Ярош Віктор Петрович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Віктор Петрович Ярош

народилася — 18.10.1914
місце народження — с. Бистрик Сумської обл.
дата смерті — 11.10.1993
місце смерті — м. Кіровоград

Ярош Віктор Петрович (1914 - 2001) - краєзнавець, учасник Великої Вітчизняної війни. Працював заввідділом культури газети “Кіровоградська правда” (1948 - 1966). Був заступником начальника обласного управління культури, завідуючим літературною частиною Кіровоградського музично-драматичного театру ім. М. Л. Кропивницького. З 1978 року - завідувач меморіального музею М. Л. Кропивницького у Кіровограді. Протягом двох десятиліть був керівником обласного літоб'єднання “Степ”. Лауреат обласної краєзнавчої премії ім. В. Ястребова.



Життя і діяльність

Віктор Петрович Ярош народився 18 жовтня 1914 року в селі Бистрик на Сумщині в родині вчителів. Після закінчення школи теж працював вчителем, був інспектором райнаросвіти.

У 1938 - 1945 роках служив в армії, брав участь у боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, нагороджений орденом Великої Вітчизняної війни та кількома медалями . Про мужність і відвагу своїх бойових побратимів Віктор Петрович розповів пізніше у книзі “В небі війни”.

Демобілізувавшись, навчався в Київському педагогічному інституті ім. Горького, по закінченні якого приїхав на Кіровоградщину. Упродовж 18 років він працював у газеті “ Кіровоградська правда”, водночас активно впливав на розвиток літературно-творчого процесу в області, тривалий час очолював літературне об'єднання “Степ”.

Віктор Петрович мав широку ерудицію і був різнобічно обдарованою людиною, що у повній мірі проявилося, коли він був заступником начальника управління культури з питань діяльності мистецьких установ.

Тоді ж Віктор Петрович захопився дослідженням історії театру корифеїв. Вийшовши на пенсію, він кілька років завідував літературною частиною театру імені М. Л. Кропивницького, а в1979 р. обійняв посаду наукового співробітника обласного краєзнавчого музею. Таким чином творчий пошук його невгамовної душі збігся з службовими обов'язками, і він усього себе присвятив дослідженням історії театру корифеїв.

Yarosh.jpg

Велику підтримку він мав від глибоких знавців театру М. К. Смоленчука та А. Ю. Тобілевича, особливо під час добору матеріалів для М. Л. Кропивницького.

Документальна спадщина М. Л. Кропивницького, родини Тобілевичів, інших корифеїв театру розсіялася по багатьох архівах і музеях, тож довелося В. П. Ярошу виїздити до Києва і Харкова, Житомира і С.-Петербургу, інших міст для пошуку цих реліквій. Водночас він розшукав багатьох людей - нащадків корифеїв, які досить суттєво допомогли у формуванні фондів музею. Через руки Віктора Петровича до музею потрапило близько 4 тисяч експонатів: рідкісних афіш і програм, оригіналів друкованих і рукописних творів, фотокарток, особистих речей тощо. Ставши одним із фундаторів музею, В. П. Ярош потім упродовж півтора десятка років його очолював.

Знайдене і досліджене Віктором Петровичем із творчої спадщини корифеїв ставало також темою розмови журналіста-дослідника з широким загалом шанувальників театру через друковане слово. Так його наукова допитливість робилася джерелом інформації для широких кіл громадськості. При цьому - не лише Кіровоградщини: про його загальноукраїнське визнання в іпостасі театрознавця засвідчує те, що розповідь про нього вміщено в енциклопедичному словнику “Митці України” (Київ, 1992).

Творчий доробок В. Яроша (а це близько двох десятків статей у періодиці та 7 книжок і брошур) був поданий на здобуття премії імені В. Ястребова - найпершої з часу її заснування. Присудження Віктору Петровичу цієї премії стало гідним вінцем усього його життя.

11 жовтня 1993 року Віктор Петрович Ярош відійшов у вічність. За труною йшли п'ять чоловік, бо всі інші несли вінки...

Він прожив воістину християнський тип земного життя...

Бібліографія

Босько В. Визначні постаті Степової Еллади. ч. 1.- Видавничий центр “Інформаційна мережа”, Кіровоград, 2004. - С.367

Босько В. Історичний календар Кіровоградщини на 2014 рік. Люди. Події. Факти. Кіровоград: Центр.-Укр.вид-во, 2013.- С.201

Галицький М. Його пам'ятають багато людей / Галицький М.// Народне слово. - 2002. - 14 листопада. - С. 3

Кіровоградщина у дзеркалі часу: література: фотоальбом. - Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2013. - С.20

Куценко Л. В. Господар світлого будинку /Л. В. Куценко //Народне слово. - 1994. - 29 жовтня. - С. 3

Літературний словник Кіровоградщини. Кіровоград, 1995.- С.119

Митці України. Енциклопедичний довідник. К., “Українська енциклопедія” імені М. П. Бажана. - 1992. - С. 680

Царук В. Стежини театру: Віктор Ярош “Стежками завіяними”. Кіровоград. /В. Царук // Київський телеграф, 1997. - №7. - С. 8

Черняк Н. Віктор Ярош - дослідник творчості Кропивницького /Черняк Н. // Народне слово. - 2009. - 15 жовтня . - С.6

Чех І. З плеяди видатних земляків /І. Чех //Народне слово. - 2014. - 5 червня. - С. 6

Шурапов В. Невидимий режисер. /В. Шурапов // Кіровоградська правда. - 2002. - 3 грудня. - С. 3

Янчуков С. З іменем Володимира Ястребова. Кіровоград. Центрально-Українське видавництво. - 2005. - С.56-57

Ярош В. Як Кропивницький своє дворянство шукав. / В. Ярош // Степ. - 1996. - №2-3. - С. 29-34



Web-ресурси

Ярош Віктор Петрович (18.10. 1914, Сумщина) http://oblast.kr.ua/catalog/ja/1365-yarosh-vikto-sumshhina.htmlr-petrovich-18-10-1914

Шляхами Перемоги. Бібліографічний покажчик. http://library.kr.ua/bibliograph/IIWW65.pdf

Меморіальний музей М. Л. Кропивницького. http://historykirovograd.blogspot.com/2013/04/blog-post_18.html