Нікольський Юрій Олександрович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Юрій Олександрович Нікольський

народився — 20.03 (1.04) 1893
місце народження — м. Єлисаветград, Херсонська губернія (нині – м. Кропивницький)
дата смерті — січень 1922
місце смерті — харківська(?) в’язниця

Юрій Олександрович Нікольський (20 березня (1квітня) 1893, м. Єлисаветград, Херсонська губернія (нині – м. Кропивницький) — січень 1922) – літературний критик, історик літератури. Народився в м. Єлисаветграді. Загинув в одній з більшовицьких в’язниць (не виключено, в м. Харкові).

Життя і діяльність

Нікольський Юрій Олександрович народився 20 березня (1квітня) 1893 року в місті Єлисаветграді, Херсонської губернії (нині – м. Кропивницький) в сім’ї ветеринарного лікаря О. І. Нікольського, депутата 3-ї Державної Думи від м. Одеси. Мати жила в еміграції в Швейцарії. Юрій Олександрович закінчив Виборгське комерційне училище, в 1911 вступив до Політехнічного інституту, а в 1912 – на історико-філологічний факультет Петербурзького університету, який закінчив у 1916 році. Юрій Олександрович досліджував російську літературу ХІХ століття: «История одной дружбы. Фет и Полонский», «Тургенев и Достоевский. История одной вражды». Із сучасників особливо шанував Олександра Блока та Анну Ахматову.

У пресі виступив вперше в 1914 році зі статтею «Тургенев и писатели Украйны («Русская мысль», 1914, № 7), в якій, спираючись на малодоступні читачеві джерела – спогади І. С. Тургенєва про Т. Г. Шевченка та листи до М. О. Маркович (Марко Вовчок), намагався за власним висловлюванням, наблизитися «к пониманию Тургенева со стороны эстетической и религиозной».

Нікольський із захопленням зустрів Лютневу революцію. На початку червня 1917р. став співробітником «Былого», де йому була доручена «лит. обработка различных „дел" из охранки, судов и пр. 350 р. в месяц. Дела интереснейшие». Однак поразницькі настрої в суспільстві, розлад в армії призвели його до глибокого песимізму. Напередодні Жовтневої революції Нікольський та його молодший брат Сергій добровільно йдуть на фронт. Юрій Олександрович служив в Бесарабії в артилерійській бригаді розвідником-спостерігачем до початку листопада, брав участь у боях. Після Жовтневої революції жив в Москві. Потім деякий час викладав в університеті Нижнього Новгорода. Мученицька смерть влітку 1918 року його 19-річного брата, який служив в Добровольчій армії та був розстріляний Всеросійським Надзвичайним Комітетом на Півдні (десь в районі Донецького басейну), стала страшним ударом для Ні кольського та обумовила його різко антибільшовистську позицію. З жовтня 1919 року Юрій Нікольський – викладач Петроградського університету, де мав намір здати магістерські іспити. Через слабке здоров'я і неприйняття нових порядків, він відхилив пропозицію про викладання в Тенишевському училищі і гімназії Таганцевої. Спроба втекти за кордон через Фінляндію не вдалася. У1920 році, отримавши від Академії наук відрядження в Одесу, а звідти до Тирасполя для вивчення архівів і музеїв, Ю. Нікольський зумів перетнути лінію фронту і пробратися в зайнятий Врангелем Крим.

14 листопада 1920 року на французькому броненосці «Вальдек Руссо» Нікольський разом з родиною голови Таврійської земської управи князя В. А. Оболенського, в числі 500 російських біженців, залишив Крим. Потім з Константинополя через Болгарію потрапив до Белграду, де став приват-доцентом університету, займався вивченням літератури південних слов’ян, друкувався в сербських академічних виданнях. Зустрівшись в Белграді з В. Шульгіним, Ю. Нікольський поїхав з ним у Варну, звідки на шхуні 30 серпня 1921 року відплив з іншими учасниками експедиціі до Криму, щоб вивезти з радянської Росії членів сім'ї Оболенського та свою наречену Ірину Оболенську, які там залишилися. Там же Ю. Нікольський і В. К. Вінберг (родич Оболенського) були заарештовані як шпигуни, відправлені до в'язниці (ймовірно, до Харкова), де обидва померли від тифу. Нікольський – в січні, а Вінберг – навесні.

Доля Нікольського, його образ благородного юнака, здібного вченого, обставини його трагічної загибелі набули в очах сучасників майже легендарного характеру. Друг Юрія Нікольського, видатний літературознавець Борис Ейхенбаум, писав: «Надо сохранить память о нем. Надо собрать его статьи и напечатать некоторые его письма, в которых сказано больше, чем в статьях. Он был человеком выдающимся и характерным – действительной индивидуальностью». (Эйхенбаум, Борис. Ю. А. Никольский [Некролог] / Борис Эйхенбаум // Литературные записки. – 1922. – № 1. – С.14)

Бібліографія

Никольский, Юрий. История одной дружбы. Фет и Полонский / Юрий Никольский // Русская мысль.– 1917.– Кн. 5-6.– С. 82-127

Босько В. М. Історичний календар Кіровоградщини на 2018 рік. Люди. Події. Факти. – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2017. – С. 97

Русские писатели 1800-1917 [Текст] : биографический словарь / Гл. ред. П.А.Николаев. – М. : Большая Российская энциклопедия, 1989 – (Сер. "Русские писатели ХІ-ХХ вв."). Т.4 : М – П. – 1999. – 703,[1] с. : ил., 6 л. цв. ил.

Web-ресурси

Никольский Ю. А.: биографическая справка

Никольский Юрий Александрович: Сочинения

aleksandrovich_aleksandr_blok_o_rossii/1-1-0-891 Никольский Ю.А. Александр Блок о России