Завгородній Ларіон Захарович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Ларіон Захарович Завгородній

народився — 16.03.1897
місце народження — с.Йосипівка Новомиргородського району Кіровоградської області
дата смерті — 09.02.1923
місце смерті — м.Київ

Ларіон Захарович Завгородній (16 березня 1897, с.Кошарка (Юзефівка), Київська губернія (нині с.Йосипівка Новомиргородського району Кіровоградської області) – 9 лютого 1923, м.Київ) – військовий діяч часів УНР, отаман Холодного Яру.

Життя і діяльність

Завгородній Ларіон Захарович, справжнє прізвище Загородній, народився 16 березня 1897 року в селі Кошарки (Юзефівка) Златопільської волості Чигиринського повіту Київської губернії. Закінчив церковно-приходську школу. Під час Першої світової війни служив у 241-му Пензенському запасному полку, згодом – у 32-у Сибірському полку, де до січня 1917 року служив підпрапорщиком у кінній розвідці. Згодом – прапорщиком. На фронті був отруєний газами. Восени 1917 року демобілізований за станом здоров’я і відправлений у безстрокову відпустку додому.

В листопаді – грудні 1918 року разом зі збільшовиченим матросом Поліщуком та росіянином Даніловим створив повстанський загін (500 селян). У серпні 1919 року під час денікінської окупації зібрав загін у 25 шабель і почав діяти в районі Златополя. А в дні більшовицької окупації вступив до загону Дорошенка і Цвітковського. Під час Знам’янського повстання 1920 року влився до повстанського загону Василя Кваші, який оперував в Нерубаївському лісі та його околицях. Коли на їхній терен прийшла 1-а Олександрійська (Степова) дивізія під керівництвом Костя Блакитного, Кваша і Завгородній приєдналися до неї. Близько трьох місяців Завгородній служив значковим у Степовій дивізії. Коли степовики в другій половині жовтня 1920 року відійшли на південь, Завгородній залишився воювати в рідній місцевості, влившись до загону Пилипа Хмари, де був чотовим. У 1921 році Завгородній – командир 1-го Холодноярського кінного полку, який підпорядковувався безпосередньо Пилипові Хмарі. Діяв у Чигиринському, Олександрійському, Єлисаветградському та інших повітах. В жовтні 1921 року об’єднав під своїм керівництвом загони Мефодія Голика-Залізняка та Архипа Бондаренка.

У 1922 році Завгородньому підпорядковувались отамани Мефодій Голик-Залізняк, Денис Гупало і Чорний Ворон (Лебединський). Влітку ці загони (попри нечисельність) почали називатися полками: Чигиринський полк Мефодія Голика-Залізняка, Чорноліський полк Дениса Гупала, Лебединський полк Чорного Ворона. Загальне керівництво здійснював Герасим Орел-Нестеренко.

Заарештували Ларіона Завгороднього 29 вересня 1922 року у м. Звенигородці на інспірованому чекістами “з’їзді отаманів”. Надзвичайна сесія Київського губернського трибуналу винесла смертний вирок Ларіону Завгородньому, який загинув 9 лютого 1923 року під час повстання в Лук'янівській в'язниці.

Відповідно до Закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті» повстанські та партизанські загони Холодноярської республіки визнані борцями за незалежність України у ХХ столітті.

На День Незалежкості України між селами Турія і Йосипівка, Новомиргородського райому відкрито і освячено пам’ятний знак на честь отамана. Домігся дозволу на його відкриття внук Ларіона Захаровича Віктор Петрович, котрий проживає у Канежі.

ZavhorodniiLZ2.jpg

Бібліографія

Періодичні видання

Багацький, Л. Стоп’ятдесятилітня історія триває / Л. Багацький // Кіровоградська правда. - 2011. - 31 травня. - С. 7

Ковальчук, Г. Вшановуючи героїв / Г. Ковальчук // Народне слово. - 2007. - 6 вересня. - С. 3

Ларіон Захарович Загородній – Миколаївський та Холодноярський отаман / В. Шкварець // Емінак: Науковий щоквартальник. 2007. - № 1(1). - С. 59-60. - Бібліогр.: 5 назв. - укр.

Web-ресурси

Вище військове керівництво Холодного Яру в 1917 - 1922 роках

Герой з Йосипівки

День в історії – народився отаман Іларіон Завгородній (ФОТО)

Завгородній Ларіон Захарович (ФОТО)

Ларіон Загородній. Останній бій Холодного Яру у Лук'янівській тюрмі

На Кіровоградщині пом’януть отамана Ларіона Загороднього

Начерк до історії Холодноярської організації 1917 - 1922 років

Пастка для отаманів

Суд Київщини майже через 100 років реабілітував холодноярських отаманів (ФОТО)