Вервес Григорій Давидович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Григорій Давидович Вервес

народився — 15.04.1920
місце народження — с. Петрове Кіровоградської області
дата смерті — 9.01.2001
місце смерті — м. Київ
місце поховання — Байкове кладовище


Григорій Давидович Вервес (15 квітня 1920, село Петрове, тепер селище міського типу Кіровоградської області — 9 січня 2001, м. Київ) — український літературознавець. Доктор філологічних наук, професор з 1962 року. Член-кореспондент АН УРСР з 1978 року, академік НАН України від 1995 року.


Життя і діяльність

Григорій Давидович Вервес створив свою славістику радянських часів, свою вежу. Коли розвалилася система, розвалилась і його вежа. Проте більше схожої славістичної будівлі в українській науці посткомунізму не зведено, тому Вервес — це пам'ятник епохи.
Євген Пащенко

Григорій Вервес народився у великій селянській родині, був останньою дитиною вже немолодих батьків. Сім’ї довелося пережити і голодомор 1930-х років, і арешт батька, визнаного ворогом народу. Григорій Вервес з дитинства мусив працювати, але школу закінчив. В 1942 році, уже в евакуації, отримав диплом Об’єднаного українського університету (м.Кзил-Орда, Казахстан). Учасник Великої Вітчизняної війни, був офіцером-артилеристом, воював на 1-му Українському та 2-му Білоруському фронтах, нагороджений бойовими орденами та медалями.

Ще до війни, навчаючись в університеті, він цікавився слов’янськими культурами. Найглибше вивчав польську мову, любов до якої зміцніла під час перебування у лавах Червоної армії на польських землях.

У 1949 році Григорій Давидович Вервес захистив кандидатську дисертацію на тему «Адам Міцкевич в українській літературі ХІХ століття» (у 1952 р. вийшла друком монографія за темою дисертаційної роботи). Докторська дисертація «Іван Франко і питання українсько-польських літературно-громадських відносин 70–90-х років ХІХ століття» також була опублікована в 1957 році окремою книгою. У 1962 році Григорій Давидович Вервес здобув звання професора, у 1978 – члена-кореспондента, а в 1995році– академіка НАН України. Упродовж багатьох років Г. Вервес був завідувачем відділу слов’янських літератур Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка, згуртувавши навколо себе потужний колектив талановитих учених-славістів, більшість з яких були його учнями: Ю.Булаховська, В.Вєдіна, В.Захаржевська, Р.Радишевський, В.Моренець, Г.Сиваченко, О.Гайнічеру та інші. Із середини 1960-х він фактично очолив українську славістичну школу і до останніх днів життя залишався її лідером. Григорій Давидович був одним із найвидатніших представників полоністики в Україні, його знали й поважали в європейському науковому світі. Він чимало зробив для підготовки славістичних кадрів: викладав у Київському національному Славістичному університеті (де ініціював створення кафедри полоністики, яку й очолив). У цих навчальних закладах учений читав спецкурси про творчість А. Міцкевича, Ю. Словацького- польських романтиків так званої «української школи».

Г. Вервес написав низку фундаментальних монографій, опублікував близько чотирьохсот статей, доповідей, передмов до наукових і художніх видань, рецензій тощо.

У низці монографій Григорій Давидович розглядав творчість видатних польських та українських письменників і їхнє місце в історії літературних зв’язків між Україною та Польщею: «Юліуш Словацький і Україна» (1959), «Владислав Оркан і українська література» (1962), «Шевченко і Польща» (1964), «Ярослав Івашкевич: Літературно-критичний нарис» (1978), «Адам Міцкевич: життя і творчість» (1979) та ін У працях 1980–1990-х років головну увагу науковець приділяв загальнотеоретичним проблемам міжнаціональної взаємодії літератур, а також характеристиці різноманітних і розгалужених взаємин української літератури з іншими слов’янськими та європейськими літературами («В інтернаціональних літературних зв’язках. Питання контексту», 1983; «Польська література і Україна», 1985; «Як література самоутверджується у світі: Дослідження», 1990; «Українці на рандеву з Європою», 1996).

Підсумком багаторічної наукової діяльності вченого стало створення за його ініціативою та участю фундаментального дослідження «Українська література в загальнослов’янському та світовому літературному контексті». Активну участь він брав і в підготовці п’ятитомної «Історії української культури».

За діяльність у галузі полоністики 1972 року Г. Вервеса нагородили медаллю «За заслуги перед польською культурою». Григорій Давидович поєднував наукову, педагогічну, науково-організаційну та громадську роботи, багато зусиль доклав для поширення і зміцнення міжнародних зв’язків вітчизняної науки. Г. Вервес був заступником голови та головою Українського комітету славістів, членом бюро Міжнародної асоціації з вивчення і поширення слов’янських культур при ЮНЕСКО. Починаючи із середини 1950-х років, він брав участь у багатьох славістичних з’їздах і конференціях, часто їздив у відрядження за кордон, де спілкувався з колегами- славістами.

