. Остен-Сакен в письмах к А. Г. Тройницкому. // Русская старина. - 1898. - № 11 . - С. 469-475;

Русская старина. - 1898. - № 12. - С. 698

Босько В. Єлисаветград та Олександрія у Вітчизняній війні 1812 року / В. Босько // Народне слово. - 2012. - 7 червня. - С. 8, 9: фото

Босько Володимир Миколайович. Історичний календар Кіровоградщини на 2010 рік: Люди. Події. Факти: історико-краєзнавче видання: довідник / Володимир Босько; Управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації, Кіровоградський обл. ін-т післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського. - Кіровоград: Центрально-Українське вид-во, 2009. - 259 с.: іл., портр., фото. - Іменний покажч.: с. 254-257

Босько В. Лицар благочестя та доброчинності / В. Босько // Народне слово. - 2002. - 26 грудня. - С. 3

Босько В. Перший почесний громадянин Єлисаветграда / В. Босько // Народне слово. - 2002. - 22 жовтня. - С. 3

Імена, закарбовані в історії // Вечірня газета. - 2012. - 8 червня. - С. 4

Макей Л. Федорівка: від Остен-Сакена до Пересунька / Л. Макей // Народне слово. - 2010. - 19 січня. - С. 3

Никитина Е. Присвоение с извращением / Е. Никитина // Украина-Центр. - 2010. - 1 июля. - С. 1,4

Пасічник Л. Почесні громадяни Єлисаветграда / Л. Пасічник // Вечірня газета. - 2010. - 5 листопада. - С. 8

Петренко В. Почесні громадяни Єлисаветграда / В. Петренко // 21-й канал. - 2012. - 1 березня. - С. 18

Френчко Л. Знаменитости степной столицы / Френчко Л. // Ведомости. - 2004. - 10 декабря. - С. 8



Web-ресурси

Остен-Сакен Д.Є. Вікіпедія

Остен-Сакен Д.Е. Википедия

Д.Е. Остен-Сакен. Отрывок из летописи Елисаветградского гусарского полка - http://1812.org.ua/category/war-history/documets-artefacts/page/3/‎