Давидов Микола Львович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Микола Львович Давидов

народився — 6.12.1856
місце народження — с. Іванівка Кіровоградської області
дата смерті — 6.01.1930
місце смерті — м. Люботин під Харковом
місце поховання — Холодногірське кладовище, м. Харків

Микола Львович Давидов (6 грудня 1856 р., с. Іванівка Кіровоградської області - 6 січня 1930 р., м. Люботин під Харковом) - садівник, засновник дендрологічного парку «Веселі Боковеньки» на Кіровоградщині.


Життя і діяльність

Народився Микола Львович в сім’ї землевласників-дворян. Батько – учасник Кримської війни 1853-1856 років. Навчався Давидов в Одеській чоловічій гімназії. В 1880 році закінчив юридичний факультет Московського університету, після чого повернувся на батьківщину. Протягом тридцяти років працював мировим суддею в волосному містечку Братолюбівка.

Ще студентом Микола Львович захопився і уважно вивчав садово-паркове мистецтво. Багато подорожував, вивчав питання дендрології в країнах Європи, на Кавказі, в Криму. Великий вплив на життєвий вибір Давидова мала сім’я землевласника-новатора Кефали, яка в в с. Олександрівка, що поряд Іванівки, мала один з найкращих в Олександрівському повіті сад і парк, передове на той час сільськогосподарське виробництво.

В 1893-1903 рр. в посушливих степах під Єлисаветградом, на злитті річок Боковенька і Скотовата, заклав дендрологічний парк «Веселі Боковеньки». Існує і наступна легенда про виникнення парку, яка говорить, що Микола Давидов був закоханий у Ганну Бурдзункевич, доньку місцевого поміщика. Дівчина обрала іншого та вийшла заміж, а незабаром померла. Давидов був невтішний. На честь своєї коханої він заклав парк, якому присвятив всього себе і ніколи вже не одружився. Для роботи над садом знадобилося 30 років.

Утілювати її узявся український художник пейзажист І. Владіславський-Падалка, чий проект більше інших сподобався Миколі Львовичу. Консультували закладання парку відомі вчені Г.М. Висоцький, паркознавець А.Є. Регель, дендролог Є.П. Вульф, губернський лісничий А.А. Яцкевич. Парк був створений в ландшафтному стилі, де було посаджено біля 250 різних видів і форм деревно – чагарникових порід по берегах річки Боковенька на площі 109,3 гектари. В 1912 році на кошти Миколи Давидова в с. Іванівці побудовано сільську школу. Парк пережив буремні роки Жовтневої революції і громадянської війн. Під час Жовтневої революції та громадянської війни Давидов перебував в Одесі та Єлисаветграді.

В 1923 році повернувся до Іванівки. За спогадами вчителя місцевої школи А.Ліненка, коли 67-річний Давидов приїхав у парк, то підтюпцем буквально перебігав від дерева до дерева, обіймав їх, а перед окремими ставав на коліна. В цьому ж році на базі парку була створена дендрологічна дослідна станція Всеукраїнського управління лісами, яка через сім років стала опорною базою Українського науково-дослідного інституту лісового господарства і агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького. Цього ж року Микола Львович став першим директором свого дітища, по-справжньому переймався долею парку, піклувався про кожне дерево, кожну квітку. Основними напрямками роботи станції були акліматизація і виведення нових порід дерев та чагарників для заліснення Кіровоградської, Херсонської, Дніпропетровської та інших степових областей України. До 1928 року Микола Львович завідував дослідною станцією. Далі був відкликаний до Харкова і там працював інспектором Всеукраїнського управління лісами.

Помер Микола Львович Давидов 6 січня 1930 року під час відрядження на станції Люботин під Харковом. Похований на Холодногірському кладовищі, що у Харкові.

В 1930 році дендропарк був переданий Українському науково- дослідному інституту агролісомеліорації.


Пам’ять

У 1993 році на честь століття з часу заснування, дендропарку надано ім’я його засновника — Миколи Львовича Давидова. Фотопортрет. Микола Львович Давидов


Бібліографія

Маруценко В. Давидов Микола Львович [Текст] / Маруценко В. // Долинські новини. - 2001. - 17 жовтня. - С. 2

Висоцький Ю. Микола Давидов і його парк [Текст] / Ю.Висоцький // Хроніка 2000. - 2001. - вип. 41-42. - С. 688-690

Давидов М. Нарис Весело-Боковенського дендрологічного парку [Текст] / М.Давидов // Хроніка 2000. - 2001. - № 41-42. - С. 691-702

Ландшафтний парк "Боковеньківський ім. М.Л.Давидова" [Текст] // Долинські новини. - 2005. - 17 грудня. - С. 3

Орел, Светлана. "Веселые Боковеньки" : непростое возвращение к себе [Текст] / Светлана Орел // Зеркало недели. - 2006. - № 34. - С. 15


Web-ресурси

Короткий штрих з біографії творця Здрастуй, доню моя Австрійська! http://novosti.kr.ua/index.php/digest?view=archive&limit=20&start=4480

Дендропарк "Веселі Боковеньки" http://iloveukraine.com.ua/p/iB3puL

Дослідно - селекційний дендрологічний лісовий центр "Веселі Боковеньки" http://park-vbokovenki.narod.ru/

Унікальний дендропарк "Веселі Боковеньки" http://www.kudaedem.com.ua/ua/interesting/preview/9.html

"ВЕСЕЛІ БОКОВЕНЬКИ” http://kir-kray.do.am/publ/3-1-0-221