Білль-Білоцерківський Володимир Наумович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Володимир Наумович Білль-Білоцерківський

Дата народження — 28 грудня 1884р.
Місце народження — м. Олександрія Херсонської губернії (нині Кіровоградська область)
Дата смерті — 1 березня 1970р.
Місце смерті — м. Москва
Поховання: — Введенське кладовище


Володимир Наумович Білль-Білоцерківський ( 28 грудня 1884, м. Олександрія Херсонської губернії (нині Кіровоградська область) - 1 березня 1970, м. Москва) - радянський письменник, драматург.


Життя і діяльність

Народився у бідній багатодітній сім'ї робітника. Закінчив Олександрійське трикласне міське училище. Дитячі роки залишили в пам'яті Білль-Білоцерківського похмуре враження, він не любив про них згадувати. Єдиними світлими променями були захоплюючі книги Майн Ріда, Фенімора Купера, Жюля Верна, завдяки яким він уявляв себе героєм романтичних подорожей і пригод. П’ятнадцятирічним хлопцем Білль-Білоцерківський покинув батьківський дім і найнявся юнгою на вітрильну шхуну в Херсоні. Таким чином з 1900 по 1917 рік молодий хлопець поневірявся по різних морях і океанах, побував у Франції, Англії, шість років жив у США, змінив безліч професій. Ці роки стали для нього справжнім життєвими університетами та одночасно джерелом багатьох колізій для його майбутніх п'єс і оповідань на «закордонні» теми.

Звістка про Лютневу революцію 1917 року спонукала Білль-Білоцерківського повернутися на батьківщину і без коливань стати на бік більшовиків, став членом РСДРП(б) і був мобілізований. Взяв активну участь в Жовтневому перевороті, був поранений. З листопада 1917 до травня 1918 - член Виконкому Московської Ради. В роки Громадянської війни був головою міськкому партії в Симбірську (події та враження цих років лягли в основу п'єси «Шторм»). Літературну діяльність почав з написання статті про буржуазне просвітництво в США, схваленої і прийнятої до публікації А.С.Серафимовичем, тодішнім завідуючим відділом літератури в газеті «Правда». До драматургії Білль-Білоцерківський звернувся в 1919 році як до потужного засобу агітації та впливу на глядача. Його перші одноактні п'єси «Біфштекс з кров'ю» і «Етапи», засновані на фактах американської дійсності, буквально дихали ненавистю до капіталізму. Темі інтернаціональної солідарності трудящих з російською революцією присвячені перші великі п'єси Білль-Білоцерківського - «Відлуння» (1922 р.) і «Ліво руля» (1923 р.), написані в типовій манері плакатного агітаційного театру раннього радянського періоду. Етапним втіленням естетики подібного театру, але вже збагаченого реалістичними рисами, з'явилася його п'єса «Шторм» (1924 р.) Вона стала предтечею нової героїко-революційної драматургії 1920-х років, пов'язаної з іменами К. Треньова («Любов Ярова»), М. Іванова («Бронепоїзд 14-69»), Б. Лавреньова («Розлом»). Саме в «Штормі» з його характерним для агітаційного театру «чорно-білим» виразом соціально-політичного конфлікту революція вперше в радянській драматургії поставала як повсякденна, невпинна, що вимагає надлюдських зусиль праця її повітових творців: матроса Віленчука, старого партійця Раєвича та інших. В цій п’єсі вперше на радянській сцені була показана провідна роль партії в соціалістичному перетворенні країни. Вперше «Шторм» був поставлений 8 грудня 1925 року в театрі імені Моссовєта.

