Вінаров Ісидор Володимирович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Ісидор Володимирович Вінаров

народився — 01.11.1911
місце народження — м. Єлисаветград, Херсонська губернія
дата смерті — 09.02.2000
місце смерті — м. Одеса

Ісидор Володимирович Вінаров (1 листопада 1911р., м. Єлисаветград, Херсонської губернії- 9 лютого 2000р., м. Одеса) − вчений-технолог. Спеціаліст в області хімії та хімічних технологій. Доктор технічних наук. Народився в м. Єлисаветграді.

Життя і діяльність

Ісидор Володимирович Вінаров народився 1 листопада 1911 року в м. Єлисаветграді, Херсонської губернії. У 1939 році після закінчення Одеського індустріального інституту (нині – Одеський політехнічний університет) був направлений працювати на Солікамський магнієвий комбінат. В березні 1943 року начальник зміни І. В. Вінаров, маючи бронь від призову в армію як працівник важливого оборонного заводу, в складі Уральського добровольчого танкового корпусу пішов на фронт. Під час Другої Світової війни був розвідником, радистом, перекладачем. Воював на Курській дузі, брав участь у Проскурово-Чернівецькій, Львівсько-Сандомирській, Висло-Одерській, Берлінській та Пражській операціях, був двічі поранений. Після демобілізації в 1946 році І. Вінаров повертається до Одеси, де у 1949 році в Одеському політехнічному інституті після успішного закінчення аспірантури захищає кандидатську дисертацію на тему: «Попереднє вилужнювання ферриту натрія в виробництві каустичної соди ферритним способом» (керівник − професор Е. С. Лопатто).

З 1949 по 1984 працював в Українському державному інституті рідкісних металів в Одесі (з 1957 − Фізико-хімічний інститут ім. О.В.Багатського НАН України) старшим науковим працівником, начальником фізико-хімічної лабораторії, завідувачем відділу технологій рідкісних металів. У 1984 році Ісидор Володимирович захистив докторську дисертацію в Московському інституті тонкої хімічної технології ім. М. В. Ломоносова. І. В. Вінаров є автором близько 150 наукових праць, 26 винаходів. Під його керівництвом вперше в СРСР налагоджено виробництво чистих хлоридів, фторидів, карбонатів; розроблені технології виділення германія і створена промисловість напівпровідникового германія. Ісидор Вінаров займався також проблемою атомних матеріалів – цирконієм і гафнієм, необхідних для виробництва ТВЕЛів (тепловиділяючих елементів) для ядерних реакторів.

Талановитий і енциклопедично освічений хімік І. Вінаров вільно володів німецькою, французькою та англійською мовами, які опанував самостійно. Читав на професійному рівні лекції з філателії, класичної музики, живопису, якими захоплювався. Цитував напам’ять сторінки творів своїх улюблених письменників. У 1984 році І. Вінаров вийшов на пенсію, але продовжував багато і плідно працювати вдома і в наукових бібліотеках. Працював над науковими статтями до останніх днів життя.

Помер Ісидор Володимирович Вінаров 9 лютого 2000 року в Одесі, у віці 88-ми років.

Пам'ять

До 100-річчя вченого у Фізико-хімічному інституті ім. О.В.Багатського НАН України було влаштовано виставку його наукових праць.

Нагороди

Ісидор Володимирович нагороджений бойовими орденами та медалями. І.В. Вінаров лауреат І премії АН СРСР − за праці в області хімічної технології і аналізу цирконія та гафнія.

Бібліографія

Босько В. Історичний календар Кіровоградщини на 2016 рік. Люди. Події. Факти : довідник / Володимир Босько ; Департамент освіти і науки Кіровогр. обл. держ. адміністрації, КЗ "КОІППО ім. Василя Сухомлинського". - Історико-краєзнавче вид. - Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 2016. - 259,[1] с. : фото.

Web-ресурси

http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/1449249 - Винаров Исидор Владимирович

http://www.findpatent.ru/byauthors/958798/ - Патенты автора ВИНАРОВ ИСИДОР ВЛАДИМИРОВИЧ

http://www.achem.univ.kiev.ua/history/pdf/antonovich.pdf - Сборник статтей – Кафедра аналітичної хімії