Не можна не згадати і про взаємини вченого з Максимом Рильським. Г. Вервес з великою повагою ставився до Максима Тадейовича, підтримку та доброзичливе ставлення якого він відчув уже на початку свого наукового шляху. М.Т. Рильський був офіційним опонентом на захисті його кандидатської дисертації в 1949 році. Він високо оцінив деякі праці свого молодшого колеги.

Так, у листі до В. Струтинського (10 травня 1959 р.) писав: «З великим задоволенням прочитав я цікаву й змістовну статтю Г. Д. Вервеса “Юліуш Словацький і Україна”. Опублікування цієї статті до ювілейної дати буде цінним подарунком нашим читачам».

У 1972 році вийшла друком монографія Г. Вервеса «Максим Рильський в колі слов’янських поетів». Це була данина пам’яті вчителю й однодумцю.

Проте головне для Г. Вервеса – неповторна творча індивідуальність М.Т. Рильського, багатогранність його особистості та діяльності, місце видатного поета в літературному процесі ХХ сторіччя.

Григорій Вервес брав активну участь у підготовці двадцятитомного видання творів М. Рильського, був відповідальним редактором 10-го і 14-го томів.

Помер Г.Д. Вервес 9 січня 2001 року, на 81-му році життя.


Бібліографія

Основні видання праць

Вервес Григорій Давидович Як література самоутверджується у свті [] : Дослідження / Григорій Вервес, Передм. Л. Новиченко, 1990. - 450,[2] с.

Вервес Григорий Давыдович Ярослав Ивашкевич [] : Лит.-критич. очерк / Григорий Вервес,, 1985. - 254 с.

Вервес Григорій Давидович Польськая література і Україна [] : Літ.-критич. нариси / Григорій Вервес,, 1985. - 381 с.

Вервес, Григорій Давидович. Адам Міцкевич [Текст] : життя і творчість: нарис / Григорій Вервес, 1979. - 140 с.

Вервес, Григорій Давидович. Юліуш Словацький і Україна [Текст] : літ.-критич. нарис / Григорій Вервес, 1979. - 168 с

Вервес Григорій Давидович Ярослав Івашкевич [] : літ.-крит. нарис / Григорій Вервес, 1978. - 240 с

Вервес, Григорій Давидович. В інтернаціональних літературних зв’язках [Текст] : дослідження / Григорій Вервес, 1976. - 388 с

Вервес, Григорій Давидович. Максим Рильський в колі слов’янських поетів [] / Григорій Вервес, 1972. - 308,[3] с

Вервес, Григорій Давидович. Зустріч з Міцкевичем [Текст] : літ.-критич. нарис / Григорій Вервес, 1968. - 163 с

Вервес, Григорій Давидович. Т. Г. Шевченко і Польща [Текст] / Григорій Вервес, 1964. - 192 с.

Коваленко Леонід Миколайович Мовами світу [Текст] : Літ.-критич. нариси / Леонід Коваленко; Післямова Г. Вервес, 1984. - 295 с.


Література про життя і діяльність

Григорій Давидович Вервес [Текст] : Біобібліографія до 80-річчя / НАН України, 2000. - 100,[2] с.

Булаховська, Юлія. Декілька спогадів про Григорія Вервеса [Текст] : [до 90-річчя з дня народження] / Ю. Булаховська // Слово і час. - 2010. - № 6. - С. 77-78

Дубинка П. Відомий вчений [Текст] / П.Дубинка // Трудова слава. - 1999. - 23 березня. - С. 2

Крутікова Н. Робітник на ниві слов'янознавства [Текст] / Н., Крутікова // Трудова слава. - 2000. - 4 липня. - С. 2

Пам'яті видатного земляка [Текст] : Григорій Давидович Вервес : Некролог // Трудова слава. - 2001. - 13 січня. - С. 4

Пащенко, Євген. Славістика, якої немає : Григорій Вервес [Текст] / Є. Пащенко // Всесвіт. - 2012. - № 3-4. - С. 247-261

Селіверстова, Світлана. Вервес Григорій Давидович [Текст] / С. Селіверстова // Слово і час. - 2008. - № 9. - С. 88


Web-ресурси

Вервес Григорій Давидович http://www.lit-jarmarok.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=410&Itemid=39

ВЕРВЕС Григорій Давидович http://oblast.kr.ua/catalog/v/389-verves-grigorij-davidovich-15-04-1920-smt-petrove-10-01-2001.html

Євген Пащенко. Славістика, якої нема: Григорій Давидович Вервес http://vsesvitjournal.com/index.php?option=com_content&task=view&id=973&Itemid=41

НЕВТОМНИЙ ОРАЧ ПЕРЕЛОГІВ СЛОВ’ЯНОЗНАВСТВА http://lnu.edu.ua/slavistyka/n51/029.pdf