Левицький Федір Васильович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Федір Васильович Левицький

народився — 14.05.1858
місце народження — м. Новоукраїнка
дата смерті — 19.02.1933
місце смерті — м. Чернігів
місце поховання — м. Чернігів

Федір Васильович Левицький (14 травня 1858, м. Новоукраїнка Єлисаветградського повіту Херсонської губернії, нині місто Кіровоградської області – 19 лютого 1933, м. Чернігів). Український актор, режисер, театральний діяч, перекладач, драматург, заслужений артист республіки.

Життя і діяльність

Левицький Федір Васильович народився 14 травня 1858 року в містечку Новоукраїнці Єлисаветградського повіту Херсонської губернії в родині священика. Тут в степовому краї пройшли дитячі роки майбутнього актора. Після закінчення духовної семінарії в 1877 році Ф. Левицький повертається в Новоукраїнку, де протягом 10 років працює старшим вчителем у двокласовій школі. У цей період свого життя він засновує самодіяльний драматичний гурток, бере участь в аматорських виставах. На одну з таких вистав, бувши в Новоукраїнці, випадково попав славнозвісний режисер та організатор українського театру Марко Лукич Кропивницький. Його зацікавила гра актора-аматора у ролі Стецька (Сватання на Гончарівці), він запропонував Левицькому вступити до складу своєї трупи.

З 1888 року вчорашній вчитель стає професійним актором в трупі М. Кропивницького, де працював до 1892 року. Потім перейшов до Миколи Садовського. Після праці з М. Л. Кропивницьким та М. К. Садовським Федір Васильович близько восьми років працював у трупі під кекрівництвом О. З. Суслова.

У трупі Онисія Суслова Федір Васильович грав провідні ролі, пробував свої сили в режисурі. В 1905-1908 роках Ф. Левицький очолював власну трупу. Актори грали в Кременчуку, Одесі, Миколаєві, Кишиневі, Вінниці, Петербурзі, Москві. Важко стало Федору Васильовичу працювати в мандрівному театрі, хотілось пристати до якогось певного берега. В 1909 році Федір Васильович вирішив повернутись до М. Садовського, який на той час заснував в Києві перший в Україні стаціонарний художній театр. В цьому театрі Ф. Левицький з великим успіхом грав ролі Солопія Черевика (“Сорочинський ярмарок” М.Старицького за М.Гоголем), Писаря (“Дві сім’ї” М. Кропивницького), Юсова (“Тепленьке місце” О. Островського) та інші.

LevytskyiFV2.jpg Левицький в ролях Черевика та Писаря

В театрі Ф. Левицький працював не лише як актор, а й як режисер і перекладач, він поставив “Одруження” Гоголя, зігравши у цій виставі Подкольосіна, створив образ Земляники в “Ревізорі” та ін. Він же переклав відому музичну драму Гольдфадена “Суламіф”. В 1917 році Федір Васильович виходить з театру М. Садовського і починає працювати в Національному зразковому театрі та Українській державній драмі. Названі театри діяли впродовж кількох років після Жовтневої революції. В двадцятих роках актор грає ролі в п’єсах радянських драматургів, зокрема роль Пікалова у драмі К. Треньова “ Любов Ярова”. З 1925 року Федір Васильович працював провідним актором Першого державного драматичного театру УРСР ім. Т. Г. Шевченка, тепер Дніпропетровський обласний музично-драматичсний театр ім. Т. Г. Шевченнка). У 1926 році за видатні заслуги в будівництві української культури Федору Всильовичу Левицькому присвоєно звання Заслуженого артиста республіки.

Важливий період творчості Ф.Левицького пов’язаний з його роботою в новоутвореному українському театрі “Жовтень”, що діяв у Ленінграді на початку тридцятих років. 1931 року актор покидає театр і переїздить до Лубен на Полтавщині. Відтак постійно у театрі не працював і лише іноді брав участь у виступах різних випадкових колективів. Літом 1932 року завітав до Лубен Український державний драматичний театр імені 3-го вирішального року п’ятирічки. Левицький, згодившись на умовляння директора театру, почав брати участь у виставах, виступивши в ролі Возного в “Наталці Полтавці”. В січні 1933 року театр переїхав до Чернігова. Протягом того сезону Федір Васильович виступав у ролях полковника в “Яблуневому полоні” О. Дніпровського, Копистки в “97” М. Куліша”, Сірка в “За двома зайцями” М. Старицького та ін. 18 лютого 1933 актор востаннє зіграв Возного в “Наталці Полтавці”. 19 лютого Федір Васильович раптово помер на 76-му році життя, похований в Чернігові на міському кладовищі.

Творчість Ф. В. Левицького сприяла ствердженню в українському театрі життєвої правди, принципів демократичного спрямування. Майстер яскравих, переважно комедійних образів володів самобутнім талантом. Манері гри були властиві емоційність, доброзичливість, гумор, схильність до імпровізації, глибоке проникнення у сутність персонажа, виразність сценічної мови.

Бібліографія

Василько, В. Ф. В. Левицький. Нарис про життя і творчість / В. Василько. – К. : Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної літератури УРСР, 1958. – 115 с.

Вороний, Микола Кіндратович Театр і драма: Зб. ст. / Микола Вороний; Укл. Олег Бабишкін, Комент. Р. Г. Коломієць. – К. : Мистецтво, 1989. – 404,[2] с. : портр.

Галицький, М. (завідувач меморіального музею Марка Кропивницького). Слово про Федора Левицького [Текст] : до 155-річчя від дня народження / М. Галицький // Народне слово. – 2013. – 1 травня. – С. 9

Діячі українського театру : Комплект листівок з текстами українською мовою / Укл. П.П.Перепелиця. – К. : Мистецтво, 1982. – 18 листівок.

Вороний М. "Два ювілеї"// Вороний М. Театр і драма. – К.,1989.–С. 339-341 Про Федора Левицького

Левицький Федір Васильович. – В кн.: "УРЕ" т.8.– К., АН, 1960, С.43

Митці України: Енцикл. довід. / Укл. М. Г. Лабінський, В. С. Мурза, Ред. А. В. Кудрицький. – К. : "Укр. енцикл." ім. М. П. Бажана, 1992. – 846 с. Михайлов А. З племені видатних: (Про Ф. В. Левицького – відомого українського театрального діяча, актора і режисера, уродженця м. Новоукраїнка) // Будівник комунізму. – 1986. – 16 січня

Web–ресурси

Левицький Федір Васильович - Вікіпедія

Левицький Федір Васильович

Левицький Федір Васильович

Левицький Ф. В.

Левицький Ф. В.

Левицький Федір Васильович

Левицький Федір Васильович

Левицький Федір Васильович