Волощук Семен Миколайович

Матеріал з wiki
Версія від 17:40, 19 квітня 2017, створена Wikiuser (обговорення | внесок) (Створена сторінка: [[Файл:VoloshchukSM.jpg|мини|200px|<p style="text-align:center;">'''Семен Миколайович Волощук'''</p><p style="text-align:left;"><...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Семен Миколайович Волощук

народився — 16.04.1911
місце народження — м. Олександрія, Херсонська губернія
дата смерті — 08.06.2004
місце смерті — м. Москва, Росія
місце поховання — м. Москва, Росія

Семен Миколайович Волощук (16 квітня 1911, м. Олександрія Херсонської губернії (нині - Кіровоградська область) - 8 червня 2004, м. Москва) – гірничий інженер, двічі лауреат Державної премії СРСР, Герой Соціалістичної праці СРСР, Герой праці НДР, Герой праці Чехословаччини.

Життя і діяльність

Семен Миколайович Волощук народився 16 квітня 1911 року в місті Олександрія, Херсонської губернії (нині − Кіровоградська область). Олександрія − шахтарське місто, і це, очевидно, вплинуло на вибір професії С. Волощука. В 1927 році почав працювати прохідником на копальні в Кривому Розі, а в 1930 році поступив в Дніпропетровський гірничий інститут, який закінчив в 1935 році. Потім працював у вугільних басейнах Донбасу і Підмосков’я і дуже швидко став головним інженером тресту.

В 1949 році Семен Волощук був направлений на роботу в Перше Головне управління при Раді Міністрів, тобто, в урановидобувну галузь, яку ще належало створити і розвинути. В 1950 році, за розробку і впровадження швидкісних методів проходки, був нагороджений Сталінською премію.

Оскільки тоді уран був розвіданий на території Болгарії, Чехословаччини та Східної Німеччини, Семен Волощук працював там, причому так успішно, що ввійшов в історію європейського урану.

З 1950 року він працював директором змішаного радянсько-чехословацького підприємства «Яхимова Доля», яке розробляло Яхимовське родовище урану.

З 1954 року С. Волощук був призначений начальником 8-го управління Міністерства середнього машинобудування СРСР. З розсекречених даних стало відомо, що це міністерство займалося реалізацією ядерних програм, розробкою уранових родовищ і поставкою руди в СРСР з країн Східної Європи і Китаю.

А в 1961 році Семен Волощук був призначений генеральним директором спільного радянсько-німецького акціонерного товариства «Вісмут» на території НДР, яке було найбільшим в Європі, і третім в світі, підприємством по видобутку урану. На цій посаді Семен Волощук пропрацював чверть століття, до 1986 року. За статутом акціонерного товариства, ним повинні були по черзі керувати представники країн-акціонерів, але Волощук був наскільки незамінним, що керівництво НДР постійно виступало за збереження посади за С. Волощуком.

Під керівництвом С. Волощука на «Вісмуті» було добуто більше 175 тисяч тонн урану. Хоча роботи велися у надважких умовах – глибина залягання до двох кілометрів і температура порід до плюс 70 градусів, під безпосереднім керівництвом Волощука була розроблена унікальна система вентиляції і погашення підземних пожеж, які не мали світових аналогів.

15 квітня 1981 року йому було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці СРСР. У 1986 році Семен Волощук вийшов на пенсію. Жив у Москві. Помер С. Волощук 8 червня 2004 року. Похований у Москві.

Семена Миколайовича Волощука називають «легендою атомної галузі СРСР». Але оскільки в ті роки уранова тема була засекреченою, а наш земляк займався розробкою уранових родовищ на території НДР, то Семен Волощук був розсекречений зовсім недавно.

Нагороди

Лауреат Сталінської і Ленінської премії, двох Державних премій СРСР; нагороджений чотирма орденами Леніна, найвищими державними орденами НДР і Чехословаччини, Герой Соціалістичної Праці СРСР, Герой праці Чехословаччини, Герой Праці Німецької Демократичної Республіки.

Наш земляк став Героєм Праці трьох країн, тобто є найтитулованішим серед Героїв Соціалістичної Праці.

Бібліографія

Босько В.М. Історичний календар Кіровоградщини на 2016 рік. Люди. Події. Факти. – Кіровоград: Цент.-Укр. вид-во, 2016. – С. 92.

Босько В. Наші земляки-герої: прославлені й знеславлені / В. Босько // Народне слово. – 2014. – 27 березня. – С. 8-9 : фото

Полулях С. Начальник урану Європи / Полулях С. // Вільне слово. – 2016. – 20 квітня. – С. 4

Web-ресурси

Начальник урану Європи

Володимир Босько. IСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР КIРОВОГРАДЩИНИ НА 2015 РIК. Люди. Події. Факти.