Ерделі Олександр Семенович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Олександр Семенович Ерделі

народився — 1826
місце народження — ???
дата смерті — 1898
місце смерті — м. Санкт-Петербург
місце поховання— Ерделівка (тепер село Леніна Маловисківського району Кіровоградської області)

Олександр Семенович Ерделі (1826-1898) — землевласник, меценат.


Життя і діяльність

Олександр Семенович Ерделі – представник давнього угорського графського роду. Його предок Павло Семенович Ерделі у 1755 році вступив на російську службу, яку проходив під керівництвом Олександра Васильовича Суворова. Вийшовши у відставку, Олександр Семенович залишився жити в Херсонській губернії. Багаті, величезні маєтки родини Ерделі простяглися від Єлисаветграда до Катеринослава.

Олександр Семенович Ерделі отримав освіту в Царськосільському ліцеї. Продовжив освіту в Одеському Рішельєвському ліцеї. У1844 році вступив на службу до канцелярії намісника Новоросійського і Бессарабського генерал-губернатора графа Михайла Семеновича Воронцова. У 1847 році став колезьким секретарем. Подав у відставку в 1848 році. У цьому ж році одружився на онучці Івана Христофоровича Калагеоргі – Ганні Вікторівні, сім'ї якої належало 11 маєтків, серед яких маєток Козацьке і маєток Каховка.

Олександр Ерделі брав активну участь у житті губернії. У 1865 році був обраний від землевласників в волосні Єлисаветградського повіту і Херсонського повітового земських зборів. У 1867 обраний головою Херсонської губернської земської управи. За 9 років керівництва Херсоном Олександр Семенович Ерделі вніс великий внесок у розвиток медицини, освіти, сільського господарства, а також благоустрою міста. При ньому почалося регулярне видання «Збірника Херсонського земства», в 1874 році було відкрито Херсонське земське сільськогосподарське училище (тепер Херсонський державний сільськогосподарський університет). Всі роки роботи в земстві Ерделі поєднував з почесною посадою мирового судді Єлисаветградського повіту. У 1873 році отримав чин колезького асесора, в 1874 став статським радником. У цьому ж році указом імператора призначений виконуючим обов'язки Херсонського губернатора. У 1876 р. проведений в дійсного статського радника, затверджений на посаді губернатора.

Ерделі «завжди прихильно ставився до всіх клопотань та потреб міста». З його іменем пов'язують, зокрема, відкриття 8 вересня 1879 року Єлисаветградської чоловічої гімназії, ініціював він також заснування у місті 1885 року нічного притулку на 150 осіб. Та особливу вдячність до Ерделі єлисаветградці почували за сприяння у спорудженні водогону, урочисте відкриття якого відбулося 17 травня 1893 року. Міський голова Олександр Пашутін у вітальній промові підкреслив: «...Необхідна сума на влаштування водогону була виділена херсонським земським банком. Як у питанні гарантій, так і відносно позики вимагався дозвіл уряду; в обох випадках міське управління зустріло найпалкішу підтримку... в особі колишнього губернатора Олександра Семеновича Ерделі». Почесний громадянин Єлисаветграда, що прибув на урочистості із свого маєтку Миролюбівка (нині село Кіровка Маловисківського району), у свою чергу зазначив: «... Подія, яку ми святкуємо сьогодні, надто важлива в житті Єлисаветграда, який я завжди любив і люблю. Хоч я не жив у самому місті, але кращі роки мого життя пройшли у його великому повіті, звідки дуже часто доводилося приїздити в Єлисаветград, перебування в якому було завжди приємним... Я люблю Єлисаветград, і тому, як тільки заговорили про водогін, я всією душею бажав його появи, оскільки розумів наскільки він потрібний місту».

На перші роки губернаторства Олександра Семеновича Ерделі припала військова кампанія на Балканах, а також тероризм, який захлеснув в ті роки Російську Імперію. У Херсонській губернії було розташоване заслання для революційно налаштованої молоді з Москви і Петербурга. Ув'язнення для політичних в'язнів також було в Херсоні.

