Коверга Анатолій Софронович

Матеріал з wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анатолій Софронович Коверга

народився — 14(27).08.1904
місце народження — с. Тернівка, нині Новоархангельського району Кіровоградської області
дата смерті — 04.07.1989
місце смерті — смт Нікіта Ялтинської міськради, нині АР Крим

Анатолій Софронович Коверга (14(27) серпня 1904, с. Тернівка Новоархангельського району Кіровоградської області - 4 липня 1989, смт Нікіта Ялтинської міськради) — учений-біолог, лауреат державної премії СРСР.

Життя і діяльність

Народився він у селі Тернівка нині Новоархангельського району Кіровоградської області. Там пройшли його дитячі та юнацькі роки. В 1920 році пішов добровольцем у Червону Армію. Після тяжкого поранення в 1921 році повернувся в рідне село. Працював у комсомолі, сільській раді. В 1927 році вступив на робітфак при інституті народної освіти в місті Луганську, після закінчення якого у 1930 році вступив до Ленінградського університету. Після навчання залишився в аспірантурі університету при кафедрі фізіології та біохімії рослин.

У 1939 році захистив дисертацію, дані для якої збирав в Нікітському державному ботанічному саду, де вивчав фізіологічні й біологічні процеси достигання плодів. Вченим було зроблено ряд важливих висновків щодо режимів зберігання плодів та поліпшення їх перевезень у північні райони. Праця зацікавила садівників і працівників торгівлі. Всесоюзна академія сільськогосподарських наук рекомендувала кандидата біологічних наук доцента Ленінградського університету А. С. Ковергу на посаду директора Нікітського ботанічного саду.

В роки війни Нікітський ботанічний сад був розграбований, надзвичайно цінний для науки гербарій, який комплектувався 125 років, вивезений до Німеччини. Тисячі кілометрів фронтових доріг об'їздив полковник А.С. Коверга, розшукуючи цю колекцію. Кинутий напризволяще гербарій кримської флори було знайдено в Сілезії.

Всі матеріали підсушили, відсортували і відправили на Батьківщину. Це десятки тисяч гербарних аркушів, гордість саду та всієї України. Анатолій Коверга віддав свої знання і сили на відновлення саду, поглиблення дослідницької діяльності, впровадження наукових досягнень у виробництво, розширення площі саду та збільшення видового складу його флори. Разом з ученими І. М. Рябовим, О. А. Ріхтером, К. Ф. Костіною і Н. К. Арендт він вивів 27 нових цінних сортів південних і субтропічних плодів, які нині культивуються на півдні України, в Молдові та на Кавказі. За цю наукову працю А. С. Коверга в 1952 році був удостоєний звання лауреата Державної премії СРСР.

Більше 40 опублікованих наукових праць належить перу вченого. За успіхи в розвитку науки А. С. Ковергу було нагороджено орденами Трудового Червоного Прапора і "Знак Пошани", двома Почесними грамотами Президії Верховної Ради УРСР.

У Державному Нікітському ботанічному саду Анатолій Коверга працював з 1939 року і до кінця своїх днів до 1989 року.

Багато матеріалів про життя і наукову діяльність вченого передала Кіровоградському обласному краєзнавчому музею його дружина Єлизавета Львівна - соратник і вірний його помічник.

Бібліографія:

Михайлюкова Л. Господар квітучого саду [Текст] / Михайлюкова Л. // Народне слово. - 2004. - 2 вересня. - С. 3

Шепель, Федір. Анатолій Коверга - легендарний директор Нікітінського ботанічного саду [Текст] / Федір Шепель // Народне слово. - 2014. - 28 серпня. - С. 9 : фото