Пізніше Білль-Білоцерківський створив ще цілу низку п'єс: «Голос надр», «Життя кличе», «Штиль», «Місяць зліва», «Колір шкіри» (поставлена під назвою «Навколо рингу»), «Етапи», «Інстинкт» (одноактівка). Кращі твори Білль-Білоцерківського вирізняються соціальною гостротою, динамічністю, публіцистичністю. За п'єсою «Шторм» в 1957 році режисером Михайлом Дубсоном було знято одноіменний фільм. В.Н. Білль-Білоцерківський написав сценарій дофільму «Шторм», спробувавши себе в ролі кіносценариста. Білль-Білоцерківський був членом Пролеткульту, пізніше входив до групи «Пролетарський театр» і літературне об'єднання «Кузня», активно проводив політику партії в галузі культури. У 1929 році він написав І. В. Сталіну листа, звинувачуючи М. А. Булгакова і МХТ в несприйнятті радянського світогляду. Той відповів, що п'єса Булгакова «Біг» не повинна бути опублікована в тому вигляді, в якому вона надана автором. 1935 року за внесок у галузі літератури та драматургії письменнику було присвоєно звання заслуженого діяча мистецтв. Також його було нагороджено трьома орденами та кількома медалями. Помер В.Н. Білль-Білоцерківський 1 березня 1970 року в Москві, похований на Введенському кладовищі. Його син Вадим Білоцерківський - учасник правозахисного руху і публіцист.


Пам’ять

Bill.jpg
Володимир Наумович Білль-Білоцерківський


Bill1.jpg
В.Н. Білль-Білоцерківський

Bill2.jpg
Сцена з вистави «Шторм» в Театрі імені Моссовєта. 1925 р.


Бібліографія

Билль-Белоцерковский В. Варварский берег / В. Билль-Белоцерковский. - М.: Сов. писатель, 1949. - 252 с.

Білль-Белоцерківський В. Шторм: п’єса на 3 д., 11 карт. / В. Білль-Білоцерківський; пер. О. Кундзич; худ. О. Лопухов. - К.: Мистецтво, 1952. - 100 с.

Білль-Білоцерківський В. Оповідання / В. Білль-Білоцерківський. - К.: Держлітвидав, 1953. - 103 с.

Билль-Белоцерковский В. Н. Избранное. - М., 1954.

Билль-Белоцерковский В. Н. Пьесы. - М., 1955.

Билль-Белоцерковский В. Рассказы / В. Билль-Белоцерковский. - М.: Советский писатель, 1956. - 237 с.

Билль-Белоцерковский В. Н. Автобиография. / В сб.: Советские писатели. - М., 1959.

Рождение нового мира : [Сборник / Сост., авт. вступ. ст., с. 5-20 и примеч. В. Е. Ковский]. - М.: Сов. Россия, 1986. - 395,[1] с.;

21 см. - (Б-ка русской художественной публицистики). - Библиогр. в примеч.: с. 391-395

Шторм: Пьесы о революции / [Сост., примеч. С. К. Никулина]. - М.: Современник, 1987. - 509,[2] с. ; 21 см. - (Сер. "Сыновья века")

Сталин И.В. Сочинения в 16 томах.- Том 11. Ответ Билль-Белоцерковскому. – М.: ОГИЗ; Государственное издательство политической литературы, 1949.- С. 326–329.

Альтман И. Л. В. Н. Билль-Белоцерковский // Альтман И. Л. Избранные статьи. - М.: Советский писатель, 1957. - С. 371-387.

Лапкина Г. А. В. Н. Билль-Белоцерковский // Театр и драматургия. - Л., 1959.

Образцова А. Театр имени Моссовета. Очерк творческого пути. - M., 1959.

Рудницкий К. Л. Билль-Белоцерковский // Театр. 1957. № 11. - С. 136-147.

Белоцерковский В. В. «Путешествие в будущее и обратно». Глава 2. Мой отец - Билль - Белоцерковский.

Свербілова Т. Г. Білль-Білоцерківський Володимир Наумович // Українська літературна енциклопедія. - Т. 1. - К., 1988. - С. 181-182.


Web-ресурси

Билль-Белоцерковский Владимир Наумович

Билль-Белоцерковский Владимир - все книги автора

Сталин И.В. Ответ Билль-Белоцерковскому