У нелегкий революційний час Ерделі встигав займатися і мирними справами. Зокрема – розширював мережу навчальних закладів. При Олександрі Семеновичі відкрилися школи в Музиківських і Кіндійських хуторах, в Херсоні відкрилася приватна жіноча гімназія сестер Гозадінових. З міської скарбниці було виділено 3000 рублів для придбання будівлі й організації в ньому богоугодного закладу для бездомних людей. 18 квітня 1884 у Херсоні був закладений, а 1 жовтня 1889 відкритий Херсонський міський театр, який і в наші дні залишається культурним центром всього регіону.

Він упродовж 16 років був губернатором Херсонщини, мав вищий державний ранг таємного радника. Відразу два міста — Єлисаветград та Херсон (випадок безпрецедентний) — обрали Олександра Ерделі своїм Почесним громадянином. На його честь вулицю Старообрядницьку в Херсоні перейменували на Ерделівську (до революції таке практикувалося нечасто). За роки керування Херсонщиною Олександр Семенович Ерделі нагороджений орденами Св. Станіслава 1-го ступеня, Св. Анни 1-го ступеня, Св. Володимира 2-го ступеня. У 1886 році він отримав чин таємного радника.

Із миролюбівських Ерделі, нащадків почесного громадянина Елисаветграда, походила знаменита арфістка Ксенія Олександрівна Ерделі. В 1890 Олександр Семенович подав у відставку за станом здоров'я. Переїхав жити в родовий маєток в Єлисаветградський повіт. Раптово помер, перебуваючи в Санкт-Петербурзі в гостях у сина в 1898 році.



Пам’ять

З іменем Ерделі пов`язують відкриття Єлисаветградської чоловічої гімназії (1879), спорудження водогону (1893). Обраний почесним громадянином Єлисаветграда у 1890. Після його смерті вулицю Старообрядську у Херсоні перейменували в Ерделівську. Похований у маєтку Ерделівці (нині село Леніна) у родинній усипальниці поблизу церкви (не збереглася).


Бібліографія

Шепель, Ф. “Горькая ягода” дворянина Эрдели / Ф. Шепель // Украина-центр. - 2003. - 20 июня. - С. 7

Френчко Л. Знаменитости степной столицы [Текст] : Повествование о представителях рода Эрдели / Френчко Л. // Ведомости. - 2004. - 26 ноября. - С. 8

Тільнов, В. Ерделівка, Ленінка... Що далі? / В. Тільнов // Маловисківські вісті. - 2008. - 22 березня. - С. 2

Запорожець , Л. Не зберегли таку красу! / Л. Запорожець // Маловисківські вісті. - 2008. - 2 квітня. - С. 2

Никитина, Е. Присвоение с извращением [Текст] / Е. Никитина // Украина-Центр. - 2010. - 1 июля. - С. 1, 4

Пасічник, Л. Почесні громадяни Єлисаветграда [Текст] / Л. Пасічник // Вечірня газета. - 2010. - 5 листопада. - С. 8

Шевченко С. Ерделі: Народна артистка СРСР - внучка херсонського губернатора [Текст] / С. Шевченко // Народне слово. - 2012. - 15 березня. - С. 9 : фото

їБосько, В. Єлисаветградці всіх країн, єднайтеся! [Текст] / В. Босько // Народне слово. - 2011. - 28 квітня. - С. 1, 9

Імена, закарбовані в історії [Текст] // Вечірня газета. - 2012. - 8 червня. - С. 4 ня. - С. 1, 9

Петренко, В. Почесні громадяни Єлисаветграда [Текст] / В. Петренко // 21-й канал. - 2012. - 1 березня. - С. 18


Web-ресурси

Херсонщина. Офіційний сайт Херсонської обласної державної адміністрації http://www.oda.kherson.ua/ua/obyavleniya/aleksandr-semenovich-ehrdeli-1826-1898

КолоКрай. Токарівка - маєток Ерделі http://kolokray.com/uk/f/tokarevka-imenie-erdeli.html

Вечірня газета. Імена, закарбовані в історії http://www.vechirka.com.ua/mena-zakarbovan-v-stor

Маловисківська районна державна адміністрація. ЇХНЄ ЖИТТЯ ПОВ'ЯЗАНЕ З МАЛОВИСКІВЩИНОЮ

Елисаветград — Кировоград. Почетные жители. Єрдели Александр Семенович http://elisavetgrad.ho.ua/View_people.php?id=2

Википедия. Эрдели