Дудченко (Ковбасенко) Іван Степанович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Іван Степанович Дудченко (Ковбасенко)

народився — 19.09.1857
місце народження — м. Новомиргород, Херсонської губернії, нині Кіровоградської області
дата смерті — 05.06.1917
місце смерті — м. Дніпропетровськ
місце поховання — с. Листопадове Новомиргородського району

Іван Степанович Дудченко (Ковбасенко) (19 вересня 1857, м. Новомиргород Херсонської губернії, нині Кіровоградської області – 5 червня 1917, м. Дніпропетровськ) – український та російський лікар-епідеміолог, мікробіолог, відомий дослідник.

Життя та діяльність

Іван Ковбасенко народився 19 вересня 1857 року в місті Новомиргород Херсонської губернії в родині дрібного поміщика.

Навчався в Златопільському дворянському училищі, закінчив Колегію Павла Ґалаґана у 1880 році, після чого в 1885 році закінчив медичний факультет Київського університету Святого Володимира. За студентську працю «Будова та розвиток надниркових залоз» нагороджений золотою медаллю.

Після закінчення Університету змінив прізвище Ковбасенко на дівоче прізвище матері – Дудченко, тому його перші наукові праці опубліковані відповідно під прізвищем Ковбасенко, від 1897 – під подвійним, після 1904 – Дудченко.

Лікарську діяльність розпочав у Семирічинській області (нині Казахстан). З 1890 року працював у Одеському карантині, у 1893 – Канівському повіті Київської губернії, з 1895 – у Хабаровському військовому шпиталі (Росія). З 1896 по 1898 роки працював старшим лікарем Шелопугінської військової лікарні в станиці Стрітенській, а також молодшим лікарем окремого артилерійського дивізіону в Нерчинську.

У 1908 році спеціальною протичумною комісією І. С. Дудченка направили в прикордонні з Монголією райони Забайкальської області для вивчення чуми.

У 1912 році Дудченко став першим завідувачем Читинської протичумної лабораторії. Займався її технічним оснащенням, підготовкою кадрів й організацією наукової та протиепідемічної роботи.

Іван Дудченко став одним з перших, хто висловив припущення про взаємозв'язок чуми в людей і так званої «хвороби тарбаганів», що в 1911 році було підтверджено академіком Заболотним. Лікар описав ряд спалахів чуми, Наукові праці Дудченка з епідеміології та епізоотології чуми отримали міжнародне визнання. Одним з перших обґрунтував бактеріологічну природу дитячих проносів. Запропонував методику лікування трахоми. Удосконалював способи транспортування поранених з поля бою. Першим виявив ендемічні вогнища прокази на Забайкаллі. Перебував у Киргизстані, де в результаті вивчення народного побуту для Київського акушерсько-гінекологічного товариства розробив модель дитячої колиски, що відповідала нормам гігієни.

Всього Дудченком було опубліковано понад 90 наукових повідомлень, присвячених вивченню чуми, малярії, черевного тифу, туберкульозу. Його наукові праці з епідеміології та епізоотології чуми отримали міжнародне визнання і лягли в основу сучасних уявлень про природу осередків інфекції на Далекому Сході і в Монголії.

Іван Дудченко загинув під час бандитського нападу 5 червня 1917 року.

Вшанування пам’яті

Одну з вулиць Новомиргорода названо ім’ям Івана Дудченка. У Читі на приміщенні протичумної станції йому відкрито меморіальну дошку.

Бібліографія

Праці І.С. Дудченка

Тарбаганья чума на людях в Южном Забайкалье и в Северной Монголии // Вет. врач- 1910- № 5;

Об «уровской» болезни // Сибир. Врач - 1914.- № 23;

Геморрагическая септицемия у людей и ее сходство с чумой // Сибир Врач.- 1915- 15–16;

К вопросу о методах изучения эпидемической чумы в Забайкальской области и в пограничных с нею частях Северной Монголии // Сибир.Врач- № 17–18.

Про життя і діяльність

Бойко, І. Лікар І.С.Дудченко (1857-1917) [Текст] / І. Бойко // Кіровоградська правда. - 1962. - 8 липня

Бойко, І. Світлий розум [Текст] : Дудченко І.С. / І. Бойко, А. Кохан // Червона зірка. - 1967. - 10 серпня

Бойко, І. Селянський лікар [Текст] / І. Бойко // Черкаська правда. - 1967. - 19 січня

Доморадский И. В., Ховтый И. Ф.Иван Степанович Дудченко // Изв. Ир- кут. н.-и. противочум. ин-та. 1957. Т. 16;

Зеленуха С. І. Пам’яті І. С. Дудченка // МКЖ. 1958. Т. 20, вип. 4;

Казимиров В. В. По следам забытой жизни: Доктор И. С. Дудченко. Чита, 1957.

Кохан А. Иван Степанович Дудченко (1857–1917) // Сов. здравоохранение Киргизии. 1973.- № 5.

Трибуцька, О. Нашого цвіту - по всьому світу [Текст] / О. Трибуцька // Народне слово. - 2011. - 11 серпня. - С. 9 : фото