Окснер Альфред Миколайович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Альфред Миколайович Окснер

Дата народження — 8(22).02.1898
Місце народження — м. Єлисаветград, Херсонська губернія, Російська імперія (нині м. Кропивницький, Україна)
Дата смерті —20.11.1973
Місце смерті — м. Київ
Місце поховання — Байкове кладовище, м. Київ

Альфред Миколайович Окснер (8 лютого 1898, м. Єлисаветград – 20 листопада 1973, м. Київ) – відомий український вчений-ліхенолог, організатор Українського ботанічного товариства (1956-1973), професор, доктор біологічних наук, член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки України.


Життя і діяльність

Альфред Миколайович Окснер народився 8 лютого (за деякими даними – 15 лютого) 1898 року в місті Єлисаветграді Херсонської губернії. Його батько, граф Микола Окснер, був прапорщиком запасу, землеробом; мати, Вільгельміна, мала дівоче прізвище Шварц. Все життя Окснер приховував походження, навіть змінив дату народження. В автобіографії він писав: «був взятий на виховання прийомною матір’ю, акушеркою З.Л. Соломоновою».

У 1917 році Альфред Окснер закінчив Єлисаветградську класичну чоловічу гімназію і вступив до Київського університету на природничий відділ фізико-математичного факультету, але не закінчив його у зв'язку з закриттям закладу. У 1922 році він вступив на біологічне відділення Київського інституту народної освіти, який закінчив 1924 р.

Ще в студентські роки Альфред Миколайович виявив нахил до наукової роботи, працював у лабораторії університетського ботанічного саду, провів багато експериментів, зробивши тим внесок у розвиток ботаніки.

У 1920-1922 роках Альфред Миколайович Окснер викладає природознавство у середніх школах та сільськогосподарському технікумі рідного міста Єлисаветграда, одночасно вивчає місцеву флору вищих рослин. Результатом цих досліджень стала перша друкована праця біолога – «Рідкісні рослини Єлисаветградщини на Херсонщині», яка вийшла у 1922 р. Працюючи над нею, він серйозно захопився вивченням мохів та лишайників. Варто зазначити, дані щодо ліхенобіоти України на той час у вітчизняній літературі були дуже обмежені.

З 1931 р. А.М. Окснер розпочав трудову діяльність в Інституті ботаніки АН УРСР (у 1968-1970 рр. – директор Інституту). Здійснивши низку експедицій на території України і за її межами (Білорусь, Урал, Забайкалля, Далекий Схід, Кольський півострів), Альфред Миколайович зібрав велику колекцію лишайників, яка стала основою ліхенологічного гербарію Інституту. У 1935 р. за видатний вклад у вивчення лишайників йому було присуджене наукове звання кандидата біологічних наук без захисту дисертації.

Наукову роботу А.М. Окснер не полишав і в роки Другої світової війни. У 1942 р. у важких умовах війни вчений успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук. Тема його роботи – «Аналіз та історія походження ліхенофлори Арктики». У 1943 році А. Окснер стає професором.

В системі Академії Наук України А.М. Окснер працював з 1922 року, коли його призначили позаштатним співробітником Ботанічного кабінету і Гербарію Академії. В Інституті ботаніки АН України він був аспірантом, науковим співробітником, а з 1931 року – завідувачем відділу ліхенології, який очолював до останніх днів життя.

У 1968 році Альфред Миколайович отримав звання заслуженого діяча науки України; у 1972 році його обрали членом-кореспондентом НАН України.

Вершиною флористичних досліджень А.М. Окснера стала його фундаментальна праця «Флора лишайників України» (т.1 – 1956 р., т.2, ч.1 – 1968 р., ч.2 – 1993 р.). Останній том вийшов після смерті автора, його підготували співробітники Інституту ботаніки АН України ім. М.Г. Холодного. В передмові до книги редактор І.І. Абрамов написав: «Автор книги, видатний радянський ботанік А.М. Окснер помер до її видання. Але в останні дні свого життя він уважно ознайомився з першою коректурою, зробив виправлення… Видана книга увінчує працю його життя, вона стане настільним посібником для спеціалістів й широкого кола біологів, яких турбують проблеми еволюції».

Протягом життя Альфред Миколайович Окснер написав низку монографій та наукових статей, а саме: «Ліхенофлора Уралу» (1926-1931); «Визначник лишайників УРСР, вип.1, 2 (1971, 1974); «Нові обрісники для України» (1927); «Про новий вид Lecania з України» (1931); «Лишайники басейну рік Лени, Яни, Індігірки та Південного Прибайкалля» (1940); «Новий лишайник Leptotrema lithophila Sp. N.у флорі СРСР» (1960); «Новий вид флори СРСР рід Bomylosprora dnot» (1964); «Історія ліхенологічних досліджень на Україні» (1967) та інші.

Помер А.М. Окснер 20 листопада 1973 року. Похований на Байковому кладовищі у Києві.

Пам’ять

До 100-річчя видатного вченого у 1998 р. на базі Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного НАН України було засновано премію А. М. Окснера для молодих науковців за найкращу роботу в галузі практичного використання лишайників.

Бібліографія

Альфред Михайлович Окснер // Видатні вчені Національної Академії Наук України: Особові архівні та рукописні фонди академіків і членів-кореспондентів у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського (1918-1998): Путівник / НАН України. НБУ ім. В. І. Вернадського; Ін-т рукопису та ін.; Редкол.: О. С. Онищенко (голова) та ін.; Укл. О. С. Боляк та ін.; Передм. Л. А. Дубровіної та ін. – К.: НБУ ім. В. І. Вернадського, 1998. – С. 188-190.

Завалій, Н. В. Його праці актуальні сьогодні (до 115-річчя з дня народження Альфреда Окснера) / Н. В. Завалій // Науковий збірник Кіровоградського обласного краєзнавчого музею / Кіровогр. обл. краєзнавчий музей. – Кропивницький: Центрально-Українське вид-во. – Вип. 2 / ред. Н. Ю. Агапєєва [та ін.]. – 2017. – 231 с.: фото.

Завалій Н. Флора стала справою життя / Н. Завалій // Кіровоградська правда. – 2013. – 22 лютого. – С. 11.

Кондратюк С. Він мав величезну жадобу до знань і був відданий науці: До 100-річчя А. М. Окснера / С. Кондратюк // Вечірня газета. – 1998. – 6 лютого. – С. 9.

Кондратюк С. Граф Окснер звання доктора наук міг і не захищати: До 100-річчя з дня народження відомого вченого-земляка / С. Кондратюк // Кіровоградська правда. – 1998. – 10 лютого. С. 4.

Проводян Г. Такий захоплюючий світ рослин: Виповнилося 105 років від дня народження нашого земляка доктора біології Альфреда Окснера / Г. Проводян // Народне слово. – 2003. – 1 березня. – С. 2.

Web-ресурси

До 120-річчя з дня народження Окснера Альфреда Миколайовича – видатного вченого-ботаніка, члена-кореспондента НАН України (Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського)

Окснер А. М. Визначник лишайників УРСР. – К.: Видавництво Академії наук УРСР, 1937. – 341 с. (Дніпровська політехніка)

Окснер Альфред Миколайович (Енциклопедія сучасної України)